Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Tlaková níže od jihu 23.-25.4. 2024

379
# 22.04.2024, 13:59

Zdravim.
Blíží se nám zajímavá situace. Někde jsem tu zahlédl na fóru názor, že by si to zasloužilo samostatné téma, tak pojďme na to.
TN, která v uplynulých dnech přešla ze Severního moře přes Německo dále k jihu nad Itálii, se u Středozemního moře obnoví a nabere směr S, SV.
Významným způsobem by měla ovlivnit především východní polovinu ČR, jako většina takovýchto níží.
Modely se vcelku shodují na významných srážkách pro Moravu a Slezsko.
Srážky by mohly být z podstatné části i sněhové, pravděpodobně od středních poloh, některé modely dávají sněhové srážky i do poloh nižších..
Přechod této níže ještě podpoří příliv chladného vzduchu od S k nám, na její zadní straně..

Bude na této níži sněžit u v nížinách a udrží se v nich alespoň přechodně sněhová pokrývka?
Sníh bude padat i v nížinách a a vytvoří se i pár cm sněhová pokrývka
2 (10 %)
Sníh bude padat od středních poloh, kde se i vytvoří několik cm sněhové pokrývky v nížinách maximálně déšť se sněhem
16 (80 %)
Sníh napadne jen ve vyšších polohách
2 (10 %)
Celkem hlasů: 20 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
Synoptika středa 24.4, ČHMÚ
Úhrn srážek 24h, středa ráno , Aladin
Úhrn srážek 24h, čtvrtek ráno , Aladin
48
# 22.04.2024, 14:21

Tak středa bude ten vrchol tohoto výrazně podprůměrného počasí, tak nějak jsem doufal, že už to máme za sebou. Bude to podobné jako minule s maximem kolem +3 a 30 mm vody z toho pár cm ve sněhu, ve vyšších polohách z toho bude kalamitka jako na Trojáku s omezením dopravy a všichni přezuto na letní samosebou :zz: stačí trocha toho mokrého sněhu a větve padají ve velkém, terén je podmáčený za toho posledního půlroku až až, ale kdosi říkal, že v Rožnově je sucho pod stromy, tak nevím...

# 22.04.2024, 15:00

Leknín
Pod stromy byla v sobotu dopoledne svrchní vrstva půdy suchá, dokud nedorazila odpolední a večerní 20 mm zálivka. Teď už je to prolite dostatečně. :cool:
Pokud vyjdou předpoklady a nad východní Evropou se uhnizdi TV, čeká nás od víkendu období beze srážek.

# 22.04.2024, 15:08

Idealni stav pro nas co mame 18mm od 1.3 - 22.04 :D

# 22.04.2024, 15:12

godlike
To je samozřejmě totální bída. Snad TN vezme jiný než prefikovany směr a přinese vám a dalším suchým oblastem výraznější srážky.

50
# 22.04.2024, 15:17

Tož doufám, že něco ve Chřibech napadne.. když už se to takto sejde.. aladin ale jako jediný mi dává čistý sníh. Jinak je to ecmwf smíšené srážky, icon a SHD celou dobu jen déšť...

6
# 22.04.2024, 16:04

Nemohlo by to na poslední chvíli někam cuknout? :D

# 22.04.2024, 16:09

Takže tradice východ.:( Předtím JZ. SZ zero za ty dva týdny:(:(:(

379
# 22.04.2024, 16:17

daz_4
:D
Bylo by určitě dobrý, kdyby prefikovaná TN přefikla jiné oblasti, než nasycený východ..
Ale vypadá to tak holt.. že to od.ere opět východ..
Je to ale myslím pro modely při téhle synoptice dost těžké tu trajektorii přesně trefit i den-dva dopředu..Je tam dost blokací okolo, protisměrných proudění a kdo ví jak se to nakonec vyvrbí..

