Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

# 05.07.2022, 21:37

igor127
To ne. Protože ten poslední maluje nějaké zesílení veder nad severní Francií. Což už je v takových zeměpisných šířkách podivné. Celý ten výstup je zvláštní. Vůbec nepočítá Alpy a dává volný průchod horkého vzduchu do západní, střední i jihovýchodní Evropy. Proto dává ty nesmyslné 45 C na jihu Slovenska a to po dobu 3 dní. Takže tohle je samozřejmě přestřel. Jenom taková věc by mě zajímala, možná trošku mimo téma, ale pořád o počasí, kdyby během průjezdu Tour hrozily 40 až 45 C vedra, jela by se? Jakoby jestli už někdy kvůli vedra zkracovali etapy. Přecejenom skoro žádný závodník není připraven na čtyřicítky během závodu. V roce 2019 bylo štěstí že byly etapy zrovna v Alpách, ale teď je to načasované na etapy v údolí Rhóny.

ota
Avatar
2141
# 05.07.2022, 21:58

Tomáš J.
Zatím bych se tím moc netrápil, je to velmi daleko a troufnu si tvrdit, že to je podobný úlet, jako když občas v zimě dává GFS ke konci výhledu -30°C. Pár podobně extrémních výhledu už GFS měl a pro nás to obvykle nevyšlo. Ve Francii bych měl větší obavy, tam jsou na tyhle vlny veder náchylní mnohem více. Je to ale tak daleko, že je tam příliš mnoho proměnných, ten horký vzduch může klidně zůstat zcela mimo Evropu. Aby mělo smysl se tím nějak více zabývat musely by být tyto prognózy na období tak do týdne možná 8 dní, ale tohle je za mě ještě bezpředmětné.

42
# 06.07.2022, 00:19

Když jsem napsal něco o tom, že může v ČR být i 47 °C, tak jsem byl "kamenován", že je to absolutní blábol a nesmysl. A teď je v sousedním Slovensku najednou reálných 45-46°C. Zajímavé :D:D:D. Myslím, že spousta lidí nechápe, jak fungují extrémy. Když máte dobu opakování v průměru třeba jednou za 500 let, tak může nastat téměř cokoliv i ta +20 °C odchylka. Stejné to bylo s F4 tornádem na jižní Moravě. Doba opakování zřejmě jednou za 500-1000 let v průměru. Přitom by každý řekl, že F4 tornádo je v Česku nesmysl a blábol... Hold počasí nemá meze. Někdo to chápe, někdo ne...

# 06.07.2022, 00:28

aura_33
Prosím vás není to reálné. Výstup GFS 12 H vytvářel možnost průchodu teplého vzduchu od jihu, jakoby v cestě nestály žádné hory. Tady těch 47 C je možné ve Francii a Španělsku, když se vysune horký vzduch od jihu. Už takhle ta predikce s docela hlubokou tlakovou níží uprostřed léta západně od Portugalska je neobvyklá a vytváří riziko už tak nebezpečné situace pro západní Evropu. Tady bych absolutní limit viděl někde na 41 až 42 C. Ale dobře řekneme si za 14 dní. A i kdyby vyšel scénář se 27 C v 850 Hpa. Na 47 by bylo potřeba 3 dny s teplotou okolo 32 C ve výšce. Vždyť to nebývá ani v Africe. A jestli jste to tu vytáhl, aby na to lidi zareagovali tak asi účel splněn no. Ale myslím, že vám už na to nikdo po loňsku reagovat nebude, protože tu diskuzi jsem četl a pořád jste tam psal dokola stejné argumenty a nenechal jste si to vysvětlit.
Ota Popravdě si myslím, že tady ta očekávání zahraničních meteorologu i nás už jsou namístě. Jelikož ta TN západně od Portugalska už by měla vzniknout v docela dohledné době. Někdy okolo příští středy, čtvrtka. A právě ta by měla ovlivnit počasí v jihozápadní Evropě a západní Evropě. Dnešní noční výstup mi přijde jako jeden z těch realističtějších scénářů. Ale máte recht, je celkem brzo na to hodnotit a je potřeba sledovat zda se bude v modelech opakovat scénář s tou TN západně od Portugalska pak se teprve může uvažovat o nějakém extrémním vedru v západní natož střední Evropě. To bych řekl že o víkendu už by mohlo být jasněji

42
# 06.07.2022, 00:36

Tomáš J.
"Výstup GFS 12 H vytvářel možnost průchodu teplého vzduchu od jihu, jakoby v cestě nestály žádné hory."

Právě že to tak není. Ten extrémně horký vzduch je napumpován do Francie a pak se vydá na východ, ale nikoliv přes Alpy viz obrázky. Na Slovensku a v Maďarsku pak dochází k dalšímu prohřívání vlivem TV a slabšího větru. Celý ten výpočet je zcela realistický.

