Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Sněžení 12.1. až 15.1.2021

# 08.01.2021, 11:56

Prady
Jak si zmiňoval to rozhraní, tak to bude, že Čechy chladnější a Morava teplejší?

5
# 08.01.2021, 11:59

Jan Ditka
Stačí se podívat na zmíněný model a uvidíš, že přesně naopak :D

370
# 08.01.2021, 12:01

Prady
Ono na TF z Atlantiku , kdyz se zadari, tak v severni casti toho tepleho sektoru umi nakydat velke mnozsti snehu od nejakych 500 mnm vyse..
Velkou cast zivota jsem na Šumave bydlel v 760mnm, a tam tyhle situace davaly kvanta snehu..
Nesmime se ale dostat do toho teplejsiho sektoru hloubeji, to by pak jisto jiste chcalo i ve str polohach i casti vyssich, hranice snezeni by se posunula az nekam do 700-800mnm..
Snad to dopadne dobre...
Edit:
Aktualne se s oteplenim uz vubec nepocita, modely prichladily a tim padem ubraly i srazek..
Furt to hazou sem a tam:D

F4
Avatar
109
# 08.01.2021, 13:53

Souhlasím s Aidamkem, chrochtat si budou zase předem jasné oblasti. Výhled na nic, sníh nepotřebuju (vrstva větší jak 2 cm na 1 den tu neexistuje - nejsme Praha a okolí) ale výrazný déšť jo. Zima taky žádná nebude, každý den je o 2°C navíc, takže prd.

248
# 08.01.2021, 14:04

F4
Jestli vás to alespoň trochu uklidní, tak je tady nad nulou a sníh dost taje:(:D, ale jinak s vámi souhlasím, ten výhled pro nížiny moc dobrý není. Vytěží z toho jen hory a vyšší polohy.

F4
Avatar
109
# 08.01.2021, 14:07

Negan
Vyšší polohy nevadí ale ne nižší polohy než jsme my někde v tradičních pásech, proto chci raději Atlantik, při něm taková místní rozdíly nejsou.

238
# 08.01.2021, 14:11

F4
Proč už nebydlíš nahoře v Krušných horách? Vždyť je máš doslova za barákem a ten rozdíl by byl obrovskej kolikrát stačí rozdíl 2km cesty kdy na dole není žádný sníh a za dvouma zatáčkama je vánice. Třeba jako když jedeš z Chomutova na Horu sv. Šebestiána. Necelý 2km cesty je rozdíl od poprašku po 30 čísel.

76
# 08.01.2021, 15:34

Prady
Můžu potvrdit 😄 tady nic ale na kopci už je to znát..tak jsem zvědavej jestli něco napadne u nás.. oteplení se zřejmě konat nebude jak tak koukám 👍👍

238
# 08.01.2021, 15:51

JUGOCV
Já to tam právě znám docela dobře a tak to funguje všude po Krušných horách...stačí jet po D7, Chomutov - Nové Spořice ještě nic, pak první zatáčka po kilometru už třeba 5-10cm, druhá zatáčka Strážky už chumelenice jak blázen a třetí začátka jak začíná Křimov, tak to už je úplně jiný svět jako lusknutím prstu, pouhý 2-3km cesty 😀😀

50
# 08.01.2021, 16:35

Prady
Koukám, že nejsem jediný, kdo to nepobírá. :D F4 je skoro jako na horách, já bych to tak v KnO bral a určitě bych si nestěžoval na málo srážek, sněhu apod. ale nic proti tomu nemám, je to diskuze a každý má právo tu psát svoje pohledy a názory na počasí...

