Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Návrat mrazů a sněžení - kdy?

# 12.02.2014, 15:42

Začínám se trochu obávat dalšího vývoje po 20.2. Některé modely se začínají ochlazovat a vystrkávat zase tu nebezpečnou výši na SV Evropu, což by mohlo znamenat i nevítaný silný vpád ledového vzduchu. Kromě YR.no (který je možné brát vážně tak na 2 dny) se i CHMU snaží něco naznačovat. Zatím jsou v tom sami (weatheronline. meteoblue, accurateweather - nejednou na stejné vlně). Co se týče NAO drží se na plusových hodnotách, AO přechodný pokles .... ale uvidíme. Bohužel se asi zimy nezbavíme, jak to ještě včera vypadalo ....
A vzhledem k tomu, jak je na tom příroda by to mohlo znamenat dost vážný problém

Hlavně ať nepřijdou kalamity a velké mrazy, protože to by fakt chtěl koncem února snad jen šílenec.

# 12.02.2014, 16:33

Hlavně ať nepřijdou kalamity a velké mrazy, protože to by fakt chtěl koncem února snad jen šílenec.
Já bych to bral hned s fleku, mrazy by byt nemuseli, ale snih ano, aspon by se nemusela tato diskuze uzavirat s tim, ze ta to zima je na .... :-)

33
# 12.02.2014, 17:10

[Flanker
Silné mrazy ke konci unora jsou upně normální nevim proč by to chtěl jenom šílenec.

# 12.02.2014, 17:58

dramyku
Že jsem nedržel .... :) . Myslíte si, že mít koncem února přez den -8C a více je normální nebo arktické dny? Ja se nebavím o teplotách kolem 0 a slabě pod ní. jsem se včera koukal na stromy, napučené, to by je zežehlo totálně ... to neberu jako zábavu při koukání z okna.

Ale nyní vážně. GFS jede svou (tvorba nových níží nad Atlantikem) a EC (on často přehání do zimy) tam rozjel zimní variantu. Jsem zvědav, jak to dopadne. Ale můj náror je, že to bude kompromis. Ochlazení ano, ale ne silné. Repete z konce ledna? Důvod proč si to myslím je forecast NAO v kladných hodnotách, rozbouřený atlantik, SV není tolik prochlazen, studeného vzduchu není toliko a také, že slunce už se vrací a začíná být silnější a silnější - vždy´t už bude polovina února.

54
# 12.02.2014, 21:19

Flanker
Já bych ted na konci zimy už tolik na to NAO zase nehleděl, postupně bude vliv NAO na počasí klesat. A i západní proudění na konci zimy resp. počátkem jara není tak teplé myslím odchylku od normálu.

818
# 12.02.2014, 21:49

Výrazněji mrznout může klidně i v první polovině března. Nicméně souhlasím s názorem, že nyní na konci zimy v počátku klimatologického jara je velmi malá pravděpodobnost, že by se jednalo o zásadní mrazy a též že by mrazivé období a tím pádem i období se sněhem v nížinách trvalo delší dobu. I když z řeči současných prognóz bych to příchod zimy jako takové neviděl. ;-) Upřímně zastávám též názor, že nyní to už ani nemá cenu. Ohledně přírody, ona by se s tím poprala, přeci jen je horší mráz v květnu, nyní zatím "nemá prakticky co ztratit".

# 13.02.2014, 15:28

Flanker
Tak novější výstupy modelů umlčely předčasné výkřiky o vpádu studeného vzduchu od severovýchodu a čhmú s touto situací také nepočítá.Měl by k nám proniknout pouze chladnější vzduch od severozápadu až západu což sice na hory přinese mírné ochlazení,ale v nížinách se budou teploty minimálně do konce příštího týdne(do 23.2.)pohybovat okolo 5°C.

117
# 13.02.2014, 17:38

http://www.me...&ech=6&mode=1
Sibiřský strašák na 186h! :D
Po 20.2 to je ještě daleko.Výhled se může několikrát změnit.(vzdálit či přiblížit třesk.mráz)
Pokud bude v příští týden sz proudění,tak tomu pomůže přiblížit.
Jinak celkově by to odpovídalo přesně jako před měsícem týdenní epizoda zimy.(teplejší jz a velmi studený severovýchod)

46
# 13.02.2014, 19:44

Podle aktuálního výstupu GFS to vypadá, že ochlazení nebude, ale to se ještě, jak píšete, může změnit. Zatím to vypadá, že nadprůměrné teploty budou pokračovat i nadále.

