Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí

110
# 01.12.2023, 09:59

JohnBattler
Sledovat teplotu v 850 hPa je pro nížiny jen orientační, tam hraje roli x dalších faktorů. Samozřejmě pro horaly nad cca 800 metry je to ale dostatečný zdroj informací.

168
# 01.12.2023, 10:46

ECMF má třeba teploty pod nulou nebo kolem nuly v nížinách až do příští neděle, akorát asi nebudou ty mrazy kolem -15 protože by měla být nějaká oblačnost ale o tak velký mrazy ani nestojím.

# 01.12.2023, 11:46

Teď klikám nový výstup GFS, má tam teploty slabě nad 0°C jenom na jeden den (6.12.) a pak zase mrazivé počasí vlivem inverze až do cca 10.12. Teplotu v 850 hPa nebrat doslovně, závisí na proudění. Dokud bude ležet plošně sníh, bude spíš chladněji než bez něho, slabé přechodné vzestupy nad 0°C by vydržel, hlavně když opakovaně přemrzne.

# 01.12.2023, 12:09

hlavne se podívejte na ten balik studeneho vzduchu nad skandinavii v nasledujicich dnech, ten do toho zacne mluvit taky, kontrolni beh 00 je kolem - 10/850 hpa to je naznak mozne zmeny predpovedi, ty nize nad atlantikem nemaji byt zadny selmy, no uvidime, tezko rict, za me bude v evrope pokracovat zima ze skokama do prumeru

# 01.12.2023, 12:14

charlie1
Zrovna jsem o tom chtěl psát, je skoro jisté, že v půlce příštího týdne dorazí velmi studený vzduch do velké části Skandinávie a evropské části Ruska a bude mít potenciál se cpát dále do střední Evropy. Některé ansámbly jeho průnik do střední Evropy skutečně malují a vzhledem k velkému množství sněhu by to mohlo přinést opravdu "ošklivé" mrazy, to už by byl ten případný profuk z Atlantiku mnohem příjemnější.

# 01.12.2023, 12:44

Frantis95
ani boha:D… čekam na pořádnou zimu 6 let:love:

# 03.12.2023, 10:21

Téma je rozhodně stále aktuální a slovo konečně už je pomalu na místě. Jasné, že teď všichni užívají sněhu a nechtějí o oteplení ani slyšet.. V tuto chvíli je celkem jasné, že na většině míst se sníh udrží až do příštího víkendu. Protože všechny modely dávají celý pracovní týden na většině míst maxima okolo 0-2°C což na nějaké velké tání nebude. Možná kromě vyhlášených fénových lokalit, kde to půjde výše, tam by mohl sníh roztát už dříve, ale zase na JZ kde jsou fénové lokality Šumavy je toho sněhu tolik, že tam ani při +5°C na den-dva neroztaje všechno.

Uvidíme, každopádně zima se zatím protahuje na neurčito a teoretické oteplení, které by splnilo moje parametry co jsem psal na začátku tohoto vlákna je zatím v příliš dalekém horizontu, aby se tomu dalo věřit. Atlantik to nebude mít tak snadné proniknout až sem do střední Evropy...

110
# 03.12.2023, 10:43

JohnBattler
Statisticky vzato, tato epizoda musí být dříve či později kompenzována výkyvem na opačnou stranu. Jen je otázka, jestli to bude v půlce prosince nebo tradičně na Vánoce, což teda kvůli nutnosti hodně cestovat mně osobně nevadí.

# 03.12.2023, 10:52

ludvicek
Atlantik je pořád nadprůměrně teplý a to hlavně oblast cca mezi Kanárskými a Azorskými ostrovy. Což je typické místo odkud to sem foukne při omega JZ synoptické situaci. Takže souhlasím, že dříve či později nejspíš přijde nějaká velmi teplá kompenzace. Vánoce jsou klasicky jako každý rok žhavý kandidát na takovou věc... uvidíme.

# 03.12.2023, 13:48

JohnBattler
To se nedá s Vámi souhlasit. Už ve středu se čekají maxima až +3°C v nížinách v Čechách. To oteplení bude rychlejší a mít hladší průběh, než to vypadalo. Modely se nedají brát vážně ani na kratší dobu. Stejně je tam vždycky nejistota třeba + - 3°C. Začne to tát celkem rychle, navíc přestanou noční mrazy. Ukazuje to nějakou vlnu sněžení taky, ale již při nevhodných teplotách. Ta pravá zima skončí celkem rychle a co bude dál už nás nemusí zajímat.

Pravé zimní teploty jsou tam zítra, to bude nejchladnější den od minulé zimy, ale hned v úterý už je výrazné polevování mrazů a teploty jen těsně pod nulou.