Francie, wetter3.de
Směr od JZ na SV kolem TN, wetter3.de
Tady už to jde severně od Alp, wetter3.de
42
# 06.07.2022, 00:38

Zintenzivnění vlivem TV, slabšího větru a prohřívání. Podobný princip jako u historické extrémní vlny veder v USA/Kanadě.

wetter3.de
42
# 06.07.2022, 01:04

Tomáš J.
"47 by bylo potřeba 3 dny s teplotou okolo 32 C ve výšce.

Tady se taky mýlíte. Stačí 29-30 °C. Při 26-27 °C už máte 44 °C na JZ Slovenska. Když bylo v Dobřichovicích 40 °C bylo ve výšce 23-24 °C. Reálně takový GFS to ještě podcení a ta teplota by šla klidně výš, než udává 44 °C pro Slovensko při 26-27 °C. A co se týče tvrzení, že Alpy nás chrání, tak z toho mám vždy srandu. Ten vzduch se sem hezky dostane obloukem od Francie. A i kdyby šel přímo od jihu přes Alpy, tak naopak ještě zesílí vlivem fenového efektu, kdy na závětrné straně hor dochází k silnějšímu ohřevu, než k ochlazení na návětrné straně. Je to základní fyzikální princip a Vy ho nejenom zpochybňujete, ale ještě defakto obracíte naruby tvrzením, že nás Alpy chrání.

https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/fenovy-efek...

wetter3.de
wetter3.de
# 06.07.2022, 01:30

aura_33
No dobře ale při anticyklonálním fénu dojde k subsidenci vzduchu. Teplý vzduch se nasune nad studený a pokud to bude natolik velká masa teplého vzduchu tak v přízemní vrstvě by nedošlo k dostatečnému promíšení teplého vzduchu, a při silnějším proudění by zase nedošlo k tak výraznému vzestupu teploty aby bylo přes 45 C. Ale dobře anticyklonální fén je pro mě tedy novinkou. Jinak opakování 500 až 1000 let je hodně pesimistické. To bych řekl, že by bylo statisticky v milionech let a s postupující GKZ to klesá. Je to 7 C nad absolutním rekordem. Proto se nedivím, že to loni přišlo tolika lidem absurdní, to musíte chápat, a proto i mě zarazilo, že na to máte stejný pohled i o rok později.
Raději než tady řešit extrémy tisíciletí bychom spíše měli sledovat zda vznikne ta TN nad Portugalskem. Bez ní to bude "obyčejná" vlna veder 21. stol. Zatím je pro horkou vlnu splněn 1. krok, když bych to tak řekl a to velmi vysoké teploty ve Španělsku, ale jinak zatím nic a nad 10. den je třeba spíše koukat na ansámbly modelů a podívat se kolik procent běhů je nad 30 C, 35 C To by mohlo udávat něco jako pravděpodobnost.
Pozn: Nevím kde jste přišel na těch 47 C, kdyby se tu řešily podmínky okolo 40 - 42 C, tak to zní jako realistický scénář. Ale kde jste vzal 47 C. To jste někde četl, že ve střední Evropě může být v roce 2100 až 47 C. Mi ta hodnota přijde strašně přestřelená na střední Evropu a kór ve 20. letech 21. stol, kdy se oteplilo v ČR o 2 C.
PS Omlouvám, že tady trochu vedu OT dialog s Aurou, ale opravdu mě zajímalo na základě čeho očekává 47 C a co by k tomu mělo vést. 2. snad nevadí, že tu řeším situaci, která ještě není zcela jistá, ale proto jsem se připojil do tohoto tématu. Protože je zajímavé spekulovat, diskutovat a sledovat skutečně výjimečnou událost z více numerických modelů a pozorovat jestli se výstupech opakuje stejný scénář, nebo se modely od tohoto scénáře odklánějí.

Potenciál na teploty nad 30 C v 2. polovině července/ wetterzentreale.de
Docela vysoká pravděpodobnost na 1. vlnu veder letošního léta v Ostravě během 2. dekády července. /wetterzentreale.de
42
# 06.07.2022, 01:46

Tomáš J.
Ta debata před rokem se nepovedla, protože jsem neustál drtivou převahu proti názorů. Já si ale stojím za svým, že 47°C je v ČR reálných s tím, že pravděpodobnost je mizivá třeba 0,001% a doba opakování v průměru jednou za 500-1000 let. Je to reálné, pokud si představím všechny možné varianty, které by mohly nastat nebo fakt, že v počasí jsou stále dosahovány rekordy, které byly považovány za nemožné. Jsem pro to, aby se řešila ta vlna veder která vypadá až kolem 40° C. K tomuhle se pak ještě asi někdo vyjádří, ale já to už dál rozvíjet nebudu. Přišlo to vhod, když by mohla nastat historická vlna veder a ty šílený čísla.

