Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Teply Rok 2009

# 26.01.2009, 22:19

Marek
Ahoj no jak bych to řekl.Za bouřku se počítá takový mrak ze kterého jde slyšet hřmění nebo ještě v lepším případě jsou tam viditelné blesky.Při nočních blýskavicích jsou blesky viditelné i z bouřek vzdálených třeba 30-40km když je dobrá dohlednost.Už jsem i viděl párkrát blýskavici z bouřky,která byla nedaleko Brna možná i v samém Brně a ta bouřka tam musela být velmi intenzivní když ty blesky byly viditelné i u nás v Dubňanech 57km od Brna.Jinak v denní době je to těžké.Já počítám za bouřku až takový mrak kdy slyším hřmění i velmi vzdálené.Každý kumulonimbus nemusí být bouřkový,i když 85% mraků bouřkových bývá.
Asi tak,ale ve výjímečných případech se může vyskytnout i bouřka z vrstevnaté oblačnosti Ac a Nb,ale to jsou výjimky.Jinak převážně jsou bouřky z kupovitých mraků Cu a Cb.:)

Anonymní
Avatar
# 27.01.2009, 08:41

pocasi v dubnanech
Takže můžu počítat za bouřku ikdyž uslyším jediný hrom;-)

Anonymní
Avatar
# 27.01.2009, 09:54

pocasi v dubnanech
Na tom bourky.com jsem si všiml, že jeden cumulonimbus byl zaregistrován už 10.března, takže by bouřky mohly začít už v březnu:) :)

Anonymní
Avatar
# 27.01.2009, 10:39

pocasi v dubnanech
Popíšu další případ bouřky-červenec 2008
Šel jsem z kamarádama ze školy a podíval jsem se na S a tam byl přes celý obzor cumulonimbus, asi ve 12:30, pak jsem šel na hřiště a stále jsem ten cumulonimbus sledoval a on se přibližoval, napadlo mně supercela, ale potom, když jsem se vracel, tak se začal vzdalovat a naopak jsem si na JZ všiml dalšího cumulonimbusu, který se rychle přibližoval, ale pořád bylo oblačno, asi v 15:00, ale v 15:30 jsem se podíval, a ten cumulonimbus který byl před tím na S, už nebyl vidět, protože odtáhl pryč, z toho druhého už jsem slyšel hřmění, ale pořád to bylo daleko(zhruba 10 km), ale v 15:45 už začal silný déšť a hromy a blesky, trvalo to asi 25 minut a potom to zase postupovalo dál, je možné že to byla velmi rychle postupující frontální bouřka, nebo bouřka z tepla, to je taky možné, při bouřce spadlo 15 mm srážek a ochladilo se z 28C. na 19C.:)

# 27.01.2009, 11:45

Takže můžu počítat za bouřku ikdyž uslyším jediný hrom
Marek
Jojo i jedno zahřmění se dá počítat za bouřku byť jen slabou.:blesk:Aspoň já to za bouřku počítám.

# 27.01.2009, 12:44

Marek
Ještě dodám že,za určitých okolností se může bouřka vyskytnout prakticky jakýkoliv měsíc v roce.Já jsem už za svůj život zažil bouřku i v zimních měsících tedy v listopadu,prosinci,lednu i únoru,ale byly to bouřky se 2 až 3 výboji.V tom březnu se již mohou objevit bouřky ve větší míře,ale začátek bouřkové sezóny je až od dubna.Jen se tě zeptám kolik ti je let? Mě je 27 let a o počasí se zajímám od roku 1994.:)

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 09:38

pocasi v dubnanech
Zní to divně, ale mě teprve v květnu bude 11, ale o počasí se zajímám od 6 let:)

