Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti, v severní polovině území postupně slunečno

Diskuse o počasí Jaký bude březen 2020?

42
# 13.03.2020, 12:59

F4
Březen skončí teplotně nadprůměrný 100%, co začal březen je teplo nonstop a sebevětší ochlazení na několik dní s tím už s tím nic neudělá, navic před ochlazením středa, čtvrtek za týden to dává nějakých 15-17°C, tedy docela termo a dřív než skončí březen se ještě stihne oteplit na nějakých 10-15°C, možná 20°C. Se srážkami je to velká nejistota, do konce března by ještě mohly nějaký větší srážky přijít, ale zatím to moc nevypadá.

414
# 13.03.2020, 13:14

aura333
Spíše bych se klonil k tomu, že ty teplé epizody budou, a ty studené se zmírní, zatím to tak vychází..bavím se teď tím, protože mám doma obě holky na "koronavirních prázdninách" tak koukám na jednotlivé modely, abych plánoval, zda raději nejet do Mšena na chalupu..:D, je to tam odlehlé a u krbu se příjemně relaxuje ve starém ušáku, a pro holky je to tam dobrodrůžo, protože tady se nudí, do města je nepouštím, páč si říkám, že pak nemá ta "izolace" žádný význam, když by to eventuelně na ně někdo někde prsknul..
Takže, kloním se k ochazení napár dní, pak houpačka do tepla, pokud se rozpadne, jak jsem již psal, vortex, něco se dít bude, ale ten výlev patrně pujde, jak jinak, někam nad dálný sever, přes Kanadu a zbyteček eventuálně směr Evropa..

87
# 13.03.2020, 16:30

palma

Zbytků sněhu je už v 750 m.n.m pomálu. Na hřebenu o 100 metrů výše se alespoň táhnou v souvislé vrstvě kolem lesa. Pro přírodu už jen malá zásoba vody ve sněhu. Pro běžkaře ještě slušná dálnice. :) Loni ještě v půlce dubna zde leželo mnohonásobně více sněhu.

414
# 13.03.2020, 16:42

ROFA
Jo, je to bída, navíc, pokud přituhne, tak jsem koukal, že srážky mají být, lidově řečeno, prd, prd, nic.. takže polo holomráz..já jsem alespoň za svou oblast spokojen, když jsem teď dokopával díry na živý plot, tak jsem ověřil, že voda už protekla až na jílový podklad, takže do 40 cm hloubky, což je pro jaro fajn, druhá věc je, jak teď bylo teplo a funěl vítr, že pole už oschlo, ten vítr je smrtící.. válcovat se mi fakt nechce.. zůstalo to po původním majiteli zoraný, naštěstí tam nechal slámu, když oral, takže to alespoň drží pohromadě.. známej přijede a prokoumáme společně co tenhle rok s tím, co tam šoupnu.. příští rok se to oplotí a zkusíme společně něco od zeleniny a tak.. možná že to tenhle rok necháme ladem s tím že to ozeleníme a na podzim zaoráme, ať si to odpočine..a pak se bude pěstovat.. pokud tedy v mém případě koronavirus dá a nechá mne přežít..:D

414
# 13.03.2020, 19:06

F4
Tak teď jsem kouknul na nové výstupy, a jak by řekl DAWE...od 26.3. tropy..:D, mám dojem, že modely mají neustálé problémy s tím jak bude, pokud je to na delší vzdálenost než hraničních 5.dní..:cool:-Mimochodem model CFS (ne GSF) to tam drží docela dlouho...:D.. ale dělám si z toho srandu, alespoň je o čem psát..

26.3
27.3.
28.3.
42
# 14.03.2020, 08:16

GFS teď kombinuje ten ledový vzduch od SV i se sněžením a dost čerstvým větrem, jestli to vyjde, tak to bude vrchol letošní ""zimy"". :D:D jednoznačně
Jinak stále teplota až -12°C, -13°C v hladině 1500m. Největší zima bude zřejmě v neděli 22.3. a pondělí 23.3. Každý výstup to ochlazení drží, takže to asi vyjde, podobně jako držel GFS dlouho vichr při Sabine a taky to vyšlo, jen ty srážky jsou nejisté, můžou být jen přeháňky nebo o dost větší sněžení...

33
# 14.03.2020, 09:49

aura333
Pravá zima to už nebude, ale i tak blbý. V Praze už teď kvetou zlatice a objevujou se listy.