172
# 22.04.2024, 16:27

Tak na zítřek tam sněžení zatím ráno mám, ohledně středy i ICON dává odpoledne celkem dost sněhových srážek při teplotách kolem +1°C, takže tak akorát. Jinak teďka se to bude ještě dost hýbat, korekce polohy bude až zítra, takže zatím to vypadá, že do Čech toho moc nepůjde, ačkoliv bych očekával jako nejpravděpodobnější variantu dnešní aladin z 00UTC.

Jinak ohledně skupenství srážek. Teplota v 1,5km bude kolem -3°C. Včerejší a noční výstupy modelů celkem dost hrály se silnějším větrem při zemi a ve středních výškách, což by při takto slabém mrazu ve výšce bylo pro sněhové skupenství nepříznivé s tím, jak by se promíchaval vzduch. Aktuálně modely celkem vítr ubraly a ubírají i nadále.

Nicméně uvidíme co zítra na modelech nastane, třeba se to posune nad Slovensko, ale nad tím bych moc upřímně nedoufal, spíše bych čekal posun k západu a nejsilnější srážky na čáře Třebíč - Zlín.

# 22.04.2024, 17:15

Spis se to posune k Z klasicky. Vubec nevadi, ze bude sypat. Aspon bude na horach co tat a bude voda.

50
# 22.04.2024, 17:15

aladin už zvedá teplotu ve středu během dne.. takže v nížinách asi spíš mix a sněžení tak od 300-400 m s tvorbou pokrývky od cca 500 m.. tak to vidím, ale při silnějších srážkách jak už zde zaznělo může teplota klesnout až těsně nad 0... no bude to zajímavé. Jinak, já bych s tím necukal.. těším se na to :-) jak nemám rád fňukání tak to na sz snad ani nepřeju :D.. možná až kluci odtamtud změní postoj, tak jim příroda taky začne nadělovat... nevím, třeba to takto funguje..

80
# 22.04.2024, 17:24

Tak to vypadá, že z toho zase nic nebude - tady spadlo za 2+ měsíce asi 18 mm srážek, situace katastrofální, výhled samé slunce a oťukávání 25+, tohle vypadá na nejděsivější start léta, co pamatuju :(

48
# 22.04.2024, 17:41

Tak léto začíná tuším až 1.6. a výhled samé slunce taky jaksi nikde nevidím... napřed přežít ty mrazy a ještě bude sněžit, Ondra si měl ještě možná chvíli pospat než začne s tímhletím :zz:

379
# 22.04.2024, 18:18

Tak Aladin už s tím hýbe..Ale aktuálně spíš k SV..
Ty hlavní úhrny posunul nad Polsko..

28
# 22.04.2024, 18:20

Leknín
No, léto zrovna nezačíná, ale i tak je pravda, že v dohledu do konce dubna není nic jiného než sucho a bez 2 dnů skoro samé slunce. Z bažiny ve Vsetíně se to píše - tak klid ;-)

77
# 22.04.2024, 18:31

kapr84
Nejsem fňukálek a nepotřebuji tady sníh ani 50mm vody, stačí mi pro tento týden 40mm:D
A jak se říká 'přej a bude ti přáno', tak pozor ať z Buchlovic není Sahara.:D

6
# 22.04.2024, 19:42

swan1
Už jsem to tu párkrát zažil no, člověk šel spát, Aladin kreslil kalamitu a další den srážky nikde. Nezlobil bych se, stačí že po zítřejší noci budou stromy bez ovoce, nemusely by být ještě bez větví :D

# 23.04.2024, 00:27

Se to posunulo teda hodne na vychod, nejdriv u nas 30mm a ted tak 1mm :D Bida s voctem teda. Jsem mel v planu jeste hory ve ctvrtek na snih autem a ono asi nic no.
To vic srazek bude nakonec ve ctvrtek jeste.

172
# 23.04.2024, 06:32

Venku pohodově +1,5°C a od jihu se už valí srážky, které patrně budou sněhové. I když sníh nenapadne, tak z hlavy mě nenapadá, kdy za můj život sněžilo po 23. dubnu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.