Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaké bude léto a sucho v roce 2019

272
# 05.07.2019, 10:41

ROFA
Jasný, oni mají svoje přednášky určitě uzpůsobené tomu, aby tomu rozuměl každej Lojza, známe strategii udržení pozornosti posluchače, na VŠ to je potřeba, ani nejsou v rozporu s ostatními vědci jak tvrdí nadpis.

Četl jsem ještě jinou studii, že někde u nás se až 90% nové výsadby neuchytilo kvůli sázení špatně zakořeněných sazenic a ještě blbě vysázených, když tomu přičtu velmi často odbývanou zálivku a udržování bezplevelného stavu pod korunou, prostě následnou péči, tak si nedělám iluze o krásném pestrém lese s vícero patry vegetace za pár let, realitou budou spíše požáry, které budou mnohem častější a nebezpečnější, tam bych se jich zeptal, co navrhují za ochranu, to je problém vědců obecně, myšlenky v některém segmentu hezké, ale realita tristní, praxe je jiná, mnohem složitější.

142
# 05.07.2019, 12:00

charlie
Jenže ta klasika - broskve, nektarinky, meruňky jsou taky typické pro nejteplejší oblasti ČR. A vzhledem ke klimatu jsou náchylné na mrazíky a když u nás kvetou merunky v březnu a pak zmrznou :(

182
# 05.07.2019, 15:50

Já jsem to říkal že se vedra vymlátí a pak půjdou teploty níže ... ;-) Už je to tady! Jediné čeho je opět nedostatek je voda.

272
# 05.07.2019, 16:56

Stranik
Taky jsem to říkal už před týdnem, nakonec bude vládnout nejhorší možná kombinace, zima+vítr+sucho. Tak snad aspoň zítra dáme koupačku, naposledy.
Jinak meruňky, broskve, třešně, višně, hrozny mám tady i já v nejteplejší části Vysočiny, těch pár zajímavých stromků si zaliju, ale devastuje to teda monilióza meruněk, špačci a žravý a savý hmyz, nedá se to všechno ohlídat, fakt ale zkusím fíky a kiwi.

F4
Avatar
109
# 05.07.2019, 17:30

A zase na sobotu stupeň přidali, z 25 je rázem 30°C i na severu.

# 05.07.2019, 21:49

Příští týden zřejmě nastane moje oblíbená severozápadní anticyklonální situace. Ta tu byla v červenci delší dobou například v roce 2013. Ideální počasí na pobyt v přírodě.

77
# 05.07.2019, 21:54

Příští víkend se to zase zvrtne v tropy,to je jen otázkou času.

272
# 05.07.2019, 22:19

Teď nás čekají 4 poměrně větrné dny a jedinej teplej bude zítřek, pak se nad letní hranici 25 dostaneme až ve druhé půlce července a vypadá to na max. 1-2 dny, za mě rozhodně mizérie, noci na nebo dokonce pod +10 nejsou pro mě ani náhodou, sucho už je tady hodně vidět a srážky v nedohlednu.

80
# 06.07.2019, 09:52

Highlander79

Počasí v červenci je naprosto fantastické, konečně normální léto... tedy až na ty srážky :!!: Poslední roky jsou v létě fronty, ze kterých prší, naprosto výjimečné; vše se odehrává jen v bouřkách. Docela by mě zajímaly nějaké statistiky na tento fenomén.

# 06.07.2019, 10:49

Perfekt, těším se na ty teploty :) a zatím vše vychází, ne jak někdo věštil tropy až supertropy :D

142
# 06.07.2019, 10:59

Každopádně si myslím, že ty teploty na příští týden okolo +20, ráno +10 jsou na červenec nízké. Není to bohužel ani k vodě. Prostě nemůže být takové normální léto se vším všudy, 25-28 (30) v noci taky solidně, sem tam bouřka a přehánka na rovnoměrných místech. Buď je chladno, nebo vedro na zbláznění...

