Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

# 14.06.2021, 07:22

Shai-Hulud
To má být provokace že jo?
Nevím proč jste to napsal, ale nechte ho bejt.
A neprovokujte.

109
# 14.06.2021, 07:22

Aidamko1
No nevím, v 6 ráno v hlubokém stínu jsem si zapnul bundu, teplo vypadá jinak. Do toho větřík...

Docela se těším na ty tropy, potřebují to i pan Vavřinec a pan Müller-Turghau, tož do toho, vy tlakové útvary.

# 14.06.2021, 07:52

Tak dnešní den vypadá fakt na krásný letní den, zrovna jedu na přehradu Orlík.

378
# 14.06.2021, 08:31

Aidamko1
Peter Sedlák 1
Pánové, to vypadá na jednoho starého známého místního ,,glosátora,, :D
Děkuji vám. On se dříve nebo později odsud vyfauluje sám.., tak jako vždy..
Pro Pošumaví to aktuálně stále vypadá na takovou střední cestu, teplíčko, pak 2x TD, možná nějaká bouřka, následně i nějaký průplach s ochlazením.. posunutý už až na noc z po na úterý.. O víkendu bude zvát Otava ke koupeli:)
Pokud ovšem tady bude 30tka, tak v nížinách bude kolem 35st.. což už je fuj..

171
# 14.06.2021, 08:40

Nám ICON maluje 34°C... Místní předpověď pro Brno maluje taky max 31°C, ale to je nesmysl.. Brno při tomto proudění je rozpálené pomalu nejvíce z Čr hned po SZ..

Jsem zvědav, ale první srážky až po víkendu..

ota
Avatar
2132
# 14.06.2021, 09:33

Dneska máme za sebou na červen skutečně chladné ráno s minimem 5,8°C a teploty dnes také nebudou stoupat nijak vysoko a zůstanou tady pod hranicí letního dne. I zítra nás čeká ještě chladná noc. Pak už se ale začne výrazně oteplovat. A půjde o docela drsný teplotní skok. Jsem zvědavý jestli tu nakonec padne 35°C. Nejvyšší maximu za 2 roky je téměř jisté, loni tu totiž bylo v maximu jen 31,6°C. Tropická noc zde byla naposledy v roce 2019.

# 14.06.2021, 10:03

Tomas1241980
To je přesně ten Alpský fen o kterém jsem psal, že by dokázal vyhnat teplotu v hladině 850hPa nad 30°C a ve 2m hodně hodně nad +40°C, reálně až na +47°C při mimořádné "povětrnostní konstelaci". Samozřejmě jsem měl pravdu a nikdo mi nevěřil. Byl to marný boj přesvědčovat zdejší nevěřící Tomáše, kteří v tom viděli jen limity a nechápou, že v počasí je možné prakticky vše...

swan1
Snad nemyslíte, že jsem to napsal já? Vážně nemám potřebu psát takové "kokots**" příspěvky a ještě kvůli tomu zakládat paralelní účet. Já bych se snažil vést nějakou diskuzi, pokud bych s něčím nesouhlasil.

ota
Avatar
2132
# 14.06.2021, 10:05

light123
S těmi 47°C už to snad nemyslíte vážně. Ta předpověď z 18UTC tam dávala zcela mimořádnou situaci a teploty by nejspíš nedosáhly “ani” 40…

47
# 14.06.2021, 10:08

Já bych byl v klidu nic takovýho nebude to jsou jen úlety.

# 14.06.2021, 10:12

ota
Tohle by nestačilo samozřejmě, muselo by jít o více extrémní situaci, o které jste Vy přesvědčený, že nemůže nastat. Takže se nemá smysl o tom bavit.
Ale je tam vidět, že Alpský fen funguje i v létě, spousta lidí mi tu psala opak...

V podstatě, aby v Česku bylo +47°C, musel by být ten Alpský fen mnohem výraznější a podporovaný více extrémně teplou vzduchovou hmotou. Na tom obrázku, kde je v Rakousku +28°C v hladině 850hPa to rozhodně není žádné maximum. Reálně by to vypadalo tak, že v podhůří Alp by bylo v hladině 850hPa klidně i 35°C a nad Českem kolem +30°C. Fen nabírá na síle, pokud trvá delší dobu, na to by stačily tlakové útvary na vhodných pozicích.

