Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Další vpád studeného vzduchu od 12.4.

167
# 11.04.2021, 12:27

Aladin koukám taky snížil z 11 na 8mm, tak jsem zvědav co nakonec bude. Ta hlavní vlna se zdá, že mine úplně Vysočinu, která by nemusel dostat téměř nic. Jsem zvědav jak se to vyvrbí...

Já čekám komplikace díky stínu, ale zatím to vypadá dobře.

Úhrn od 1.1. by se mohl dostat až na 67-70mm...

238
# 11.04.2021, 12:30

Zajímavý...ty předpovědi jsou prazvláštní. Vesměs všechny Evropský modely nám dávaj kolem 5-15cm, ale třeba Aladin prakticky vůbec žádný srážky. Jakoby ta jižní polovina Vysočiny, byla v nějakém srážkovém stínu.

165
# 11.04.2021, 13:00

Na ten příští víkend už tam je oteplení a ranní mrazy by už snad nebyly ale pořád je tam pak náznak dalšího ochlazení někdy za 12 dní a opět mrazy tak to doufám že už fakt nevyjde jinak zmrzne úplně všechno

7
# 11.04.2021, 14:20

Tak dnes už to za moc nestojí. Teplota sice přijatelná, nějakých 14°C (i když jsem čekal víc), ale zataženo a díky silnému vichru pociťově fakt chladno. Příští týden tady na V dál nevlídno, tedy zataženo, zima, vítr, plno srážek a američan tam stále modeluje nějaké mrazy až do konce výhledu. Duben jako celek zřejmě bude dost nevlídný. Už loni jsem psal, že nejlepší zimní situace nastanou v dubnu a že kdo chce mráz musí počkat do dubna, protože to je jistota. A ono se to bohužel poslední roky plní. Já měřím teploty od roku 2000 a nějakých 20 dnů v měsíci zaujímají mrazivé rekordy z posledních let 2013 - 20.

370
# 11.04.2021, 16:17

Tady skvelych 17st dnes..
Posledni vystupy sem hazou od po do patku 15-20mm, coz by bylo super.. Vyhled od pristi nedele dal je momentalne pekne do tepla, tak snad...
Tento zpusob dubna me donutil udelat nektere veci drive, nez jsem zamyslel..Jako treba pokacet a zpracovat tuhle 1,5 m3 smrkovou souši v našem lese ..
Páč v chalupě už skoro došlo dřevo..:D

Ten nador v nadzemí kmene je opravdu nebývalý..
380
# 11.04.2021, 16:30

swan1
No jo, posilovny zavřený..tak docela obstojná náhrada, tohle to kácení..:D

0
# 11.04.2021, 17:37

--j, to počasí je divoký, ale normálnější, to nám jen připadá, a stav sucha a přírody je za tyto 2 roky nejlepší od l.p. 2013+- aspoň tady na hané, teplá zima a slunečno celé jaro je příjemnější ale hlavně pro škůdce a pupeny vyraší měsíc dopředu, za 1 normální den vymrznou a zbytek v létě zaschne - to loni zachránilo to léto dodalo vodu /i se znatelnou erozí/, průběh minulých let byl polovinou cesty k poušti.. a zima teplejší než tyto dva jarní měsíce: je dost prospěšná a stabilní pro škůdce, i ty nepůvodní, teplomilnější, pro jejich původní predátory ne, ti potřebují delší stabilitu teplých zim a naši přírodu to jen mate stresuje a vyčerpá - jako ovoce s květy v listopadu, prosinci... zaplodí se štěstím kusů co normálně kilo a kdykoli jindy než v obvyklý termín sklizně... atd. atd. po tomhle už ty
aprílové ochlazení nejsou tak zlá, že?

-- a ten tumor na jehličnanu vypadá jinak než ty na ovocnáčích od rhizobacter tumefaciens té sebevražedné ničící m***y, pokud je uvnitř plný bez dutin, tak může být prý dost cenný - to dřevo mívá v průřezu někdy ozdobnou kresbu a pak má větší hodnotu než na podpal, záleží na náhodě a okolnostech, ale lesní strom hodně regeneruje i ten co by nepřežil, ho
mykorhyzně propojení kolegové udrží naživu i jako pařez, když je potřebnou součástí kolonie...

