Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

2800
# 11.07.2022, 15:14

Ursus
Já to používám přes Google.

aura_33
No mohli by to vylepšit, je to super stránka.

179
# 11.07.2022, 15:29


To že bude 2 dny kolem 35 stupňů možná se to dostane blízko k rekordu neznamena za bude nějaká vlna veder, je to ještě za 7-8 dnů takže z toho nemusí být taky nic.
Na víkend to pěkně ochladilo a v sobotu nemá být ani 25 skoro a po ránu až k 7 stupňům, pořád se to horko pomalinku odsouvá až z toho bude 1 den vedra a konec :)

414
# 11.07.2022, 15:36

aura_33
Úmyslně chybná citace,kde vynechání slov mění takto zásadně význam věty, není drobnost, je to ubohý podvod...
kuba
Jj, vypadá to na opravdovou katastrofu...;-)

407
# 11.07.2022, 15:37

Tak na Kladně už z toho zbylo v předpovědi torzo dvou dnů s teplotou okolo +35.. ještě, že už pojedu za pár dní za teplem... Jinak, v Portugalsku se schyluje, nebo už tam je, průser s požárama, v TV24 právě hlásili, že požádali UE o pomoc se zvládáním požárů.. už hoří i vlastně v Lisabonu, ( na předměstí)..

42
# 11.07.2022, 15:50

swan1
Tak promiň no. Koukni tady si protiřečí každý. Někdo napíše, že předpověď je nejistá a pak, že nebude bůhvíjaké vedro nebo že bude 35 °C. Je v tom chaos, takže se v tom vyznej. Vlnu veder už odsuzuji, ale ty cca 2 dny vypadají nebezpečně, protože to k té 40 °C poletí. Můj odhad je, že rekord padne na 95 %. Totiž ty modely ty teploty ve 2 m hodně podceňují... Lepší je to brát podle hladiny 850 hPa, kde to jde pořád nad 20 °C v hlavních bězích, takže tam máš překročení 35 °C jistotu, ale když budeš mít v 850 hPa 22-23 °C už se blížíš ke 39 °C. Přijde mi, že zdejší diskutující to vůbec nevidí a nechápou to, že to opravdu celé směřuje ke 40 °C a nechávají se ukolébat tím grafem teploty ve 2 m.

42
# 11.07.2022, 16:05

Tady třeba na 50 ansámblech ECMWF pro 50 ° s. š. a 15 ° v. d. je vidět, že průměr je pod 20 °C v 850 hPa, ale při bližším pohledu je vidět, že je tam velká část křivek nahuštěných blízko vedle sebe, co jdou nad 20 °C až někam k 25 °C a ty co jdou dolu jsou naopak řidší, což jsou právě misky vah. Reálně lze odhadnout, že to půjde výš a tedy je to nakloněné většímu (extrémnímu) vedru. A samozřejmě v příští aktualizaci se ty křivky můžou všechny posunout a i ten průměr bude nad 20 °C.

