Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

# 12.06.2021, 13:09

Kapitán Exner
Bohužel, vypadá to na repete červen 2019 se vším všudy.

Aidamko1
Čím ta předpověď jde více do horka, tím ubývá srážek, místy bouřky tam jsou v Čechách, ale až v závěru týdne. U Vás je sice sucho velké už teď, ale brzy se přidá velká část Česka...

# 12.06.2021, 13:12

Loni v červnu bylo ale dost vláhy, hlavně kvůli vydatným dešťům a silným bouřkám, každopádně pokud zůstane tlaková výše nad východní Evropou trvale, tak nemůže tlaková níže postoupit dále k východu a bude ta vlna veder dlouhá.

386
# 12.06.2021, 13:12

Aidamko1
:DA koukejte příští týden nosit roušku kde je třeba..v autobuse a tak, ne že to porušíte, to by jste jednoho fakt naštval:D...zcela vážně uvažuju, že nechám děti doma místo školy, pokud tam na tom bude někdo bazírovat..:( jinak já si ve vedrech i lebedím, tak uvidíme co bude..

# 12.06.2021, 13:14

palma
Ono ale nejde moc o teploty, nýbrž o sucho, protože při vysokých teplotách a zároveň nižší vlhkosti je vyšší výpar a tím sucho intenzivnější. 38°C je hororové, bez problému by mohlo začít rychle sucho.

379
# 12.06.2021, 13:16

Tak z mého pohledu přichází příjemné letní počasí ;-)
Na 40 to nevypadá, s odřenýma ušima dáme možná jednu - dvě 30tky..
Snad to aspoň tu a tam bude na koupani:D:cool:

171
# 12.06.2021, 13:19

palma
Jo to je oprus, to je fakt pravidlo na nic... Musím to mít, protože pak dopadnu jako můj stejně starý kamarád(16 let), který za to dostal vyhubováno od policie.. Nedýchatelno, ale musí se to nosit, takže sbohem mé zdravé plíce. Ve škole již nenosíme nikdo a nikde, protože nemusíme.. A spíš než v té budově jsme venku, takže klídek hezky venku v přírodě..

Já ve škole zůstanu do 30.6, kdy se s nimi po těch devíti letech rozloučíme a sbohem rychle na Vysočinu a jet dělat skaut. vedoucího na tábor :D..

386
# 12.06.2021, 13:21

Kapitán Exner
Když kouknu na predikce srážek, může to maximálně zachraňovat nějaké větší množství bouřek, nicméně tomu moc nevěřím, ano, na rychlé vysychání to opravdu vypadá, zaplať pámbu za to, že je v současné době většina půdy pokryta vegetací, jen doufám, že se ve městě nezačne houfně sekat kvůli pejskům apod..:(

# 12.06.2021, 13:27

Já jsem to vlastně čekal, ono v dnešní době kdy se klima otepluje budou výrazná vedra v podstatě každé léto. Chladné jaro byla jen menší anomálie, nic víc...

# 12.06.2021, 13:27

Tak dnešní polední výstup GFS to je teda extrém hoden srpnu 2015. Naprosto zacyklená situace, neustále v jižním proudění a TN bez pohybu nad UK. Teploty mezi 29 - 34 C tady v Ostravě po většinu výstupu podle teploty v hladině 850 hPa. 35 C denodenně padat nebudou, protože ještě není tak pokročilé léto, ale na konci července bych si při podobném proudění dovedl představit i teploty mezi 33 - 37 C po několik dní v řadě. Tak snad se to vyřádí teď a v červenci spadneme k příjemným 25 - 30 C. V Čechách je alespoň šance na nějaké bouřky. A nejlepší tečka na závěr jsou teploty 27. 6. Ochlazení 18. 6. už se zdá opravdu neklapne, takže nejspíše přejdeme z jedné teplé advekce do další. Pořád docela velká šance na ochlazení tam stále je, pokud se TN posune jenom o pár set km jihozápadněji během úterý 22. 6. A k tomu ještě budou tyto teploty dosahovány během nejdelších dní v roce, takže teploty v noci budou velmi neochotně klesat pod 25 C. 25 C by mohlo být tak o půlnoci, 20 C někdy ve 4 ráno. Nakonec to ochlazení během neděle a pondělí nebude vůbec na škodu, i když dovedu si představit příjemnější odpoledne než 16 C v polovině června, ale tak je to 1 den. Nyní celkem intenzivně prší, takže bych se mohl dneska dostat nad 15 mm srážek za červen.

# 12.06.2021, 13:41

Tomas1241980
TN nad Ukrajinou? To by znamenalo po její zadní straně studené severozápadní proudění a díky tomu podprůměrné teploty. Nejhorší by to bylo, kdyby byla TN nad Islandem, podporovaný tlakovou výší někde nad Černým mořem.