370
# 11.04.2021, 18:38

palma
:D
ttM1RA
Tumor zustava zatim v lese, je zvlastni, mnohotvarý a obrovský, kresbu na řezu muze mit asi opravdu zvláštní..Akorát těžko asi sehnat tak obří lištu, která by ho prořízla..🤔:D
K memu prekvapeni je oddenek na rezu, tedy tesne nad nadorem, v podstate bez hniloby..jakož i celý kmen až do špičky..

96
# 11.04.2021, 19:24

Tak tady to dnes slunce rozpálilo na +14°C. Jaro pomalu začíná získávat převahu. První květy na zahradě už čeká zítra ráno třetí zásyp. Úžasné jak jsou tyto jarní byliny odolné.

swan1
Kácení stromů s cílem rozřezat, rozsekat a nakonec vyhnat ven komínem se už nevěnuji od doby kdy dům vytápíme převážně jeho provozem. :D Ale je mi jasné že toto je pro většinu staveb hudba budoucnosti.

S tím zásypem bych neměl problém až na ty letňáky :!!:

780 m.n.m
820 m.n.m
370
# 11.04.2021, 19:42

ROFA
Hudba budoucnosti, hmm..mm..
My tu (chalupa z 19 století) jedeme spíš hudbu minulosti..:D
Je to romantika;-)
Navic to ma tu ,,vyhodu,, , ze se clovek z jednoho polínka zahreje cca 5x..
1. Kdyz se v lese kaci a zpracovava
2. Nakladani, odvoz domu
3. Vykladani doma
4. Rozrezani-rozstipani
5. V kamnech
:D
Jinak kdyz tak koukam na tu frontu, skoda nacasovani.. Kdyby sla az zitra odpoledne, jak tak nejak bylo puvodne v predikcich, mohlo byt srazkove veseleji..
Vleze to sem v ten nejblbejsi cas, v druhe polovine noci...k ránu..

96
# 11.04.2021, 20:07

swan1
Já to znám. Manželka si také nedovedla představit jak to přežije bez toho pohledu do krbu a pocitu sálavého tepla před sebou když za sebou máte stěnu +17°C. Takovou romantiku jsem si dovedl hravě odmyslet. Jenže manželce jsem to vysvětlit nedokázal a tak jsem do obyváku vsadil krb na biolíh. No naposledy se v něm "topilo" před třemi lety, celkem 5x za 6let a dnes si už na tu "romantiku" ani nevzpomene. :D

33
# 11.04.2021, 20:07

K těm zmiňovaným škůdcům- ono je to spíš tak, že tato výrazná a dlouhá chladna škodí obecně hmyzu (a tím i ptákům, kteří pak nemají dost potravy, a rostlinám - z důvodu jejich špatného opylení). Dost na tom, že je hodně hmyzu hubeno nadměrným nočním osvětlením v obcích... Toto počasí tedy z daného hlediska určitě dobré není, ale s přírodou nic nenaděláme. Doufám, že alespoň květen bude teplý.

107
# 11.04.2021, 20:15

Miriam
No líp bych to neřekl. Navíc my vinaři víme, že až -15 nám pomáhá v boji s houbovými chorobami či sviluškami. To letos nebylo, takže jinak tahle chladná epizoda je o ničem.

370
# 11.04.2021, 20:18

ROFA
Biolíh..🤔
To musi bejt proste krbovky na drevo, drevo praska, voní, biolíh asi ne..
Kdyby byly na drevo, urcite by to chtela casteji v nich zatopit:D
Soude podle tech fotek a vyvoje pocasi, u vas budou letos běžky i v kvetnu:cool:👍

96
# 11.04.2021, 21:35

swan1
Kdepak o to právě jde. Pračlověk v Evropských jeskyních měl potřebu sálavého tepla od ohně, protože ho okolní prostor ochlazoval. Vysvětlete toto Afričanovi, který je obklopen pralesem a žádná chladná plocha kolem ho neochlazuje. My máme doma tu Afriku a nikoho už ani nenapadne znásilnit to krbem :D To by bylo peklo. Teď už je to jasné i manželce.

