Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

182
# 24.05.2019, 15:42

F4

Často nás to přeskakuje díky pohraničním horám. (Krušné hory, Český Les) Nám často stíní hora Dyleň.

# 28.05.2019, 07:41

Tak 2-3 dny chladněji a deštivo .. a pak nástup letních teplot. Teploty se budou asi nebezpečně blízko blížit tropům.

77
# 28.05.2019, 10:13

hellercz
ne blížit ale určitě dosáhnou tropických hodnot a vypadá to na ddlouhodobější záležitost,a všechny modely se na tom shodují.

15
# 28.05.2019, 11:40

Zas tak teplo nebude a co bychom nechtěli, však nám začíná meteorologické léto.
Chladnější a vlhký květen to u nás docela zachránil. Když to tak půjde dál - co týden dva aspoň 5 - 10 mm vody a mezitím léto, tak bude fajn.

63
# 28.05.2019, 12:36

Už teď se mi dělá zle při tom výhledu teplot. Jestli navíc bude tak dusno jako tento víkend, tak to bude nechutné

# 28.05.2019, 12:49

Pozitivní je, že to vše začíná později (nebo spíš normálně) a snad to i dřív (normálně) skončí .. a že nebudou vedra i celé září a třeba i říjen...
Já tomu věřím, ale jak bude, to se uvidí .. nevěřím ničemu a nikomu a těm rádoby předpovědím.

F4
Avatar
109
# 28.05.2019, 13:09

hellercz
To souhlasím, teploty nad 26°C nesnáším, ale když to začne na začátku června, tak byť je to nadprůměr, tak je to obvyklejší než v půlce dubna jako loni. A hlavně květen dopadne dobře aspoň v teplotách, snad bude aspoň -1. Ale zase platí, že jakmile vedro začne, tak jen tak neskončí.

384
# 04.07.2019, 14:13

Tak jak jsem předeslal výše, maje povolení k vrtání studny, dnes už mi to vrtají, do dvou metrů sucho, do pěti metrů opuka, jíl, pak už tam je lehce vlhko, dle toho co zkusmo vytahují, čekám až se dostanou a deset, dvanáct metrů, tam by dle všeho už měla být voda, nechám je to vrtnout radši ještě hloubějc..doufám, že to bude vhodný nejen jako užitková voda.. už nám tu chtějí vyhlásit šetření vodou...A jak jsem říkal, teplou vlnu očekávám okolo osmnáctého července, řekl to strejda ze Šumavy!;-)

F4
Avatar
109
# 04.07.2019, 20:28

charlie
Dnes jsem jel domů z Prahy vlakem a říkal jsem si, schválně se podívám, jak se bude krajina měnit. A musím říct, že svěží přírodu si představuji jinak než co je v okolí Roudnice, Terezína a Lovosic. Pole žlutá (samozřejmě i díky obilí) ale trávníky spálené, lístí bříz se mění do žluta, některé stromy už uschlé, celkově je ta vegetace v příšerné kondici a všechno na prach. Ne, že bych ti nevěřil, ale myslel jsem si, že to není ještě tak špatné, ale bohužel je. Pak jedu kolem Ústí a z Labe je nějaký čůrek s několika ostrovy a ženská, co tam byla, měla vodu po kolena, místy ani to ne. Ve výhledu zase zvýšily teploty na sobotu (jak jinak taky na víkend, že) a srážky 0 minimálně 10 dní. Opravdu země zaslíbená. Sice bude chladněji, ale opět ke konci týdne rostoucí teploty, takže se to zase zacyklilo a fronty chodí nasucho. K tomu ještě červen o 5°C nad normálem!

76
# 04.07.2019, 21:11

F4
Je to masakr, na zahradě nám letos uschlo 5 ovocných stromů, meruňky, jabloň, ořech, nově třešeň. Zkouším to řešit s vakama

# 04.07.2019, 21:51

charlie
Jako toto je extrém. Nevědět že to posílate vy, tak si myslím o této fotce, že je vyfocena někde v Řecku nebo Španělsku. To u nás je to proti tomu absolutní nic. Jako svěží krajinu tu už rozhodně nemáme, ale toto bych si ani nemyslel, že je takové sucho jenom 300 km ode mě. Navíc pršet příliš nemá, takže se to bude nejspíše všude zhoršovat. Chce to srážky od 15.7 a to celkem plošné a výrazné. Jak jsem psal do jiného tématu, tak bohužel v ČR se chovají srážky jako u Středozemního moře. V létě srážky z bouřek a kdo má smůlu nemá nic. A trvalé deště až v 2. polovině září.

