Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Velmi vydatné srážky na začátku září 2018

142
# 14.09.2018, 21:17

Yurri
Víte co je divný, že vy píšete pořád, že je u Vás sucho strašný a přitom veškeré mapové podklady o suchu o vaši oblasti píšou jako o stavu bez rizika sucha, by mě teda zajímalo, kde je pravda. No jedno rýpnutí si k vám nenechám ujít, alespoň Vás dnes může těšit, že máte více než Vaše jedna oblast, kterou tak rád srovnáváte :D A oblast kterou s tou Vaší srovnávám já, na to byla již poněkolikáté hůře, než vy dnes - tak můžete být rád že máte alespoň něco :D

F4
Avatar
109
# 14.09.2018, 21:26

Olga95
U nás spadlo včera asi 9 mm, což je njvíce od půlky června, což je ale stále extrémně málo, když nám chybí přes 100 (bez zohlednění výparu). Každopádně už teď je jisté, že tenhle rok se zapíše do dějin jako jeden z nejhorších co se počasí týče - extrémní sluneční svit, extrémní teplo, etrémně málo srážek (včetně bouřek) a extrémní doba trvání tohoto sajrajtu. A příští týden znova a to už bude po polovině září. Aspoň, že ty dny už jsou dlouhé max. 12,5 h a v noci chladněji, tohle je fakt nekonečný, už beru jakékoliv počasí kromě slunce a vedra, klidně mlhu, hlavně už nějakou změnu. Pokud je to zrcadlově rozložené, tak do konce září bude nadprůměrně teplo a od října se ochladí na podprůměr jako byl v březnu a únoru a v prosinci bude zase sajrajt. Tak schválně, jestli to tak bude :D

F4
Avatar
109
# 14.09.2018, 21:28

A nejvíce mě dostávají kecy typu, je zataženo a náhodou prší, ale od zítra se počasí vylepší a bude zase "krásně". A všude se to říká jako na objednávku, objektivita se vytrácí. Jakmile je za 14 slunečných dnů v kuse náhodou jeden zatažený, tak už se zase vyhlíží slunce jako by toho lidi neměli už dost...

18
# 14.09.2018, 22:30

F4
Asi se pak ochladí, ale přijde říjen a listopad, to si ještě nejdřív užijem nějakých orkánů, a pak se ochladí na -20°C a pak si můžeme říct, že tento rok jsme tu měli vše kromě srážek a vody :D

268
# 15.09.2018, 02:52

igor127
V pohodě, si rejpejte, od Vás jsem to čekal, 3km od Veselí n.M.(referenční bod) mám náskok oproti nám od července kolem 150mm, takže včerejších 6mm na tom moc nezmění.

K těm mapovým podkladům, já rozlišuji vlhkost každých pár cm, toto je naprosto pod jejich rozlišovací schopnost, protože průměrují půdní profil v 1. řádku 0-40cm a ve druhém 0-100mm, chtěl jsem dělat zpravodaje, pěstuji kdeco, tak mě zajímají podmínky pro kořenovou soustavu a snažím se je zlepšovat specifickým složením. I po zprůměrování je ale po zahrnutí hlubšího profilu u nás podle mapky nedostatek vláhy 40-50% rel. nasycení půdy, zatímco v referenčním bodě je srážek dostatek 60-70%, na povrchu dokonce 70-90%.

# 15.09.2018, 06:54

Yurri
Pane Yurri, sucho vypadá úplně jinak.

142
# 15.09.2018, 08:50

Yurri
No zřejmě by vám nezaskodi se zajet podívat na místo, kde sucho je opravdu. Koukám na všechny mapy o suchu co jsou k dispozici a nejste na tom vůbec tak špatně oproti jiným oblastem a nebyl jste ani v létě oproti jiným, kteří kromě sucha měli i podstatně vyšší teploty, což svědčí jen o vaší neobjektivnosti, protože kdybyste měl více referenčních bodů a že těch míst po ČR je dost podobných té vaší oblasti a neporovnává k jen s jedním místem kudy chodí stacionární bouřka v létě a pak nikde nic, tak by pak vaše hodnocení bylo zcela jistě jiné, ale to ví neumíte, vy porovnávate jenom to, kde jsou na tom lépe a pak si stezujete, ale jsou na tom daleko hůře místa po celé ČR

268
# 15.09.2018, 09:26

igor127
Ale já nikde nepsal, že u nás větší sucho než jinde v ČR, jen porovnávám místo pozorování+referenční bod+zbytek Vysočiny, o suchu jinde nepíšu a nehodnotím ho.

