Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Silný vítr 7.2. až 9.2.2016

ota
Avatar
2125
# 04.02.2016, 19:25

Dle předpovědních modelů se zdá, že neděle 7.2. by ve východní části našeho území mohla být značně větrná. Pro ilustraci přikládám i printscreeny modelu aladin a GFS. Kolik očekáváte nejsilnější nárazy ? Osobně si myslím, že v Beskydech bude i více než 30 m/s. V nížinách by nárazy mohly přesáhnout i 20 m/s. Není to nic extrémního, ale zde na Moravě by se mohlo jednat o největrnější počasí od začátku této zimy. Tak uvidíme. :)

Zdroj: Chmi.cz
Zdroj: Wetterzentrale.de
818
# 04.02.2016, 20:24

Vypadá to na přechodné zesílení větru při přechodu hluboké tlakové níže přes Británii, ale je nutné konstatovat že Aladin nárazy přehání. GFS je reálný, na hřebenech Jeseníků a Beskyd by se mohly objevit i nárazy 30m/s, jinak maximálně 20-25m/s. Ještě počkejme na přesnou lokalizaci silného větru.

107
# 05.02.2016, 00:16

ČHMU, ale mlčí. nedávají ani žádnou předvýstrahu. Právě mi bylo divné že tam ČHMU nepíše na víkend o větru nic, ale tento web to naznačuje. http://www.metva.cz/cz/cs/

# 05.02.2016, 07:16

U nás na Vysočině je větrno skoro celý týden :-)

818
# 05.02.2016, 10:38

Ta situace s větrem na východě bude přechodná, ale modely se shodují že nárazy budou na střední, severní a východní Moravě či ve Slezsku kolem poledne značnější. Nebál bych se tam ten první stupeň "hodit" od 6 do 20h.

107
# 06.02.2016, 15:49

tom- 791 ty ses skoro trefil s tou výstrahou podle ČHMU http://portal...vy/index.html akorát to mohli zvýšit i na 2 stupeň protože tak silné nárazy větru jaké dává aladin na moravu tu už dlouho nebyly. vypadá to že i v naší oblasti bude opravdu hodně foukat. mám docela strach že budou i nějaké škody na majetcích.

Našel jsem předpovědi větru z několika modelů a jde z nich vyčíst že to bude opravdu peklo.:D

Dalším velmi větrným dnem může být i úterý kdy se na moravě očekává ještě silnější vítr než zítra. Hodně větrno bude taky v pondělí, ale už spíše na celém území a na moravě už by tak hrozný vítr být neměl.

předpověď větru z modelu ALADIN cz
předpověď větru z modelu ALADIN sk
předpověď větru z modelu GFS
107
# 06.02.2016, 16:15

Jak jsem řekl hodně větrno bude na Moravě i v úterý, ale předpovědi se budou ještě upřesňovat. Respektive větrno bude celý následující týden, ale neděle a po. i út. to bude asi nejhorší.

Srážky se v příštím týdnu nijak moc neočekávají, ale situace by se mohla změnit ve středu kdy by Moravu mohla zasáhnout frontální vlna z jz. až j. která by mohla přinést i 30mm a další potom v sobotu. Do počasí u nás by mohly taky promluvit v pondělí večer i ojedinělé bouřky na studené frontě.

Možná by se název tématu mohl změnit na Silný vítr na Moravě od 7.2. do 9.2. 2016 :D

Berte, ale tyto předpovědi s velkou rezervou, protože jak víte sami, modely umí hodně přehánět a kolikrát se netrefí ani na půl dne dopředu.

předpověď větru z modelu GFS na úterý 9.2.
předpověď nárazů větru na úterý z modelu www.windyty.com
33
# 07.02.2016, 02:27

Silný vítr se tu už opravdu začíná projevovat, docela silně už tu fouká, a před chvílí mě z budil asi padající strom, nebo nevím co to bylo.
ps. Bydlím asi 50m od takového většího zalesněného kopce.