2656
# 04.07.2019, 22:11

charlie
No to je strašné sucho teď jsem přijel ze Zlína a překvapila mě u nás krásná zeleňoučká krajina po velmi silné pondělní bouři s úhrnem srážek cca 20-30 mm:prsi: ale bál jsem se aby nebyla přelomená jabloň,slivoň po silném větru:vitr: ale naštěstí se nic nezlomilo:cool: ale pár smrků v lesích je bohužel zlomených:!!: jinak ve Zlíně též zelená krajina:) nejhorší jsou na tom SZ Čechy protože tam ani vůbec nekáplo a v nejbližších dnech se nic nezmění;-)

271
# 04.07.2019, 22:27

charlie
Tak to je opravdu už špatné, i mě začínají některé listy jabloní sesychat, angrešt se uvařil a předčasně padá, podobně rybízy, u větších stromů jsou všude suché větve, přece jen 6. rok sucha je moc, ale berte to pozitivně, máte možnost vysadit odolnější druh nebo keře, ty mají budoucnost. Pro Vás za pěkné fotky posílám zajímavý článek:
https://www.info.cz/cesko/vybusna-teze-ceskych-odb...

76
# 04.07.2019, 22:35

Yurri
Budoucnost vidím v datlích, fíkách a pod. Mám je rád, ne že ne, ale šťavnatá meruňka, broskev, jablko atd. je nade vše....ale bohužel

76
# 04.07.2019, 22:48

Yurri
Díky za zajímavý článek, který bourá tu absolutní hysterii s bublinkama a má hlavu a patu, tak na Zelené Česko:prsi::prsi::prsi::prsi:

271
# 04.07.2019, 23:45

charlie
Rád bych si připil, můžu sloužit vlastní léčivou ořechobezinkovkou silnou jako víno, zahradkářům fandím. Teď vyšla nová studie vědců z Curichu, že k udržení nárůstu o 1,5st. podle IPCC bude stačit vysázet v určitých oblastech 1 miliardu hektarů lesů a zbytek světa nemusí omezovat ani zemědělskou plochu ani zastavovat rozšiřování aglomerací. No, to chci teda vidět v praxi a navíc, ano druhý rok sazeničky vyrostou, ale chladící efekt bude ještě pěknejch pár let minimální a jak zabráníte požárům, ty jsou při probíhající změně jistota, vzpomeňte třeba na loňské Švédsko, ve městech v civilizaci máte hasičské stanice, ale v těchto tropických oblastech bych na pokročilou požární prevenci moc nespoléhal.

32
# 04.07.2019, 23:46

charlie
Tady taky vůbec neprší, ale sucho se zatím podepisuje jenom na letošních sazeničkách, který ale stačí jednou za pár dní zalít ke kořenům. Jinak celkově na travních porostech a starších listnačích nejsou zatím znát žádné negativní dopady letošního sucha. Tady je, ale krajina členitá se spoustou rotroušený zeleně, lesů a luk. Přímo kolem Loun, ale i u vás na Roudnicku je situace horší, neboť charakter krajiny je odlišnej. V podstatě to opět dokládá, co každý instinktivně ví a co tvrdí i výše vloženej článek.

142
# 05.07.2019, 00:03

charlie
Fík je náhodou dost štavnatý, protože ten štavnatí díky pořádnému suchu a vedru. Datle u nás nemá šanci zatím...

76
# 05.07.2019, 00:55

igor127
Jasně souhlas, jen mám rád klasiku.

96
# 05.07.2019, 09:32

Yurri
Souhlasím sice s tím, že zeleně není nikdy dost. Na druhou stranu některá tvrzení autorů vycházejí z tak jednoduchých úvah až jednoduše či spíše hloupě vypadají závěry, které z toho vyvozují. Příkladně:

"Zkuste si v parném létě stoupnout pod slunečník nebo pod vzrostlý kaštan či dub. Už jen pocitově zjistíte, jaký je v tom propastný rozdíl, mnohem lépe se budete cítit pod stromem."

Průměrně vzdělanému člověku je jasné z čeho pramení ten propastný rozdíl. A nevěřím ani tomu, že si toho není vědom autor toho výroku.

Pokud bych dělal podobná pozorování kolem sebe a dělal z toho takto jednoduché závěry tak nevím, nevím. Např.:

Stojím na rozlehlejší louce kolem dokola lesy. Zde měla už dávno proběhnout senoseč. Tráva je ale nízká spálená a není vyloučeno, že se letos ani sekat nebude. Jak jednoduše bych měl aplikovat své pozorování abych z toho udělal ten správný závěr?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.