Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Podzim 2020

385
# 14.09.2020, 21:38

Nedávno jsem tu mluvil o medikánu, a ejhle, že by se vylíhnul??:cool:

13
# 14.09.2020, 21:39

Dobrý večer všem, připojuji se do diskuse. Musím podpořit F4. Sledovat vysychající přírodu je skutečně deprimující. Zde letos spadlo necelých 300mm a výhled je otřesný, změna slunečného a suchého počasí v nedohlednu. Lesy usychají doslova před očima. Během několika let zde lesy nebudou. Obnova díky panujícímu počasí je nemožná. Kdo to nezažil, nemůže pochopit.

238
# 15.09.2020, 11:39

Lesník
Je fakt, že někde je situace hodně tristní. Včera jsem přijel na 3 dny z Vysočiny do Prahy a taky bída. Vysočina všude hezky zelená (vyjma kůrovcových stromů) i podél silnic a Praha je jeden velkej "ouhor" - seschlá tráva a keře kam se člověk podívá.

142
# 15.09.2020, 13:05

Prady
Medikány vznikají právě v těchto oblastech nejčastěji... Musí se sejít několik faktorů a vyskytuje se tak 1x za 2 roky...

385
# 15.09.2020, 14:07

Tak koukám, že teploty na příští týden se pomalu zvedají...:cool:

17
# 15.09.2020, 14:23

Prady
Tak urcite... udelejte si vylet na sever Prahy do rezervace Frnda. Tady nic uschleho neni. Tak bych poprosil nebrat si celou Prahu do ust. Ja chapu, ze vsude je poust, ale ocicka mi jeste slouzi.

2673
# 15.09.2020, 14:27

palma
No takže horko bude pokračovat kromě těch 3 dnů..;-)

385
# 15.09.2020, 14:27

Frnda
Sem říkal... vylez z toho rybníka!:D
No, koukam, že dneska už je dost míst s teplotou daleko přes +30.. taky to tu očekávám..prosil bych šplouchnout trochu vody z Pražského rybníka, sem na Kladno..

238
# 15.09.2020, 14:45

palma
No opět zase chápu o něco víc, proč jsem se odstěhoval z Prahy. Teď venku na sídlišti se psem - hrůza. Zatímco je u rodičů 31°C ve stínu, u mě je kolem příjemných 25°C.

385
# 15.09.2020, 14:54

Prady
Tak už jsem taky přes +30, zemědělec pokosil, povláčel.. takže pole za domem rozpálený, že v tom ani pes nechce běhat..možná dáme i +32 a zítra repete..na září.. dobrej oddíl.:D

13
# 15.09.2020, 18:22

Lesník
Na tom neni nic tezkeho k pochopeni..
Holina po vykacenem uschlem ci kurovcem sezranem lese, do ktere pere slunce a srazek je malo.. Tam se vysazene stromky nemaji sanci uchytit..
V lesich krom smrku, ktere likviduje kurovec spolu se suchem odumiraji i jine druhy stromu z nedostatku vody.. Brizy, borovice a dalsi..

272
# 15.09.2020, 18:43

walden
Nejzelenější tráva byla u spadaných větví a haluzí ponechaných v lese, ať na ty lesy lidi vůbec nešahaj a ubude veškerých problémů, netěžit, jen pokácet suché, ať to teda na nikoho nespadne, suchý už kůrovce dávno nemá a nechat zetlít, nasaje to vodu a houby porostou o 106, vybagrovat malým bagříčkem ty jámy jako tuhle ten maník někde v Karpatech a ono ejhle, zadržuje to vodu jako nic jiného, jediné co bych povolil jsou ty oplocenky, ať novou výsadbu nesežere zvěř.

2276
# 15.09.2020, 19:05

Lesník

Paradoxem je, že např. u nás pod Českou Sibiří toto léto pěkně pršelo a lesy jsou tu zdecimovaný až hrůza. Naproti tomu (možná se mi to zdá) Slavkovský les kam rád jezdím je relativně v pohodě a tam teda měli suchopár letos hroznej.

