Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

76
# 15.07.2019, 20:05

dawe
Jak správně psal kolega ota, je to porovnání průměru z dat sbíraných v letech 1961- 2010, u nás převažují písčité půdy, voda je bleskově pryč. Vem to selským rozumem, u tebe v květnu spadlo víc vody, než leckde za dosavadní půl rok!, sucho u tebe tudíž největší být nemůže. Pošli nějaká fota z tvé oblasti, ať máme nějakou představu, takhle se tu budeme jen přetahovat.

77
# 15.07.2019, 20:10

ota
ano souhlas,ale jsme na tom taky bídně...

142
# 15.07.2019, 20:14

charlie
On nikdy nepošle fotku, dokonce ani screen na dukaz jeho tvrzení to co čarují jeho modely, protože by se ztrapnil...

5374
# 15.07.2019, 20:26

Mapa uvádí vlhkost půdy ve 20 cm.

271
# 15.07.2019, 21:52

igor127
Dělám na tom, zvolil jsem si pracnější variantu, ale mám pod kontrolou každý kyblík kompostu, dělám na nejúrodnější půdě na světě zvané terra preta, tak jak to dělali kdysi indiáni, odkaz jsem sdílel proto, že i úplný laik může krajinu úspěšně měnit, koho to nezajímá, ať to nečte.

Já mám největší sad v okolí, tak na zvelebení makám aktuálně každý den do večera, úplně sám, bez cizí pomoci, bez techniky. Aktuálně mi jde o maximální produkci potravin z pár metrů čtverečních a aby ta půda byla trvale úrodná, nikdy nebude přemokřená a nikdy nebude přesušená, pošlu pak foto kdyby někdo chtěl, jakékoliv sucho mi ale bere čas, který je třeba jinde, tak jsem na něj extrémně citlivý.

77
# 15.07.2019, 22:02

sermen05
i podle té mapky jsme na tom velmi špatně,i jižní morava je na tom mnohem lépe než my,to už tady dlouho nebylo!

# 16.07.2019, 09:14

dawe
To ano ale s půdním suchem jsme na tom nejhůře stále my a né vy:)

Půdní sucho mapa ČHMÚ
77
# 16.07.2019, 09:32

Sněžník
však jo;-)

142
# 16.07.2019, 14:27

Yurri
To, že i laik muže měnit krajinu nepopírám, ovšem nevím, jak bych se sám mohl činit na poli, které nemám a v lese, který nevlastním, kam jste nás svou předchozí zprávou posílal. No a mezi námi, opravdu nehrozí přemokření, ani kdyby se u vás stalo to, co na Olomoucku - 6 bouřek na jednom místě behěm pár dní?

271
# 16.07.2019, 16:42

igor127
Když znáte složení té půdy, tak víte, že se vám fakt nevyplaví, samozřejmě záleží jak poctivě ji uděláte, originál v tropech je až 2 metry hluboký, já budu rád za 50cm do hloubky metodou double diggig a 50cm vyvýšený záhon nad okolní terén.
Kdybych nic neměl, tak se zeptám na ŽP, jste ve větším městě, určitě najdete podobně aktivní lidi, piplal bych třeba vlastní semínka stromů, ŽP vám řekne kde brát, stačí pár květináčů, skauti sázej rádi, stačí se zeptat.

42
# 18.07.2019, 10:01

Přidám mapky intersucha, které jsou podle mě nejvíce výstižné a odpovídající realitě.

Největší sucho (extrémní) v ČR nadále SZ, S až severovýchodní Čechy.
Extrémní sucho je taky v skoro celém Moravskoslezském kraji, zde je oblast s extrémním suchem už stejně velká jako na SZ Čech. Odpovídá tomu i oblast extrémního sucha v SZ části Slovenska, kde české Slezsko je nedaleko.

