Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

77
# 15.05.2019, 22:32

Dnes 3mm, za květen zatím 10mm, inu ještěže je chladno a výpar není tak velký, stačí, že obden vane.

65
# 16.05.2019, 07:00

Víkendová fronta přinesla 10,1 mm. Úhrn za včerejšek a dnešní noc pak činí 12,4 mm. Květen si zatím vede srážkově dobře, akorát ty teploty...

63
# 16.05.2019, 07:29

Bohužel nevím kolik napršelo v mm, ale včera od večera a v noci náádherně zapršelo.Vše je krásně zelené,snad to tomu suchu aspoň malinko pomohlo..Jen se bojím oteplení a :slunce:, že to bude hned pryč, uvidíme...

272
# 16.05.2019, 09:04

Lucina
U nás taky to nakonec těch 11mm dalo, takže jsme v půlce měsíce už na cca. 35mm, o kousek dál v Jemnici spadlo v květnu už přes 60mm, tráva dohání ztráty, bohužel už zítra i v sobotu bude opět nárazový vysušující JV vítr při skoro jasné obloze, to fakt nemůže bejt pár dní klid?

63
# 16.05.2019, 09:09

Yurri
Nemůže, sotva už se sucho zlepší tak to hned zase pokazí bud :slunce: nebo :vitr: co naděláme. Ale bylo to pár nádherných dní, to se musí nechat ;-)

272
# 16.05.2019, 09:42

Lucina
No mě to teda kazil severní vítr a v tomhle století mnohde rekordně chladná půlka května, říkám, že chci nejen vláhu, ale i teplo a bezvětří, někdo se spokojí s málem, já jsem holt prostě náročnej. Zajímavá by byla mapa ČR s počtem dní s nárazy větru nad 10m/s a suma hypotetického výparu, na ČHMÚ mají jenom rozdíl oproti průměru za 50 let a ještě kdy jedna barva znamená interval 0-50mm, to je na mě moc zhruba, má někdo lepší zdroj?

F4
Avatar
109
# 16.05.2019, 21:50

Ta níže, co má přijít, se vytvořila nad Španělskem a mně v Portugalsku přinesla příjemné ochlazení z 31 na 20. Jen se vrátím domů, tak sotva maličko zapršelo, tak bude zase slunce a sucho, jelikož bouřky budou orografické. A to mluvím o té samé TN.

386
# 17.05.2019, 07:26

Yurri
No, já mám zdroj (bazénové měření) ,:) asi, ho začnu používat, u přepadu mám měřítko, na něm je vidět odpar (pokud se nekoupeme, pak je to irelevantní) no a i když je poměrně chladno, z bazénu mizí od 5mm do 7 mm za den, když fouká, když nefouká, pak zmizí max. do 3mm. Rekord jsem měl vloni v létě, když docela funělo a teplota byla +32..to odešlo za 24 hodin 18 mm...co se týče půdy, mám půdní vlhkoměr, ale zároveň mám speciálně upravenou půdu a zavlažování, takže to je o ničem..

27
# 17.05.2019, 21:04

Pavelma
Ta naše Haná si moc nepolepšila... A Čelákovice stejná bída...

272
# 17.05.2019, 21:30

palma
Jo díky za snahu, viděl jsem kdysi mapu výparu v předpovědi počasí a bylo tam na jaře 7mm za den, z vody by to bylo tedy odhadem 2x tolik (měří výparoměry). Aktuální (nikoliv potencionální) výpar se prý měří hrozně těžko a je to téměř nedobytný údaj. Jak ale říkal třeba p. Punčochář, spoluautor naší koncepce boje proti suchu, do roku 2050 se zvedne prům. teplota klidně o 4st. a výpar se zvýší o 100%.
Pro zpestření, teď jsem četl, jak termiti při suchu v pralese z uschlé vegetace vytvořili luxusní půdu pro růst nových sazenic a prales sucho přežit úplně v pohodě narozdíl od oblastí, kde nebyli.Jasná korelace s kůrovcem, kterého se dá podobně krásně využít, přitom stačí přírodě jen trochu pomoci a naslouchat jí.

