Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Ochlazení? Ano či Ne

# 29.01.2020, 15:19

Až doposud byla zima velmi mírná, začátkem února by se ale vše mělo změnit. Ze severního Atlantiku k Evropě míří mrazivý arktický vzduch, který srazí teploty i v Česku. V maximech přes den stěží překročí nulu.
Aktuální vývoj počasí nad severním Atlantikem naznačuje, že začátkem února v Evropě pořádně přituhne. Podle portálu Severe Weather Europe se na tom zatím globální modely počasí shodují. Mrazivý aktický vzduch by měl přinést ochlazení nejprve do západní, později do střední Evropy a oblasti Středomoří.
Pokles teplot rovněž výrazně zvyšuje šanci na sníh. Prognóza se může ještě změnit, různé modely ale překvapivě ukazují podobný vývoj. I čeští meteorologové předpovídají ochlazení.
Až do 4. února budou teploty sice vysoké a překročí až 10 stupňů, posléze ale začnou výrazně klesat. "Do střední a západní Evropy by se v tu dobu měla dostat studená vzdušná hmota z aktické oblasti,"
Modely předpokládají, že se vytvoří hřeben vysokého tlaku nad severním Atlantikem a dá tím průchod studenému arktickému proudění do střední a západní Evropy. Nejvyšší odpolední teploty by se tak měly zastavit blízko nuly," Měli bychom se tak připravit na pořádně mrazivá rána.

36
# 29.01.2020, 15:52

Djs.Mc.Roberto
Aktualni GFS model tam nic drastickeho nekresli, jen ze se teploty v 2/2 pristiho tydne dostanou do normalu (nekam k 0°C).
Ackoliv nevylucuji, ze se to stat nemuze, resime situaci za 7 dni a dal, takze se tomu zatim neda verit ani nahodou... Nyni je jiste jen to otepleni k cca 10°C a dest, co bude dal, na to je par dni jeste cas...:)

42
# 29.01.2020, 15:54

Uz se na tom modely neshoduji, u GFS uz jsou jen nadprumerne teploty

# 29.01.2020, 16:16

Několik dní se ansámbly, chcete li špagety, shodovaly na ochlazení mezi cca 6. - 10.2., kdy by teploty v 850 hpa dosahovaly až -10. Nicméně nyní už všichni otočily na cca -4.
Tradiční vymazání zimy a srážek v letošní (ne)zimě.

385
# 29.01.2020, 17:22

No, já to chápu, celou zimu se nic neděje, tak se tonoucí stébla chytá, ale stéblo, jak jinak, se potopí.. nicméně, kdyby alespoň prognózy něco občas nenaznačovaly, nebylo by o čem psát...:D, pokud se ochladí, půjde nejspíše zase o houpačku, minus dva minus šest v noci, přes den plus dva a za tři dny plus šest a tak dál, až se oteplí nadobro a přijde jaro, ale, jak vždy říkám, třeba se mýlím... a to stéblo to zachrání...

p.s. tak jsem teď ještě kouknul na predikce, a taky tam nic, jako zásadní ochlazení, nevidím..

# 29.01.2020, 18:02

Jeden den to tam bylo no :D ale to normální člověk ani neřeší,když to je na 10dni dopředu.,to jen tady posledbni zoufalci vykrikuji do tmy.
Ikdyby se na týden ochladilo, tak tahle zima je nejhorší co může být. Únor už nic nezachrání.
Buďme rádi, že budou srážky.!!!!

77
# 29.01.2020, 18:15

někteří jedinci se prostě nepoučí....

385
# 29.01.2020, 18:32

dawe
Jo, jo,to je jako když někdo v létě furt vyhlíží tropy,je to vlasně uplně stejný případ..
Teď naskočily nové výstupy, kdo chce propadnou pesimismu, ať se na ně koukne..:!!:

40
# 29.01.2020, 19:29

logitech
Ano. Nastavajici tyden by mel byt srazkove po dlouhe dobe vcelku normalni.. konecne. Srazky jsou to, co potrebujem.. Jestli pri -2 st nebo pri +10st je uz vcelku fakt jedno..

# 29.01.2020, 21:46

Straky
Tak jedno to úplně není, ve sněhu by to bylo lepší, ale tak aspoň, že tak no.