80
# 06.07.2019, 11:20

igor127
Tady byly všechny dny letní v červenci (naprosto průměrné dny na červenec), příští týden zřejmě bude pár dní pod 25 (sem s nima) a drobet pod průměrem, ale žádný chladný extrém se nekoná, bude o 2-3 stupně méně než obvykle. Naopak extrémy směrem nahoru jsou +10 jak nic. Za mě červenec zatím ideální, takhle by mohlo být celé léto + občas mezi to dát +30 jako dneska a pak propršený celý den. :cool:

142
# 06.07.2019, 11:43

Ondra83
Však netvrdím, že bude extrémní zima :D Jistě, že zatím je červenec OK, říkám že by tak mohlo být stále. Konečně můžu po 3 týdnech nemoci na slunko, k vodě, vedra jsem přetrpěl zavřený v paneláku, a prostě mě štve že bude zrovna 20 a nemůžu k vodě :D

272
# 06.07.2019, 13:04

igor127
Přesně tak, tady dokonce celý prac. týden nebude nad 20, mám konečně dovolenou na koupání a ono to bude leda tak pro otužilce, pro sportovce nebo výletníky je to ale příjemnější, to uznávám, ale já jsem vodomil, ale na slunko moc nelezu, fakt to už dávno není zdravé.

# 06.07.2019, 15:35

Takovéto chladnější dny bývaly v létě zcela běžné. Však vydržte, tropy a supertropy co nevidět zase přijdou a ještě budeme na tuto chladnou epizodu s láskou vzpomínat.

Horší je to s vodou, hlavně tady v čechách. Břízy už jsou skoro úplně bez listů o trávě a keřích ani nemluvím a to je teprv začátek léta.

80
# 06.07.2019, 16:02

Yurri
No jo, jenže vy bydlíte v chladné oblasti... chtít letní dny u vás znamenají tropy v běžných či teplejších místech. To, že si lidé za poslední roky zvykli, že i na Vysočině nebo v Jablonci jsou tropy, je pěkné, ale stále věřím, že to není úplně normální. Dobře, otepluje se, ale zase ne tak, aby tu byly najednou o 5 stupňů teplejší měsíce než bylo normou. Doufám, že přijde zase pár normálních let s teplotami 25-30 i v místech jako je Polabí či Praha.

77
# 06.07.2019, 16:13

kostohryz
přijeď se podívat na ostravsko,karvinsko.Jsme na tom hůře než pražáci.Ty řeči mě už fakt začínají štvát,a při tom pražáci tam těch bouřek letos měli milion!My ani jednu co by nás přímo trefila.Od konce května tu máme 10mm srážek,mě by fakt zajímalo kdo má míň?

2673
# 06.07.2019, 16:33

dawe
V pondělí 1.7 přešel pás silných bouřek přes celou Moravu+Slezsko tak si toho nechte! určitě vám tam za pondělí spadlo 20+ více mm:prsi: srážek zato v Čechách často ani nekáplo:!!::prsi: kdyby jste se radči koukli na mapu sucha a nevymýšleli nic byl bych rád;-)

ČHMÚ-půdní sucho ve vrstvě 0-100 cm pod povrchem (1.7.2019)
ČHMÚ-vlhkost půdy ve vrstvě 0-20 cm pod povrchem (1.7.2019)
# 06.07.2019, 16:33

dawe
Teď jsem úplně nepochopil co tě štve na tom, že je sucho i jinde, než na ostravsku. Konstatuju prostě holý fakt, že tu všechno chcípe suchem. Uznávám ale, že 10 mm od května je teda sakra málo.

32
# 06.07.2019, 16:36

dawe
Čechy nejsou jen Praha. Zatímco Prahu zasáhlo několik bouřek, nám se všechno vyhýbalo a naposledy tady spadlo pár mm 22.6. Nicméně obecně vzato, nejhůře je na tom Litoměřicko a Roudnicko a celkově dolní Poohří. Zrovna včera jsem jel na kole přes Roudnici a tam už je to opravdu průšvihový. Sežehlá žlutá tráva, zvadlé akátové porosty a prach ve vzduchu. To vy předpokládám nemáte.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.