V tomto období se cirkulace rychle mění. Zítra se začne nad Alpskou oblastí pohybovat zvlněná studená fronta k východu a přinese četné bouřky a zřejmě i bouřkový systém. Zítra se ve večerních hodinách začne přibližovat k hranicím Česka a ovlivní především noc na středu. Modely počítají s tím, že by se bouřky mohly tvořit přímo nad naším územím během noci, část dorazí z Německa a část srážek bude zřejmě v trvalejším dešti.
Studená fronta zpomalí svůj postup a během středy se na ní můžou tvořit další srážky. Modely počítají i s tvorbou trvalejších a vydatnějších srážek na části území.
Podle modelů se zdá, že srážky se začnou odehrávat v druhé polovině noci na středu. Lze tedy čekat, že zhruba do půlnoci zatím nebudou žádné nebo jich bude málo, zatímco ve středu ráno jich bude již více.
situace zítra ve 20:00 SELČ podle ICON-D2 - bouřky budou ještě mimo naše území, zdroj: ventusky.com
situace ve středu v 8:00 SELČ podle ICON-D2 - bouřky by mohly být ve středních Čechách a déšť se vyskytovat na velké části Čech, zdroj: ventusky.com
srážky během středy podle Aladina - počítá i s trvalejším deštěm, zdroj: ČHMÚ
Tady jsme s bouřkama zdá se skončili na delší dobu, ve výhledu mám jen déšť cca 3-4 mm a žádné extra teplo na to že je červen. Tak dnešek se asi zde dlouho nezopakuje, chtělo by to nějaký zásadní obrat, je tam pro východ v modelech akorát tak zásadní prd...
Tak nějaké výstupy modelů se sumou srážek. Regionální ICON-D2 a ALADIN do čtvrtečního rána. ICON-D2 jich dává méně, ale má je poměrně roztažené a plošné.
ALADIN jich dává zhruba 2-3x více. Prostě nejistota, ale existuje nějaký potenciál, že by mohly být lehce vydatnější a stejně tak je pravděpodobnost, že budou spíše mírnější a nakonec to bude podle místa a regionu.
Hlavně ať spadne min. 10mm, za poslední epizodu jsme měli 3 mm. Doufám, že zas nebudem ve srážkove díre. Srážky ze začátku května už jsou dávno pryč a od té doby tu nebylo nic.
Tak například já bydlím v Ostravě a letos jsem ještě neslyšel ani jedno blízké zahřmění... Vzhledem k dnešnímu dni v kalendáři pozoruhodné a tristní... Včera bouřky byly hlavně jižně od Karviné a severně od Českého Těšína...
K situaci zítra... Nejprve to vypadalo u nás na SV na srážkové fiasko teď už je to více co do srážek lepší.. Bouřky nečekám snad JV Moravy nebo Čechy.. tady asi nic.....
Některé modely dávají bouřky mezi Vysočinou a Brnem zítra ráno, ale asi úplně bez bouřek přežiju. I bez těch srážek. No koukám snad na SZ zítřek a čtvrtek/pátek vyjde.
AuraPočasí Pro pomezí Stř., J a Z Čech vypadá Icon dost bídně. V okolí Blatné napršelo od víkendu (včetně) cca 5mm. Chtělo by to aspoň 10-15 mm na jeden zátah - už kvůli rostlinám, aby se zcela nezastavil jejich růst. Jak zapršelo skoro 20 mm v půlce května trochu to vegetací pomohlo.