Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí Bouřky od 7.8.2024

54
# 08.08.2024, 19:41

Máme to za sebou. Celých 0,8mm deště. Jdu zalévat.

VHK
Avatar
31
# 08.08.2024, 19:51

U nás taky slabota-5mm...ale jinak se to celkem v okolí rozjelo a spousta stanic slušně uhrny ve zlínském kraji...

# 08.08.2024, 20:34

Večer se vyskytlo pár přeháněk, měly potenciál na bouřku, ale tady klasicky nene zábrana. Rychlé updrafty a fotogenické.:cool:

# 08.08.2024, 20:45

Tady z bouřky a následného deště 16 mm. Jsou velké lokální rozdíly.

512
# 08.08.2024, 20:51

Dnes u mne (jako u některých dalších) velký smutek. Dalo to "jen" 6,5 mm. Přitom pásmo se hnalo silné, ale nastala nešťastná kombinace (viz přiložené obrázky, modrá tečka má lokalita). Před pásmem se vytvořila malinká buňka, která dále na východ do Beskyd zesílila. Tím jakoby vzala energii tomu hlavnímu, co se hnalo. Hlavní část pak zase šla jižně, mne jenom lízla. V okolí tak úhrny 9-20 mm, Zlínsko, Frenštát, Horní Bečva apod. až ke 30 mm. Zalito je trošku na povrchu. Snad ten výhled (srážek) po 15.8. vyjde ...

16:55
17:15
15
# 08.08.2024, 21:08

22,4 mm

# 08.08.2024, 21:44

Hurec
Ostrava Stara Bela 7 mm.

# 09.08.2024, 00:17

Ve zbytku dne už podle očekávání jen občas nějaká ta kapka s neměřitelným úhrnem. Takže platí ta jedna přímá bouřka, dvě vzdálené a úhrn celkem 6,8 mm.

7
# 09.08.2024, 00:56

No koukám že to šlo jak cedník, mapa úhrnů vypadá pohádkově, ale ty opravdu vydatné úhrny trefily málokoho. U nás jakbysmet, včera úhrn 6 mm ze slabé přeháňky. Květen a červen srážkově pohádka, od 27.6. konec a šmitec, nad Domažlickem sedí asi bublina suché vrstvy vzduchu, což je totální dezinfekce jakéhokoliv náznaku bouřkové aktivity v celým okrese. Mohou za to i nekonečně špatně načasované studené fronty, u nás je letos brutální a naprosto zdrcující absence bouřek mezi 19 a 23 hodinou, což nepamatuju, naopak jsme byli vždy většinou “králové” těchto časů, uvítací bouřkový výbor z JZ, bylo co sledovat a co obdivovat. Možná jsme ale jen rozmlsaný, po tom výplachu z 27.6. už nebude žádná bouřka dost dobrá :D .

# 09.08.2024, 05:09

Okolí Tišnova to chytlo plnou silou a poměrně dlouho dobu jsme setrvávali v červených odrazech. V okolí bylo i jedno bílé jádro. Zrovna jsem tou dobou jel domů a všude se valily potoky vody.
Ve srážkoměru jsem odečetl 37mm, což byla celková hodnota včetně nočních a ranních přeháňek. Jižněji intenzita deště klesala a v Brně už byly poměrně slabé úhrny. Víkendové vybírání brambor se tak bude muset odložit, jelikož tohle množství vody bude pár dnů vysychat.

60
# 09.08.2024, 05:53

Ovar
Slabá přeháňka a 6 mm? Tak to jo. U mě za celou tuto epizodu 2 mm. Noční bouřka tu letos nebyla ani jedna. :D

24
# 09.08.2024, 11:05

Ondris
Samozřejmě špatné označení. Zažil jsem spousty silných přeháněk s lijákem, že by člověk byl hned celý mokrý stát venku, ale často trvaly krátce a tak výsledek byl jenom 2-3 mm, ale jde prostě o tu intenzitu na těch pár minut.

6 mm není slabá přeháňka, buď mu tam muselo krátkodobě slušně lejt a nebo to byl nějaký občasný déšť, ale ta kombinace slabé přeháňky a 6 mm dohromady vůbec nejde, je to protimluv.

PS: Dohledal jsem to na radaru. :D Přes Mrchojedy nepřešla přeháňka, ale prostě takový pás deště o silné (ze začátku) až mírné intenzitě.

58
# 09.08.2024, 11:57

Tak nakonec 8 mm, za srpen 33,5 mm.
Pak až fronta někdy skoro za týden...

7
# 09.08.2024, 12:03

Já na to slovíčkaření moc nejsem, obzvlášť pokud se jedná o nicotné úhrny (6 mm na suchou zem), jednalo se o 3 hodiny trvající srážkové pásmo, modrozelené odrazy s jednou krátkou žlutou epizodou. Nicméně podstata příspěvku byla v opětovné absenci bouřky, rsp celkově bouřkovému počasí nad mojí oblastí, díky špatnému načasování fronty ale spíše i dlouhotrvajícím podivuhodným unfriendly bouřkovým podmínkám. O čemž v příspěvku píšu, stačí lépe číst původní příspěvek, nikoli jen navazující odpovědi.

24
# 09.08.2024, 12:06

Ovar
Rozhodně nechci nějak prudit nebo tak, ale ono je lepší se vyjadřovat nějak přesněji, zvlášť když se tu člověk baví o meteorologii a tam je plno různých pojmů. Pak jsou na to lidi citlivý, když někdo něco napíše, co nedává moc smysl.

# 09.08.2024, 18:47

Když se tu řeší ta terminologie, tak slabé srážky jsou podle report.bourky.cz 0,1-2,5 mm/h. Nicméně přeháňka z podstaty věci nemůže trvat nijak dlouho, takže by dala tak do 0,5 mm, kdyby měla být slabá. Já jsem tu měl včera středně silné přeháňky a ani ty nedaly (každá zvlášť) nad 1 mm, jde o tu dobu trvání. To, co Ovar popisuje, je trvalý slabý až mírný déšť s krátkodobým zesílením na středně silný, pokud reálná intenzita odpovídala tomu, co bylo na radaru.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.