Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Další vpád studeného vzduchu od 12.4.

386
# 16.04.2021, 13:09

Frantis95
No, pokud bude až do konce února chladněji, je prudké oteplení docela reálné..

379
# 16.04.2021, 13:38

palma
Ajaj, zaseknuty unor az do konce dubna, to by nam tak jeste chybelo:D
Je hezky ale videt, ktere obdobi letosni duben spis pripomina...🤔

273
# 16.04.2021, 13:58

swan1
To je jistota, duben je zabitej, trochu jsem s tím počítal, tak všechno předpěstovávám později, vyhovuje mi to, pač teprve plním hluboký vyvýšený záhon, ta zatažená obloha musí mít fakt neblahý vliv na spoustu lidí, já jsem rád, že se tak nepotím;-)

171
# 16.04.2021, 14:59

ECMWF nám rozjel pěknou teplou vlnu od 24.4.

TN nad Španělskem a příliv velice teplého vzduchu od JZ. Modleme se aby to vyšlo, protože by bylo fajn mít alespoň 2 týdny teplejšího a slunečnějšího počasí.

Krásně blokováno to SZ proudění, které se bude odsouvat k SZ/S.

Stav v pondělí 26.4.2021 dle modelu ECMWF zdroj:FB
386
# 16.04.2021, 15:21

swan1
:)Jo, jeden neví, která bije...konkrétně to nevím já..:D

171
# 17.04.2021, 01:25

aura33
GFS tam již maluje pro mě pouze 17mm, ale celkově výrazně ubral. Ecák maluje sotva 8, takže se celkem srovnali.. GFS tam maluje již normální polohu TP.

Zatím to vypadá na pár mm, takže přesně to co potřebujeme.. Teplo snad bude taky.

273
# 17.04.2021, 07:43

Jedinej den, kterej bude lepší bude středa, ale podobný zase až za další týden a to bude pomale konec dubna, v květnu jsem se chodil někdy koupat a to jsem teplomil. Neskutečný jak je tady sucho, těch pár mm dávno odvál vítr a pole jsou úplně suchá, to není půda, to je pískoviště, popraskaný pole zůstala, holt chybělo navíc těch 10 mm a tady bude někdo slintat nad Lysou horou. Vysočina měla aspoň sníh, Jihlava nemá s vláhou problém, tady nic, zase vládne zima, vítr a sucho, dokonce zataženo, nejhorší možná kombinace, naschvál budu počítat kolik dnů se splní vlhko a teplo a bezvětří nebo jen slabý vítr, zatím na jaře ani 1.

96
# 17.04.2021, 08:46

Tak první polovina dubna byla chladnější než březen. Začátek druhé poloviny dubna je chladnější než první polovina. Typické dubnové ráno je letos se sněhem. To už nezmění ani trvalejší oteplení. :!!:

3
# 17.04.2021, 09:38

No myslím,že kolem 25.dubna zažijeme skok rovnou do léta...Žádne jaro nebude...Hned půjdem do veder.

50
# 17.04.2021, 09:42

ROFA
To je fakt pěkný no, takovéto prodloužení zimy se asi jen tak opakovat nebude.
Březen je takový většinou, ale březen+duben dohromady, to si myslím, že je dost rarita.

Spíše jde o to, že březen a duben přinese vždy sníh a ochlazení, ale letos to trvá nezvykle dlouho.

379
# 17.04.2021, 09:48

ROFA
Letošni duben, jeste tam budem, vejde urcite do análů , jen jsem zvedav, jak moc..
Jeste k tomu salavemu teplu z ohne.. Ano, studena jeskyne a salave teplo urcite k sobe patrily a patri..
Nase chalupa se svymi metrovymi, kamennymi zdmi vlastne takovou studenou jeskyní je:D Takze je to v poradku..
V letnich vedrech skvele chladi, i kdyz je nekolik dni v kuse pres 30 st, uvnitr zustava prijemnych 22-23..

