Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí?

172
# 11.08.2023, 19:27

Meteorit
A mohu se zeptat kde je ta poloha té oné TN, která přinese ten chladnější vzduch? Kde by dle Vás měla ležet? Pro mě naopak to maluje tropy od neděle až do konce výhledů, takže asi tak nějak. Jenže srážek mi to maluje jen trošku, což by v tom dlouhodobém výhledu nebylo nejlepší.

ludvicek
A přesně tak, to je tutově skvělá zpráva. :)

110
# 11.08.2023, 19:33

Aidamko1
No já hlavně pamatuju poslední roky, kdy koncem léta bylo mokro a studeno (extrém v 2020) a fakt bych si už konečně dal vinobraní za pěkného suchého počasí. Však napršelo fakt dost.

48
# 11.08.2023, 19:39

Ale tak napínavé to je, komu to asi vyjde... Ecák s ICONem to od čtvrtku spíše ochlazují, jen GFS jede nějaký záchvat nebo co :D snad mu to nevyjde :!!: Srážky by měly být víc na západě pokud nějaké tedy budou, východ by měl utřít.

# 11.08.2023, 19:52

Podle Norů a Němců vyhraje TN a chladnější vzduch, u nás koukal jsem mají tam teploty okolo 27 nejvíc ,jeden den jinak déšť a teploty kolem 23-25stupňū.

48
# 11.08.2023, 19:58

Baumrtnik
Velké zlepšení v psaném textu, palec nahoru :) akorát to "stupňů" se ti nepovedlo, ale nechci být hnidopich :D Je to o zvyku, celý život píšu s interpunkcí, sms jsem nesnášel odjakživa.
Jen tak dál :)

379
# 11.08.2023, 20:00

Na některých stanicích je ještě teď večer 28-29°C..
Teplo to vzalo vcelku útokem..
Takové teploty měly být dnes vzácně odpoledne, ne v osm večer..
Predikce maxim opět podhodnocená...

48
# 11.08.2023, 20:07

Tady bylo maximum +23 a teď je +18, heč :D
Jen ten borec v Zašové měl samozřejmě letní den, chtěl jsem jít do koupě nějaké dražší meteostanice, ale jak vás všechny čtu tak přestávám mít chuť, když vidím co to všecko obnáší a jak porovnáváte ty své strojky, všechno to kolem a já na to vlastně nemám čas se tím až tak moc zabývat. Budu jen takový jaký jsem pozorovatel total amatér...

33
# 11.08.2023, 21:12

Baumrtnik
Podle Ecmwf i Iconu dnes u nás mělo být max. 22,5. Bylo 27, i když jen chvíli (kvůli oblačnosti). Ale cca 26 bylo velkou část dne. V poslední době tyto modely začaly nápadně hodně podceňovat teploty.

2338
# 12.08.2023, 09:50

Do 20.8.2023 to vypadá celkem dobře, ale potom je to opět pod 20°C...:( Ještě to není vůbec jisté, ale možna na konci prázdnin pojedeme do Ohridu (Охрид) opět v Severní Makedonii, až bude předpověd na konec prázdnin tak dám info. Zatím to tam s teplotami vypadá celkem dobře.;-)

Předpověď pro Jablunkov.
Předpověď pro Ohrid (Охрид).
48
# 12.08.2023, 10:06

skupsw24
Ono ta poslední dekáda vypadá opravdu sotva průměrná, v modelech není vůbec nějaká možnost závanu teplého vzduchu, krom toho co nás čeká v následujícím týdnu. No a co se bude týkat počtu letních a tropických dní tak to tady zřejmě bude velká bída. Před dvěma lety byly v srpnu dva tropy a v roce 16 žádný-ale ten srpen nebyl pocitově tak studený jak zatím ten letošní, měl pěknou řadu letních dní-což teď bude první letní den až dnes 12.8., to je tady od dob měření druhý nejpozdější termín.

# 12.08.2023, 11:35

Leknín
Podle čeho soudíte ? Zatím běhy modelů ukazují krásné letní teploty, nějaký výstup GFS nemůžete brát vážně. A jak říkám, co bude za týden, tak to je daleko a nemá vůbec cenu předpovídat. Třeba takový ICON ve svém hlavním běhu zvýšil teploty na delší období a navíc ten ICON který velice rád podhodnocuje teploty.

