Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Další vpád studeného vzduchu od 12.4.

271
# 17.04.2021, 12:58

Bára Tobolová teď jasně na příští víkend slibuje od středních poloh nad cca. 400 m opět sněhové vločky, takže oteplení v týdnu jen přechodné, aktuálně venku pár kapek a +4, srážkové pásmo se tady jak jinak úplně rozpadá, kdyby lilo, tak mě ta zima a hnus tolik nevadí, takhle je to k ničemu.

VHK
Avatar
30
# 17.04.2021, 13:03

Tak u nas na vychode porad zimni atmosfera,dnesni jarni Hostýn a zhruzba 30 cm snehu;-):snih:

50
# 17.04.2021, 14:05

Tak už i ČHMÚ má na příští týden relativně výrazné ochlazení z maxim kolem +15°C na +10°C. Z mého úhlu pohledu bude nejblíže opět model GFS, který tam má/měl jako první výraznější ochlazení od SZ.

96
# 17.04.2021, 14:22

Novorolak
Zima zatím nedala Jaru moc příležitostí a podle toho to vypadá i na zahradě.

swan1
Jasně. Komu co vyhovuje také neřeším.
Šlo mi o to vysvětlit proč sálavé teplo v jiných podmínkách není potřeba a naopak působí nekomfortně.
Proč je dobré pracovat se vzdušnou vlhkostí, když snížím teplotu v letním parnu.
A proč to stou akumulací u nezatepleného domu není tak jak píšete ani když má stěna metr tloušťku už sem psát ani nebudu. Jelikož jsme už hodně mimo téma.

33
# 17.04.2021, 14:25

Aidamko1
Podle grafu, který vložili do tématu o vortexu, by se měl rozpadnout cca 25. dubna. Nebo to chápu nějak špatně?

168
# 17.04.2021, 14:28

Miriam
Jo děkuji za upozornění. Chybka se vloudila. ;-)

Vortex se teprve rozpadne na konci dubna. Myslel jsem rozdělení, které proběhlo.

33
# 17.04.2021, 14:37

Podle včerejších předpokladů by se měl začít definitivně hroutit dnes nebo zítra (každopádně někdy v těchto dnech). To slibované ochlazení příští týden s tím tedy může mít souvislost.

182
# 17.04.2021, 14:59

VHK

Krásné bílé čepice ...:D

1252
# 17.04.2021, 15:05

Nepatrná změna v počasí už příjde zítra.Jaro ovšem stále v nedohlednu.V posledních dnech u nás panuje docela chladné a deštivé počasí.Na horách i trvalejší sněžení.Od nedělě už se spíše očekávají přeháňky a slabší bouřky.Každý následující den se v průměru o 1-2°C oteplí.Takhle to bude pokračovat až do středy.Ve čtvrtek příjde zase ochlazení po přechodu studené fronty.

33
# 17.04.2021, 15:07

Já jenom doufám, že se to ochlazení zase neprotáhne na týden... :D

50
# 17.04.2021, 16:31

Predators2
Bouřky se nečekají žádné, samozřejmě 1 blesk se může objevit vždy, ale víceméně půjde čistě o občasný déšť a přeháňky.

495
# 17.04.2021, 20:34

ota
Ano, mně to také připomíná listopadové počasí. Jen s tím rozdílem, že nyní je ještě po 19.hod světlo a ráno je světlo daleko dříve. Jinak vše venku vypadá tak nějak listopadově (zima, srážky, vítr, příroda). Díval jsem se na fotky před rokem, některé ovocné stromy byly už hodně ve květu. Nyní jsou výrazně pozadu, možná 2-3 týdny?

PS. ještě kousíček a je tam tisícovka, gratuluji :)

VHK - byli na Hostýně i nějací běžkaři? :)

384
# 17.04.2021, 20:37

To sou pěkný houpačky ve výhledech, tak jak bude ve finále..:cool:hodil jsem si pětikorunou, a padlo teplo od 20.4. Pak jsem hodil ještě jednou a pětikoruna se odkutálela do škvíry podlahového topení, tak zas vím to samé, co předpovědní modely...:D

1252
# 17.04.2021, 21:11

aura33
Ojediněle se vyskytnout mohou. Hlavně ve středu. V dalších dnech půjde o konvektivní srážky.

