Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Oteplení po 15. prosinci 2012

# 12.12.2012, 14:29

tom-791
No, podle toho, co maj napsaný na stránkách, berou krátkodobý předpovědi od ČHMÚ a dlouhodobý od meteopressu (nevim proč :D). Každopádně s nima mám taky špatný zkušenosti, ale v tuhle chvíli mi dodávaj aspoň trochu naděje :( :D

33
# 12.12.2012, 14:51

no já to mám dobrý sem na východě docela blýzko hranic se Slovenskem. ale aji tak si myslím že nás teplá fronta s deštěm nemine. jsem v nadmořské výšce 450m tak co myslíte bude na východě pršet.

8
# 12.12.2012, 15:19

dramyku
řekl bych že dešti se vyhnou jen polohy nad 1000 m n m .:)

182
# 12.12.2012, 20:55

Tak já nevím ... na N@vě vykládali že bude v So a Ne jen do +1°C :) Že by se tak moc sekli?

Su z toho volaký ... :D

# 13.12.2012, 07:21

Zdroj: meteoinfo.sk.

Oteplení na Slovensku, jak ho vidí a možnost pozvolného ochlazování začátkem týdne - mohlo by se to týkat i východu ČR.

Od piatku do nedele citeľné oteplenie
Už v piatok sa oblačnosť začne zväčšovať a najmä v južnej polovici územia sa vyskytne slabé sneženie. Zrážky budú počas dňa postupne naberať na intenzite, ale výrazná zmena počasia príde až v sobotu. V sobotu očakávame zamračené a postupne na mnohých miestach zrážky. Spočiatku môže na väčšine územia okrem juhozápadu snežiť, ale keďže vo výškach už v piatok k nám začne prúdiť teplý vzduch, počas soboty sa zrážky budú meniť na tekuté. Na miestach, kde budú spodné vrstvy ovzdušia chladnejšie (t< 0°C) ako vrstvy nad nimi budú zrážky namrźať. V nedeľu sa oteplí nad nulu na celom území a v nížších polohách očakávame prevažne dážď, snežiť bude až od stredných polôh. Na juhozápade sa oteplí až do cca +6°C. Na začiatku budúceho týždňa sa teplota v hladine 850 hPa (cca 1500 m.n.m) prechodne vráti pod bod mrazu a naše územie sa ocitne medzi mohutnou anticyklónou nad Ruskom a hlbokou tlakovou nížou Nicki nad Atlantikom. Možno očakávať len pozvoľné ochladzovanie.

33
# 13.12.2012, 17:35

No právě třeba Seznam.cz slibuje v sobotu smíšené srázky a v neděli výhradně sněhové tak nevím čemu mám věřit. :prsi: :snih: :)

818
# 13.12.2012, 18:17

dramyku
Seznamu rozhodně ne, to by měl být krok 1. ;-)

# 13.12.2012, 19:20

tom-791
No, ale stejný - resp. ještě o něco lepší - předpovědi ukazuje i meteopress. Nebo ani ten neni důvěryhodnej?

293
# 13.12.2012, 19:35

Jelikož v Meteopresu je Honsová, tak bych to taky bral s rezervou. Je fakt, že ani čhmu s týdenní předpovědí nic moc. Já už si vlastně tu předpověď tak nějak odhadnu sám, podle modelu GFS a jiných. Tento model vlastně i čhmu používá pro předpověď spolu z jinými. Vždy se pak přiklánějí k modelu, který jim připadá pravděpodobnější. Tenkrát jsem to četl někde v online rozhovoru a lidi se právě ptali, zda používají meteorologové tyto modely a řekli, že se vždy k nějakému přikloní a prý zapojí v těch delších předpovědích i trochu fantazie. Ono to ani jinak nejde, když se modely na delší dobu mění i několikrát denně.

A co se týče tématu, tak to zase vypadá kolem středy na ochlazení a do Vánoc možná i ledové dny. Ale stále se to mění.

818
# 13.12.2012, 19:57

Krátce k příspěvkům výše - Meteopress také nic moc, víte přeci jak vypadá počasí na Nově...:D Někdy se dá předpovědět slušně i počasí na 5 dnů, záleží na situaci, někdy se nedá odhadnout ani na dva dny.

Samozřejmě že používají meteorologové modely a to rozšířené své a běžně nedostupné verze podobně jako je tomu i u snímků z radaru, detekce atd. a na základě svých znalostí a praxe přihlédnou k některému modelu více k jinému méně a to ve vztahu ke konkrétním předpovídaným veličinám a také předpověď upraví s přihlédnutím k aktuálnímu stavu počasí - data ze stanic atd.

Abych také přidal názor na téma, tak oteplení je samozřejmě jisté, další vývoj velmi nejistý, stále modely neví jak se synoptická situace vyvine. Vypadá na to proměnlivější proudění, střídání teplejšího a chladného rázu počasí. ;-)

117
# 14.12.2012, 08:54

Oteplení je zjevné již dnes.Třeba Churaňov -2.3(včera večer tam bylo -6),u mně ve Strakonicí je -6.5.(večer -11)
Kde nemrzlo bylo Frenštát pod Radhoštem.(0.4)
http://meteo....rehled_cr.php

86
# 14.12.2012, 10:12

Na hřebenech Šumavy by k večeru mohlo být až 4 °C.

# 14.12.2012, 10:17

No, já ještě pořád věřim, že na východě by to od středních poloh tak zlý bejt nemuselo. Meteopress ukazuje dokonce samej sníh a i ČHMÚ v konkrétních předpovědích pro některý kraje zatim i na neděli, která by měla bejt nejteplejší, uvádí mrznoucí déšť nebo smíšený srážky a ve vyšších polohách dokonce sníh.

# 14.12.2012, 12:51

Tak už je to tady!
V Ostravě bylo ráno kolem -8°C a teď už jsou skoro +3°C !!!
To je oteplení o 11°C za 6 hodin. Zítra to vidím až na +6°C.

10
# 14.12.2012, 13:13

No ano a my pod Šumavou máme -2 °C.

Pavle a kolik je u vás stupňů?

EDIT: Viz můj poslední příspěvek dole, aktuální stav počasí ve 13:10 hod.
Pavell, moderátor 14.12.2012 v 17:35

# 14.12.2012, 13:38

Pavell
Ano na východě moravy začíná úřadovat fén, meteorologové s tím v předpovědích vůbec nepočítali, ale bylo to v podstatě jasné již včera. Při předpokládaném velmi silném JV větru dnes v noci můžou zde teploty klidně vyletět k 10 stupňům.

# 14.12.2012, 13:41

petr789
je to možné, pravděpodobnost této situace asi 50:50

10
# 14.12.2012, 14:20

Pavle takže veškerý sníh by u vás roztál?

117
# 14.12.2012, 15:45

http://www.me...php?page_id=6
Asi souvisí s tím fénem (kolem 0 v noci a přes den na jihu Moravy až +6 °C)
O ostravsku ani řeč. (s tím fénem)
Kromě jižní Moravy to tak zle nevypadá. Srážek moc nebude i když se o nich hovoří. (vydatné v noci a zítra východ) Hlavně ať mrzne v noci, aby se sníh uchoval v určitém stádiu. :D

182
# 14.12.2012, 15:48

Máme téměř čtvrt metru sněhu, no to bude škody :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.