V nížinách v Čechách zima končí středou a čtvrtkem. Maxima +3°C a nikdo by se nedivil, kdyby to vylezlo o ten stupínek výš. Bude to tát rychle. Iluzorní představy se tady psaly o nějakém firnu a podobně... :D

386
# 03.12.2023, 13:57

Ultimátní supercela
Opatrně souhlasím, ještě dodávám, za nížiny (střední polohy) , že jsem teď vylezl na zahradu, v rohu byl zapadaný rýč, tak jsem zkusmo rýpnul přes sníh, a ejhle, pod sněhem normální rozmrzlá ( nepromrzlá) zem.. takže pokud dorazí to teplo, od spoda bude mít podporu..
p.s. jsem se současnou zimou spokojen, přání by bylo, aby to vydrželo přes Vánoce, a po Novém roce, ať si to udělá co chce..:)

# 03.12.2023, 14:00

palma
Tak samozřejmě ta obleva začne hlavně v nížinách a od západu, takže východ v tomto má výhodu, ale když bude středa a čtvrtek +3°C v maximu, tak je to rozlučka se zimou, Ten sníh sleze hodně rychle a bude již všude mokro, i kdyby ještě ležel.

Myslím, že ten efekt globálního oteplování se projevuje tak, že ty zimní epizody nemají nikdy dlouhé trvání jako dřív. Sice může být pořádná zima, ale dole v nížinách vždycky jenom krátce a přechodně, což je trochu škoda.

171
# 03.12.2023, 14:04

No pro moji polohu to na teploty nad +2°C vypadá až od úterý 12.12. Neříkám, že tomu tak bude, ale původně tomu mělo být už do čtvrtka, nějak se nám to protahuje.

# 03.12.2023, 14:06

Výhled pro Prahu, nejdřív krátce zima, pak mírné oteplení, pak slabé ochlazení a pak pravděpodobně výraznější oteplení. Řekl bych, že je to docela narýsované. Samozřejmě jde o modely, ale zrovna když už to ukazuje nějaké ty plusové teploty, tak to vyjde téměř jistě. Čeká snad někdo, že tam zítra budou ledové dny?

# 03.12.2023, 14:07

Aidamko1
Jo to bych Vám přál, ale nakonec tam můžete mít víc těch zelených sloupců. No nic už to nechávám...

386
# 03.12.2023, 14:12

Aidamko1
No, jste na tom s předpovědí o něco lépe, mě to tam ukazuje tři dny ( za deset dní) s okolo +9 přes den a +4 v noci, což už by bylo smrtící, navíc okolo 10 mm deště, což by to dorazilo uplně..uvidíme, byla by to škoda, ten sníh by zdejší příroda potřebovala po delší dobu..
p.s. kouknul jsem se na špagety, taky jsou na více méně jedné hromadě...

379
# 03.12.2023, 14:12

Ultimátní supercela
Ježíš, ty si s každým výstupem chytrej jak papouščí rádio :D
Ještě v pátek si tu psal na základě predikce o opakovaném přemrzání sněhu..
Teď klikám nový výstup GFS, má tam teploty slabě nad 0°C jenom na jeden den (6.12.) a pak zase mrazivé počasí vlivem inverze až do cca 10.12. Teplotu v 850 hPa nebrat doslovně, závisí na proudění. Dokud bude ležet plošně sníh, bude spíš chladněji než bez něho, slabé přechodné vzestupy nad 0°C by vydržel, hlavně když opakovaně přemrzne.
Tvoje iluze..:D
Opakované přemrzání by mělo samozřejmě efekt přeměnu sněhu na jemný firn..
Ale pokud přijde teplý profuk bez nočního mrazu, bude to tát..
Predikce se holt mění..

# 03.12.2023, 14:16

swan1
Ale to jsi to špatně pochopil. To co tam máš tučně, je pouze popis jednoho běhu modelu. Přečti si to ještě jednou a zjistíš, že nikde nepíšu, že to tak bude, pouze jsem proklikal jeden výstup GFS a popsal co tam zobrazuje, nic víc. Chápu, že tě baví to vytahovat a hledat chyby, mě je to upřímně jedno. Užívej zimu, mě tady brzy skončí...

# 03.12.2023, 14:24

swan1
Souhlasím akorát s tím, že ty modely nemá smysl brát tak vážně a ten můj popis byl zbytečný. Na dlouhou dobu je to nepřesné a když se bavíme o teplotách na třeba 3-4 dny dopředu, také je tam nejistota, občas nevyjdou ani na 24 h, o srážkách ani nemluvím, takže modely je třeba brát s rezervou tak či tak, ale to oteplení už vyjde, to se asi shodneme.

Když už člověk chce popisovat ty hodnoty, co zobrazují modely, je dobré si tam dát vždycky slušnou rezervu, že by to mohlo být jinak. Jak moc velkou na základě zkušeností. :-)

# 03.12.2023, 14:27

Ultimátní supercela
No pokud bude přes den 2/3°C bez silného větru a v noci třeba -2°C tak ten sníh určitě neroztaje za 2 dny. Takže ja si myslím že z těch 15-20cm tu vydrží souvislá pokrývka minimálně do soboty.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.