meteociel.fr
# 11.07.2022, 16:15

Tak na vlnu veder už to nevypadá s téměř jistotou. Protože pro mě tedy asi bohužel to teplotní rozhraní během pátku přinese opravdu razantní ochlazení, zase k opravdu nepříjemným 18 - 20 C během víkendu tady na severovýchodě. Tady to odneseme nejvíce. Takže z 6 příjemných dnů zbyly 2 - 3 dny. Červenec je tady díky 1. dni stále lehce nadnormální i po téhle klendře a také díky teplejším nocím okolo 12 až 13 C. Což při maximech lehce nad 20 C vytváří odchylku necelé 3 C pod DP. Příští týden se začíná vyvíjet pozitivněji, co se týče extrémních teplot. Ansámbly začaly klesat a hlavní běh taky. Příčinou je, že se pravděpodobně ten horký vzduch dostane západněji a my se dostaneme nakrátko dokonce do severního proudění po přední straně TV. Při takhle dlouhém oblouku již ten vzduch bude zchlazený a nepřinese takové extrémní teploty. bohužel je to ale na úkor toho zpackaného víkendu. Na 2. stranu zase doufám, že něco z toho dorazí, protože my to tady to severozápadní proudění chytáme exkluzivně. Ten vzduch jde přes moře, takže na SV jsou četné přeháňky a po většinu dne mezi 17 - 19 C. A vypadá to na teplotní rozdíly jihozápad vs severovýchod. Neděle 23 - 27 na SV 21. PO 27 - 31 na SV 26. UT 32 - 36 na SV 31 a ve ST 33 - 37. Tohle je můj odhad a doufám, že tu taky nebudu za úplného klauna, když bude celý týden mizerných 20 až 25 C. Yorovi jsem tu plánoval dovolenou na 18 až 20. 7. , kdy to vypadá zatím na letní počasí a slunečné počasí, tak doufám, že to tam i zůstane a nesklouzne to do podzimu. To riziko severního proudění tam bohužel pořád je.

18. 7. ideálně zatím tak na procházky, pravděpodobnost dosažení 30 C téměř nulová /meteociel.fr
45 % na letní den, v Polabí a na jižní Moravě 70 - 80 % od západu tropy/ meteociel.ft
9
# 11.07.2022, 16:23

Tomáš J.
A je možnost, že se konečně toho severního proudění zbavíme ? Vždyť to přece není léto a není možné aby to k nám nepouštělo ten teplý vzduch, vždyť i v tom Polsku nebo Německu na severu budou mít větší vedra. Nechápu proč se to tak děje a jak dlouho to bude trvat. Celý rok je zima a když má přijít červenec nebo srpen, tak je opět zima.

42
# 11.07.2022, 16:29

Tomáš J.
Přesně tyhle pravděpodobnostní mapy jsem už dávno zkoušel sledovat, abych získal "nějakou lepší předpověď". Vůbec nedoporučuji. Došel jsem k závěru, že to funguje úplně opačně a ty pravděpodobnosti vůbec neodpovídají realitě. Co se modelů týče, platí známá klasika, že nejlepší je sledovat hlavní běhy eventuálně ansámbly a nejzákladnější podklad je proudění ve výšce a synoptika, aby člověk pochopil situaci a až potom ty ostatní parametry, kde ovšem jsou už větší nepřesnosti vlivem terénu apod. oproti pouhému proudění ve výšce. Nejlepší je právě hladina 850 hPa.

Když to tedy vezmu za své:

V hlavních bězích se pohybujeme opakovaně mezi 20 °C až 25 °C v 850 hPa, reálně tedy směřujeme do extrémního vedra.

# 11.07.2022, 16:37

Yor3
Severního proudění se zbavíme v zimě :D, aby zase byla 2 měsíce inverze. Né jako vážně severní proudění patří k chodu počasí ve střední Evropě. Pitomé je, když se na 10 dní sekne TV na Britskými ostrovy, to oni potom zažívají léto a my tady máme podzim a navíc téměř beze srážek. Jenom jsou jalové přeháňky a nepříjemný studený vítr. Letos to bude trvat 3 až 4 dny, a potom asi znovu další 3 dny. Jinak s pohybem tlakových útvarů souvisí i to, že se střídá teplé jižní a studené severní proudění. Takže se ho nezbavíme nikdy a je dobře, že ho tu máme. V létě být pořád jižní tak jedeme jednu vlnu veder za 2. i s tím, jak je jih rozpálený Naštěstí v létě už dlouho nebyla tak zaseklá synoptika jako v posledních teplých zimách, protože to by byly extrémně horké letní měsíce ,to také si myslím nechceme. Naposledy červen 2019. Od té doby máme na synoptiku v létě štěstí, že se střídá severní a západní proudění. Semtam jižní, takže jsou léta jenom o 1 až 2 C nad normálem. Ale až se v moderní době vyskytne synoptika léta jako v roce 1992 nebo 1994 tak to bude extrémní šílenost o 5 až 6 C nad DP jako duben 2018, červen 2019.