496
# 29.01.2020, 22:00

Ten obrat za posledních 24 hodin je celkem výrazný (doslova změna byla z výstupu na výstup). Posledních pár dní modely držely ochlazení od 5.2., dokonce se na tom pěkně shodly i GFS a EMCWF - viz včerejší článek https://www.severe-weather.eu/mcd/arctic-outbreak-... kdy ještě včera to vypadalo na vpád studeného vzduchu. A (nejen) já tomu začal věřit ... pak během posledních výstupů výrazný obrat do "teplejší" verze. Aktuálně z toho vychází po 5.2. cca 3-4 denní návrat do běžných únorových teplot. A poté nástup opět teplého počasí.

Chtělo by se říct, uvidíme, co další výstupy. Návratu do chladnější varianty ale nevěřím. Dobrou.

logitech - to ochlazení držely modely cca 3-4 dny do dneška, tzn. nebylo to tam 1 den. A srážky? No nevím, vidím to spíše zase na vliv orografie resp. před/za kopcem. Na horách a ve vyšších polohách ano, něco spadne. Ale dole? Pár mm. Do toho pátečních/sobotních někde až 15 C a čekám hnusný větr ...

109
# 29.01.2020, 22:22

Kdyby se ochladilo, tak budou zase jen holomrazy. Díky nechci. Ať už tahle trapná zima táhne do háje. Vím, že pro přírodu, škůdce, bacily by to mráz chtělo, ale na to měla příroda 2 měsíce a nevyužila toho

# 29.01.2020, 23:32

cewr
Na to je potřeba 2mesice? Stačil by tejden m, ne?

385
# 30.01.2020, 07:01

Tak další den a noc bez mínusové teploty, asi si to taky přejedu od začátku zimy, kolik to takových dní dalo..:) Aktuálně +1,4..

54
# 30.01.2020, 07:12

Ačkoliv mám rád zimu a sníh, tak raději než to co je ted ta (ne)zima, tak radši ať už je rovnou +15 jako tomu ma byt teď v závěru týdne. A v tom dalším tydnu jak tam modely ubrali to ochlazení, tak ať se rovnou už žádné ochlazení ani nekoná a souhlasím potřebujeme srážky a už i mě je jedno jestli to bude v pevném či kapalném skupenství.

27
# 30.01.2020, 08:48

Hmm, pokud bude svižné proudění, na 50 % území spadne pár bídných milimetrů. Naprší v Krkonoších a na Šumavě, něco na dalších horách a v jejich podhůří (návětrném) a to bude všechno. Prostějovsko utře (závětří Drahanské vrchoviny), střední Čechy taky... O ničem, jen to, co na počasí nesnáším nejvíc = hnusný vítr :-(
Kdyby aspoň na těch horách něco rozumného nasněžilo, ať se můžu s dětma na sníh zajet aspoň podívat a sjet na bobech jeden kopec...

272
# 30.01.2020, 09:08

Valep
Jedinou výhodu ten vítr má, rozruší nám konečně tady tu inverzi a zbavím se těch nekonečných mrazů, i když ne silných, ty zbytky sněhu jsou tady ale pořád a teplota teprve teď stoupá na 0, chybělo málo a dalo by se bruslit. Tu dětinskou radost z ledové krusty už nějakou chvíli postrádám a vody v ní je opravdu minimum, takže mnohem efektivnější je rozmrzlá půda a vsakování dešťových srážek, což tady tvrdím už docela dlouho a jsem rád, že k tomu někde další taky došel.

27
# 30.01.2020, 09:34

Yurri
Jenže ono v místech, kde mě to zajímá, nebude co vsakovat... Loni byl leden bohatý na srážky, jenže zrovna u nás panovalo mnohem větší sucho, než bývá v lednu obvyklé. Svižný JZ až SZ je prostě pro mě k ničemu, to si užívají jinde...

109
# 30.01.2020, 12:18

logitech
myslel jsem to tak, že 2 měsíce zimy jsou pryč a ještě nic nepředvedla.

54
# 30.01.2020, 12:18

Valep
Nám ty srážky zas pokradou Jeseníky :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.