Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Počasí 2.1. až 5.1.2015 - sníh nebo déšť

2
# 03.01.2015, 20:27

Tak u nas -1°C stareho sněhu 8cm noveho 3cm a čekam co se přižene Nemecka

182
# 03.01.2015, 20:28

Už se nějakej mráček šine z Německa, z toho by mohlo něco solidnějšího spadnout.

28
# 03.01.2015, 20:58

tom-791
Ano, to já vím, sám jsem o tom psal článek. Zpoždění sněhových vloček ale trvá mnohem kratší dobu, než v tomto případě, proto jsem se divil. Ty vločky přece nemohou jen tak letět ve výšce, vždy na některým místě dopadávají na Zem. Když nad nás vstoupily srážky, očekával jsem déšť, ale nic se nedělo. V tom případě jsem usoudil že se bude jednat o sněžení s menším zpožděním doletu, po půl hodině se ale stále nic nedělo, ani po hodině, až na samém konci celého toho srážkového pole tady spadlo pár vloček.

# 03.01.2015, 21:14

Sever cech nic a zrejme celou noc nic...takze Krkonose apod...to nebude zadna slava..nazor?

157
# 03.01.2015, 21:23

z Bavorska jdou docela slušné srážky, u Mnichova bouřka, ale jde to strašně rychle... a hlavně přes jih.

# 03.01.2015, 21:24

No já doufám, že se ta fronta vzpamatuje a začne sněžit tam, kde sněžit má.

55
# 03.01.2015, 21:31

Fero
Jednalo se o virgu. Srážky se vypařily před dopadem na zem.

# 03.01.2015, 21:33

Popravdě. Už mě docela štve být pod Krušnými hory, protože nic tu nespadne a je tu teplo až moc a srážky berou hory, takže na nic no.:( Pořád jen Šumava má sníh.

# 03.01.2015, 21:34

No konečně srážky odpovídaj tomu, co ukazuje radar. Na jih dorazilo husté sněžení.

116
# 03.01.2015, 21:48

Brno přešla první vlna ve formě deště či deště se sněhem, to nám přineslo 0,6 mm srážek. To vše při teplotě 1-2°C. Nyní se ochladilo na 0,7°C. Druhá vlna by měla přijít už ve formě sněžení, tak jsem zvědavý, co z toho nakonec bude. :)

# 03.01.2015, 21:49

No blbejc to pro me jit nemuze..srazky "lizou" Chrudim a u nas bude tak velky ho....

28
# 03.01.2015, 21:56

Ondris
Tak to už vůbec ne, to platí u srážek výhradně dešťových. Navíc již panovalo poměrně vlhko a s poměrně nízkou teplotou se takto dešťová kapka jen tak nevypaří, respektive, nemá jak.
Dle mého názoru se pod hranicí nejnižšího radarového paprsku sněžení roztrhávalo nebo spíše shlukovalo do určitých chuchvalců, které sněžily pouze na určitých místech. V žádném případě to nebylo tak kompaktní, jako ve výšce.

28
# 03.01.2015, 22:33

Ondris
Tomu věřím, ale jak jsem zmiňoval výše, u nás za jednak suchý vzduch nebyl a za druhak se u nich jednalo o srážky dešťové, nikoliv sněhové. Mohl by jsi mi prosím tě vysvětlit, jak se může vypařit sněhová vločka? To je jak, kdyby se měl vypařit kus ledu, což je nerealizovatelné. Led musí zkapalnit a teprve poté se voda, kterou obsahoval, odpařuje.

# 03.01.2015, 22:44

Tak jak jsem psal spadli 2 cm a to nejvýznamnější srážkove pole je za nami takže avizovaných 10 cm už asi do neděle nespadne

28
# 03.01.2015, 23:10

uničovák
Sněžení je při rychlejším proudění ve výšce dost komplikované. Sněhové vločky vypadávají s oblaku a pomaloučku se nesou k zemskému povrchu. Jakmile se dostanou do klidnější hladiny, zpomalí se jejich postup a oblaka ze kterých vypadávali se odsunou rychleji. Sněhové vločky potom padají v místě, kde už žádné oblaky nejsou, to samé platí se zbytkovým doletem sněhových vloček např. daleko za přeháňkou.

Jinak se už začíná něco tvořit, bude to ale slabých intenzit. V Plzni ale chumelí pěkně, tam už muselo napadnout tak 5 cm.

# 03.01.2015, 23:46

silnejúce sneženie, teplota 0 st., začína sa tvoriť pokrývka na autách a trávnikoch

55
# 03.01.2015, 23:52

Fero
Je to německy tak chápu, že každý neumí. Ale podíval ses aspoň na ten obrázek? Jinak říká ti něco pojem sublimace? Doporučuju nastudovat. ;-)

28
# 04.01.2015, 01:00

Ondris

(1) Zda-li tedy umíš tak výborně Německy, určitě jsi si všiml, že v článku není o sublimaci ani zmínka, proč?
(2) Protože, sublimace ledu či sněhové vločky v suchém vzduchu a normálního atmosferického tlaku trvá mnohem déle, než je doba, kterou letí sněhová vločka ve vzduchu, avšak je tento proces zejména při nižším atmosferickém tlaku znatelně urychlen.
(3) V článku je uvedeno, že se sněhové vločky vypařily pod úrovní nejnižšího paprsku, což ale nemusí být vůbec pravda, popř. se jednalo o tak zanedbatelné srážkové úhrny (velmi malé sněhové vločky), které opravdu sublimovali, ale jen díky jejich malé velikosti.
(4) Znovu opakuji, že u nás nebyl suchý vzduch (vlhkost se v době přechodu srážkového pole pohybovala v rozmezí 60-90% cca v 800 m výškového rozdílu. Při takovéto vlhkosti k sublimaci prostě dojít nemůže.
(5) Myslím, že o mém vzdělání a studování můžeš vědět velké kulové, takže bych byl rád, kdyby sis příště odpustil výše zmíněné argumenty.

uničovák
U nás už také leží slabý poprašek, každopádně že by sněžilo nějak intenzivně, to se říct nedá. Nyní nás srážky již opustily a s dalšími je to zatím nejisté.

157
# 04.01.2015, 09:18

Nový sníh za 24 hod.: Lysá hora 15cm, Churáňov 11cm, Přimda 10cm, Karlovy Vary 9cm, Kocelovice 7cm, Kostelní Myslová 6cm, Šerák, Svratouch, Pec p. Sn. a Temelín 5cm, Plzeň, Cheb, Č.Budějovice 4cm... takže až taková sláva to nebyla jak se čekalo. Ale sníh na většině území skutečně padal :-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.