Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaké bude léto 2023?

272
# 26.05.2023, 20:44

Zachar
Určitě první bouřky asi až kolem 10. června, ten SZ bude zase průšvih, kudla tolik řek a nejsou schopni to zavlažit, v Labi už odteklo vody + hory na dohled, to si o využití úplně říká. Jinak aktuálně už 1. zálivka po výsadbě venku, vršek úplně suchý, slunce a vítr už vrchní cca 3 cm úplně vysáli, u konečného řešení pod česnekem v pohodě, ale ten už si sám dost přistíní.

33
# 26.05.2023, 21:37

Tady budem s vodou v pohode i kdyby mesic ani nekaplo, ten sever na tom ale bude fakt blbe, a pokud by se tu mela TV usadit na vetsinu leta.. bude to tam spatny
no uvidime, kazdopadne po dlouhy dobe je tu konecne stabilni pocasi

22
# 27.05.2023, 06:21

No nakonec asi můžete být rádi za to chladné jaro a poměrně dost srážek kdoví co bude následovat....aby to nešlo z jednoho extrému do druhého v podobě tepla a sucha
Jedno je jisté nic neroste kromě trávy jinak na zahradě všechno stojí,je prostě chladno,semena neklíčí rajčata jsou v květináčích pořád stejná,už to chce to teplé slunce ale chybí v dohlednu déšť.

147
# 27.05.2023, 06:29

Zachar
to bude tím, že jste o 400m výše jak nížiny.
tu rajčata už po pás a kvetou + zrají jahody a vše roste jak z vody

ředkvičky už sklizené a mrkve s hráškem též rostou velmi rychle

# 27.05.2023, 06:38

Co to zase je,mělo být 10°C a je 5°C,to bude zítra nula.

13
# 27.05.2023, 07:17

Teď mi tam naskočily nějaké srážky od 3. června. Uvidíme, jestli to vydrží. Ale alespoň naděje na změnu žije.

168
# 27.05.2023, 07:21

LadaBlatna
Dnes ráno mělo být 7-3 tady v Čechách a zítra taky.

8
# 27.05.2023, 07:23

LadaBlatna
Taky jsem na těch 5,5 stupňů koukal trochu nevěřícně. Na některých profláklých místech to další dny může být zajímavé. A to nemyslím horské polohy.

386
# 27.05.2023, 07:23

Mělo tu být +8 a mám + 8,5.. parádní odhad teplot..se dneska těším na těch aspoň +20 a slunko, to se bude dobře pracovat venku..a koukám ustálené teploty na prakticky celých 10 dni.. taky dobrý, plus by se mohlo splnit těch 15mm srážek, co tam mám, a byl bych plně spokojen... no, tak už jsem se u toho psaní pobral ze spaní... takže, co se splní a co ne??:D,
p.s. Teď jsem si pročítám článek od SW z 23.5... zajímavý čtení, trochu to osvětluje dění nad Atlantikem ( a tím pádem i nad Evropou), no bude tam trošku tepleji ( a je tam vlastně nejtepleji co kdy pozorováno bylo) plus na konci článku obrázek z predikovanými srážkami, no, nic moc, to se dalo čekat..
https://www.severe-weather.eu/global-weather/unusu...

32
# 27.05.2023, 08:45

Ano, se suchem to tu začíná být špatný. Z laického pohledu je půda jak šutr, místy se v ní objevují centimetrové praskliny, tráva znatelně zpomalila růst, potok je výrazně pod normálem a čekám, že brzo začnou vadnout i malé stromky. Vsadím se, že v neděli už budeme na intersucho v tmavě červených barvách a nechci to vidět s tím výhledem co bude příští neděli.

Poslední větší srážky spadly v půlce dubna a za květen je to jen cca max 10mm. V kombinaci s nejteplejší první půlkou května z celé republiky je to velkej pech a toto teda rozhodně není normální ani pro oblast Lounska, která je o něco sušší, ale nikoliv až takhle.

# 27.05.2023, 10:56

:(:prsi: Tak já hlásím celkový květnový úhrn srážek za Prahu-Vinohrady lehce přes 18 mm, Teplice mají lehce přes 15 mm. Zatímco v Teplicích to nacmrndalo v několika měnších událostech po 3-4 mm, v Praze většina z těchto srážek spadla při dešťové epizodě uprostřed měsíce. Nepředpokládám, že do konce května ještě něco spadne ani v jedné z lokalit. Je to zlé - zejména v Teplicích zachraňují stuaci poměrně vlhké měsíce předcházející tomuto suchému mordoru, ať už zimní měsíce, tak i velmi vlhký březen a relativně vydařený duben. S příchodem května, jako by utlo. Dosud přitom situaci mírnily nízké květnové teploty a malý sluneční svit. Ovšem i to se teď změní - a sucho se bude dále prohlubovat. Je to škoda, nejkrásnější období v roce, krásně dlouhé dny, hezky teplo, ale ještě ne vedro, jen kdyby člověka nemusely trápit schnoucí stromky již takhle brzy. Pevně doufám, že se v červnu nakonec situace umoudří - a teplé počasí budou provázet pravidelné vydatné srážky, které budou rovnoměrně zasahovat celou republiku!

