Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

496
# 06.07.2022, 21:18

K té horké vlně je pěkné povídání zde - https://simonleewx.com/2022/07/06/40c-in-the-uk/ je to sice zaměřené na oblast Britských ostrovů, ale člověk se ve článku dozví zajímavé informace, vývoj za posledních 6 dnů apod.

Z výše uvedeného odkazu rád zkopíruji závěr, který je svým způsobem (a pochopením) také důležitý:

"We have to now sit and watch what happens. Regardless of whether 40°C or even a new UK maximum temperature record is set this month, we have entered uncharted territory in forecast-world. Eventually, this will translate to the real world, and with the global climate continuing to heat up, we can expect to see more situations where 40°C appears in forecasts for the UK in the coming years and decades."

PS. jedná se o stránky meteorologa, které rád sleduji (nejen já) hlavně v zimě. Např. i jeho twitter pravidelně prakticky denně zásobuje příspěvky, doporučuji občas sledovat.

13
# 06.07.2022, 21:22

No tak snad ty horká nevyjdou. I když zkušenost z poslední doby hovoří jasně pro vedro a sucho.

47
# 06.07.2022, 21:27

A na západě to zase smrdí 30-34 ale k tomu velmi silný bourky z tepla. To bude zase škod jestli to vyjde. To budou kroupy jako kr***

496
# 06.07.2022, 21:34

Jinak já se trošku obávám té možné synoptické situace - horkou vlnu bude (může) podporovat TN v těsné blízkosti západu Portugalska kolem 14.7. V dalších dnech se pak TN přesune nad Britské ostrovy. Mezitím "horká" TV se přesune nad střední Evropu, kde je možné její zpomalení či skoro zastavení. To by mohlo vést ještě k jejímu zintenzivnění a prodloužení doby trvání... ono takovou letní, silnou TV je těžko "rozbít" :( no snad tento černý - horký scénář nenastane.

386
# 06.07.2022, 21:57

Petr11
Jsem se pro srandu kouknul... jo bouřky to kreslí, to jooo.. ale na 14 dní dopředu, je to jen pro zajímavost...

A zas to koupěj střední Čechy..:-))
148
# 06.07.2022, 22:12

swane měl si pravdu.. začnou extrémy třeba jih Moravy si užije 40tky my "jen" 35:D

# 06.07.2022, 22:54

palma
Tohle jsem viděl před třemi dny u GFS, zdá se že to pořád drží.:D
To určitě vyjde na tolik dní dopředu a zase si užijeme:cool:.

To horko už ne, pořád je tráva silně suchá a žlutá, naštěstí zaprší už zítra.

zajímavé rozložení teplot v tu dobu, ventusky.com gfs
# 06.07.2022, 23:04

Tak další den a zatím žádná změna v trendu nenastala. 1. takový předvoj teplého až velmi teplého vzduchu by měl dorazit už během příští středy až čtvrtka. Ale to bych zatím viděl spíše na teploty tak kolem 28 až 31 C, takže zatím nic extrémního. Potom severozápadní proudění a přetlačovaná, jak zmiňoval Kuba. Podle většiny výstupů se ovšem nyní zdá, že právě okolo 14. začne TN, která stáhne extrémně teplý vzduch ze severní Afriky posouvat k severu a ve velmi teplém vzduchu by nad střední Evropou měla postupně zasáhnout TV, která umožní postupné zvyšování teplot a do toho by sem byť v ochlazené podobě měla dorazit ta horká vzduchová hmota ze západní Evropy. Výstup 6 Z mi přišel jako taková nejlepší podoba těchto veder, kdyby měly dorazit. Padly by nějaké zajímavé rekordy a rychlý přesun TN od západu a konec. Výstup 12 Z se nedá moc hodnotit, protože z nějakého důvodu stále nejsou ansámbly, takže to protažení mi přijde jako zase ulítlý výstup.
Závěrem zatím je naštěstí ta extrémní předpověď stále za 10 dnem výstupů modelů, co je ale znepokojující, že synoptika nahrávající významnému oteplení v Evropě se již začíná výrazně přibližovat do dohledné vzdálenosti a už nezbývá moc času na změnu. I přesto, že je 6. 7. tak už bych řekl, že je docela jisté, že červenec neskončí pod DP a bude spíše teplý až velmi teplý. Odhadovat srážky je mnohem složitější. Klidně do 25. může být sucho a pak přijdou bouřky na celé území a červenec skončí srážkově normální.
Ale zatím stále platí to samé, je to stále spíše k sledování a vyhodnocování než vydávání extrémních zpráv. Na to je ještě čas a doufám, že nebudou tady s tím znepokojovat lidi třeba týden předem.
andy206 Výborné doporučení. Díky za něj. Takoví lidé si zaslouží pozornost. Opravdu skvělé shrnutí současné situace. Sice pro Anglii, ale dá se z toho vzít hodně i pro ČR i na to, jak se dívat na modelové výstupy.

