Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Další vpád studeného vzduchu od 12.4.

171
# 08.04.2021, 21:09

Tak nový Ecák již z 30mm srážek u mě slehl na 14,8, takže již hodnota normální. V Čechách to maluje až 25cm sněhu, takže uvidíme jak to dopadne.

No Moravě bude trochu méně srážek, jelikož se níže bude vyplňovat a bude pod blokací dvou TV, takže to bude mít velice složité.

GFS nám maluje 18mm, takže se sjednotil na hru dle modelu ECMWF ohledně celkového úhrnu, ale sněhu nám maluje stále dost.

Ani jeden model u mě nečeká teploty na 0 či pod a to ani v noci.

Je to jako fotbalový zápas, takže se to bude lišit od prognózy celkem dost.

Sumy mě velice těší :)

293
# 08.04.2021, 23:07

Tohle, co se teď předpovídá je podle mě sci-fi. Přeci jen je to ještě skoro týden (více než 100 hodin) a ještě v neděli nebude jasné, jak to vlastně dopadne. Proto bych se zatím moc nevzrušoval nad každým výstupem modelů. Bude to jistě zajímavá situace, ale uvítal bych srážky v jakékoliv podobě. Předpokládám, že budeme ale rádi i za čtvrtinu. Víme, jak jsou modely zákeřné a dokážou vše na poslední chvíli změnit.

# 09.04.2021, 01:00

Na wetteronline v předpovědi max. teplot pro Prahu: neděle 22, pondělí 10, úterý 1.
Jako já beru, že v dubnu dokáže počasí dělat divy (a vlivem posledních let jsme si na to asi odvykli), ale takové skoky jsou běžné spíš někde ve východní polovině Colorada, kde mají otevřenou krajinu jak od jihu, tak od severu, na poměry stř. Evropy je to dost razantní změna, která nanejvýš pravděpodobně přijde, modely to tam malují už několik výstupů.

109
# 09.04.2021, 07:16

lukashrn
Souhlasím, že je v našich krajích takové střídání teplot silně nezvyklé a zejména ve srovnání s až nechutnou stabilitou počasí posledních let (vzpomeňte nekonečné vlny veder či naopak nekonečné zimní inverze) v zásadě za hranicí vnímání základní statistiky, tak jak ji známe od Gausse. Na druhou stranu je to asi poslední reality show, která nemá scénář.;-)

65
# 09.04.2021, 08:47

Pro nás tam má teď ICON s GFS zhruba 14 mm, nový ECMWF 25 mm... Doufám že ty úhrny vyjdou, ale hlavně ať je to v dešti a ne v tom bílým hnusu.

258
# 09.04.2021, 09:05

No nám ukazuje gfs v úterý ráno 20cm:D, jako tomu fakt nevěřím, ale i kdyby u nás napadlo třeba 5cm, tak by to bylo tady na nížinu docela síla:!!:. Každopádně uvidíme, jak se to bude vyvíjet, vypadá to na zajímavou situaci:)

378
# 09.04.2021, 09:19

U me na pristi tyden aktualne GFS 23mm, Ecák 26mm, vzacna shoda.. Vetsina ve snehu..
Ovsem ty ranni teploty -6, -9 st..:!!:
To abych se zacal bat i o vzrostle česneky..?!

171
# 09.04.2021, 09:26

No jsem zvědav jak to dopadne, ale těm teplotám to snad to horké opět nebude. GFS nám dnes po ránu maloval -1°C, ECMWF -5 a skutečnost byla -5,8°C, takže dle mého pro mě jako Brno vyjde varianta teplejší, tedy tu co má ECMWF, jelikož je pro Brno lepší. Tedy teploty kolem +2°C.

Jsem zvědav jak to dopadne, zatím to nechávám otevřené všemu.

378
# 09.04.2021, 09:34

Aidamko1
Jsi zvedava, jo?:D
Hele, to si ale trochu protirecis, ne?
Opet tak horke nebude?
Dneska to mas studenejsi nez vsechny modely, tak jaky opet?
Horke to opravdu nebude, nybrz kua studene!
Tady tedy urcite...

171
# 09.04.2021, 09:40

swan1
No, tak proto píšu asi pro Brno a né pro celou ČR, jelikož tady to modely studeně fakt nevidí.

