Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Bouřky 21.6.2024

0
# 24.06.2024, 07:33

Dobrý den, přátelé. Po letech sledování diskuse jsem si dovolil se také přihlásit. Je to kvůli porovnávání síly bouří z letošního 21.6. a 6.7. 1999. Jsem ze severního Plzeňska, tehdy jsem byl na vojně a měl jsem opušťák. V sobotu 5.7. 1999 bylo veliké vedro, v neděli už to nebylo tak hrozné. Kolem jedné hodiny po poledni jsem odjížděl na kasíno do Slaného a počasí se netvářilo dramaticky. Ve Slaném v noci drobně sprchlo při prakticky bezvětří. Ovšem při příjezdu zpět domů po týdnu jsem se nestačil divit. Zahrada byla pod vrstvou písku a bahna , což jsem nikdy jindy nezažil. V lesích pásy bez stromů. Sestra tehdy měla termín porodu a všechny cesty od nás do Plzně byly prý celý večer neprůjezdné... Tehdy se nad severní částí Plzně a jižní částí severního Plzeňska přehnala húlava. Dle mého dědečka se jednalo o nejsilnější bouři, kterou zažil. Je ovšem pravda, že tehdy to nebylo plošné a přestože jsem tehdy nesledoval počasí a radary a modely, je zřejmé, že se jednalo o místní extrém, nikoli o komplex, který měl dlouhé trvání jako situace z pátku.Je zajímavé, že se píše o velkých kroupách, ale u nás 7 km severně od Plzně tehdy prý kroupy , pokud byly, tak byly jen malé...

120
# 24.06.2024, 08:17

Když jsme u těch extrémních lokálních projevů, nemělo by se zapomínat na rok 1984 (hlouběji do historie bych už radši nešel;-)) a situace ve dnech 11. a 12. července. Tehdy v Praze-Ruzyni naměřili 36°C (v Brně 34°C). Bouře se "vyblbla" hlavně na Vysočině - Žďársko, Velkomeziříčsko, Křižanovsko.
No, a proč to píšu... V Brně byla tu noc taky bouřka, ale taková asi normální (byl jsem děcko, tak těžko říct:D), usuzuju podle toho, že jsme se ráno normálně naskládali do Moskviče a jeli ke známým na chatu na Vysočinu. Ale jak jsme dojeli ke Křižanovu, tak posledních asi 5 kilometrů k chatě jsme šli pěšky, přes cestu stromy jak po výbuchu atomové bomby. Les byl samozřejmě smrková monokultura, takže všechno vyvrácené, pamatuju si ty talíře kořenů vyšší jak dospělý chlap... Takže kdybyste se zeptali pamětníků z Velkomeziříčska a okolí, co byla největší bouře v Česku, řeknou Vám rok 1984. Ale třeba lidi z Karlových Varů nebo Těšína o tom (nejspíš) nemají tušení.

# 24.06.2024, 08:40

eben
Tehdy v samotné Plzni kroupy nepadaly,pouze nad její severní částí,a to “jenom” 2-3 cm velké.Ty kolem 10cm padaly stejný den na tom Táborsku (Opařany). U vás udělal největší škody ten silný vítr.

# 24.06.2024, 13:32

ludvicek
Ano, tu bouřku z července 1984 si pamatuji moc dobře, bylo mi 21 let. Přišla v noci někdy kolem 2:00, a babka nás přilítla vzbudit, že nám vítr bere tašky ze střechy. Tak jsme se rychle oblékli, vyrazili na půdu a nahrazovali shozené tašky, aby nám vítr nepodebral celou střechu. Měli jsme víc štěstí než rozumu, kdyby přišel nějaký velký poryv, tak nás to smetlo i se střechou. Nakonec nám to shodilo asi 50 tašek, v celém Budišově snad nebyl dům, který by měl střechu nepoškozenou. Mluvilo se tehdy i o tornádu, které prý prošlo mezi vesnicemi, Na vlastní oči jsem viděl pás lesa, kde kromě vyvrácených stromů byly i pahýly stromů ukroucených ve výšce 1 - 3 metry nad zemí. Horší bouřku jsem od té doby fakt nezažil.

