F4
Záleží kde. Praha má pro dnešek průměr za posledních 30 let 7/-1°C a pro 10.3 je to už 10/1°C. Takže moc nadprůměrné počasí zrovna nebude.
Diskuse o počasí Jaký bude březen 2020?
Tak jsem chtěl,aby se počasí umoudřilo...aby přišlo jaro na konci dubna a padla nějaká ta kapka...Mě prostě ty teplé a brzké jara jako včelaři nevyhovují....Teď si ovšem přeji,aby přišlo jaro co nejdříve a s pořádným nástupem teplot a hodně slunce....Včely zase nejsou tak důležité.
Dnes to vypadalo na pěkný den a bohužel ho opět pokazil čerstvý JV nárazový vítr i přes 10 m/s, v podstatě se nedalo na zahradě vůbec pracovat, i když bylo slunečno a teplota vylezla od ranních -3 na +9. Zítra má prý dokonce na Vysočině dle Táni sněžit a sobota už bude zprasená všude a nejchladněji bude opět na Vysočině, snad už budu moci konečně něco příští týden zasázet.
finnnp
Včelaření je krásná činnost, ale přírodě spíše škodí, stejně jako zemědělci, zní to divně, ale všeho moc škodí a to tak, že hodně:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vcelare...
Často mnohem užitečnější je zasázet pestrou louku a nesekat ji, sekačky a všechny ty mašiny jsou jednoznačně škodná, stejně tak rotavátory, o traktorech ani nemluvím, ten jak někde projede, tak může půdu trvale znehonotit, je to pro někoho nepochopitelné, ale z hlediska zachování užitečných vlastností půdy je to jednoznačné, ne že nejezdit, ale ani nešlapat.
Posílám foto příprav na řešení GO, sucho nemá šanci:
Yurri
Vy jste vážně spadl z výše, z jednoho článku dělat takový debilní závěr. Včely jsou nejvýznamnější opylovatel. Žádný druh hmyzu nedokáže tak účinně opylovat jak včela. V Číně jsou oblasti, kde včela již není a lítají tam po poli se stětečkama a pokoušejí se zachránit úrodu. Všechny rostliny nejsou samosprašný.
Yurri
No včelaření uprostřed městské zástavby je blbost, to jo, ale že přírodě škodí? Co je to proboha za názor? Vždyť v současné době divoké včely skoro vymizely, navíc brzo na jaře, kdy většina stromů kvete, neopylují ani čmeláci, možná že jejich královna ,ale to je jen mizivé procento. Ani pestřenky, mouchy (ty maj ale radši bršlici, kopr a podobný plevele), kromě včel fakt nic. Navíc většina hospodářských rostlin (zejména stromy) není samosprašná, takže by nebýt včelařů a včelstev z úrody nic nebylo. Byly by třeba šišky, dobrou chuť...
mirlen
Frantis95
Já bych to bral s rezervou. Yurii jako mnoho z nás se snaží hájit vlastní názor. Ten bohužel nijak nekoresponduje s potřebou přírody kolem nás. Ta by nás nejraději jakožto přemnoženého druhu ráda omezila. Příkladem může být coronavirus. Považovat včelaře za škůdce chce hodně egocentrismu....
mirlen
ono to tak totiž v přírodě funguje, když je něčeho mnoho, tak je to na úkor něčeho, když se podporuje včelaření v urbanistické krajině, tak je to na úkor toho mála opylovačů, kteří přijdou o obživu a biodiverzita klesne a při jejich náhlém zamoření je průšvih na světě, ale podporovat ostatní opylovače holt není tak populární nebo výnosné, zvlášť v dnešní době, kdy nás to neživí, bychom to měli chápat a podporovat ty mizející, já se zatím zaměřuju na půdní edafon, až to bude vyřešené, třeba nějaké ty čmeláky taky zkusím, kvetoucí louka je samozřejmost, spíš bychom měli ale prvně zlikvidovat ty srágory, co ničí vše živé jak ve vzduchu, tak v půdě.
Ano přesně tak jen včela medonosná je schopna preferovat v dané období jeden druh rostliny. Jiný hmyz opyluje náhodně a to pro dokonalé opyleni nestačí. Bez včel by jsme krásně přišli o např. Lípu, javor, jasan, kaštan a mnoho dalších. Já jsem si konečně udělal obrázek jak Yurri přemýšlí.
mirlen
Doporučuju pro přehled, plně s pisatelem souhlasím, nevím, čemu nerozumíte:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestske...
Včelám se věnuje mraky lidí, ale třeba polovina motýlů je ohrožená, vždy budu na straně ohroženějších bez ohledu na můj prospěch, holt můj princip:
https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/no...
mirlen
Když tu byly i dřív, proč je tedy chováme, přece by tu byly i tak..když tu byly před člověkem... ona se ta varoáza taky nerozmáhá jen tak, ale proto, že jsou včely de facto přemnožené.. navíc jim sebereme med a přes zimu je pa krmíme cukerným sajrajtem, pěkně chemicky vyběleným a pak se divíme, jak nam ty včelky degenerují a vymírají..všechno má pro a proti, to chápu, ale, zajímalo by mne co začlo vymírat jako první, hmyzí druhy, nebo rostlinné druhy, to totiž souvisí, nejsou ostatní opylovači, protože hrdinní zemědělci zlikvidovaly množství rostlinných druhů, člověk aby phledal chrpu, ostrožku a konec konců, leckde i ten vlčí mák, o bodlácích nemluvě...vidím to u mne na zahradě, přes den levandule obsypané čmeláky, těm jsem nechal podél plotu vyorané kamení a zasypal jsem to hlínou, mají tam asi osm hnízd, večer přiletí stužkonosky, přes den pak včely vyhánějí čmeláky, a malé včelky co mají dirky v zemi na cestičkách, pak ještě tu je dvanáct druhů motýlů, a to díky pestré skladbě rostlin, což naštěstí obsahují i další zahrady. když vidím všechny druhy opylovačů... paráda, ale množstevně je to slábnoucí trend.. před deseti roky to bylo něco naprosto jiného, vzduch "bzučel"...to už je pryč..
mirlen
, vodu jim taky nalejvam...a i těm včelkam, když vidím, jak se snaží nacucat z bazénu a padají tam.. minulý rok jsem si myslel, že mám roj na střeše, vylezl jsem tam, a od sporého deště tam byly louže vody,(mám plochou střechu) nevěřil by jste, ale byly tam snad stovky včel, rychle jsem se odporoučel...takže proti včelam nic nemám... ale ... ale... mám spoustu otázek a dojmů...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.