96
# 17.04.2021, 10:40

swan1
Ta analogie při srovnání s jeskyní je správná. Ale teplotní asymetrie nikdy nebude to nejlepší. Navíc v tom hodně lítá vlhkost. A ta je prevít pro ty chladnější stěny, ale trpí v tom i potraviny a podobně. Ve starém baráku mi v létě RH stoupala běžně přes 80%.
Připojuji měření ze stanice v grafech i číslech z nového bydla. Teplota v létě je zpravidla nižší než v zimním období a vlhkost se drží v normě v průběhu celého roku.

ota
Avatar
2141
# 17.04.2021, 10:52

Yurri
Vypadá to hrozně. Co jsem se díval na nejnovější výstupy, tak zima téměř kam až modely dohlédnou, už i Ecák oteplení smazal. Je to opravdu podivný duben. U nás máme už 3 den listopad: zataženo větrno a poprchá. K tomu dost zima, no opravdu nádherné jaro. :!!:

148
# 17.04.2021, 11:09

ota
má to jenom ecak

379
# 17.04.2021, 11:19

ROFA
Tenhle dum je jednopatrovy, obytna cast 3+1, +koupelna, WC, vcetne spizirny na potraviny jsou v patre, dole je dilna, sklep, kotelna, drevník. Aktualni vlhkost tu mam 42%, celorocne se pohybuje dle rocniho obdobi a pocasi mezi cca 30-60%, pohoda.. Ale ani v prizemi neni mokro, i sklep je suchy.. Ma to na tu dobu dost solidni zaklady.. Je to sice chladna, ale sucha jeskyne.;-)

96
# 17.04.2021, 11:31

swan1

Ta vlhkost je samozřejmě ze vzduchu nikoli ze stěn. Ty byly mimochodem podříznuté. Problém je v absolutní vlhkosti venkovního vzduchu. Když ten teplý vzduch ochladite na 22 stupňů tak to tam máte. Teorii potvrzuje i praxe. Jakmile v takových podmínkách uzavřu přívod z registru, který nadbytečnou vlhkost vysráži, odvede ven a otevřu okno tak vlhkost letí nahoru. To je fyzika, která funguje v jakémkoli baráku. ;-)

120
# 17.04.2021, 11:45

Já osobně nevěřím tomu, že by snad přišlo další výrazné ochlazení. Přeci jenom bude druhá půlka dubna a aby se takto dlouho nad Evropou udržely zlakové útvary umožnující vpád studeního vzduchu ze severu mi v dnešní době GO přijde velmi nepravděpodobné, ale je velmi možné, že poté přijde výrazné oteplení i nad 25 stupňů, jako např. i v roce 1997, jehož duben se až nápadně podobá letošnímu.

171
# 17.04.2021, 11:50

jáchym
Za to poměrně chladné počasí může i ten fakt, že se rozdělil polární vortex. Jeho síla nám právě dokázala dosadit tak chladné proudění, ale dle toho co víme se chladnějšímu počasí blíží konec. Je to zajímavé, že to trvalo tak dlouho a bude zajímavé sledovat jak nakonec duben dopadne.

Rozložení tlakových útvarů je v tuto roční dobu poměrně zajímavé.

# 17.04.2021, 12:11

Dnes zase klasika ..:cool:

379
# 17.04.2021, 12:39

ROFA
Fyziku nepopiram, pocasi a venkovni klima a vlhkost ma samozrejme velky vliv na podminky uvnitr domu.. Tyhle silne steny maji samozrejme i kdyz pomaly tak ale vyrazny akumulacni a konzervacni vliv.. Pokud je treba tyden teplo a sucho, dum vnitrek ochlazuje ale zaroven to teplo do sten naakumuluje..Pak kdyz prijde ochlazeni a dest, dum nekolik dni naopak vlastne topí..
Ale jak rikam, s prilisnou vlhkosti tu problem nemame a to ani v spodni casti domu..
Samozrejme znam i stare chalupy, kde ty podminky jsou otresne..Vzlinani vody zdmi a penicilin v lepsim pripade, cerna plisen v horsim na mnoha mistech..
Do moderniho bydleni to tu ma daleko, je to spise udrzitelne, pohodove bydleni chaluparskeho, venkovskeho stylu.. A ja jsem tu velmi spokojen.. Jiny by treba urcite nebyl, kazdy to ma nejak..;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.