Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí Bouřky od 7.8.2024

414
# 07.08.2024, 15:49

Daniel Moudrý
Nikdo tu nepsal překvapené komentáře o suchém vzduchu, tak si nevymýšlejte, je to jen váš výmysl:cool:
Že píšete něco jiného než se vám honí hlavou, no to máte blbý holt..
Komentujeme tu aktuální dění, stav počasí, atmosféry..
Jestli je to podle vás zbytečné, no tak se zdržte zbytečných komentářů, pane Moudrý :D
Jinak, na Strakonicku se přece jen trochu daří..
Asi tam dlouho nepršelo...?


414
# 07.08.2024, 16:10

Moc pěkné.. Déšť žádný, VO neúrekom..O kousek dál na Strakonicku bouřky..
To je tu letos v létě už pravidlem tenhle scénář.., což, Petr11 ?

49
# 07.08.2024, 16:16

swan1
Je mi akorát z toho zle. Já už nemám silu ani k tomu něco psát, protože to není normální…v Bavorsku bourky, tady jen zatazeno a o 15km dal zase už bouřky.. jako proč to nejde v celku celej kus…

24
# 07.08.2024, 16:16

Severní Itálie velmi silné bouřky. Nakopli to tam Alpy, což je hezky vidět z animace družice.

zdroj: Tornado in Italia (fb stránka)
zdroj: Tornado in Italia (fb stránka)
zdroj: EUMETSAT
414
# 07.08.2024, 16:21

Aura_
Tam je prostě ,,po ruce,, ta vzdušná vlhkost mnohem víc, než tady v naší kotlině..
Jede to tam solidně...
Petr11
Neuvěřitelný...
Aura
Pěkný, ten satelitní snímek. Mají i animaci?
Můžu poprosit o odkaz?

24
# 07.08.2024, 16:35

swan1
Jasně. :)

https://view.eumetsat.int/productviewer?v=default

Je tam plno produktů, které libovolně přidáváš do mapy a můžeš je i kombinovat. Stačí kliknout na to zelené Add layers, ale je tam toho hodně, takže je třeba se nějak proklikat. (popřípadě kliknout na křížek, když nějakou vrstvu nechceš)

Já používám European HRV RGB.

# 07.08.2024, 16:36

Aura_
hodně cape, střih větru a velké hory. To je kombo které tady nemáme.
Sice se mi tu tvoří cumulonimby ale jenom vázaný na hory. Dnes asi nic nebude a na zítra se to během 6 hodin změnilo tolik že na moravě malují komplex takže fajne. :cool:

Další šance půlka srpna.

290
# 07.08.2024, 16:48

Další ze situací úplně o ničem, stačí se podívat na Pražskou sondáž jaká je to mizérie:D.
Doufal jsem, že trochu sprchne ale je to bez šance, to co tam hodil na zítra Aladin je jen nějaká chyba.:D
Edit: tak už to smazal.:)

414
# 07.08.2024, 16:54

Aura_
Super. Díky!

24
# 07.08.2024, 17:07

Peter Sedlák 1
Alpy fakt výrazně přispívají k tvorbě bouřek nad nimi a okolí. Už jsem to viděl na satelitních snímcích asi 100x.

# 07.08.2024, 17:13

KH si jedou train effect, od západu neustále kumuly které rostou a dorostou do cb přímo severně odemně. Hezký, ale škoda že to nevydrží do večera, blesky být mohly.

414
# 07.08.2024, 17:14

Aura_
Ono i Bavorsko severně od Alp, především střední a jižní je v podstatě bouřková cesta, žádné větší kopce, max vrchoviny .. ale bouřky tam jedou imrvere v super podmínkách..
Tam vyleze i v chladnějším proudění slunce jen na pár hodin a naskakují bouřky s bílými jádry :D
Ale vlastně celé Německo v podstatě..
Neuvěřitelné, často.
V naší kotlině jsou dobré podmínky velká vzácnost.., především v Čechách..
Bohužel..

24
# 07.08.2024, 17:21

swan1
Nemáte zač. Jak jsem Vám poslal ten odkaz, já tam sledoval bouřky i v „exotických oblastech", jelikož se tam dá naklikat skoro celý svět, když vhodně vyberete ty vrstvy a vliv vysokých a rozhlehlých hor je znát kdekoliv. Překvapilo mě například jak často se tvoří bouřky nad Himalájemi nebo i nad celou Tibetskou náhorní plošinou a dalšími horami v regionu jako Ťan šan a potom JZ Asie, kde je hodně pouští, tam to taktéž jede hlavně nad horami, kterých je tam dost.

# 07.08.2024, 17:38

Ja jen doufam, ze v Ostrave neco naprsi. Je to tady uz kriticke..

24
# 07.08.2024, 17:43

Detailní pohled na Italské bouře - mazec... :D

Se nedivím, že pana Martina Setváka ta družicová meteorologie tak baví, co jsem četl... :D

zdroj: EUMETSAT view
Tady ještě větší zoom - více už to ani nemá smysl :D, zdroj: EUMETSAT view
# 07.08.2024, 17:48

Už kupí i ve středohoří zamnou, takže jsme out. snad se nenatáhne bordel a půjdou vidět slabě blesky pokud to neselže.

414
# 07.08.2024, 18:01

Aura_
Ty hory jasně, to je bez debat..
Včera jelo Španělsko v jediném místě, hory a taky Andora, to jsou pouze hory.
Prostě jenom tam..


24
# 07.08.2024, 18:05

swan1
Jj a je znát, že u těch vysokých hor a rozlehlých to jede prostě víc oproti českým horám, to jsou kopečky. :D Taky to má vliv samozřejmě, ale rozhodně ne takový jako Alpy nebo Karpaty.

24
# 07.08.2024, 19:05

Tady ještě satelitní snímek. Přijde mi, že sever Itálie je možná na tyto silné bouřky nejlepší oblast v celé Evropě. Protože třeba jižněji se tvoří až na podzim, tady do jede od jara do podzimu v plné síle a ještě s podporou Alp.

severní Itálie, zdroj: EUMETSAT view
68
# 07.08.2024, 19:26

Aura_
Sever Itálie je pro bouřky a extrémy v nich jak stvořený, taky na to koukám už delší dobu. Nejspíš díky vyšší vlhkosti v blízkosti moře tam bývá cape často velmi vysoké a o vysoký střih větru taky obvykle nebývá nouze v té oblasti. Pak už jen stačí, aby došlo k iniciaci někde na úbočí Alp a přes Pádskou nížinu zhruba na dráze Milán - Benátky, nestojí prakticky nic v cestě tomu, aby se to točilo a mělo dlouhou životnost. Vidět je to v posledních letech také na estofexu, kdy ta oblast mohla dostat dobrých 20 trojek od estofexu. Dobře je to vidět také na nahlášených škodách na ESWD. Přišlo mi, že dříve bylo centrum bouřek a extrémů spíše na severozápadě Evropy a v posledních letech to tam spíše utichlo (čímž netvrdím, že tam bouřek není dost a nebývají tak silné, ale minimálně ne v takové míře jako dřív).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.