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 09:47

pocasi v dubnanech
Já jsem 100% nejmladší s této diskuse:D

# 28.01.2009, 12:51

Marek
Ahoj, no vidíš i na to že je ti tak málo tak počasí celkem rozumíš.Jinak mě osobně taky fascinovalo počasí od malička,hlavně srážky když padaly bylo jedno jestli déšť nebo sníh tak mě to dost vzrušovalo a potom asi od 10 let mě začaly zajímat i bouřky,ale dost jsem se jich tehdy bál.Jakmile začala bouřka tak jsem se schoval domů a přál jsem si aby to co nejdřív odešlo,jak bylo po bouřce tak se mě dost ulevilo.Ale v tom roku 1994 to mě bylo 13 let jsem byl s našima na chatě a tam se hnala velmi silná bouřka opět jsem se bál,ale naši mě vystrčily ven prý abych si zvykal a já jsem potom zjistil že to vlastně nic není a pak se to ve mě zlomilo a bouřky mě začaly naopak přitahovat a vždy se těším na léto až ty bouřky začnou.Někdo si myslí že nejsem normální,protože bouřky obyčejně škodí,ale mě opravdu přitahují,pokud je ta bouřka opravdu moc silná tak se raději schovám protože už se mě stalo že asi 3X ten blesk uhodil pár metrů ode mě,tak raději zalezu domů a počkám až to přejde.
Jen se tě ještě zeptám odkdy máš rád bouřky ty? Díky:)

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 13:23

pocasi v dubnanech
Já mám mladšího 4 letého bráchu a když je bouřka, já to za oknem pozoruji, už od 8 let a třeba když je blesk tak počítám jedenadvacet . . . . . . . a můj mladší brácha začne většinou brečet že se bojí a vleze si do postele, ale já tu bouřku sleduji, a až skončí tak to napíšu sem, já o téhle diskusi vím od listopadu, takže jsem ty bouřky nepsal živě minulý rok, ale tento rok až skončí, tak pokud nebudu na dovolené, tak napíšu, jakou měla intenzitu a kolik měla srážek (mm)

Jak měříš srážky, když to budu jen tak odhadovat tak to bude většinou nepřesné? Díky:)

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 13:33

pocasi v dubnanech
Už to zmizelo, trvalo to 1 hodinu a 20 minut:) :!!:

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 13:51

pocasi v dubnanech
Mohl by se ojedinělý cumulonimbus objevit v Brně i v březnu?:)

# 28.01.2009, 14:01

Marek
K první otázce já měřím srážky srážkoměrem mám zelený zahradní srážkoměr do 35mm a ten měří celkem přesně.K další otázce kupovité mraky tedy i cumulonimbusy se mohou objevovat kdykoliv během celého roku tedy i v zimě,ale nejvýraznější jsou v létě kdy je teplo.V zimě jsou méně časté ale mohou se objevit.Zajímavé že po poledni se objevil i jeden blesk blízko Brna tak jak si to napsal.
Jinak ti můžu ještě dát tip na druhou diskuzi ta je e-pocasi a je stejně dobrá jako tato.:)

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 14:59

pocasi v dubnanech
Bohužel srážkoměr nemám, takže při letní bouřce vyndám ven ten největší hrnec a kolik do něho napadne, tolik bude milimetrů za celou bouřku, poté to změřím pravítkem kolik napadlo milimetrů:)

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 15:01

pocasi v dubnanech
Na diskuzi na e-pocasi se také dívám, ale nechce to přijat moji registraci, tady když nechci, tak se registrovat nemusím, takže tahle je pro mě výhodnější, ale čtu si taky tu na e-pocasi, ale nepíšu tam:) :!!:

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 15:54

pocasi v dubnanech
Zajímavé je že ta sněhová bouřka 5.1. nepřišla s cumulonimbu ale z normálního sněhového v zimě, jinak dešťového mraku

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 15:54

:!!:

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 20:39

Alespoň podle bourky.kvalitne.cz jsou tyto druhy cumulonimbů:
calvus
capillatus
supercela
praecipitatio
virga
pannus
incus
mamma
pileus
velum
arcus
tuba

Pokud existují ještě jiné druhy cumulonimbů tak mě prosím doplňte:)

# 28.01.2009, 23:14

Marek
Člověče dobrý,jen tě malinko poopravím že pileus je taková malá čepička na cumulonimbu,ale není to druh oblaku.Jiank ostatní jsou druhy oblaků a nejsilnější bouřky jsou z Cb: calvus,capillatus, mamma a potom velus z těch dalších jsou bouřky slabší.:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.