238
# 08.01.2021, 17:24

Tak nový ICON + GFS. Když je porovnám s ranním ecákem i gem, tak tyhle 4 modely se teď na příští týden shodujou skoro úplně přesně. Začínají stvrzovat nadvládu V/SV proudění, což by v polovině ledna mohlo přinést i arktické mrazy. Nicméně, tahle nadvláda studený masy z východu by samozřejmě znamenala daleko méně srážek na příští týden...nám teď dávají modely vesměs 8-12cm na celý týden, nicméně daleko větší mrazy...NAO má v podstatě i nadále setrvat v negativní fázi, takže jestli nastoupí Sibiř v plné síle, tak se máme na co těšit. Jen by to chtělo k tomu plivnout nějakou TN od jihu zase :)

F4
Avatar
109
# 08.01.2021, 17:53

Arktický mrazy, hm, ještě se nedostavily ani ty ledové dny, jak slibovali. Dokonce je dnes tepleji jak včera. A než se ochladí v neděli ráno, tak samozřejmě začne zesilovat vítr a budeme rádi, jestli se udržíme aspoň pod 0. Nakonec ten silnější mráz může přijít, ale u nás to rozhodně nebude. Čekám v noci tradičně těsně pod 0 jako vždycky, navíc proto, že tu jaksi chybí bílá pokrývka, která by urychlovala ochlazování a odrážela záření jako jinde v Čechách, kde mají nakydáno.

50
# 08.01.2021, 17:54

Já ty ostatní modely moc nesleduji, ale GFS tam dává solidní ochlazení T850hPa -12°C, z toho by byl ledový den snad poprvé v celé ČR, ale tyhle předpovědi znám, pak to zklouzne opět do T850hPa -8 až -10 a v nížinách to poleze nad 0 jako teď.
Aladin tam dává dost nízké teploty na pondělí ráno i přes den, tady mám zkušenost, že to dost přehání a bude možná o +2, +3°C větší teplo. Já už jsem letošní zimu odepsal, takže tady nic moc už nečekám...

146
# 08.01.2021, 18:10

takhle to vidí Němci:cool: :(
jako za mě super mně 9cm stačí :Dale Vysočina bude zklamaná:(:snih::snih:

2558
# 08.01.2021, 18:29

Kokos342
Ale tak neva, hlavně že nepřijde oteplení:) a a pár cm napadne určitě, klidně by to mohlo být i víc SZ proudění přináší četné srážky, má to i v předpovědi ČHMÚ;-) jen doufám že sněhová pokrývka nebude už jen klesat:!!:

79
# 08.01.2021, 18:57

Tady už to nemá moc kam klesat, je tu jen nesouvislá pokrývka, protože to zase trochu odtálo, bylo nad nulou :D

238
# 08.01.2021, 19:02

Kokos342
Za 1. může být všechno ještě úplně jinak, za 2. i těch 9-10cm by stačilo, pokud by nedošlo k oteplení. Nicméně tyhle globální modely nejsou moc lokální jako Aladin...třeba u SZ proudění může dostat Vysočina daleko víc, klidně podobně jako hory.

165
# 08.01.2021, 19:06

Teď jsem koukal na předpověď počasí na ČT 24 a ukazovali na příští víkend po ránu až - 17 to už by bylo fakt až moc

47
# 08.01.2021, 19:10

Jen at je klidně pod -20. konečně by dorazila pravá zima po X letech... Ono by to přírodě i prospělo..

50
# 08.01.2021, 19:24

No když vezmu v potaz tu týdenní předpověď od ČHMÚ, tak leden bude pěkný zimní měsíc, ale zase bych to viděl až od těch středních a vyšších poloh, kde už je pěkný sníh a mráz tam vydrží dost dlouho a ještě asi dost připadne. Pořád se mi vrací to srovnání s dřívějšími zimami, kdy v nížinách nebyl problém se sněhem kolem 5, 10cm i více a ledovými dny. Je fajn vědět, že se občas povede pěkná zima alespoň od těch středních a vyšších poloh, já jsem si po loňské zimě se zděšením představoval sníh už jen v hřebenových partiích hor, ale ono to až tak hrozné do budoucna nebude a i střední a vyšší polohy budou mít slušné zimy nebo alespoň zimní měsíc 1 nebo 2 ze 3, když už ne celou zimu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.