Paradoxně a nepochopitelně je nejmenší sucho na jižní Moravě, v oblasti kde vždy trpěli suchem nejvíce.

edit: teď sem si všimnul, že sem tu mapku z intersucha 14.7 v ČR někdo už dal, tak ji nahradím grafem

edit2: ještě sem přidal mapku stavu toků

Vývoj sucha podle grafu od 17.5. do 16.7. + předpověď do 26.7.2019 (situace se bude zhoršovat), zdroj: intersucho.cz
Sucho SK 14.7.2019, zdroj: intersucho.cz
Mapa vyschlých toků 18.7.2019 - bílé kolečko, (modré kolečko je běžný stav), na mapě je vidět, že méně vyschlých toků je na jižní Moravě a části Vysočiny a taky jižní Čechy, zdroj: chmi.cz
77
# 18.07.2019, 11:23

aura333
ano,extrémní sucho je v celém Moravskoslezském kraji,přesně tak!A co na to tady někteří jedinci co tvrdí že můj region na tom není zas tak špatně..A situace se bude dál zhoršovat!

F4
Avatar
109
# 18.07.2019, 15:32

No já byl včera v Bohumíně a musím říct, že svěží zeleň tam tedy taky není, takže dawe má částečně pravdu. I tak tam zdaleka není takové sucho jako na SZ od Prahy.

142
# 18.07.2019, 15:34

aura333
Jen bych doplnil, že to, že mapka zrovna má modrý čtvereček a ne bílý neznamená, že ty řeky nejsou na hranici sucha na Moravě. Jinak, nepochopitelné to celkem je, že u nás není až takové sucho - ale ty mapky vykazují odchylky od normálu a my jsme v normálu v podstatě a když se podíváme na průměrné srážky pro jih Moravy, jsou hodně nízké. Dejme tomu třeba ten MS kraj, tam je dlouhodobě průměrně srážek víc, je logické že když tam méně prší je odchylka od normálu hodnocena rudou barvou - ale neřekl bych, že tam je méně srážek, než u nás...A závěrem, aspoň jedno léto jsme na tom lépe, než zbylé kouty republiky - po hodně dlouhých letech, ale průměrné teploty máme stále nejvyšší :D :D tak nám nezáviďte :D A podívej na mapku relativního nasycení půdy - ten MS kraj je na tom lépe, než třeba jih Moravy, nebo porovnatelně....

77
# 18.07.2019, 15:40

F4
u nás na zahradě už máme trávník z velké části suchý,sekačku už sem nepoužil straštně dlouho..

142
# 18.07.2019, 15:43

dawe
čím víc sekáš, tím víc ti ten trávník schne :P měl si nechat trávu vyrůst a vydržela by ti déle zelenější a zadržela více vláhy :)

77
# 18.07.2019, 15:46

igor127
jasně,taky už dlouho neseču,ale ani to nepomáhá...

42
# 21.07.2019, 06:07

Takže vyhlídky jsou přímo děsivé, ale nechci přehánět. Podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ budou následující 4 týdny srážkově podprůměrné a teplotně nadprůměrné.
Pokud by to vyšlo, tak za současného stavu sucha si asi každý dokáže představit jak by to mohlo dopadnout. Extrémní sucho bude prakticky na celém území ČR.

V Paříži čekají opět +40°C a to 2 dny po sobě!
Letošní červen je nejteplejší v historii měření nejen v ČR, ale i na celém světě! a červenec skončí pravděpodobně jako nejteplejší měsíc na světě v historii měření! To říkal Michal Žák v České televizi.

Zdá se, že globální oteplování letos udeřilo v plné síle.

77
# 21.07.2019, 07:51

GFS od soboty ochlazení a pro Čechy mega srážky,no uvidíme.

80
# 21.07.2019, 07:59

aura333
Srážkově podprůměrných a teplotně nadprůměrných je asi 10 měsíců z roku, na to nemusím být odborník, abych přišel s takovou předpovědí :cool: Nikdo neví, jak bude za více než týden, tohle jsou střelby od boku.

dawe
Ochladil dost zajímavě a to i v ansáblech, není to jen zobrazení chladnější varianty... tohle bych bral. Ale je to daleko, ještě se to mnohokrát změní a hlavně ten déšť může celý zmizet.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.