Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnešek opět deštivý, na jihu Čech ještě vydatné srážky

Diskuse o počasí Bouřky 21.6.2024

60
# 23.06.2024, 11:12

Tak rozjelo se to tady hezky. :D

Aura_
Mně bylo tenkrát devět let, tak si pamatuji spíš jen strach a řinčení skel (museli nám pak donset boty až do pokoje, abychom prošli přes dům plný rozbitého skla). Jinak ty satelitní snímky jsou velmi zajímavé a vypadají tyto dvě situace dost podobně, ale tehdá se na jihu vytvořila jen jedna supercela, nyní jich bylo víc. Možná kvůli tomu měla pro sebe víc energie. Taky musíme brát v potaz fakt, že tehdá skoro nebyl ani internet a počasí se nesledovalo zdaleka jako dnes (vše máme online v kapse a na fb jsou okamžitě stovky videí a fotek) Ty radarové snímky (s naprosto jiným rozlišením než mají v dnešní době) jsou dochované díky p. Lukáši Rongemu, který se tím kdysi také zabýval. Jinak jak jsem psal, makáme na zveřejnění videa se záběry z průběhu krupobití z osady asi 3 km od Opařan a následný aftermath v Opařanech. Někam vám to sem pak hodím. ;-)

# 23.06.2024, 11:20

palma
Jj,on má Swan pravdu,jen ten jeho styl prezentace té pravdy občas někoho naséře.Johna B.tehdy taky nemusel dorážet,ač měl pravdu.Někdy by mohl přivřít oči a nebýt tak jedovatej.

414
# 23.06.2024, 11:36

TomasMost
Nic ve zlém, ale dovolím si tvrdit, že jsou tu mnohem horší styly ;-)
Třeba zrovna ten, napsat tu nějakou ptákovinu, ptákoviny, což se občas přihodí samozřejmě každému, ale pak tu tvrdit, že jsem na to zapomněl, když to neprojde, tvrdit, že už jsem si vzpomněl, ale to co jsem psal, jsem myslel 100% naopak a bla, bla (JB), to je takový mírně řečeno blbý, a to už se tu každému nestává..
Ale o mě tu teď moc nejde, myslím.
Spíše o to, jak píše palma, proč se tu někdo opírá do Aury, když tu věcně, fundovaně, se zájmem diskutuje..
Vrátil se sem na fórum do diskuze s věcnými příspěvky, což je , za mě, super!

406
# 23.06.2024, 11:36

swan1
Zdravím, dneska to nevypadá na nějaké extrémy, mírně zataženo, +30 už máme, ale jsme tu asi tak 100 km od přechodu "studené" fronty..:D, takže předpoklad je ochlazení na nějakých +27, asi tak.. pak mírně proměnlivo, nicméně někdy asi v úterý ve středu, jedu zpět, abych byl doma na konec školního roku,, pak 14 dní doma, a pak zpět sem, asi na celý měsíc.. uvidí se , co vydržíme..:),, TomasMost, když ony takové ty osobní poznámky k diskusi ostatních, když ti se snaží v komunitě dobrat se konečného zhodnocení, nalezení důkazů a porovnání, přímo vybízejí k ostřejší reakci (Leknín, tu taky leckdy diskutuje k nějaké věci, ale je to o tom, že občas je lepší mlčet... já to tak dělám.. nezajímá, nevím.. apod... mlčím, .. neb jsem poučen z minula, už jsem tu kdysi dostal oprávněně "kartáč", tak proč si o něj říkat znova?.. :D

23
# 23.06.2024, 11:46

Ještě pro kontext. Zajímavý je tento článek:

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/kroupy-l...

Dobrá zpráva pro milovníky bouřek a extrémních projevů. S oteplováním a změnou klimatu bude těchto situací čím dál víc. Loni to byl extrém hlavně v Itálii, co se týče obřích krup.

Souvislost se změnou klimatu je očividná. Více tepla = více energie pro bouřky, silnější vzestupné proudy.

Na druhou stranu kroupy více jak 10 cm budou v ČR stále vzácnost, ale ty co mají kolem 5 cm by mohly být častější.

23
# 23.06.2024, 12:15

Leknín
Ale zase jsem tu nebyl v ten den D, protože jsem věděl, že bych to moc prožíval a radši jsem to chtěl zkouknout druhý den na radaru a družici v klidu s odstupem. :D

Překvapil mě rozsah bouřek (i když jsem to čekal) i výpadek stránek na asi 2 hodiny, když jsem zpětně pročítal diskuzi. Ty bouřky byly opravdu dost enormní. Podle mě asi nejsilnější od 24.6.2021. To je těžko překonatelné.

24.6.2021 je něco jako Kyrill v bouřkách už jenom tím tornádem, ale i kroupy byly 10 cm.

# 23.06.2024, 13:12

Aura_
To si neumím představit,na něco se těšit a cíleně to posunout na druhý den.Leknin,ač má dnes volný den,tak si nepřečetl celou diskuzi a holt to tam (možná v nadsázce) napálil.Vás se to mohlo dotknout,ale berete to sportovně.Jinak taky musím uznat,že píšete rozumně,jen bych chtěl dodat,že dříve nebyla tak hustá síť měřících stanic a ty extrémy mohly být leckde větší.

