Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Deštivý začátek března ve východní polovině území?

384
# 02.03.2020, 21:10

Fstorm
Jo, zadrnčí to vždycky při počátečním načtení, nebo když se to chvíli shodí na lištu, jako by se to nastřádalo a pak to odpálilo všechny záblesky od chvíle kdy to bylo na té liště dole.. mi to tak nějak připadá...protože pak už to pouští jednotlivé výboje.. uvidíme třeba za měsíc, jestli to bude stejně, nebo ne..
Tak jsem to vyzkoušel po pěti minutách jsem to zved lišty a ejhle, zaprskalo to na mne jak vzteklej křeček a na čítači naskočilo postupně místo 705 záblesků, 816... takže tak..

292
# 02.03.2020, 21:29

Fstorm
Já to mám na tabletu Lenovo TAB 10 a při načtení mi to udělá trrrrrr trrrrrr a pak je asi minutu ticho a až po minutě to začne detekovat jednotlivé výboje.

# 02.03.2020, 22:08

U nás v Lipníku napršelo v noci 10,5 mm srážek. :)

271
# 03.03.2020, 06:17

Tak za poslední den u nás opět nic, zatímco téměř na celé Moravě přibývají další mm a přes den by mělo pro změnu pršet spíše v Čechách, je to tady zase zakleté.

15
# 03.03.2020, 07:50

Tak u nás v Držkách 12 mm. Fajn.
Sice méně než Vrahovice a hvězdárna v Prostějově, ale v normě odchylek a souladu s CHMI na letišti.
Hrubě sečtený únor má přes 20 mm. Spokojnost.

2
# 03.03.2020, 10:30

Yurri
Neuvažoval jste a) o přestěhování se do míst, kde aspoň 2x za rok prší a ne tak jako u Vás?
b) zřídit si svatební agenturu - snoubenci vždy touží po svatbě bez deště a pěkných fotkách no a to je u Vás celoročně tutovka ;-)

73
# 03.03.2020, 11:08

Norain
U Yurriho je přece 350 dní v roce mlha:D

271
# 03.03.2020, 11:20

spurdo
No do Vrahovic to určitě nebude, za posledních 24 hodin máme neuvěřitelných 0,9mm, takže na prach a srážky už nebudou, tak naschvál, kdopak má z vás méně?

ota
Avatar
2125
# 03.03.2020, 12:35

Tak tady dnes 4mm. Jak to včera vypadalo, že prakticky nic nebude, tak nakonec docela slušné srážky.

238
# 03.03.2020, 14:09

Patricio11
Páťa žije!

42
# 03.03.2020, 14:58

Yurri
Všimnul sem si už dříve, že Vaše lokalita je docela podivná.
Když jdou srážky od jihu, prší více na Břeclavsku.
Když jdou srážky od západu, prší více na Jihlavsku.
Když jdou srážky od severu, prší více na Žďársku.
Asi jedině ten východ...
Přijde mi, že prší více, než u Vás i ve velmi blízkých městech jako Třebíč nebo Znojmo. Asi nezbude, než se radovat z každého milimetru, na druhou stranu buďte rád za nadmořskou výšku 400 m.n.m., máte větší šanci na sníh, než nížiny.

ota
Pěkné srážky máte u Vás na střední Moravě.

# 03.03.2020, 15:10

Yurri
Já bych doporučoval to vaše oblíbené Slovácko. Sice je to také většinou v nížinách, ale někde výše v Bílých Karpatech by to nebylo tak zlé. Horňácko, Moravské Kopanice.
Nejvyšší vrchol pohoří Velkou Javořinu (970 m n.m.) máš výše než celou Vysočinu.

Třeba takové Strání v okrese Uherské Hradiště, resp. tamější stanice ČHMÚ už má za letošní březen 50 mm srážek.