28
# 14.02.2014, 11:58

Něco by se mohlo začít dít po 22. Únoru. Nejlepší situace: Severní a severovýchodní proudění a přicházející tlakové níže z jihu - GFS ukazuje několikátý den. Stále to ale nechává v té druhé (málo pravděpodobné) polovině. Jsem opravdu zvědav jak to nakonec celé dopadne

818
# 14.02.2014, 18:13

Fero
GFS to uvažuje maximálně několikátým výstupem a rozhodně ne více výstupů za sebou. Vypadá to na dosti zrádné (na předpověď) teplotní rozhraní a střídají se (nad těch 192h) teplejší a chladnější výstupy, je nutno hodnotit prognózy podle převládajících výstupů. Zatím stále převládají teplejší.

# 14.02.2014, 18:13

Tak dnes modely značí ochlazení po 25.2. ale to je příliš daleko a navíc je pravděpodobnější,že bude dál kralovat Atlantik.Už je ale celkem jisté že bude letošní únor teplotně nadnormální a to jako jiź pátý měsíc v řadě.

818
# 14.02.2014, 18:14

vczeela
Které modely konkrétně, to je vždy důležité. Globální model, ECMWF ... ?

# 14.02.2014, 19:21

tom-791
Myslel jsem model gfs a yr.no...ale ty pouze posouvají studený vzduch severovýchodně od našeho území.

818
# 14.02.2014, 22:42

vczeela
Model GFS a jeho nejnovější aktualizace dostupná v daný čas ukazoval/a zrovna teplý ráz počasí i na tzv. druhé období, tj. nad 192h.

# 14.02.2014, 23:54

tom-791
To ano,ale naznacil priblizeni chladnějšího vzduchu severovýchodně od našeho území.Je to jen naznak,nic z toho nevyvozuji.Určitě se to ještě mnohokrát změní,ale pouze jsem chtěl doplnit,že pokud by se nějaké ochlazení chystalo,nastalo by až koncem příštího týdne.

182
# 15.02.2014, 00:41

No, máme už polovinu Února ... já v ten návrat zimy teda nevěřím. Ten vlak se zimou nás letos prostě vyčuraně objel a nic s tím nenaděláme. :D Já osobně si teda tak teplou zimu za svůj život nepamatuju. (jsem roč.75) Naopak si vzpomínám že jednu zimu byly dost silné mrazy a byly bárkde v okrese (UO) vyhlášeny Uhelné prázdniny a vevnitř za oknem doma se nám tvořila na rámu vrstva ledu. A to pod oknem bylo topení. :D Bez beranice jít ven do ZŠ byla prostě šílenost. No letos je to ten pravej opak ... :) kdoví co bude příští Zimu.

198
# 15.02.2014, 06:45

Mám obavu aby mrazy a sněžení nepřišlo v květnu,jako tomu bylo např.v roce 2007 kkdy teplota 2května byla -3,5°C.Pomrzla velká část ovocných stromů

# 15.02.2014, 07:44

ozuj
To bych neslučoval. Ty nechtěné květnové mrazy moho bohužel přijít i když byly v zimě silné mrazy.Typický příklad - před dvěma lety. Silné únorové mrazy a pak to stejně pomrzlo i malé zelené mini-plody. Takže to je úplně jedno.

Letošní pro mě skvělou zimu beru jako satisfaktci za loňskou nejdelší v historii. A naprosto mi vyhovuje. A co se týče teploty, neřekl bych že je nejtepleší, ale spíše nejsušší. Na horách by ale sníh být měl, ne kvůli zábavě a vydělávání jedinců, ale kvůli spodním vodám.

# 15.02.2014, 09:39

Takže jak hodnotíte tuhle jarně-podzimní zimu ? Pokud nezačne mrznout do začátku března a nepřijde sníh, tak tohle je nejhorší zima od roku 2006 :(
A co se týče sněhové pokrývky, tak u nás ještě slabší než v roce 2006. Abychom měli nejvíce za zimu ani ne 10 cm je katastrofa a to pamatuji, že jsme měli i přes půl metru, když se zima vydařila. Takže nezbývá doufat, že příští zima si to vynahradí. Loňská zima u nás sice byla fajn, protože mrzlo, ale taky sněhu moc nebylo. No jo život jde dál :)

Raději nemyslet na léto ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.