376
# 17.04.2021, 22:44

ROFA
U metr silne zdi bez vnejsi izolace je samozrejme veliky rozdil mezi vnitrni a vnejsi teplotou povrchu zdiva.. Coz je v lete prinosne v tom, ze i pres vedro venku uvnitr zustava prijemny chladek.. Pokud se venku vyrazne a rychle ochladi, na teplotu na vnitrnim povrchu to ma kratkodobe stejne tak maly vliv, cemuz se nespravne rika, ze dum topi..
Pri vytapeni v zime je to samozrejme nevyhodou a vnejsi izolací domu se pak mnohokrat umocni akumulacni schopnost nejen kamenneho zdiva, to mate pravdu..
Instalace vnejsi izolace je samozrejme pro dum velke plus...
Jinak to snad vypada tak, ze to ochlazeni pristi tyden bude jen kratke a mirne..

96
# 17.04.2021, 23:45

swan1
U metr silné zdi z plného materálu (kámen, cihla), znamená velký rozdíl povrchových teplot uvnitř a venku velký tepelný tok uvnitř zdiva ve srovnání se stěnou zateplenou. Rozdíl teplot na povrchu stěn také výrazně omezuje využitelnost tepelné kapacity nezateplené stěny. Misíte vzít v úvshu lineární závislost teploty uvnitř zdiva na hloubce. Z hlediska využitelnosti tepelné kapacity zdiva lze počítat jen s několika centimetry pod povrchem z vnitřní strany. Průběh teploty uvnitř zateplené stěny je diametrálně odlišný. Většina teplotního spádu připadá na izolace. Nosná část má vyrovnanějši teplotu v celém objemu do hloubky zdiva. Tak může mít i podstatně tenčí nosná stěna se zateplením i několika násobně větší využitelnou tepelnou kapacitu než stěna silnější stěna nezateplená. To samozřejmě jak při stoupající tak klesajících venkovních teplotách.
To co pozorujete nesouvisí s tepelnými kapacitami stěn, ale s tepelnými mosty tvořenými plochou širokých stěn v kontaktu se základem, případně celá podlahová plocha.

# 18.04.2021, 08:16

Hurá!:) Sluníčko šajní, to bude dneska paráda:cool:, teplota leze nahoru, tak snad vyleze co nejvýše, jde se makat ven;-). Jinak ohledně kvetení, včera jsem při obchůzce viděl i kvetoucí třešně (ne sakury, ale klasické ptačky), tak to s tím zpožděním nebude tak zlé.

376
# 18.04.2021, 09:01

ROFA
Jj, trochu jsem si vecer na internetu početl..:)
Ano, ten rozdil teplot je obrovský, vnitrni, versus vnejsi povrch. Tomu co pozoruji se prave lidove rika ze ,,barák topí,, a je to zpusobeno cim pisete..
Jinymi slovy, tento dum je idealnim adeptem na vnejsi izolaci? Kd y treba 15cm vrstva zateplovaci vaty by mnohonasobne zvedla jeho aktualne mizivou schopnost teplo akumulovat..?
Urcite o tom popremyslim, protoze dum je celkove v dobrem stavu a toto by jeho tepelné vlastnosti vrhlo o level jinam..a jiste znatelne snizilo naklady na jeho otop.. Akorat se bojim o estetiku takoveho reseni..
Jinak ty vyhledy vypadaji na pomale, opravdu pomale, ale prece jen oteplovani..
Dnes rano je tu vsak stale jeste zatazeny, sedivy listopad, +3st...
Loni nam v tento den kvetly uz tresne i hrusne, letos zatim vse jeste zavrene...Take jsme v tento den sazeli brambory...v tričku.

96
# 18.04.2021, 10:25

swan1
K akumulaci bych se tolik neupínal. Je to výborná vlastnost z hlediska stability teploty, ale tepelný odpor konstrukci je mnohem významnější. Zbytek dám později do soukromých zpráv, už to tady moc plevelíme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.