Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí

# 30.11.2023, 08:30

swan1
Oteplení zatím není jisté. může být teplo ale také může být chladněji než je. Záleží jestli přetlačí teplo zimu a nebo zima teplo.

# 30.11.2023, 09:46

Tak na tom že se cca ve středu příští tyden oteplí je víceméně v modelech shoda... ovšem ta intenzita oteplení je zatím neznámá. Spíše to vypadá na slabé oteplení lehce nad nulu protože se bude jednat o slabé jižní/jihozápadní proudění a vzduchové vrstvy se nebudou moc dobře promichavat, ale to je jen takový odhad. Ideální by bylo spíše svižnější proudění s ne tak teplým vzduchem ve výšce tedyy abychom v nížinách měli tepleji a na horách si udrželi zimní atmosféru.

No je to až za 6 dní takže brzo budeme moudřejší. Zatím by ti co zimu mají rádi měli užívat sněhu, který se určitě min do úterý/středy udrží všude kde je nebo kde zítra napadne. :snih:

# 30.11.2023, 10:57

JohnBattler
Podle výhledu, který jen opožděně kopíruje numerické modely se nedá vůbec řídit, spíš to nevyjde než vyjde a stejně jako v létě to tam dává často vlny veder tak v zimě zase vlny mrazů dle statistik, ještě včera tam bylo, že má být příští čtvrtek -17 a teď podle výhledu má být nad nulou.Zítra mělo začít sněžit a napadnout do neděleního rána 23cm sněhu v Praze tak jsem zvědavý jak jim to vyjde, ale být adminy na tomto portále tak ihned výhledy zruším, protože to akorát každého mate a bohatě postačí numerický model, podle čeho si každý dokáže představit i jak bude vypadat výhled na který se člověk dostane když si zadá předpověd pro svou lokalitu a spousta lidí to bere spíš jako předpověd.

# 30.11.2023, 12:59

andy206
Pokud se to tak vyvine, tak na zimu můžeme na dlouho zapomenout.

# 30.11.2023, 15:22

Jo berte vážně vyhlídky... Dnes to ČHMÚ oproti včerejšku hodně ustřelil dolů do mrazů. To vypadá na silné mrazy, oteplení v závěru možná přijde, ale vždycky to modely ustřelí někam. Jo ustřelí. Je to fakt střelba a najednou to maluje něco jiného po několika aktualizacích.

vyhlídky z dílny čhmú
# 30.11.2023, 15:45

Od středy to zřejmě vypadá na teplý profuk. Předpověď na in počasí mi to maluje už 3. den bez výkyvů, takže asi se modely na tom už celkem shodují. Postupně mi slibují až 8 stupňů.

272
# 30.11.2023, 17:02

Aldy1977
Čoveče oteplení je jasné už tak týden, je jen otázka, co s tím udělá inverze na kterou tady docela trpíváme a jak dlouho bude tomu teplému profuku vzdorovat.

# 30.11.2023, 17:56

Oteplení ve výšce je už zdá se jisté, ale dole to opravdu možná zhatí inverze. Akorát nevím co tu Yurri píše o tom, že je jisté týden - to určitě ne. Já tomu začínám věřit až dnes. Ale před tím oteplením nás čeká velmi studené pondělí, kde bude průměrná denní teplota někde mezi -5/-10°C což je opravdu studený den. Potom ještě jedna velmi studená noc na úterý a pak snad pozvolné oteplování.. ale pod tím deklem to nějak moc nad nulu myslím nepůjde. :!!:
Samozřejmě kromě vyhlášených lokalit, které na inverzní NO netrpí.

# 30.11.2023, 18:49

JohnBattler
Už nemá smysl ničemu věřit, modely to stejně nějak zamíchají ať už přijde oteplení nebo ne. Tento pátek se mělo oteplit a místo toho se blíží vydatné sněžení - trochu fail, předčasná očekávání vs. realita. To co tam teď modely kreslí prostě nemusí nic znamenat. To je právě ten vtip, že to vždycky vypadá tak reálně a svadí to tomu věřit, aby se to pak zamíchalo a změnilo na docela něco jiného.

272
# 30.11.2023, 19:03

JohnBattler
Indicie už tam byly o víkendu a to neskáču po každé aktualizaci jako furt někdo, druhá dekáda je jasná.

ota
Avatar
2132
# 30.11.2023, 19:52

JohnBattler
Je to tak, oteplení je sice hodně pravděpodobné, ale minimálně při zemi rozhodně není jisté, viz aktuální Ecák, který má naopak dost dlouho okrajový vliv sibiřské tlakové výše. To by teplo rozhodně neznamenalo. Já teda spíš doufám v Atlantik, počasí pod vlivem výše od východu by nebylo vůbec příjemné.

168
# 30.11.2023, 20:29

Uvidíme jak moc to profoukne v nížinách ale zatím bych se těšil že teď bude zima a sníh, to oteplení tak velké bejt nemusí

272
# 30.11.2023, 20:40

kuba
Musíte to chápat v kontextu současnosti a dosavadního hodně nadprůměrného podzimu, tenhle výkyv do chladu a dokonce i sněhu je super, ale není půlka ledna, aby se déle udrželo, bez šance, jestli mi to o pár dní zbrzdí v mezidobí front inverzní JV, tak budu rád.

# 01.12.2023, 06:16

Nový gfs dle špaget odsouvá a nebo ruší oteplení na příští týden. Teplo tam drží jen hlavní běh. Pro mě i Norové hlásí max +1

168
# 01.12.2023, 07:23

Pavell88
To oteplení je tam stále, ale ve výšce, dole by to znamenalo inverzi a teploty kolem 0 by mohly v nížinách vydržet, kdo ví ale

# 01.12.2023, 07:32

kuba
Oteplení má hlavní běh. Třeba pro Trutnov to dává zimu jak něco. A to i ve 1400 m.n.m. ale počítám průměry špaget. Uvidíme v poledne a nebo večer co tam bude.

109
# 01.12.2023, 08:21

Oteplení přijde zřejmě více jako zvýšení minimální denní teploty než nějaké výlety vysoko nad bod mrazu. Ale je to prakticky až třetí událost v řadě, takže pouhá spekulace. Teď nejprve nasněží (někde víc někde míň), pak po neděli krátce hodně přituhne a pak teprve pomalu nahoru.
V úterý si řekneme.;-)

# 01.12.2023, 08:37

špagety ochlazují, 00 běh cerpá ze všech zdrojů! my na horách potřebujem teploty pod červenou lajnou aby neco snehu prezilo do povanocniho ochlazeni, dřív byl pomer 1:3 přezilo/neprezilo, teď 1:5 uvidime, za sumavu, krkonose odolavaj lepe

# 01.12.2023, 09:17

Nové výstupy modelů spíše přitopily a dávají za týden TN u Velké Británie a vypadá to na delší období JZ proudění, ale jasně ještě se to může změnit. Prostě bude to klasická Evropská přetlačovaná mezi teplem od JZ a zimou od SV. Každopádně díky inverzi to v nížinách moc nad nulu nepůjde a je klidně možné, že ten sníh co napadne se udrží opravdu dlouho. Ono tam kde budou mít 20 cm tak při +1°C přes den to přežije opravdu dlouho..

PS: jinak za mě je myšleno hlavní výstupy modelů tzn. projel jsem si prostě na Ventusky GFS, ICON a ECMWF a dávají zhruba stejnou synoptiku za týden. To je pro mě vypovídající. Samozřejmě "špagety" ukazují něco trochu jiného viz. charlie1.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.