42
# 11.07.2022, 16:48

Tomáš J.
Na zimu se těším :D. To bude zase komedie. Já už na to navíc asi přišel proč jsou ty zimy tak teplé. Dělá to ten chladnější severní Atlantik na úkor teplejšího u Mexického zálivu a západního pobřeží USA. Reálně pak vznikají pořád hluboké TN a převažuje silnější západní proudění. Paradox je, že je to důsledek slábnutí Golfského proudu, který k nám přináší teplo celý rok a častější proudění z jižních směrů. Ty severní nebo SZ směry jsou čím dál vzácnější hlavně v teplé části roku. Zima bude opět komedie :D. Vrchol zimy v nížinách nebude sníh a mráz, ale extrémně silný vítr jakožto TOP zajímavá situace. :D

zdroj: in-počasí
9
# 11.07.2022, 16:49

Tomáš J.
Díky to chápu, mě se spíš jedná o to, proč to severní proudění není vytlačeno tím jižním, přijde mi to takový zacyklené a stále se to opakuje, proč to jižní se neudrží delší dobu.

42
# 11.07.2022, 16:53

Yor3
To je důsledek polohy tryskového proudění. Někdy se udržuje delší dobu ve stejné poloze a proto se opakuje stejný vzorec proudění.

84
# 11.07.2022, 17:28

Celý rok je zima? A podle jakého objektivního kritéria?

171
# 11.07.2022, 17:33

ICON nadále pritvrzuje

42
# 11.07.2022, 17:36

Ondra83
Samozřejmě že není, officiálně byl teplotně podprůměrný jenom duben. To jenom někdo není v obraze.

# 11.07.2022, 18:06

aura_33
Jako jo uznávám použit pravděpodobnostní model pro tak hornaté území jako je ČR v globálním modelu není asi úplně ideální. Kdybych to použil pro výškovou hladinu 850 hPa, tak by se to dalo, ale koukat na teploty ve 2 m je v globálních modelech je dost ošemetné. Často ty teploty jsou o 2 C vyšší, ale to bych řekl platí tak do 23 C ve výšce a suchu, což ale letos Poohří splňuje. 25 C a více tam už by mohla hrát roli inverze a ten rozdíl může být ve skutečnosti nižší než je v modelu, ale pouštět se do tohoto raději moc nebudu, když si to zakládám jenom na základě toho, že tu více než 40 C nebylo a to samé jsem si myslel donedávna v jakékoliv zem, šířce nad 50 stupeň s. š, že nemůže být být více než 43 C a v Kanadě bylo 50 C. To mi celou moji představu převrátilo. Pořád jsme kotlina, ale kdo ví, jaké teploty by tu byly při 25 až 26 C ve výšce, třeba se to dozvíme ještě letos v létě.
PS: Jinak pěkně GFS mi zvýšil teploty na neděli na 23 C, to by už šlo. Těch 19 C už stačí do konce srpna. Ale jak tak vidím asi to bude zase za cenu velmi vysokých teplot. Tak teď babo raď, co je lepší varianta

42
# 11.07.2022, 18:11

Tomáš J.
Mě to přijde hlavně nepraktické. Vidíš jenom % a těžko si z toho uděláš nějakou představu, jak přesně bude.

42
# 11.07.2022, 18:27

Těžko si představit, že nebude extrémní vedro. GFS a ICON jsou ve shodě na +180 h, ale to je jen začátek, pak se to přesune k nám.

ICON, wetterzentrale.de
GFS, wetterzentrale.de
407
# 11.07.2022, 18:32

No, zemědělci asi usoudily, že tepla a slunka bylo dost, a teď mi tu za barákem na poli jezději s kombajnem a sklízej ječmen..prachu jak na poušti...:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.