271
# 03.03.2020, 15:26

aura333
Přesně tak, je tady prstenec vyšších lesnatějších kopců kolem a my jsme velká zemědělská planina a MB navíc na zastavěném kopci, za slunce vše velký tepelný ostrov a jediné čemu se tady daří je vítr. Srážky mají šanci jedině od JV nebo V, jinak jsme odevšad ve srážkovém stínu, frontální vlny od J už bohužel pro nás nemají dostatečnou intenzitu, že to takhle bude i v zimním polololetí jsem teda tolik nečekal.

Nemám rád sucho+mráz+vítr. V lednu každý den mrazový (co by za to někteří dali, průměr -0,6st), ale sucho a v únoru byl vítr pod 40km/h jen 3-4 dny v měsíci (viz tady stanice Dukovany), naštěstí bylo aspoň tepleji a srážek průměr, výsledek je akorát prohlubující se dlouholetý srážkový deficit, i když současné srážky to dobře maskujou a nedejte se zmýlit vodou na poli, často je to důkaz, že vám zemědělci již zničili to nejcennější, tzn. ornici, hodně štěstí při nápravě, přírodě 1cm trval pár set let, jinak udělejte vodičce pápá.

271
# 03.03.2020, 16:13

Ondráš*
Jo tam by se pod B.Karpaty pěstovalo dobře, je tam ale dost čoboláků a tmavejch, což není zrovna moje oblíbená komunita, moc divokej mix, ono i tady u těch studenejch čumáků na Vysočině není často o co stát, každopádně Slovácko je tou srdečností pověstné a každý čecháček se o to může o dovolené přesvědčit, trpět to bude do budoucna ale vedrem, u té Strážnice nebo i ve Znojmě se fakt pak nedá existovat, pak jsem za Vysočinu vděčný.

1
# 03.03.2020, 16:21

Tady dnes 4mm, za březen zatím dohromady 17mm :prsi:

Za únor celkem 41mm, takže už jsme skoro na polovině celého předchozího měsíce :cool:

# 03.03.2020, 16:40

Yurri
Jo tak pokud ti vadí tohle, tak to je jiná. Já jsem také dalo by se říct z pohraničí a tohle jsem zatím nikdy neřešil. Pokud se chovají slušně, tak je to v pohodě.

Ano Slovácko je hezká oblast. Také jsem tam několikrát byl. Mají tam vlastní nářečí. Ostatně my na Valašsku tomu nemáme daleko, ale jsou tam jisté rozdíly. A svéráznou kulturu a tradice. Asi nemusím připomínat slavnou Jízdu králů nebo Strážnické slavnosti či Strážnické brambůrky atd...

A ano. Kolem té Strážnice bývá už moc horko. Ale to je v těch nížinách Dolnomoravského úvalu tam všude. Celé Břeclavsko, Hodonínsko apod...
Lépe je to tedy někde výše v těch Bílých Karpatech na tom Horňácku třeba v okolí Velké nad Veličkou a přilehlých vesnic či toho Strání a okolí. Nebo na těch Moravských Kopanicích.
To už je více v kopcích a bývá tam i více srážek než v těch nížinách na jihu Moravy nebo i u vás na jihovýchodě Vysočiny. Na nás to však nemá. Tady jsou roční průměry i okolo 1000 mm a více.
A je tam na tom Slovácku zase mnohem úrodnější půda než třeba tady u nás na Valašsku.

271
# 03.03.2020, 21:04

Ondráš*
Určité komunity se budou chovat slušně jen naoko, při větším počtu se budou chovat již jinak, je dobré to vědět a to riziko nechci zbytečně podstupovat, to není nějak emoční ani rasistické, to je opět jen suchá statistika.

Úrodnost půdy je sice pěkná, ale když ta teplota překračuje častěji +35, zvlášť při zvýšeném obsahu CO2 v ovzduší, tak máte při pěstování problém, jen pro souvislost teploty, sucha a holých polí:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pole-termokamer...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.