268
# 15.09.2018, 09:31

Z mapky je zřejmé, že nyní je sucho zejména na severu ČR, ale minulé 3 roky bylo větší u nás, tak třeba nás doženete, pak si můžeme popovídat, co vám zbylo třeba z lesních porostů.

142
# 15.09.2018, 09:51

Yurri
A za celou dobu bylo v podstatě vždy větší sucho na jihu Moravy, já nikoho dohánět nemusím :D Mě letošek vyhovuje, že alespoň v něčem nejsme první :D - vám ne? :D

# 15.09.2018, 11:16

Pěkný deštík v Budejcích,to sem ani nečekal,že bude ještě něco i sobotu.

8
# 15.09.2018, 13:07

F4
Jediná výhoda je ta, že se zkracuje den, to je asi tak všechno, ten sajrajt (teplo, slunečno , sucho) co tu je už od dubna, ne a ne skončit, přece se tu nemůžou pořád obnovovat TV? 2018 si už nijak nezadá s rokem 1947, a příští slunečný a horký týden tomu nasadí korunu.Musí přijít pořádná změna v charakteru počasí snad se dá tryskové proudění do pohybu. 2018 se zcela jistě zapíše do historie suchem, a nejdelším létem, které zatím trvá od dubna, a nikdo neví kdy skončí, počasí v Čechách už má defacto dvě fáze: Jakýsi podivný podzim cca od listopadu do března, a potom náhlé Turecké léto.

F4
Avatar
109
# 15.09.2018, 13:38

Olga95
To máte pravdu, už je to únavné, chci trvalý déšť několik dní, zataženo, bez jediné sekundy slunečního svitu, výrazná změna v dohledu až za týden.

268
# 15.09.2018, 14:53

F4
Ano až v pátek zataženo a pás deštíku odhaduji zase kolem 5mm, klidně bych ty 25ky protáhnul ještě o další týden, ale už to vypadá na sotva přes 20, i tak paráda, škoda, že to na ty víkendy tak pěkně nevyšlo, ale jsem vděčný tomu aktuálnímu oblačnu a 20st., uvnitř 23, tj. ideál.

# 15.09.2018, 15:00

F4
Naprosto souhlasím, ještě bych přidal teploty kolem 10 st a bylo by to ideální.

76
# 15.09.2018, 16:16

Olga95
F4
Také souhlasím, včera jsem dorazil do Harrachova a je to velký rozdíl proti vysušený a zaprášený Roudnici. Dnes ráno 9st, přes den 16st, slunce jen občas prokouklo mraky, nádhera. Ovšem i tady je znát nižší úhrn srážek, Mumlavské vodopády sotva tečou, v lese je sucho, jen pár hříbků, na otevřených prostranství jsou na trávě vypálené fleky.

268
# 16.09.2018, 08:41

charlie
Ještě 2 roky většího sucha na severu republiky než tady na jihu a budeme na tom stejně, takže asi tak.

76
# 16.09.2018, 08:57

Yurri
Tak v Harrachově jsou roční úhrny v průměru kolem 1000mm?, u mě v Rci to je 400mm, takže proti celé republice souška, která se letos nedostane ani na 300.

18
# 16.09.2018, 09:14

charlie
U nás taky letos moc nespadlo, ale nepředbíhejme, od pátku to vypadá na výraznou studenou frontu, prudký pokles teplot, silný vítr a deště :prsi::vitr:

76
# 16.09.2018, 11:45

Storms
Kéž by, ale mám takové tušení, že s blížícím se termínem to modely budou měnit a korigovat, až z toho nebude nic

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.