379
# 07.07.2022, 05:05

Kokos342
Může být, jj..
Oni ti Britové ten jetstream umí i na dost dlouho dopředu a stále tu teplou výduť malují hodně na sever..
35tky se dají čekat, možná to v Doksanech nebo na jihu Moravy může těsně atakovat i absolutní rekord ČR.., kdo ví..
Ten ale ani zdaleka nemá hodnotu 46,9°C:)

+90h
+138h
148
# 07.07.2022, 07:02

swan1
no.. zase bych si nebyl tak jistý.. pokud by vyšel třeba tento výstup tak ten maluje 45C na Slovensko a na Moravu 43:!!: celkově všude kolem 39-41C mazec

168
# 07.07.2022, 07:04

Kokos342
A to si chce ještě u gfs přičíst 2-3 stupně takže by bylo téměř všude přes 40, to není snad možný ani :!!:

148
# 07.07.2022, 07:10

kuba
kdyby to vyšlo tak by nás čekal supertropický týden

73
# 07.07.2022, 07:10

kuba
Spíš to chce mrknout, že hlavní běh, ze kterého má kokos tu mapku, je nejteplejší ze všech.

148
# 07.07.2022, 07:13

spurdo
ikdyby tak už to tam je celkem dlouho a těch 35 celý týden je za 1. reálný a za 2. toto už tu bylo v roce 2015 kdy kolem 8 dní bylo 35-37C

379
# 07.07.2022, 07:22

Kokos342
35-40 je pro ČR samozřejmě už extrémní hodnota, ale na tom, že to možná bude max někde atakovat ,,jen,, český rekord, to podle mě nic nemění.., pokud to tedy vůbec až tak extrémní bude...Je to stále dost daleko a je tam spousta ansámblů o něco chladnějších...

162
# 07.07.2022, 07:29

Je to podobná situace jako loni někdy v srpnu. Ve výhledu taky byly teploty okolo 40°C. Uběhlo par dní a z veder byly v podstatě podprůměrné hodnoty. Takže asi tak
Zatím bych se nad tím tolik nevzrušoval, ale vyjít to klidně může, byť s menší intenzitou. V anketě jsem hlasoval pro průměr, i když teď to vypadá na solidní nadprůměr

73
# 07.07.2022, 08:18

andy206
Velmi pěkný článek. Jedna věc mi tam ale chybí. Autor to bere čistě mechanicky/statisticky, takže mi tam chybí sebemenší zmínka o tom, jestli, případně jak, se měnil samotný předpovědní model.
Vygůglil jsem, že se občas GFS upgradoval, tak třeba i to může mít vliv, že se až teď objevilo v předpovědi 40°C.

# 07.07.2022, 09:29

Já pevně doufám, že ten výhled nebude taková výheň, jakou předpovídají (zatím se to drží a dokonce už tam vidím ve výhledu 39°C :( )

142
# 07.07.2022, 09:41

Očekávám, že se ty výstupy tak o 10 stupňů ochladí. Vždyt tohle je doslova katastrofa, co tam ukazuují. Tedy žádné 40tky několik dní nechci, stačí do 35 max. Ale pokud se rozpálí Balkán, Maďarsko, tak to máme i u nás :(

386
# 07.07.2022, 09:58

No, vida, SV vydal další předpověď červenec - srpen... https://www.severe-weather.eu/global-weather/july-...
vysoký tlak nad Evropou předpokládají do konce měsíce...:(
"Podíváme-li se na teplotní předpověď pro Evropu v tomto období, teplé anomálie nad centrálními částmi přetrvávají. Jedná se tedy o pravděpodobné pokračování vlny veder."

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.