Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Podzim 2020

74
# 05.09.2020, 12:27

Hody
No problém je že před 246 roky Praha nebyla taková betonová placka . Ikdyby panovalo úplně stejné počasí tak v Praze ta teplota nahoru poroste . Mělo by se přestat používat Klementinum jako porovnávací stanici s minulostí. Třeba u nás Červen a červenec podprůměrné a srpen lehce nadprůměrný. A třeba teplota jen 5 krát lehce překročila 30 . A nejtepleji bylo 30,7 stupňů. Což moc není a letos to už asi nepřekoname a nemáme ani žádnou tropickou noc.

A podzim čekám chladnější než minule roky a alespoň u nás i méně srážek .

80
# 05.09.2020, 13:02

Samik
Použijte skoro jakékoliv místy v širším centru Prahy a dojdete ke stejnému závěru, léto bylo silně nadprůměrné, to není o Klementinu, to je takový místní oblíbený fackovací panák, ale v tom to fakt není.

F4
Avatar
109
# 05.09.2020, 14:12

Ondra83
No ono, když jim tam chcalo ob den, tak není divu, že měli nižší teploty. To jde většinou ruku v ruce. My na české sahaře jsme měli léto teplotně nadprůměrné ale to nepatří do tohoto tématu.

74
# 05.09.2020, 17:00

Ondra83
Ano celá Praha je betonová placka ne jen Klementinum . Ale měl by jste vědět že Praha není ČR . Tepleji bylo tradičně v městech a možná na SZ ale nic extra oproti minulým létům.

F4
A nenechte se vysmat zkuste si zajet do opravdové České Sahary je na jihu Moravy okolí Bzence atd. Uvidíte že do Sahary máte extrémně daleko. Se nedivte že vám neprší když máte takové řeči počasí vám to dělá na truc za to. A možná vám to nakonec dopřeje jednou tu Saharu.;-)

F4
Avatar
109
# 05.09.2020, 17:25

Samik
Takže tím vlastně říkáte, že to někdo nebo něco řídí. Já to věděl! Nemá mi co dělat na truc. Kdyby bylo normálně tak, jak má být, tak neřeknu ani slovo. A sahara nutně neznamená, že je tu písek a kaktusy ale styl nejen letošního klimatu. A že JM je rovněž suchá je jasné.

53
# 06.09.2020, 15:34

Jinak příští týden to vypadá na vpád chladného vzduchu nad Atlantik a to je velice pozitivní zpráva, máme zde narušenou cirkulaci a i Jet stream je celkem dost narušený, sice budeme na jeho jížní straně, ale to zatím nevadí.. Tuto zimu čekají klimatologové i nadměrnou tvorbu TN nad středozemím a východní evropou, další moc fajn věc...

238
# 06.09.2020, 17:44

Aidamko
No kdyby tak chtěly chodit nějaký TN od jihu přes zimu, to by bylo "žrádlo" pod dlouhý době. Technicky vzato už bysme se za 2-2,5 půl měsíce mohli dočkat prvních náznaků.

385
# 06.09.2020, 19:42

No, třetí rok se tu věští, že bude tvrdá zima. tak jsem zvědav.. do třetice všeho dobrého, či zlého?:D, jinak, předpovídá se prohřátí povrchu tichého oceánu u jižní Ameriky v důsledku nastupující vlny veder.., tak uvidíme co to udělá s tou La Ninou

53
# 06.09.2020, 19:48

palma
Tak to je nemožné, z fyzikálního a geografického to nejde... Konec La nina by byl spojen s nárustem tlaku v pacifiku a s nárustem srážek, naopak ted zde moc výrazné srážky nebudou, neměj strach a klid. Pasáty taky nemění směr či neslábnou a v západním pacifiku a chčije a chčije, takže taky klid