414
# 14.03.2020, 10:08

aura333
Tak v 1500 m -12.. na Sněžce to bývá i v květnu..já jsem vždy skeptik až do těch cca 5ti dnů před hlášenou událostí, dobře si pamatuju jak GSF smazal velké ochlazení čtyři dny před.. když to před tím držel tři týdny.. navíc se stále liší výstupy denní od nočních ...:D a i když jsem skeptik, fukar na teplý vzduch, co mi minulý rok ochránil kvetoucí meruňky, tak ten jsem zkontroloval a přezkoušel, ostatní rostlinstvo to přežije i kdyby bylo -8... navíc to tam maluje studeno na cca 3-4 dny..takže uvidíme co další výstupy..

42
# 14.03.2020, 12:29

Já to beru tak, že z toho 100% něco bude, ale otázka je v jaké míře - teploty, srážky, vítr... teď to GFS prvně více pozměnil dává přechod fronty až na sobotu 21.3. s velmi pomalým postupem a plošně dost srážek, ochlazení a vítr poté mírnější, ale stále T850 -10°C, tedy pořád dost citelné ochlazení, -13°C 850hPa by bylo o něco výraznější... tipuju, že bude max. tak -12°C v 850hPa, jeden výstup tam měl i -14°C -15°C, ale to se mi zdá moc a asi tolik nebude.

414
# 14.03.2020, 12:35

aura333
100% to nikdy není a nebude, pokud už to není za námi..:D..Tak kuk a na 23.3.( dál to na Ventusky při GSF neukazuje a ostatně by to ani nebylo relevantní) tam je najednou +8 ve 13.00..a v 6.00 -2... no comment, můžu rozebírat horem dolem kde to co předpovídá, ale každý výstup je nějaký jiný...
Navíc, jak jsem předesílal, nepředvídatelně do toho může promluvit SW co začíná probíhat, a to jak do studena, tak i do velmi tepla.. Přidávám obrázek jak mohutně se to vyvíjí, vortex se bude minimálně dělit, spíše se ovšem rozpadne, mimo oteplení se už i zpomaluje..

vortex výhled deset dní
Nevidím to nějak dramaticky
42
# 14.03.2020, 15:21

palma
Ten graf má být pro Kladno? Ty teploty moc nesedí, v pondělí bude 15°C a více a na grafu je jen 10°C a zítra ráno bude spíše -2°C nebo -3°C, než -1°C.
Jinak ochlazení nebude dramatické, ale citelné a výrazné určitě, celodenní mráz bude asi od 500 m.n.m. takže většina ČR, pokud se vyvedou srážky mohlo by někde dost nasněžit, spíše na horách.

Jinak prosím vysvětlete mi ten obrázek polárního vortexu, vůbec nechápu co tam vidím. Ventusky je skvělá aplikace, ale na mém chabém tabletu a asi i internetu se mi to seká a špatně zobrazuje.

414
# 14.03.2020, 16:34

No, podle Aladina třeba máme mít zítra až ke +12 a v pondělí přes +15... tak uvidíme co bude, fakt ty předpovědi mění jak na běžícím pásu, na IN počasí mi připadá, že to průměruje, čili možná to tak bude relevantnější..
K tomu obrázku, je tam vidět zvýšení teploty vortexu o cca +50 stupňů, a to ve velkém rozsahu, což by mělo zapřičinit výlev studeného vzduchu do nižších hladin proudění (vortex už nebu uzavírat studený vzduch daleko na severu), nicméně vzhledem k jet streamu, který směřuje od západu a to i daleko na severu, to pujde směrem na Kanadu a USA... a do Evropy bude naopak směřovat teplé proudění (tak na 90% to vychází) plus je tam vidět dva středy vortexu, jeden nad severními ostrovy u Kanady, druhý nad severovýchodem Ruska.., jediná otázka je kdyby se vortex rozpadl a otočilo se proudění v těch 30.000 m na směr od východu na západ, pak by nějaké ochlazení mohlo nastat, jinak očekávám blízký nástup jara ...
p.s. teď v 17.30 jsem kouk na výstupy a nějaká zima je tam jen na 21.3. plus další den po ránu.. zmírňuje se to i nadále..

42
# 14.03.2020, 18:10

palma
Je to tak no, čím dál větší zmírňování... trochu sem na to naletěl, když to vypadalo každý výstup stejně, teď mne zaujalo to výrazné teplotní rozhraní v délce snad přes 1000km ve směru východ západ, z toho by mohlo někde dost nasněžit... uvidíme situace to bude zajímavá ať z toho bude cokoliv, jinak ten rychlý profuk od jihu za pár dní... docela vtipné...