386
# 17.05.2019, 21:45

Yurri
No jo, ale to by tam ty stromy u nás museli nechat ležet, a ne to odvézt.. teď jsem koukal na zhodnocení dubna, opět teplotně nad normálem, jsem zvědav na květen, nyní je u nás docela hezky namoknuto a nádrže mám plné vody, fajn, teď zkouším z venku u plotu kvůli motýlům, včelám a tak, zasazovat něco co dlouho kvete a je medonosné, přemnožili s mě perovskie, tak je tam peru, vydržejí i sucho, plus ořechoplodec..uvidíme, minulý rok jsem měl zahradu plnou včel, motýlů a čmeláků..potěšila mne i snaha na Kladně a okolí obnovovat meandry potoků, tak snad se blýská na lepší časy. Jo a ještě se stalo skoro nemožné, ten práškovací zemědělec, co jsem o něm psal, se přišel omluvit za škody...! :D, k tomu výparu, nakonec, vlhkoměrem jsem zjistil zcela jasnou věc, samozřejmou, když posekám trávu na blbé dva centimetry, a pro srovnání na 8 cm, je rychlost vysychání půdy, při těch 2 cm,(což dělají ve městě) je skoro třikrát rychlejší... ano stačí málo...myslet.

272
# 17.05.2019, 21:57

palma
Mě napadlo ty stromy když už pokácet (aby to teda na někoho pravda nepadalo), tak rovnou rozpůlit a širší plochou položit do půdy po vrstevnici, takže eroze nehrozí, hodně velká plocha půdy ve stínu pod dřevem, dřevo začně nahnívat a bude to za chvíli celé jako houba, kde můžete nasázet přípravný řídký les, žádné drancování technikou a odvoz pryč, zásadní chyba, stejně z toho bude ekonomická ztráta majitele a dotace z našich daní, tak proč nedohonit těch 30 let nicnedělání?

15
# 17.05.2019, 22:05

Ale, zatím docela dobré. Studený máj, ve stodole ráj. Konec dubna a květen (zatím) to tu zachránily. Když to tak půjde dál, tak to ujde. Z 15. na 16.5. 8,0 mm vody, za květen už cca 35, to je pomalu víc než za předchozí čtyři měsíce. Spíš, než by to hrklo v kuse, tak ať to chodí co týden deset dní.

A musím nesouhlasit s Yurrim, tam kde je porost zapojený se vláha celkem pěkně drží i přes vítr (tráva, obilí, řepka atd...). A teplo a bezvětří = dusno = hnus fialový... .. a plísně a slimáky a jiná svinstva.

Takže za mě dobré, týden, deset dní vydržíme.

272
# 17.05.2019, 22:25

Ursus
tak tím teplem myslím příjemných 20-25st., úplné bezvětří je vzácnost, mě stačí vánek tak do 5 m/s, větší toleruji jen při bouřce, u nás pěstovaným komoditám moc nefandím, dotuji ztráty jejich pěstitelům a pak v marketu vidím samé drahé srajdy z druhé strany světa nebo to, co půdu nevidělo vůbec, hnus.

12
# 20.05.2019, 22:21

My dnes 13,5 mm a myslím, že sucho je na nějakou dobu vyřešené...

F4
Avatar
109
# 23.05.2019, 07:54

Tak v sobotu mají být přeháňky a opět to západní půlku Čech přeskočí a najedou až od Prahy na východ, protože tam mají očividně hrozné sucho.

142
# 23.05.2019, 21:54

F4
Např. pro nás východněji od Vás tam ukazují na sobotu méně srážek, než u Vás :D, ale předpokládám že se to ještě z výstupy bude měnit :D . Mě přijde, že vy jste vtipálek, pořád si jen stěžujete a je to naprosto k ničemu, tak to hold na Moravě čáchlo, jeden rok je tu srážek více a v Čechách to jde z lidí dělat "šílence"

63
# 24.05.2019, 06:37

Já nevím,ale u nás byla včera jen 1 přeháňka, dnes už polojasno, jasno, v sobotu u nás nemá spadnout vůbec nic a v neděli mooožná bouřka

F4
Avatar
109
# 24.05.2019, 12:30

igor127
Tak to není, už je to více let po sobě, kdy neplatí, že je na západě více srážek a na jaře a v létě chladněji. Ale jste z Hodonína, takže také ze suché oblasti a proti JM nic nemám, jste na tom podobně, ne-li hůře. Spíše mi vadí systém, kdy fronta jde od Z, ale západ to přeskočí a zmohutní až od Prahy na východ.

142
# 24.05.2019, 13:27

F4
Není to tolik let, co by tohle platilo, ale to je fuk. No vadit Vám to může :D ale s pravděpodobnostní jistotou s tím nic neuděláte...o srážkovém stínu pod Krušnýma horama se normálně učí ve škole. Ale stačí porovnat moravská místa z čechami s ročními srážky, a rozdíl zas takové nejsou, přičemž bývaly obvykle čechy "mokřejší" - hold, mění se všechno.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.