48
# 12.08.2023, 11:50

Meteorit
Nepsal jsem, že je to jisté, jen že to vypadá... předtím jsem totiž četl výhled čhmu: "V období následujících týdnů budou teploty spíše průměrné s postupnou klesající tendencí" atd.

Může to dopadnou jakkoliv, tyhle dlouhodobé předpovědi jsou na dvě věci. Za týden může být vše jinak, tak uvidíme :)

CFS dává teplo do Španělska a východní Evropy, u nás průměr, v Čechách nadprůměr :D

A ještě článeček: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-el-nino-b... takových ještě bude, hlavně na tn.cz :D

33
# 12.08.2023, 12:52

Leknín Ted sem to o ElNinu cetl :D
Nevi se sice jaky vliv v Evrope to bude vlastne mit, ale ovlivni nas to silne a na 95%. Bude bud teplo nebo naopak zima, a taky by melo byt vice srazek, ale ve Skandinavii naopak by mohlo byt min. Jako vestba v okurkove sezone dobry no :) :prsi::snih::led::slunce::vitr:

33
# 12.08.2023, 13:13

Leknín
Neberte to vážně. Ten dlouhodobý výhled se vždy trefuje max. na týden. Já už to ani nesleduju, max. pro zajímavost, někdy.

386
# 12.08.2023, 15:47

Mám dojem, že toto téma už je vlastně uzavřené, neb pohledem na display stanice jsem zjistil, že už jsme tu na +30,2 a kontrolou mapy se stanicemi jsem zjistil, že přes +30 a více je na docela dost stanicích, tedy, už se oteplilo... ba je tropický den..což tu jeden tvrdil, že určitě do konce srpna nebude..

33
# 12.08.2023, 15:52

Já mám teď na dvoře ve stínu 29. Možná trop padne i zde, a pokud ne, pak zítra určitě. Hlavně, že už i noci budou teplejší.

148
# 12.08.2023, 17:00

i přes veškeré predikce se teplota dostala na 31,3C a máme tak první tropický den v srpnu.. o skoro 3C tepleji

48
# 12.08.2023, 17:41

U mně doma dnes tmax 25,6 a na obecní meteostanici 25,8 takže předpověď in-počasí na konkrétní lokalitu +26 vyšla, ikdyž v aktualitě je 27-31. Východ je stále chladnější a kdoví jak nám to všem měří, tady na SV jsem viděl i rovných +30 a není to tak daleko ode mne...
Tož tak, téma uzavřeme, letní den byl asi dnes pod 600 m n.m. všude :)
Užijme si teplo dokud to jde, podle aktuálního výhledu tady přesně týden.

# 12.08.2023, 17:58

palma
Přesně tak tady letní den, ale s maximem 28,4 C už oproti 1. polovině týdne významné oteplení. I když to v modelech nevypadá, tak při pohledu na výškové poměry to vypadá na východě Moravy a Slezska na nejvýraznější vlnu veder letošního léta. A i když Ecák ukazoval včera 22 C a dneska 26 C. Tak teploty jsou o 2 až 3 C vyšší. A ty výškové poměry kolem 17 až 19 C v 850 hPa naznačují teploty mezi 30 až 33 C po více dní za sebou., možná se dostaneme i k 34 C. Zatím je tam otázná poloha TN během pátku, kdy by nás mohla na příští víkend poslat pod letní teploty tak na 25 %. Půl na půl bych viděl ochlazení od 21. 8.
Minimálně 5 horkých dnů bych ale očekával, a spíše bych to viděl na celý příští týden okolo nebo nad tropickou 30. Myslím si, že všichni milovníci horkého léta a především tady na východě se dočkají, navíc se zde očekává i slunečné počasí. V Čechách to tentokráte nebude tak stabilní a suché období a hrozí zde přeháňky a bouřky.
PS: Já osobně preferuji spíše interval 23 - 28 C, protože nejsem koupací typ, ale takových dnů tu bylo nesčetný počet v červnu a červenci, tak je na čase, aby se dostálo i těmto lidem. A já si budu plánovat procházky na podvečerní a večerní hodiny.

258
# 12.08.2023, 18:13

U nás to dnes šlo přes 32 °C, ještě teď je přes 30 °C, takže člověk si nevybere, buď je zima nebo vedro:D. Teď to u nás vypadá na dlouhotrvající sérii tropických dní, tak doufám, že to alespoň budou zachraňovat nějaké ty bouřky, i když šance je malá, bude to dost lokální..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.