Jo a to opět se tady hodí, jelikož dle GFS a jeho výstupů, které byly pro Brno mimo bych mrazy neřešil. Pro Brno (já beru v potaz teď pouze Brno) to zpackal v krátkodobé předpovědi. Mrazy pomalu nemaloval, takže jak by to dopadlo, kdyby neexistovaly jiné modely. Denní teploty to stejné. Na dlouhodobou předpověď ano, tam je super, takže mu tleskám, ale mine se to s účinkem, když má mimo krátkodobou.

Ale to je věc názoru.

A horké, tedy složité to fakt nebude, jelikož na Moravě bude tepleji. To sedí i s modelem GFS.

378
# 09.04.2021, 10:32

Aidamko1
No na pristi tyden mi dava Ecak aspon sem, vetsi mraz nez GFS.. Zadni strana TN holt..a prisun vetsi zimy pak na Z ČR..
Jinak duben zatim 14mm tady + ty vyhledy na pristi tyden.. Super! Kazdej mm se v dubnu pocita..

171
# 09.04.2021, 10:34

swan1
Jo, však tak to vypadá, že na JV bude tepleji. Nevadí, nějak to dopadne.
Duben zatím 1,8mm, tak uvidíme.

Asi 15mm by to dát mohlo.

18
# 09.04.2021, 11:14

Já si myslím, že srážky budou záležet na tom, kdy bude fronta přecházet. A přeci jen GEM jí maluje na západě Čech už v pondělí ráno, GFS až později dopoledne a ICON maluje, že se to bude nějak vlnit nad Německem a tím pádem by mohla přijít třeba až odpoledne. Ale třeba v neděli večer už to bude jasnější :) A nebo se modely opět neshodnou a budem si muset počkat do pondělí :D

65
# 09.04.2021, 11:47

Já začínám věřit, že alespoň 10 mm spadne. Hlavně to nebude nic, co by nás přeletělo bleskovou rychlostí od SZ, ale mělo by to pozvolna postupovat od JZ. Pokud to bude i správně načasované, tak by se mohly objevit i nějaké bouřky, ale v tom se modely vůbec neshodují.

Cape od ICONU na pondělí (https://www.wetterzentrale.de/)
378
# 09.04.2021, 13:53

Ty teplotní ,,střihy,, maji fakt grády..
Vcera +3 a sněhový metelice a dnes už jsme na JZ přitopili aktualne na +15 °C, je celkem slušně větrno.
Teplý föhn jak blázen..
Pristi tyden chladnejsi a chladnejsi, prubeh pondelnich teplot masakr..

Vyhled dennich maxim..
Prubeh pondelniho pocasi a teplot
147
# 09.04.2021, 17:40

tohle je drsný....
Icon tam má dokonce večer komplex od jihu a 15mm za 3h:!!: třeba bouřky z Rakouska

171
# 09.04.2021, 17:43

ICON maluje bouřky dokonce i na JM, tak jsem zvědav co z toho bude. GFS nám trochu slevil, ale to mi nevadí. Uvidíme co nakonec z toho bude a spadne.

33
# 09.04.2021, 18:37

Jestli to bude fakt drzet, tak to bude nejspis lamat stromy.

378
# 09.04.2021, 18:38

Kokos342
Tak, to rozhrani bude hodne vyrazne, rozdil cca 15stC pred a za..
Pokud klapne nacasovani, bourky se vyskytnout mohou..

171
# 09.04.2021, 19:02

Ai-kun
Zatím to vypadá, že nakonec nejvíce spadne na SV v oblasti Těšínska a Beskyd dle nového výstupu modelu GFS. Jak GFS tak ICON mají již většinu srážek pro nížiny a polohy do 450m.nm v dešti, či srážkách smíšených, takže taková kalamita jak se zdálo to tedy pravděpodobně nebude. Něco ale určitě spadne, ale zatím to není jisté co a kolik.

Stále je to nejisté.
Úhrny ale stále solidní.

Nejvíce sněhu dle GFS solidně Beskydy i okolí. I k 15 či 20cm.

Sněhová pokrývka dle nejnovějšího výstupu modelu GFS z odpoledních hodin
Úhrn srážek do soboty 17.dubna.2021 dle modelu GFS
Sněhová pokrývka dle modelu ICON

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.