# 24.06.2024, 13:39

už založte nové téma na normalni bourky od středy, co tady furt pitvate?.
Bourky byli extremni, ale taky lokální a taky je už nic neprekona.
Ale my by jsme pořád rádi tu vodu, sucho bude zachvili extremni.

inter
# 24.06.2024, 14:08

John Deere
Náhodou je dobře,že se nezapomíná na ty vyjímečný bouře z dávných let,obzvláště,když nám je popisují přímo Ti,kteří je zažili.Aspoň můžeme porovnávat.

# 24.06.2024, 14:58

TomasMost
Jo to já to nečetl, jsem počítal s tím, že v diskuzi o těchto bouřkách se mluví o těchto bouřkách. :D
Tak to potom jo.
To u nás na Pardubicku, když jsem ještě bydlel padali největší kolem 5cm v sousedních vesnicich až 7cm , tu Supercelu jsem tenkrát sledoval svym vozem, tak jsem se tech krup vyhnul, to byla klika. pak jsem přijel domů a tam na zemi vsude pingpongový míčky :D
Odnesl to skleník a zahradní domek byl prostrilenej skrz. Celá střecha se musela udělat, naštěstí to šlo přes pojišťovnu.

293
# 24.06.2024, 22:49

Sledovat až radar umí každej trouba, ale ještě spousta lidí pracuje na řešení následků, nejvíce zasaženo Českotěšínsko a Třinecko, severní podhůří Beskyd, níže pěkně popsány obě vlny, do budoucna bych tam měl obavy podobně jako na placce na JV Moravě.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-po-bourkach-z...

# 24.06.2024, 23:03

Yurri
To byla asi ta poslední sobotni kolem 8.hodiny ráno co si to metelila do Polska.Dle radaru to Slezsko snad přelítla za 10minut.

88
# 25.06.2024, 10:19

TomasMost
Jo to byla ona u mě tady napršelo 5 mm a jak to postupovalo směr SV tak se začali tvořit :blesk: a nabírat na síle a odneslo to právě to Těšinsko.

293
# 26.06.2024, 15:22

Až 40 tisíc stromů zlikvidováno jen na Blanensku, dřevo na půl roku za bouřku vytěženo, eroze ani nemluvím, práce i na příští rok, ale to od monitorů nikdo nevidí co? 2 x se letos oteplilo a hned průšvihy kam se podíváte, tady u mě lesy už nejsou, zlikvidované v celém okrese a odvezené za babku pryč, i to České Švýcarsko blaflo po obrovských kalamitách, byli jsme tam týden před vypuknutím požáru, sotva zprůchodnili pro turisty pár stezek.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pohroma-v-mas...

120
# 26.06.2024, 18:42

Yurri
Je to strašný, byly to vzrostlé lesy a žádná monokultura, v podstatě CHKO Moravský kras.

Ale les se umí vzpamatovat rychle, viz právě ČS Švýcarsko.

293
# 27.06.2024, 07:28

ludvicek
To bude mit do pestrého stabilního lesa s velikány hodně daleko, nějaké břízky jakožto pionýrskou dřevinu neberu jako les, pro přírodu je pár set let chvíle, pro člověka věčnost. Letos jedu Křivoklátsko dokud tam les ještě je, tyhle kalamity bych využil jinak, zapravil dřevo napůl do půdy (vyrešena eroze a vlhkost (houby) pro nový les) a jako kdysi uhlíři zkarbonizoval (dnes jsou na to retortní pece), výsledkem by byla mnohem rychlejší obnova lesa a uhlíkově bych byl ještě těžce v plusu, kdyby jsme byli chytří, uděláme z toho houbu a nádrže pro vodu, zatím umíme vše jen rozjezdit a vydrancovat, prostě vše posrat.