Běžky v květnu tomu moc nevěřím. Domorodci mě sice ujišťují, že sníh v tomto období bývalo cosi běžného, ale to určitě tak není. Příští víkend to ještě půjde.

33
# 11.04.2021, 21:44

ROFA
A co když se vrátíte odněkud zmrzlí, s nachlazenou hlavou apod.? ;-) Já tedy na kamna nedám dopustit (a to zde na jižní Moravě nemáme žádné surové horské podmínky).

1252
# 11.04.2021, 21:54

Tak fronta bude přes Čechy přecházet dopoledne.Srážkové úhrny se neočekávají moc vysoké.Já si myslím že sníh tu padat bude určitě,ale jestli se tu něco udrží? Stejně by to za pár minut roztálo.

486
# 11.04.2021, 22:04

Přidávám fotku, jak to vidí některé modely, zdroj Facebook SHMU. U Aladinu pozor, končí 2 dny dříve. ČR je pokryta cca od Vysočiny na východ (u krajních hranic obrázku je pak otázkou, jaká je spolehlivost modelů).

A také přikládám povídání od SHMU:

Studený front bude odlišný od toho z utorka tohto týždňa. Pôjde o tzv. studený anafront, pre ktorý je typický pomalý postup, tvorba vĺn a výrazné zrážky (naopak katafront postupuje rýchlo, zrážok je málo (nie nutne slabé)). Front sa bude v našej oblasti vlniť niekoľko dní a počas toho sa na ňom prehĺbia viaceré tlakové níže. Na naše územie tak prinesie vysoké úhrny zrážok, ich konkrétna distribúcia je však ešte otázna, nakoľko v prechode jednotlivých zrážkových vĺn je stále určitá neistota. Napriek tomu sa už dnes dá odhadnúť, že do piatku budúceho týždňa s vysokou pravdepodobnosťou spadne na väčšine územia 20-50, ojedinele okolo 70 mm zrážok (predpovedné modely ECMWF a ICON). Postupne klesne aj hranica sneženia, no na severe bude väčšina zrážok vo forme snehu takmer od začiatku zrážkovej činnosti, teda tam miestami nasneží 10-30 cm snehu, ojedinele aj viac, najmä na severných návetriach (a ešte viac vo vyšších polohách). Snehová pokrývka sa môže vytvoriť aj v nižších polohách inde ako na severe, no väčšinou bude len prechodná a snehu bude menej.

A ještě odkaz na anafront, katafront - http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=763&fb...

Každopádně Beskydy by mohly dostat 30-50 mm srážek, možná i 70 mm. Bude hodně zajímavé, od jaké nadmořské výšky to bude sněžení a jak se bude držet (na jednu stranu by se sněh.pokrývka držet neměla - poslední dny byly velmi teplé (akumulace tepla do země), na druhou stranu ale vyšší intenzita sněžení a teploty těsně kolem nuly dovolí sněhu se udržet). Největší úhrny to maluje na tzv. Trojmezí CZ-SK-PL, tj. Jablunkovsko a kolem. Tato strana Beskyd nejspíš bude mít nejvyšší srážkové úhrny.

PS. GFS pro mou lokaci drží v sumě cca 40 mm.

úhrn srážek od SHMU
# 11.04.2021, 22:16

Horní Bečva dostává tady na in pocasi cca 60cm snehu do pátku, to bude síla

96
# 11.04.2021, 22:21

Miriam
Jestli se vrátím zmrzlý tak jsme něco podcenil. Obyčejně se vracím z běžek upocený jako p...e. Každopádně to tak jako tak končí ve (horké) sprše. ;-)

Edit:
Nebo jinak. Vlastní chybou jsem venku vymrznul. A proto zlikviduji komfortní prostředí v domácnosti ostatním, neb si potřebují přiložit v krbu abych se nahřál....

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.