47
# 27.05.2023, 11:08

No to jsou rozdíly napříč republikou, tady v květnu srážkový nadnormál a teplotní podnormál(ten je jistý, nic na tom už poslední dny nezmění) a jinde znovuobnovující se sucho s vyššíma teplotama. Tak ty předpovídané teploty se zvýšily i u nás, včera výhled vypadal že nebude ani 20 a nízká ranní minima, teď zas vypadá o dost líp jak ráno tak odpoledne...jediné co se nezměnilo ve výhledu tak vítr, dnes fučí mírný a bude fučet dál až asi do středy.
Srážky byly napřed od té středy, pak od soboty a teď až někdy přespříští pondělí... no to jsou vyhlídky pro potřebné, tady se aspoň ty teploty konečně zvednou a absence srážek zatíím tolik nevadí..
Jinak se na léto moc do rozborů nikdo nepouští, na jaro to hučelo víc :D já si netroufám, nejsem zas tak znalý pohybu věcí, tak těším se ;-) :D

272
# 27.05.2023, 11:39

Leknín
Já už nemůžu ani moc větrat, protože bych musel začít topit, už mi to uvnitř klesá k +19 a těším se na slibované oteplení jako na smilování, příští týden vypadá dobře, ale ten další tam GFS fláká maxima zase kolem 15ky, to už je jako moc, takhle studené jaro se mi vůbec nelíbilo a nerad bych v tom v červnu pokračoval.

47
# 27.05.2023, 12:09

Yurri
Nikde žádná stabilita, pár dní to vyletí na normál a pak zas pod. Všechny modely, jen doufám, že to bude kolem těch 20, tu 15ku GFS doufám přehání, on to v létě tak se mně zdá běžně podhodnocuje.

A dnes zatím o poledni +16,5 , větrno a výlet s rodinkou, na kraťasy to furt jaxi není :(

# 27.05.2023, 12:41

To my máme za duben 18mm nacmrndaných po 0,5 až 2mm a za květen 9,5mm. Ale pořád každý den fouká hnusný vítr a žene poctivou teplotu dolů a to se mi vůbec nelíbí

272
# 27.05.2023, 13:10

Leknín
On to tam má naschvál, aby ho lidi více sledovali, asi umělá inteligence, je to přece známej pohádkář;-)

+15 až +20 beru jako solidní (lehký nadprůměr) teplotu v druhé půlce dubna, květen 20 - 25 a červen pěkně letní motanice kolem 25ek a červenec a srpen kolem 28, ale to jsou jen moje zbožná přání, se toho tepla a vlhka fakt nedočkám.

47
# 27.05.2023, 13:18

Yurri
No jinak jsem zvědavý, kdy tchán napustí bazén. Nechal to aktivně udělat ještě než jsem se tam přiženil a stará se o to on, já na to moc nejsem. Já to bral vždycky tady na Valachoch jako kravinu něco takového tady dělat, bylo pár hodně horkých let a teď jim to koupání holt stagnuje. Možná to bude chtít pro to najít nějaké jiné využití, nápady už mám, ale radši doma mlčim mlčim :D :D

3376
# 27.05.2023, 13:28

Jsou to holt regionální rozdíly. Tady zatím 10,1 mm, teplotně květen lehce nadprůměrný, sluníčka je stabilně dost. Od začátku roku celkem 96,9 mm. My můžeme závidět východní části republiky, ty srážky. Ale místy už je tam těch srážek až moc. Na teploty si taky netřeba stěžovat, od začátku roku průměr až nadprůměr. Holt každá oblast, to má trochu jinak

32
# 27.05.2023, 14:41

MostMost
Když se člověk letmo koukne na meteo stanice na SZ Čech, tak uvidí, že zde květen skončí v průměru, případně blízko něj. Chladnější byl letos akorát duben, i když jsme si nějak podivně rychle zvykli na vyšší teploty. V kontextu průměru 1960 - 1990 byl v ČR letošní duben chladnější pouze o 0,9°C. Jinak třeba leden byl teplejší o 4,8°C, než je tento normál, což je mazec.

Dokládá to i jak zde Yurri vypisuje očekávané a vytoužené teploty pro jednotlivé měsíce. To jsou teploty, které historicky odpovídají spíš zhruba centrálnímu Maďarsku, než-li východní Vysočině a že to tak občas v posledních letech je i na té Vysočině je spíš na pováženou a nemělo by to být.

# 27.05.2023, 15:13

Jak koukám tak problémy se suchem nebude mít Morava a jižní Čechy jinde jako západ severozápad a sever Čech bude mít dost velké problémy se suchem už teď to ukazuje sucho na 14 dnů tady u nás moc vody tady nemáme

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.