Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

96
# 19.06.2021, 19:25

Miriam
Naprostý souhlas. Za přemnožení kůrovce stojí člověk se svou chamtivostí. Kůrovcová kalamita je jen reakce ne jeho zvůli.

96
# 19.06.2021, 19:29

Jiří24
Tady už 4 hodiny rosný bod nad 20 stupňů. Bez ohledu na teplotu za mně totální tropy a můžou si tabulkáři tvrdit co chtějí. Přesun 100 metrů od baráku k baráku a člověk je splavenej jak Vltava.

80
# 19.06.2021, 20:13

ROFA
To jste jen z hor navyklý na teplotně ideální podmínky a lehce nekomfortní situace vám přijde jako tropy :D

Tady se pomalu ukazuje slunce, snad se ty kovadliny nasouvající se z JZ rozpadnou a teplota se dostane aspoň pod 26 před půlnocí :zz:

# 19.06.2021, 22:08

Aidamko1
Tak ještě ty tropické dny že jich máte víc. A pokračující tropy do pátku dál asi nemá cenu se k tomu vyjadřovat nejsem teplomil ale zimomil nebo jak to mám napsat 😁tak vedru moc nefandím jenom jsem chtěl doložit to pozorování těch pár let že severozápad se rozpaluje čím dál tím častěji a já nevím proč. Klidně se mužete podívat na mapky co jsem dával asi cca 2,3 dny jak se severozápad proměnil asi za deset let když tak to smázněte aby to tady zbytečně nepřekaželo. 😁

Doksany ,Duchcov nemůžu najít ale je to severozápad
Brno
A tady máte ty tropy do pátku.
168
# 19.06.2021, 22:19

Jiří24
Akorát, že dneska bylo asi o 4°C stupně tepleji jak ukazovala předpověď... Jinak v Brně dnes bylo 34,6°C v maximu, takže tepleji jak u vás na SZ. Tuřany jsou mimo Brněnská stanice na louce, takže je celkem neprofesionální ji porovnávat s Doksany..

Jinak doplním, že stanice která je v příloze se nachází v Židenicích, takže asi o 12km dál na JV..

Takže jako já nevím no, ale dneska nám bylo přáno..

A za červen máme stejně tropických dnů, tak kde je chyba?

73
# 19.06.2021, 22:25

Aidamko1
Doksany jsou stanice ovlivnena nejakym tepelnym ostrovem?

168
# 19.06.2021, 22:29

spurdo
Je docela dle mého úsudku neprofesionální srovnávat nejchladnější stanici v Brně s pomalu jednou z nejteplejších v ČR. V tomto případě bych srovnával ty Židenice, protože to je taková přírodní MČ, která není až tak ovlivněná tepelným ostrovem Brna.

Já se tady celou dobu bavím o maximu v Brně.. A v případě pozorování z Tuřan je nesmysl používat Tuřany na určení maximální hodnoty pro Brno..

A s tím tepelným ostrovem, to jsem nikde nepsal, tak mi to nepodsouvejte.. Tady se jedná o specifickou polohu obou dvou stanic.

# 19.06.2021, 22:37

Aidamko1
Ale to je pořád do kola to je špatná stanice ta mi nevyhovuje řikat 12 km od Brna ta má asi kolem 200m.n.m Brno 350m.n.m a takový rozdíl?? 31.7 proti 34.6 že Doksy není spravedlivé je to severozápad je a o tom se já přeci bavím.

168
# 19.06.2021, 22:43

Jiří24
Prosím používejte čárky a interpunkci, protože mě se to fakt hrozně čte a nerozumím polovině textu..
Dobře používejte Tuřany, ale v Brně bylo maximum přes 34°C. Ta stanice v Židenicích má nějakých 207 m.n.m a má tak podobnou nadmořskou výšku. Raději vám nebudu psát, že i ČHMÚ potvrdilo, že tolik být naměřeno mohlo..

Já porovnávám Brno a vaši oblast, takže za Brno mám 34,6°C v maximu.

ota
samozřejmě s vámi souhlasím, ale jen mám pocit, že pokud se bavíme o maximální teplotě v Brně a na SZ tak bych použil tu maximální a já dnes v Židenicích byl se koupat ve Svitavě, takže mohu potvrdit, že i na panelech MHD bylo přes 34°C, a ty jsou velice přesné..