13
# 15.09.2020, 21:12

Ano, je to bohužel tak. O smrku už ani nemá cenu mluvit. Ale už to nedávají ani borovice. Usychají jak staré porosty tak i ty mladé a těch je největší škoda. Pražáci už pláčou, že nemají kam chodit na procházky. Jinak jsou ale rádi, že je sluníčko a neprší.

13
# 15.09.2020, 21:19

Loni byl JZ v lete a v tuhle dobu suchy, zluty jako step.. I Posumavi a nektere partie Sumavy.. Hojne usychaly borovice, brizy.. Trava byla slaba, nebo spis zadna..
Letos uplne jina pisnicka, dostatek jarnich a ranne letnich srazek, cervenec slabsi, ale v srpnu 150 mm..
I presto, ze uz tu treti tyden ani nekaplo, vse je zelene, trava jeste roste jako blazen, rostou houby, v lesich se misty drzi celodenni rosa..dokonce i dnes..v tom vedru..
Yurri
Ano, mlade stromky potrebuji aspon nejaky stin a vlhko..
Plosne kaceni uschlych lesu a nasledne vysazovani do holin je k nicemu..
I uschle a nasledne tlejici stromy zadrzuji vodu, udrzuji pudni vlhkost a v neposledni rade funguji jako vetrolam..
Les neni proste zahonek na zahrade, kde vytrham plevel a pravidelne zalevam..
Ale to stale jeste spoustu tkzv lesniku nepochopilo.. (neni namireno proti zdejsimu Lesnikovi;-) )

# 16.09.2020, 03:46

Já bych se těch lesníků spíše zastal. Zákon nařizuje v hospodářských lesích proti kůrovci aktivně zasahovat. Pokud by to nechali být, asi by se brzy kůrovec rozšířil na celou republiku. Stále jsou oblasti, kde kalamita není a lesy jsou relativně v pořádku, tyto oblasti se snaží lesníci ještě zachránit. Je fakt, že třeba na jižní části Vysočiny už nic moc zachránit nejde a lesníci víceméně rezignovali. Holiny se obnovit dají, chce to ale dělat rozumně, využívat přípravné a pionýrské dřeviny (bříza, osika, jeřáb).

13
# 16.09.2020, 07:12

Highlander79
Bohuzel lesniku, kteri postaru povazuji brizu, osiku, jerab v lese za plevel, je stale dost a dost..
Ano, zmeny musi prijit odshora, zakonem..
Zmena klimatu je realitou a CR uz neni vodni velmoci..

2673
# 16.09.2020, 08:03

Prady
Koukám koukám že už jsi u nás na Pelhřimovsku:D no v Praze mě to ani nepřekvapuje v Plzni bylo až 32°C rozpálené ulice ještě zvyšují tu teplotu;-) u nás to vystoupalo na 27 stupňů no horko bylo taky ale v září se to už dá slunce je nízko a už tak nesálá jak v červenci;-) jinak jsem byl včera na procházce a sledoval jsem jak jsou na tom stromy žloutnou tak cik cak a krtince jsou malé prej když jsou velké přijde tuhá zima;-) tato zima ani možná tuhá nebude ake bude chladněji a hlavně se bude dýl držet sníh jako třeba v zimě 2018/19 tak nějak bych to viděl;-)

238
# 17.09.2020, 09:12

Tutugon
No zatím tak na půl nohy. Ofiko stěhování by mělo proběhnout příští týden :cool:
Ještě pak zkusím upřesnit nadmořskou výšku, ale pro můj dům a pozorovací schopnosti to už letos bude kolem 610-625m.n.m. Jinak asi 100 metrů od baráku budu mít oficiální meteo stanici ČHMÚ - Nový Rychnov (624m.n.m), která měří úplně vše :)

69
# 17.09.2020, 12:45

Prady
To vypadá, že výběr místa stěhování byl cílený na co nejvyšší nadmořskou výšku a ideálně s meteostanicí CHMI :D Tak ať se dobře bydlí a těšíme se na pozorování z téhle zajímavé lokality ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.