PS: No spíš to vypadá na srážky v dešti... ještě se to X krát změní

414
# 14.03.2020, 18:42

aura333
To neni naletění, strašně se to v současné době "vaří" je to rozkolísané, a je v čudu, že tyhle "vpády chladu" mohou být ob týden, a co je horší, že ty teploty tak rychle lezou, den ze dne, nahoru a pak dolu, k zničení rašících pupenů apod. může dojít během pár hodin (a to nejsem někde pod horama a tak, tam fakt může být příští víkend studeno...), a když se nečekaně někdy okolo půl noci vyjasní, ráno těch -5 může být a je to v háji...já mám na stanici na výstupu nastavený alarm na -3 stupně, jestli ni to v noci houkne, pujdu spustit fukar a budu lítat a zateplovat meruňky a asi už i třešeň, protože jsem koukal, že je nalitá a příští týden ji dorazí..nic moc, no.. ( ráno uvidíme co další výstupy, čekám, že se budou zas trochu lišit) :cool: aby se v tom čuně vyznalo.. Jo a ta skoro přímka toho rozhraní je vtipná, sto km sem, sto tam a rozdíl.. jak .....p..se.:D No jo a ještě 23 a 24.3, to ukazuje přes noc oblačnost 0.. to by teda ale přituhnout mohlo, pokud to tak bude..

42
# 14.03.2020, 18:55

palma
Nejsem si jist jestli mráz dokáže něco zničit, ještě je dost brzo, mnohem horší by byl mráz v půlce dubna až květen. Jinak ať z toho ochlazení, fronty apod. bude cokoliv nejzajímavější dění vychází na příští víkend, kdy by se mělo počasí významně měnit, jinak do pátku sluníčko a dost teplo.

Kdybych si měl tipnout, jak dlouho to ochlazení vydrží, tak asi tak do úterý přespříští týden a pak tipuji rychlý vzestup na 20°C do čtvrtka přespříští týden.

414
# 14.03.2020, 19:01

aura333
Jo, tak to může být.. teď mi tu zapípala 0 stupňů, venku jasno, očekávám, že bude ráno víc jak -2.. tak jak je nalitá moje meruňka, přežije (poupata) do -5.. tak budu čekat co bude, zítra dám vědět..:D

F4
Avatar
109
# 14.03.2020, 19:06

palma
aura333
No najednou ten GFS otočil o 180°. Vedro až do pátku a tak tak, že se na sobotu ochladí. No a v úterý už opět nad 10°C. Velmi mě to zklamalo. Opravdu jsem doufal v poslední pád zimy. Těžko se to vrátí k původním předpokladům.

42
# 14.03.2020, 19:12

F4
Mám stejné pocity... hlavně, že se něco bude dít, mohlo by alespoň napršet 10mm vody, jinak to vidím na modelový půst, už mě to neba jak se to furt mění, je to tak trochu scifi to sledovat nad 5 dní a asi to nemá moc smysl.. prostě to nějak dopadne...
palma
Ve 2m -5°C u Vás určitě (snad) nebude, možná 5cm při zemi, ve 2m tak -3,5°C min. u Vás bych řekl, záleží i na terénu, pokud jste v údolí bude méně, než na rovině a kopcích, pokud bude bezvětří...

414
# 14.03.2020, 19:14

F4
Já jsem pravda, zatížený na to co se děje nad těch 30.000m, ale to je směrodatné pouze v zimě a do toho slavného rozpadu, v létě se tam neděje prakticky nic, a GSF se trefil s tou předpovědí přesně do centra dění, a to je problém, já sleduju prognozy na pár serverech, plus pár lidí, co tomu hoví, takže mi to vyšlo, jak jsem to napsal, nicméně samozřejmě to, že někam se studeno ještě trochu vyleje, je jasné, a je to na 90% dané, ale těch 10% tam je jakožto velká neznámá..ale tlakové útvary zatím hovoří pro moji variantu. takže řídím se tím, co uvádějí servery, vlastní družice nemám..:D
He, a jak jsem to dopsal, šup a mám tu -1... stanice ve městě má +3,5 asi mají vyhřátej barák, protože je to umístěné na balkoně..

302
# 14.03.2020, 19:45

Příští NE+PO vypadají při zemi u nás poměrně drasticky, kolem -4, takže už se na to samozřejmě chystám a zasypávám všechno to, co mám zaseto, už dnes ráno lehký mrazík, ten přes příští týden budu rád za +10, takže v klidu a jsem teď rád, že tady nebylo v zimě tak teplo, tak to meruňky snad ustojí a kdyby ne, tak příště.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.