Další stanice jsou v plánu z Brna přidávat, ale diskutuje se o pouze o Bystrci a právě Židenicích, kde je stanice vlastněna přímo profesionálním meteorologem z ČHMÚ.

ota
Avatar
2132
# 19.06.2021, 22:43

Aidamko1
Tuřany a Doksany jsou ok porovnání za mě. Naopak já moc neberu městské stanice, tam těžko zaručíte přesnost měření.
Navíc on-line se dá dostat k měření jen ze stanic z Tuřan a Žabovřesk. Žádné jiné údaje Chmi z Brna neposkytuje, jinak řečeno 34 v Brně nebylo.
No nic proti panelům z mhd, ale to opravdu není přesné měření, přístroje rozhodně nebudou kalibrované a o okolí měření nemluvě. Na autobusovém nádraží v Roudnici byste určitě naměřil také vyšší hodnoty než na profi stanici v Doksanech.

# 19.06.2021, 22:53

ota
Plně souhlasím 👍👍

168
# 19.06.2021, 22:56

ota
Dobrá, pokusím se argumentovat další stanicí z Brna..
https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/brno_k/ Kraví hora s maximem 34,1°C.. Ta je na kopci a provozuje je hvězdárna. Čidlo bylo umístěno se spoluprací ČHMÚ.

No dobře, tak to MHD no to já jsem použil nesmysl, ale tak já nevím. Dvě stanice zaznamenaly minimálně 34°C. Já se hádat nechci, ale jsou zde dvě stanice a měření z dalších oblastí kde bylo nad 33°C.

A za touto informací si budu stát do té doby, než mi ji vyvrátí ČHMÚ, což se tak nestalo, protože to dokonce potvrdili, že se tak stát určitě mohlo.

# 19.06.2021, 23:05

Tak dneska už mi přijde, že to začalo i tady v Ostravě. Odpoledne teplota s maximem 32.2 C, což už je jenom 1 desetinku od maxima z minulého roku. A nyní je opravdu horká noc, která je navíc velice dusná, protože v okolí Ostravy se vyskytují i bouřkové jádra a není se čemu divit, teď je to venku pořádná prádelna. Přijde mi, že vzduch je méně snesitelný než odpoledne, kdy pofukoval vítr a vzduch byl suchý. Doufám, že nás nějaká bouřka také trefí, protože jinak to bude minimálně ještě 2 hodiny opravdu nepříjemné. Mezi 1 a 8 ranní potom nastane teplotní optimum a poté vstříc dalšímu tropickému dni. Zítřejší maximum už by mělo zlomit loňské maximum 32,3 C. Můj tip se pořád pro zítřek a pondělí pohybuje mezi 33 - 34 C, ale zatím jsme zde ušetřeni největšímu náporu a teploty se pořád pohybují na relativně nízkých tropických hodnotách. Příští týden vypadá docela nadějněji, ale opravdu to ještě nechci zakřiknout, protože to rozhraní bude blízko a stačí 100 km na západ a bude tu tropické vedro s dusnem. Nyní se zdá, že poslední tropický den bude v úterý a poté až do pátku, se bude pomalu ochlazovat až pod 23 C v odpoledních hodinách. Na konci týdne bychom se zase mohli dostat do horkého vzduchu a přidat ještě 2 tropické dny za červen.

ota
Avatar
2132
# 19.06.2021, 23:06

Aidamko1
Mohlo, ale oficiální stanice to prostě nepotvrdila. Na severozápadě bylo navíc bez diskuse tepleji. Perfektně pro to porovnání lze použít právě Doksany versus Tuřany.
Tomas1241980
Tady dnes 31,8°C, nejtepleji od 1.9.2019.