818
# 07.02.2016, 10:44

aura333
Ne asi, ale určitě. Větrno bude na většině území, nejsilnější nárazy pro změnu (oproti dnešku) na Z/SZ/S. Aladin ale zajisté pro Krkonoše opět přehání.

41
# 07.02.2016, 11:47

tom-791
Pouze aladin ukazuje na zítra silné nárazy větru v Čechách, ale ostatní modely ne, tak že spíš nic nebude max do 60km/h což není nějak silný vítr

# 07.02.2016, 12:13

Dnes se na východě našeho území rozfoukal čerstvý jižní až jihovýchodní vítr s nárazy 60 až 80 km/h, na horách i přes 100 km/h. Na obloze k tomu převládá polojasno až oblačno, místy zataženo nízkou oblačností. Od jihozápadu k nám navíc proudí teplý vzduch.... Více >>

33
# 07.02.2016, 12:54

Nevím proč, nebo co se stalo, ale takřka od 9 hodin přestalo naprosto foukat, a je naprosté bezvětří, nevíte čím by to mohlo být, když jsem ještě k tomu v Beskydech.

33
# 07.02.2016, 12:58

aura333
Jo ale v noci tu fučelo velmi silně, a z ničeho nic to přestalo, to mě zajímá. Je mi jasné že když vylezu na nějaký hřeben, tak tam uletím, ale mělo být dost větrno i v nižších polohách.

107
# 07.02.2016, 14:04

No tak ted nam vichr odstrihl elektrinu tak jsme v haji.:(
Uz jsem chtel napsat ze ten vitr neni tak silny, ale uz menim nazor.
Zpravu pisi z mobilu tak aspon neco:)

107
# 07.02.2016, 14:33

No tak už nám ji zase zapli. :D:D:D

In-počasí
No s tou středou to na Moravě vypadá velmi zajímavě. Bude nás od západu přecházet studená fronta která se na Slovensku bude vlnit a může přinést na východ Moravy vydatnější srážky, v Beskydech se očekává vydatné sněžení. V nížinách se očekává pravděpodobně déšť se srážkovými úhrny možná až 30 mm. :D:D:D

ota
Avatar
2125
# 07.02.2016, 14:42

Tak předpovědi se naplnily poměrně přesně, zde se vítr drží kolem 15 m/s, ale kousek na východ v Hostýnských vrších už je to jiné kafe. Každopádně, dle předpovědí bude velmi větrno i v dalších dnech, takže jsem docela zvědavý na nejsilnější nárazy za tuto větrnou epizodu.:)

33
# 07.02.2016, 16:03

aura333
Asi máte pravdu, foukne tu jen sem tam mírným větrem. Za chvíli ovšem zamířím pryč z kopců, na rovinku do Valašského Meziříčí a poté dále směr Rožnov pod Radhoštěm, tak jsem zvědavý jaký tam bude vítr. :):vitr:

41
# 07.02.2016, 18:02

Poslední výstup modelu aladin udává pro z polovinu Čech nárazy větru až 97km/h, tomu ale nevěřím no uvidíme jak to nakonec dopadne, model gfs je stále skeptický:) bouřkám také moc nevěří, možná nějaké slabé výboje na čele fronty v rámci hor

86
# 07.02.2016, 21:33

tom.f
Předpovědi Aladinu jsou v posledních dnech absolutně mimo - dnes podle něho mělo všude svítit slunce a být až 12 °C. Přitom globální modely dobře předpověděli, že se vytvoří nízká oblačnost a teploty zůstanou kolem 7 °C. Stejně tak na zítra - globální modely mají nárazy v nižších polohách do 70 km/h, Aladin opět přehání až 90 km/h.

# 07.02.2016, 22:29

Nárazy větru opět nejdou tady skoro celý den tuším :):(: http://www.in...ocasi=narazkm

Tuším, že je to pořád stejné už od dopoledne?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.