379
# 12.06.2021, 13:44

light123
Bylo to nejchladnější jaro za 34 let, za celý váš život..:D
Ne drobná anomálie. Nebuďte s tím, s označeními jako slabý odvar a drobná anomalie už stále dokola směšný...
O tom jaký byl červen 2021 si můžeme popovídat 1.7. , o tom jaké léto 2021 v září..
Účty bez hostinského vždy byly a vždy budou o ničem..

# 12.06.2021, 13:54

Kapitán Exner
Ne ne, to bylo na jaře. myslel jsem Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Tak jsem to napsal zkratkou UK. Jinak, co se týče června, tak už bych se ani 12. 6. nebál tvrdit, že skončí nadrpůměrný. Výhled je neúprosný. A v červnu, kde se teplota vyšplhá nad 34 C a od začátku měsíce kromě 1. 6 a 2. 6. bylo nad 24 C, tak už opravdu nelze čekat podprůměr. Ani loňský červen nebyl podprůměrný a to dennodenně pršelo a spadlo přes 230 mm srážek. A v posledních letech ani při severním proudění v létě nebývá nějak zvlášť chladno. Maxima pod 20 C se vyskytnou max 2 dny při slunečném počasí. A při zataženu a trvalém dešti sice může být 15 C přes den, ale zase noci nejsou tak chladné, takže se dostaneme max 4 - 5 C pod DP.

# 12.06.2021, 13:55

swan1
Je to můj názor, Váš problém je, že to celé berete moc seriózně a doslovně. K diskuzi patří i spekulace, odhady, subjektivní hodnocení apod.

379
# 12.06.2021, 14:01

light123
Můj problém..? Jakej problém?:D
Beru fakta a nezlehčují ani nenadhodnucuji je.. Spekulace a odhady ohledně historie? Co to je za nesmysl..? Historická fakta jsou historická fakta..Problém bude asi někde jinde:)

# 12.06.2021, 14:16

swan1
Víte ono je těžké prostě říct, že bylo jaro hodně chladné, když jsem nepociťoval nějakou větší zimu, v celku příjemné jaro pocitově... Jedna věc jsou fakta a čísla, druhá věc přímá zkušenost a realita, já beru to druhé jako podstatnější... Více se o tom nebudu bavit, nemá to smysl, stejně jako diskuze jestli může být v Česku +47°C je celkem dost zbytečná a nešťastná.

A samozřejmě těch 34 let není extrém, stejně tak odchylka -2,5°C. Extrém je odchylka +5°C a nejteplejší měsíc v historii měření za více než 100 let jako např. duben 2018 nebo červen 2019.

379
# 12.06.2021, 14:33

light123
Přímá zkušenost a realita? To si pletete pojem realita s pojmem váš subjektivní pocit či úmyslně nerealistické hodnocení, pánbu ví na čem založené..
Realita to jsou právě ta data, fakta.. A ta jsou jasná, na těch žádné podhodnocování, nadhodnocování ani vaše spekulace nic nezmění...A vaše definice extrému či neextremu v počasí..tak to asi těžko někoho může zajímat.. už vůbec ne reálnou historii a soudné lidi..
Kapitolu o podle vás reálných 47stC pro ČR v tomto létě, komentovat určitě nebudu, to si fakt nepřejete..:)

Jinak, já dnes sedím na jedné zahradě v Pha - Modřany, vzal jsem si triko, které by mělo tak nějak odpovídat přechodu SF v červnu:D
Ale zatím tedy krásně, 25stC, oblačno, příjemný větřík..
Beautiful weather;-)

Čerstvý kříženec GFS-ICON-ECMWF.. Ani jeden tropický den
147
# 12.06.2021, 15:54

swan1
prej beautiful.... doslova je dusno jak *****

# 12.06.2021, 16:14

swan1
Vy jste vážně srandista... nechápu proč moje příspěvky tak zbytečně komentujete, jaro je už stejně minulost, chladné bylo dost, ale k čemu to je, když nás čekají velká vedra. Můžeme akorát tak vzpomínat. Můj původní příspěvek byl hlavně o tom, že to souvisí s oteplováním klimatu, odborníci se shodují, že vedra budou delší, častější a silnější.

# 12.06.2021, 16:16

light123
Ale změna klimatu neznamená jen vedro vedro a vedro, znamená to delší období jak vysokých teplot, tak mrazu, delší období jak sucha, tak dešťů a bouřek, prostě extrémnější počasí.

379
# 12.06.2021, 17:01

Kapitán Exner
Tak nějak.. Ty cykly jsou delší, ať už inverzí, nebo chladného počasí, nebo teplejších období.. Rychlá proměnlivost počasí, tolik typická dříve pro stř Evropu se mění v delší cykly.
Už tu o tom psal před časem uživatel Ludvíček.. Vše tomu nasvědčuje..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.