378
# 14.06.2021, 10:44

light123
:D
Ne, to mě fakt ani na chvilku nenapadlo..
Tenhle dotyčný se nedokáže ubránit ve veřejné diskuzi vulgarismům, vulgárnímu napadání členů fóra..To vy neděláte.

Ale s těmi 47st letos, s tím by ste mohl dát už pokoj.. Nezačínejte zase!:D Neotvirejte to zas, pojďme se věnovat raději středoevropskému počasí;-)

272
# 14.06.2021, 11:32

A já budu mít víkend s maximy +28, takže do veder daleko, možná ještě s čerstvým JV větrem, takže vlastně příjemné letní teploty, přesně dle přání, teď vám ty rozpálené aglomerace nezávidím, do budoucna v létě neobyvatelné.

# 14.06.2021, 12:04

swan1
Já se o tom bavit už nechci. Vím, že mám pravdu a to mi stačí. Ostatní to vidí moc omezeně, jejich chyba...

# 14.06.2021, 12:08

light123
Jakých 47°C? Tolik bylo při mimořádně vlně veder maximálně ve Španělsku a v Řecku a takové teploty jsou mírně nadprůměrné i pro Dubaj. Tak intenzivní to zase nebude, vy věříte v omyly, kteří lidé kecají a kterým vůbec nerozumí. Možná je v počasí všechno možné, ale tohle zase přeháníte.

109
# 14.06.2021, 12:14

light123
Já s Vámi musím v něčem souhlasit. A sice, že nikdo neví, kam se časem dostaneme. Za mého mládí tj. zhruba 80. léta minulého století, by nikdo nevěřil, že průměrná dubnová teplota může v Brně dosáhnout na +15°C (standardně bylo tak 9-10). A stalo se, konkrétně v roce 2018. Taktéž se neuvěřitelné zdály tropické dny v dubnu. I to se stalo. Touto optikou je otázkou, jaké další extrémy na nás čekají včetně extrémů opačných, jako bylo letošní jaro.

Tím zároveň končím z mé strany diskusi na toto téma.

42
# 14.06.2021, 12:29

Kapitán Exner
I ve Francii v roce 2019

168
# 14.06.2021, 12:32

Jsem zvedavej na ty bourky na začátku příštího týdne, už tam má GFS nějaký komplexy z německa na západ Čech, mohlo by to bejt fakt silný, podmínky budou luxusní :slunce::pozor:

# 14.06.2021, 12:38

ludvicek
Přesně tak, jsou i případy, kdy se stalo něco, co přední odborníci považovali za nemožné. Například vznik tropické cyklony v jižním Atlantiku u Brazilského pobřeží. V těchto místech bylo vyloučené, že by mohla vzniknout kvůli trvale vysokému střihu větru a přesto se stalo, myslím v roce 2004. Kdo s koncepcí +47°C v Česku nesouhlasí to vidí prostě moc omezeně. Samozřejmě to celé stojí na Alpském fenu, bez něho to nedává logiku. Někdo se mi tu snažil namluvit, že v létě je prý mnohem slabší s odkazem na odbornou práci, což je samozřejmě nesmysl. Na teplotních mapách v hladině 850hPa dosahuje stejných intenzit v kterékoli roční období, jeho výskyt ovšem není častý, musí být správný směr větru apod.

378
# 14.06.2021, 12:45

light123
No výborně, tak to tu sám ale znovu nevytahujte, přeci.. když se o tom bavit nechcete..:)
Reálně na to nejsou v současnosti ve stř Evropě podmínky.., což vám tu bohatě a důvodně, nikoli omezeně, vyargumentovala spousta členů fóra. Z vaší strany je to příliš v současnosti nereálných spekulací co by - kdyby..Ale to kdyby zatím reálně chybí..

ludvicek
O tom nebyl spor, čeho se ve vzdálenějším budoucnu můžeme dočkat, nebo nedočkat..
Spor byl o tom, že je to u nás možné již v současnosti...

73
# 14.06.2021, 13:26

Podle logiky některých přispěvatelů by mohlo být v ČR kolem roku 2050 i přes 55°C. :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.