Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Historické vedro, večer na severozápadě první velmi silné bouřky

Diskuse o počasí Extrémní vlna veder a sucho - červen/červenec

88
# 27.06.2026, 23:01

Třemšín
Během týdne jsem si proklikával všechny možné modely a myslím, že to byl zrovna GEM, který předpovídal na tento víkend 47°C. :D

# 27.06.2026, 23:04

Protože je přesnej
asi jako AROME

# 27.06.2026, 23:42

Ještě pár zajímavostí, k dnešnímu rekordu:( v Doksanech. Teplota v maximu nad 40°C, tam trvala v kuse 16 desetiminutovek. Z toho tři desetiminutovky za sebou, měly shodné maximum 40,9°C. A během těch 16 výše uvedených, tak v 9 z nich, neklesla minimální teplota pod 40°C. To teplo tam, dnes mělo vážně sílu :(

397
# 27.06.2026, 23:48

Stále v 23:30 SELČ na mapě teploty +30 °C a více, hodně v Praze a pak také Brno. To je blízko půlnoci naprostý extrém. Pravděpodobně bude +30.0 °C a více i po půlnoci, od 00:00 SELČ, od pravé půlnoci (01:00 SELČ) asi už ne.

Padne pro Prahu Klementinum nejspíše rekordně vysoké Tmin. Průměrné denní teploty v ČR také podle všeho přesáhnou absolutní rekord.

295
# 27.06.2026, 23:52

Lerak2
Je možné, že stanice v Doksanech měla teplotu na +41°C, když měla výpadek nebo je to nesmysl a prostě ten výpadek nemá s tím nic společného?

# 27.06.2026, 23:54

Nový ecak se snaží přetáhnout ještě supertropy na sz až do pondělí bouřky vidi až během brzkého odpoledne ale mezitím vidí ještě slunečno a rychle ohřátí vzduchu pak vidi krátké ochlazení po velmi silných bouřkách a poté nadále drží další vlnu nesnesitelných veder snad už ale nebudou 40tky jinak pokud vím tak tuhle extemni vlnu veder také jako první myslím maloval ecak a nakonec vyšla tak snad pokud by vyšla i tato tak aspoň mírnější max do 33 vic ne a v noci aspoň 13-15

Ecmwf
510
# 28.06.2026, 00:01

Thundery15
To nevidí jen Ecák ale i GFS plus AIFS.. a ne jen v jednom výstupu, alébrž opakovaně.. léto budiž pochváleno..:D,

397
# 28.06.2026, 00:09

Lukasino
Mohl při překročení +41 °C (ne +40 °C) to software po kontrolu dat vyhodnotit jako chybu a data nezveřejňovat (zveřejnění až po manuální kontrole).

# 28.06.2026, 00:13

palma psal jsem ze i nadále tím jsem myslel ze více běhu:) už od rána aspoň zatím neskáčou 40tky ale i tak lehce pod jinak koukal jsem i na gfs ale tam jsou maxima kolem 30 a vedra opět Francie a Británie Španělsko a dal jsem zatím neviděl tak jsem nezmiňoval gfs jinak člověku se v tom vedru chce mega spát ale zároveň se cítí jak kreveta na pánvi :zz:

88
# 28.06.2026, 00:25

GFS měl nějaká vedra snad jen v jednom výstupu, kdy byl navíc hlavní běh úplně ustřelený mimo ostatní.

# 28.06.2026, 00:29

Lukasino
Žádný výpadek nevidím. Takže bych bral prostě 40,9°C. V záznamech není ani příznak ,,Podezřelá hodnota". Tak asi dobrý. Kontrola samozřejmě proběhne. Ale nedávno, když jsem viděl data z min/max teploměrů v budce, tak seděly přesně i s elektronickým čidlem, to měří na víc desetinných míst. Jak jsem psal již dříve. Dokud to pojede z budky, bude to dobrý. Až se přejde, jako třeba v Kopistech, na nový přístroje a měřící místo, bude to definitivně v pr.eli :(

# 28.06.2026, 00:30

TommyAst
Tu informaci o SW kontrole, máš odkud?

# 28.06.2026, 00:31

Dobrej všem... Se rozpustím, venku je ted 21,8 a začali mě tam žrát komáři. Zalezla jsem dom... a tady je 27,1 :(:( Asi se půjdu nechat sežrat... Plán na letošní léto je jednoznačně nainstalovat sítě, protože to se fakt nedá.

43
# 28.06.2026, 00:54

další vlnu veder se stěhuju do sklepa

397
# 28.06.2026, 01:50

Lerak2
Vím že se to řešilo na infometu, když padnul rekord pro září 01.09.2015 Javorník +37.4 °C. Také to kontrola nejprve označila jako chybu. Tady to může být podobné, uvidíme. +40.9 °C je tak jako tak dost. Zítra bude ještě více.

112
# 28.06.2026, 02:18

Momentálně 26 °C a spát se fakt nedá... :zz:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.