Peter Sedlák 1
moc tomu nevěřím
i když je pravda, že ALADIN ukazuje velmi vysoké hodnoty CAPE:
https://www.ventusky.com/?p=50.5;13.4;5&l=cape...
Diskuse o počasí Silné bouřky - 31.5 - 2.6. 2025
Tak ta středa zatím vypadá fakt výživně
Zatím se vlastně všechny modely shodují na přechodu rozssáhlého bouřkového systému přes Čechy, skoro všechny modely kromě Aladina kreslí že by systém měl přecházet přes střední Čechy dál k SV, Aladin zatím volí postup severněji.
Podmínky: Cape bude dostačující (až 2000 jkg), aladin kreslí až 4000jkg ale to jsou maximální možné hodnoty, Cape shear by se mělo pohybovat kolem 750 m/s a důležitý bude střih větru který bude s nastávajícím večerem stoupat až k 30 m/s, i helicita vypadá velmi výživně, rosný bod bude něco kolem 16 stupňů
Nechci to zakřiknout ale jednou by se takové pěkné MCS mohli dočkat i čechy
Rychlej
cin ve 20:00 dle GFS: https://www.ventusky.com/?p=50.5;13.4;5&l=cin&...
cin ve 23:00 dle GFS
https://www.ventusky.com/?p=50.5;13.4;5&l=cin&...
něco tam bude, ale
téma založeno
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-2-7822-Prechod_m...
Jinak, zkouknul jsem na dnešek většinu modelů a nejlépe to zatím vypadá podle Nowcastového modelu a také modelu SHD, oba dva malují poměrně intenzivní konvekci v odpoledních a také večerních hodinách. Podle těchto modelů by se měly bouře tvořit hlavně na východě Čech, JZ Čech a také Vysočině, odkud by měly svižněji putovat na východ/severovýchod dál na Moravu a do Slezska, zde není vyloučeno i pár supercel. Podmínky jak podle regionálních, tak globálních modelů budou velmi příznivé, samozřejmě ale i dnes bude stejně jako včera hrát roli projasnění.
Globální modely jako GFS a ECMWF uvádí na dnešek hodnoty ML CAPE i přes 1500J/kg hlavně na JV území. S postupem dne bude růst také střih větru, okolo večera by měl na pomezí Moravy a Čech dosahovat hodnot až kolem 25-30m/s což v důsledku celé této situace může přinést silné supercely s rizikem velkých krup a také nárazů větru.
Večer je pak stále jakási nejistota o možný lineární celek či dokonce MCS který by měl vznikat někde na severu Rakouska spojením možných multicel či supercel a postupovat by měl dále na JV našeho území ale také i na Slovensko.
Takže na závěr, neshoda v modelech stále je a to docela velká, například Německý model ICON-DE nemaluje prakticky žádnou konvekci a tak musíme počítat s určitou nejistotou, ovšem za mě je reálnější ten scénář, jaký maluje již zminovaný Nowcast či SHD.
dodosek
Dnes to vypadá, že podmínky pro bouřky jsou o mnohem lepší než včera. Uvidíme jak moc silně se to rozjede.
U Znojma se vytváří první bouřkové buňky, v oblasti jich bude přibývat a mohou být i silné
Jsem zvědav, co si pro nás příroda připraví za divadlo na středu, sílu 21.června 24 však zatím neočekávám. Bylo to jedinečné… tady by stačilo jen pořádně zalít
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.