314
# 28.06.2024, 21:07

V noci pozdeji 21-22.06.2024 se na zapade CR vytvorily srazky trvaleho charakteru, na Sumave i Bow Echo. Po pulnoci se na Vysocine az v oblasti k Zabrehu na Morave zaca tvorit dalsi pomerne velky bourkovy system, i kdyz to nebylo nic proti bourkam prez den 21. cervna. Bourkovy system v noci byl s pomerne velkou bleskovou aktivitou a silna blyskavice byla daleko videt. Postupne brzo rano se tento system presunul do Olomouckeho a Moravsko-Slezskeho kraje.

Zdroj:
https://radar.bourky.cz/

Bourky v CR 22.06.2024 00:15 UTC (02:15 SELC)
Bourky v CR 22.06.2024 00:40 UTC (02:40 SELC)
Bourky v CR 22.06.2024 02:05 UTC (04:05 SELC) u Olomouce
314
# 28.06.2024, 21:24

Tady mame extremni bourku u Trebone 21.06.2024 15-16 UTC (17-18 SELC) jedno velke bile jadro je i v Rakousku, a k jadru nejsou detekovany blesky, divne. Ale celkove je ten system rovnez monstrozni.

Zdroj:
https://radar.bourky.cz/

Bourky Jihocesky kraj - Vysocina 21.06.2024 15:20 UTC (17:20 SELC)
Bourky Jihocesky kraj - Vysocina 21.06.2024 15:25 UTC (17:25 SELC)
Bourky Jihocesky kraj - Vysocina 21.06.2024 15:20 UTC (17:40 SELC)
314
# 28.06.2024, 21:25

Samozrejme, na vsechny zajimave bourky a ulovky se podivame. S pomoci automatizace ruzneho druhu mam ulozeno z teto udalosti dat hromadu, a taky chvilku trva, nez se k tomu dostanu a prokousu se daty manualne. Byla to jedna z nejextremejsich situaci za mnoho leta a na dalsi bourky se jiste podivame.

314
# 28.06.2024, 21:31

System na hranici Vysocina-Rakousko k 18 SELC (16 UTC) bila jadra samozrejme monstrozni, tam jiste padalo hodne krup. Bleskova aktivita vyznamna, ale neni nejsilnejsi z cele udalosti. V nekterych casech a mistech byla o mnoho vyssi.

Zdroj:
https://radar.bourky.cz/

Bourky Vysocina-Rakousko 21.06.2024 15:55 UTC (17:55 SELC)
Bourky Vysocina-Rakousko 21.06.2024 16:00 UTC (18:00 SELC)
Bourky Vysocina-Rakousko 21.06.2024 18:00 UTC (18:05 SELC)
314
# 28.06.2024, 21:40

Aura_
K tomu to prispevku:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-2-7337-Bourky_21...

To jsem tenkrat vlozil ja do report.bourky.cz 06.07.1999 downburst s kroupami napachal rozsahle skody, zasahl sidliste, vitr strhaval strechy, vyrazne poskodil lesy. Intenzita srazek naprosto extremni a kroupy urychlene vetrem mlatily brutalne do skel. Takovych udalosti v CR se stalo vice v poslednich letech, ale jsou velmi lokalni. Na radaru to tolik extreme nevypada. Bylo by zajimave chytat bile oblasti, ktere jsou velke. Ale bez auta neni sance a i s autem sance mala. Je to casove i zemepisne velmi lokalni.

06.07.1999 v Oparanech na Taborsku padaly extreme velke kroupy, s velikosti mozna az 10 cm. I jsem slysel o hmotnosti 1 kg krup, ale nezda se mi to. Jedno video bylo na youtube, ted uz tam neni. Tenkrat moc lidi ani nemelo kameru, natacelo se na analogovou VHS. Kvalita mnohem nizsi, nez dnesni mobily. V Oparanech byla rozmlacena i predni skla od aut. Takze to muselo byt tezke krupobiti. Samozrejme znicene strechy i nabytek.

Nejvetsi zname kroupy v CR jsou z 18.08.1986 na Kolinsku 12 cm a pak jeste nekde v roce 2012 mely v CR padat 12 cm, kroupy, tusim v cervnu. Ale zadne info k tomu. Srpen 1986 byl bourkove extreme aktivni. V Prazske sondazi bylo zjisteno 04.08.1986 ThetaE +81.4 °C.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.