60
# 23.06.2024, 13:20

Aura_
Právě to jsem chtěl říci, že některé bouřkové eventy jsou extrémní a některé extrémnější, zcela výjimečné. Ten páteční spadal jistě do extrému, ale rychle se na něj v historii zapomene, zapadne mezi x dalších (což je dobře, fatální škody a ztráty na životech nikdo nechce). Je to o souhře okolností, drobných niacích, které pak mají fatální následek. Jinak ty kroupy přes 5 cm jsou dle mě skoro každý rok v ČR. Loni to bylo myslím Vlachovo Březí, předtím východ Čech atd. Ta solitérnost dotčené supercely na to bude mít určitě vliv, luxuje si pro sebe z okolí více energie a nedusí ji další bouřky v okolí, jako třeba extrémní supercela, která prošla ve středu saskem.

23
# 23.06.2024, 13:28

Já si teď pročítal ještě příspěvky od ČHMÚ na fb a kroupy podle všeho mohly být i 10 cm. Podle všeho šlo o jednu z nejvýznamnějších situací s kroupami. Kroupy a velké kroupy se vyskytly opravdu na mnoha místech.

https://m.facebook.com/chmi.cz/

Doporučuji přečíst.

fb ČHMÚ
fb ČHMÚ
fb ČHMÚ
23
# 23.06.2024, 13:29

Tady je shrnutí.

Svým způsobem ty největší kroupy v pátek jsou srovnatelné s tím v Opařanech 1999.

Stejně tak s 24.6.2021, kdy největší měly rovných 10 cm v Břeclavi.

Opravdu výjimečné bouřky celkově. Sílou, rozsahem.

Ondris
„Ten páteční spadal jistě do extrému, ale rychle se na něj v historii zapomene, zapadne mezi x dalších"

To si nemyslím. Podle mě se na to nezapomene (já určitě ne). Tolik velkých bílých jader a explozivně rychlý vývoj a velké území zasažení, krom toho ta nejsilnější bouřka přímo nad Brnem, Moravskou metropolí s 400 000 obyvateli. To se už asi nedá jen tak zapomenout.

fb ČHMÚ
60
# 23.06.2024, 13:36

Aura_
A kde jsou fotky škod? Zajímaly by mě spíš, než nic moc neříkající fotka drobné ženské ruky s kroupou. Proč to nezměřili nebo to neporovnali s něčím unifikovaným? Srovnávat Opařany s tímhle, to prostě ani náhodou, ať chceš sebevíc.. Tenkrát tam musela pomáhat armáda, byla to opravdová katastrofa, ty jsi u toho nebyl, já jo...

# 23.06.2024, 13:44

Aura_
Já bych tipl 7-8cm,Opařany jsem četl 10-12cm a taky záleží,jak hustě padaly.

23
# 23.06.2024, 13:50

TomasMost
Je otázka, jestli existuje nějaká podrobnější dokumentace nebo oficiální zhodnocení toho v Opařanech 1999, protože zatím to vypadá pořád jenom jako nějaký odhad 10-12 cm (něco na způsob povídačky). Otázka kolik opravdu přesně měly ty největší. V pátek 8 cm zcela jistě, ale možná se podaří ještě najít větší zdokumentovanou dosud nezveřejněnou.

# 23.06.2024, 13:57

Aura_
Jj,možná ještě přijde někdo s většíma koulema :)Jsem si jist,že Tommy k tomu taky něco napíše,tak se třeba dozvíme víc…

23
# 23.06.2024, 14:01

Ondris
Já Vám tu supercelu v Opařanech neberu, ale podle mě šlo o lokální záležitost a jinde to už tak horké nebylo, možná ještě v Plzni. V pátek bouřky prošly ve velké síle přes velké území, kroupy, vítr, přívalový déšť a celkové škody budou velké.

Svým způsobem jste zažil asi nejsilnější bouřku v Opařanech ten den (v rámci celé ČR) a velkou anomálii na malém lokálním území.

Stejně tak analogicky bych mohl říct, že ta úplně nejsilnější bouřka v pátek musela být hotové peklo. Někde v okolí Brna, kde byly extrémní projevy a navíc to trvalo delší dobu

# 23.06.2024, 14:13

U krup je vždy problematické dělat nějakou statistiku. Před 10 a více lety byla možnost dokumentace mnohem nižší - vždyť kdo tenkrát měl Facebook nebo jinou síť, kam by to okamžitě dával. Dnes je tam každý druhý a mobil s foťákem má úplně každý. To je přitom klíčové - když kroupu okamžitě nevyfotíte, tak roztaje.

V minulém roce byly asi největší u Šumavy: https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/kroupy-14.8... - ty v tomto týdnu je překonaly.

Třeba ale v roce 2013 měly kroupy v Německu i 12 cm: https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/kroupy-7.8....

# 23.06.2024, 14:19

Aura_
20.8. 2018 tu bylo téma “Krupobití a přívalové srážky”,kde Tommy o tehdejší situaci píše…

86
# 23.06.2024, 14:25

Je před náma léto a teploty budou dost přes 30 °C.. jen se bojím aby tohle nebyl začátek..budou určitě silnější bouřky a možná i větší kroupy :blesk:

# 23.06.2024, 19:59

JUGOCV
To se vás ani mě pravděpodobně netýká... spíš východnější oblasti.

3721
# 23.06.2024, 21:13

Škody po sobotni bouřce downburst, stromy jsou vyvrácené po celém Těšíně.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.