238
# 06.09.2020, 21:37

palma
Tak ono věštby podle cibulí, žaludů, časů zbarvení stromů nebo mravenišť jsou naprosto zcestný :). Já nepamatuju, že by konkrétně tyhle věštby někdy vyšly. Samozřejmě, zvířata dokážou poznat, že se třeba blíží tsunami, ale to je výraznej jev, kterej nastal. Pochybuju, že má příroda tak dobrej radar a "modely", aby věděli co přijde za 2,3,4 nebo 6 měsíců.:)

80
# 06.09.2020, 21:53

Samik
Praha je jedno z nejzelenějších měst v Evropě. A vesnice kolem jsou taky betonové placky? Já jen, že teplotně nadprůměrné léto bylo i tam :)
Jinak logicky řeším teplotu tam, kde bydlím. Opava taky není ČR, takže mám psát, že mě Vaše teploty nezajímají? Nebo že byly ovlivněné neustálými dešti na východě? Vždyť to, co píšete, vůbec nedává smysl :)
V Praze se nic se za třeba posledních 30 let zásadně nezměnilo. Za to teploty ano, jsou výrazně vyšší. Prostě je tepleji, těch pár staveb navíc na to vliv fakt nemají.

53
# 06.09.2020, 21:54

Prady
Ano, podobné články jsem četl i od NASA, WMO apod, ale musíme si říct, že i když to nastane, tak to sníží globální teplotu max o 0,1 stupňů, sice Nasa a wmo v nějakém článku predikují až o 0,25, to je dle mého zatím ve hvězdách, ale je pravda, že minimum to bude výrazné, docela mě zarazilo to, že slunko je beze skrvn již 15 dní, uvidíme, ale pro mě je to námět na hledání dalších přednášek apod

238
# 06.09.2020, 21:56

Aidamko
Jasné no. Tam jde asi taky o to, že to možná ještě víc naruší a tryskové proudění, takže se možná dočkáme větších teplotních rozdílů. Jeden týden v zimě 10-15 stupňů, ale pak taky může být hned -20°C:)

Také zajímavý článek..
https://electroverse.net/prof-nils-axel-morner-the...

385
# 06.09.2020, 22:47

Prady
No, minulé dva roky mu to vyšlo, tak uvidíme do třetice..však proto jsem to sem dal, může soupeřit z vědou..:)

238
# 07.09.2020, 18:43

palma
Samozřejmě myslím hlavně ty obecné výkřiky v médiích typu "cibule má hodně vrstev, tak bude zima". Třeba u nás už se začíná objevovat pár bříz, které mají místy žluté podzimní zbarvení listu. Zajímalo by mě, jestli i tohle má nějaký význam ...přijde mi, že to je ještě předčasné žloutnutí :)

385
# 07.09.2020, 19:09

Prady
Tuhou zimu můžeme očekávat, když listí začne ze stromů opadávat později. Říká se také, že když bříza žloutne od vrchu směrem dolů, bude opravdu mrazivá zima, ale málo sněhu. A když žloutne zespoda vzhůru a zvolna, měla by zima být krátká a mírná.
Pokud sníh napadne na spadané listy, neměla by zima být tak krutá. Naopak pokud napadne na ještě zelené listí, musíme se připravit na velké mrazy.
A taky hodně hub, pozdní zima.. (spíš bych řekl.. když hodně pršelo, je hodně hub.. a se zimou to má prd společného).:cool: Je třeba se tím probrat, tohle vzniká na základě nějaké vzpomínky, že před x lety bylo hodně hub a zima byla pozdní, mírná atd. spíš se to musí sledovat řadu let, pak by to statisticky mělo mít význam.

F4
Avatar
109
# 08.09.2020, 12:55

palma
A to znamená pro podzim u nás co? Nekonečná vedra a slunce? Nebo změnu k normálu nebo dokonce k chladnějšímu módu se srážkami?

385
# 08.09.2020, 12:58

F4
No, panuje zde přesvědčení, že když bude LaNina silná, je naděje na pořádnou zimu vyšší..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.