386
# 06.07.2022, 08:23

aura_33
Jsem tušil, že se tu ocitneme zase u +47 byť z minulého roku.. no jeden dotaz proč zrovna +47? proč ne + 46? nebo spíše +45? ... pochopil bych +43... když se tvrdí, že zhruba o tolik se v naší zemi +- celkově v létě oteplí... vysvětlete mi těch +47, kde to má reálný základ, a budu vám fandit..:cool: Meteorologie a predikce teplot není o dojmech a přáních apod. dokonce ani ta teplota v 850hpa není uplně určující, stačí porovnat třeba deset situací se stejnou teplotou v 850hpa a s tím, kolik bylo ve 2m nad zemí,.. zcela určitě to nebylo vždy stejně ( v těch 2m).. je rozdíl, když je zataženo, vlhko, větrno... atd, atd..Ale takováto debata je vlasně skoro o ničem,,, co kdyby... co kdyby se to vše dobře sešlo... co když..teoreticky se dá nakreslit a rozebrat skoro všechno, prakticky to pak nenastane. Možná by bodlo téma "teoretické podmínky pro teploty +45 a výše na území ČR, a kdy mohou nastat"..

379
# 06.07.2022, 09:30

palma
A jéje, už je to tu zase..:D
Ten jediný, kdo ,,chápe,, možnosti extrémů v počasí ve stř Evropě tu zase úřaduje ze 47°C.. v ČR .
A zase na základě úletu globálního GFS, který se moc nezabývá geografií a maluje cokoli, co mu spočítá comp.., ,,hlava nehlava,, ...
Pro střední Evropu je to jen nerealistický úlet, jako obvykle..
Jsme severně od Alp, nejsme ani Francie ani Itálie nebo jižní Maďarsko..
A nazývat cokoli v predikcí počasí na 10-14 dní dopředu realitou , to je zase gól...:zz:





ota
Avatar
2141
# 06.07.2022, 10:34

aura_33
Tohle už nemyslíte vážně že?;-) Ani ten ustřelený vypočet GFS, který byl stejně jen úlet zdaleka nepředpovídal 47°C, ale sotva něco přes 40. Můžete mi říct, proč jste se na tuhle diskuzi vracel? Bohužel vaše neustálé příspěvky výrazně snižují její úroveň. Ne 47°C v ČR není v současnosti reálných. Ano máme globální oteplování a za pár desítek let se může stát cokoliv, ale nyní prostě ne, už to zkuste pochopit. A prosím nesrovnávejte nesrovnatelné. Tornádo F4 se u nás klidně může vyskytnout, klidně se může objevit i naprosto ničivá F5, je to sice nepravděpodobné, ale je to nahodilý jevy který se může vyskytnout. Oproti teplotě, která se dá relativně snadno předpovídat a není možné, aby jen tak ustřelila. Pokud chcete naměřit 47°C. Pořiďte si saunu, dejte tam teploměr a můžete mít i 100°C.:)

# 06.07.2022, 11:52

Tak sám Aura odhaduje tu pravděpodobnost na 47°C na 0,001% tak proč to tady vůbec řešíte? :D Nemá přece smysl řešit něco tak málo pravděpodobného.

Ten Český rekord z Dobřichovic, ale dříve či později padne a myslím, že v rámci GO už je relativně "lehké" aby u nás padlo 41-42°C stačí jenom vhodná synoptika na delší dobu ve vrcholném létě a je to. Tedy můj tip je že rekord ČR padne relativně brzo během pár let. Ale nad nesmysly tipu 47°C nemá smysl přemýšlet, to je jako kdybych řešil co by kdyby náhodou na nás spadl asteroid tak co budu dělat.

168
# 06.07.2022, 13:05

Vypadá to na preatlacovanou, klidně tady žádný tropy být nemusí, a nebo taky jo, bude se sem tlačit chladnější vzduch od severozápadu a horký od jihu. Je to ještě daleko takže se to bude ještě dost měnit

# 06.07.2022, 15:24

Já nevím kde mají to ochlazení na slunci máme přes 50 stupňů zítra tady má být odpoledne 13 moc tomu nevěřím když dnes mělo být 19

13
# 06.07.2022, 15:28

Ta předpověď nevypadá vůbec dobře,. Zítra něco málo a pak opět dlouhé období beze srážek. Sucho se bohužel opět vrací.

# 06.07.2022, 17:34

To teplé proudění kolem toho 17.7. to vypadá na pěkně peklo a na Brně tam vůbec až 42 to si myslím že je to ještě dost daleko a že až takový vedro nebude mělo by to být 3 dny a v noci kolem 23 to snad ne to by pak museli přijít tornáda se studenou frontou jako kolem 33 stupňů ano to může být v těch nejteplejších místech 36 víc si myslím že ne

15
# 06.07.2022, 18:10

Lesník
Půl dne neprší, a už se vrací sucho? Tomu snad sám nevěříte... u nás za poslední týden spadlo okolo 70mm, a v Čechách to bylo ještě více, to se nemohlo jen tak ztratit...

386
# 06.07.2022, 21:05

No.. po 15.7. to tam ukazuje na GSF Heat wawe (opakovaně, ale teď přitvrdil), až do konce výhledu, čili na celý týden docela přes +30.. tak se možná dočkáme..:)...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.