142
# 19.06.2021, 23:06

Porovnávat stanice Doksany a Brno-Tuřany je zcela v pořádku. Avšak stanice v Tuřanech nemá výpovědní hodnotu, jak bylo v centru Brna (přímo v centru, na nebo na kopcích nad - Kraví hora, Bohunice, apod.) - on je totiž rozdíl měřit teplotu na louce a teplotu v centru města. Je to stejně, jako když se zdejší pražáci ohradí proti tomu, že někdo napíše že v Praze bylo xx stupňů a bere to podle stanice na Ruzyni (Ruzyně taky nemá výpovědní hodnotu o tom, jak je v centru prahy, na Bohdalci, Libuši). Jedno je jisté Tuřany mají za současné vlny veder méně tropických dnů, než doksany, ovšem porovnatelně stejně jako jiné stanice na SZ. Na jižní Moravě máme ovšem i jiné stanice, které mají těch tropických dnů stejně - příkladem je Strážnice (officiální stanice CHMI, který měří 2 km za městem, v menším dolíku směrem k Bílým Karpatům) a ta měla víc TD než Tuřany.

ota
Podívejte na stanice jiné na SZ - třeba Tušimice apod. na jihu Moravy, jak jsem psal výše bylo na některých stanicích téměř 34. Věřím, že v pásu okolo Moravy od Strážnice po Břeclav těch 34 i bylo (protože taková stanice SHMU Holič, která je od mého domova vzdálena 5 km měla 34,1). na SZ víc jak 34 nebylo. nejtepleji bylo standardně při těchto situacích v Plzni.

# 19.06.2021, 23:07

Aidamko1
Pokud bychom srovnávali jednotlivé regiony, bylo nejteplejší okolí Plzně následované oblastmi okolo Prahy a přilehlé části Polabí. Jižní Morava jako celek byla chladnější (nejteplejší Strážnice, maxima směrem k Brnu dále klesala.) Co jsem tak koukal na mapku stanic z Brna (kde jsou profesionální a poloprofesionální meteostanice, celkem tam jsou 3 - Tuřany, Žabovřesky, Troubsko), žádná z nich nešla výrazněji nad 32 °C. Nepopírám, že se vzduch v centru Brna nerozpaluje více, podobně tomu tak ale je i v Praze a jiných dalších městech, hodnota 34 °C tam klidně být naměřena mohla, bereme-li ale v úvahu stanice neovlivněné rozpálenými povrchy, byla maxima v Brně menší, lze tedy předpokládat, že bylo v centrech velkých měst na SZ o něco tepleji jak v Brně.

# 19.06.2021, 23:09

ota
Jinak u vás už padlo maximum z loňska, přijde mi, že střední Morava je zasažena vlnou veder více než Ostravsko.
V září 2019 bylo takové vedro, ani nevím, přijde mi, že když jsem šel 2. 9. 2019 do školy, tak jsem silně zmoknul a bylo celkem chladno. Asi ješté nějaký konec vlny veder ze srpna, nebo si pletu roky, to je taky možné :)

168
# 19.06.2021, 23:10

ota
igor127
Frantis95

Dobře já ukončuji tuto debatu s výsledkem, že v Brně bylo chladněji, ale v centru tepleji. Jo a pro místní diskutující, kteří se ohrazují proti tomu, že lživě podávám údaje o ročním úhrnu, tak se podívejte, že i Židenice, které dostaly bouřkovou nadílku v minulém týdnu, tak mají sotva 155mm..

Takže prosím všechny nejmenované jedince, aby mě nepsali zbytečné soukromé zprávy, děkuji..

Fakt sem asi prdnu nějaký graf souhrnný o suchu, protože letos je nejhorší "zatím" z celé historie měření, která je dlouhá asi 30 let..

109
# 19.06.2021, 23:11

Aidamko1
Jiří24
ota
Pánové, bydlím od Tuřan cca půlhodinu svižné chůze a je to klimaticky zajímavé místo. Jedná se (při troše dobré vůle) o náhorní planinu nad údolím Svitavy, kde se slunce nemá o co opřít, takže to maximum stoupá pomaleji. Rovněž tam poměrně profukuje. Dále je kolem spousta polí a stále relativně málo betonu. Tohle všechno přesně odpovídá naměřené teplotě. To Kraví hora je na jižně orientovaném svahu a slunce se tam teď opírá téměř kolmo.

V Praze je na tom podobně Ruzyně, taky je tam chladněji než by člověk podle pražských stanic čekal.

ota
Avatar
2132
# 19.06.2021, 23:12

igor127
To máte pravdu. Ty stanice na jihu jsou velmi teplé takový Brod nad Dyjí nebo vámi zmíněná Strážnice jsou opravdu velmi teplé oblasti. Vlastně pokud pomineme teplotní ostrov Prahy, tak nejteplejší v rámci republiky. Přesto jsme na Moravě ještě nikdy nenaměřili 40°C.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.