Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci na zítřek dorazí studená fronta, přinese déšť

Diskuse o počasí Ojedinělé, postupně místní bouřky od 16.5 2024

# 20.05.2024, 14:43

In-počasí
Tak to je něco.

# 20.05.2024, 14:47

lukáš friedrich
A když už je v Praze bouřka tak někde na východě Prahy...my máme prostě smůlu

# 20.05.2024, 14:53

Ohledně zítřka to vypadá celkem zajímavě. Klasický příchod TN z jihu, spolu s teplejším a vlhkým vzduchem, což rádo dělá dost srážek a i konvekce. Jenže jak to tak bývá, tak modely poslední běhy před příchodem situace v této sféře zmatkují, co jsem koukal na běhy s CAPE a dalšími podmínkami, tak jsou hodně rozlítané (proto poměrně konzervativní modelové nákresy konvekce na zítřek).

TN bude ležet někde nad Bavorskem, tedy relativně nejvíce srážek bude na přední straně TN nad Bavorskem a západní a jihozápadní části Čech, kde to bude hlavně ve formě deště a později k večeru a v noci na středu možnost i bouřek. Podmínky v pásu od severu Rakouska, přes část Moravy, Vysočinu až na JZ/Z Čech aktuálně vypadají zatím nejlépe. Cape modelově zhruba 600-1100J/Kg, poměrně dobrá instabilita, ale nízký střih větru. Nicméně nutno uznat, že každý jednotlivý běh dává úplně jiné podmínky, takže je možné, že je modely ještě zvednou, nebo naopak se úplně vydusí, ale nicméně dle mého se ten zítřek bude ještě v následujících bězích korigovat, protože modely dle mého s ještě nejistou dráhou TN přesně nespočítají oblačnost a případné podmínky, což bývá zvykem.

Nejlépe na modelech vypadá ICON EU a SHD, dle těchto modelů by bouřky byly celkem četné (SHD včera překvapivě trefil bouřky ve východní polovině ČR snad jako jediný), ale není to samozřejmě v aktuální chvíli jisté, zda se i tentokrát trefí.

Nicméně dle mého to bude nějak takhle.
Nejčetnější bouřky budou postupně v pásu od severu Rakouska postupovat nad Moravu, kde se budou stáčet po směru otáčení TN nad Čechy, kde zejména na JZ Čech pak budou měnit strukturu v trvalejší déšť. Postupně se bouřky budou tvořit i na východě Čech a nějaké i na SZ Čech. V noci na středu pak další bouřky a déšť z Rakouska, ale to se bude postupně rozpadat.

No uvidíme co se do večera změní a pak to nějak aktualizuji. Za mě tam potenciál je celkem hezký, modelově počkám co další běhy.

# 20.05.2024, 14:57

Aidamko_
Třeba CHMU píše ve své předpovědi na zítřek bouřky se vyskytnou jen ojediněle, tak uvidíme:blesk:

0
# 20.05.2024, 15:02

Aidamko_
Čím více konkrétní představy ohledně zítřka, tím menší to dává smysl. Nejideálnější pak budou výstupy zítra po ránu a vývoj oblačnosti a srážek už v ranních dopoledních hodinách. Situace má potenciál slušně překvapit ať už na jednu nebo na druhou stranu, co se týče výskytu bouřek.

Já bych čekal hlavní pásmo na JZ a jinde spíše izolovanější bouřky.

59
# 20.05.2024, 15:11

Horkeypes
Je to tak, Praha západ má prostě smůlu a na první opravdovou bouřku (včerejší jednohromovou přeháňku fakt nepočítám) budeme nejspíš čekat až do června.

0
# 20.05.2024, 15:16

Ondris
V Praze je letos opravdu jeden z nejchudších roků na bouřky. (zatím)

Něco takového nepamatuji snad za život, navíc prakticky celý březen i duben zde vůbec nepršelo nebo jen velmi málo často a málo. V květnu zatím podobný vývoj.

Rozhodně důkaz, že počasí není normální... :D většinou

Rozhodně v Praze nebyla žádná větší nebo silnější bouřka. Jsem zvědavý kdy a jestli ještě nějaká bude.

58
# 20.05.2024, 15:20

Silné bouře jsou záležitostí až letních měsíců.. kdy je pořádně prohřáto a do toho jde nejlépe později odpoledne studená fronta.. to bývá větší legrace. Je prostě květen, od toho se nedá čekat nic extra... bouřková sezóna je v plenkách :) však se podívejte na průřezy buněk.. zatím rostou tak do 10 km... to je slabota.

# 20.05.2024, 15:33

Vubec se tomu nechce dneska, neco naskoci a hned to zdechne, ta Litomysl byla nahoda teda. Ted neco naskocilo u Chrudimy. Tak uvidime.
Jinak dusno po vcerejsich bourkach je nevidany a to neni nejaky extrq teplo, byt 30st, tak asi chcipnu.

393
# 20.05.2024, 16:11

kapr84
Přesně, vždyť ta včerejší situace byla na květen opravdu parádní, bouřky měly krásné struktury..
Stačí trocha soudnosti a člověk si to uvědomí..
Tři letní měsíce máme teprve před sebou, ale někomu už teď nabíhá deprese, že zrovna v jeho místě pozorování ještě silná bouřka nebyla..
Jinak, dneska to krásně startuje, ale holt to nejde pak do výšky..
Nevím jak komu, ale tenhle druh bublání se mně asi nikdy neomrzí ;-)


před chvílí tady u Sušice, krása, ale byla z toho ve ,, finále,, jen slabá přeháňka
58
# 20.05.2024, 16:52

Tady takový bobek.. Asi nejvyšší co jsem dnes viděl... :D Dá se říct, ukázkový mediocris.

To přijde... Jak už jsem psal, tady u mě dá se říct typický květen... pomalejší rozjezd, ale ono to dožene. :)

Teď jsem zkoukl CFS na letní měsíce a pokud to vyjde, čekají nás hody... teplotně i srážkově nadprůměr, ECMWF to má podobně.. Věřím, že nás čeká TOPová sezóna :cool:

# 20.05.2024, 17:25

Bouřky už na našem území ustaly a dnes už se další nevyskytnou. Odklízení škod ale stále probíhá po silné bouřce v Litomyšli, která zaplavila řadu ulic a poničila úrodu. Ulice vypadala spíše jako potok: https://www.facebook.com/inpocasi/posts/1017397187... Zítra už budou bouřky častější než dnes. Riziko výskytu krup klesne, ale naopak stoupne riziko výskytu přívalových srážek. Hlavně v jihozápadní polovině území se čekají úhrny přes 30 mm

# 20.05.2024, 17:36

Sumarizace srážek do středečního odpoledne dle nejnovějšího výstupu modelu ICON a ICON DE, srážkově se tlaková níže projeví na většině území.

Jinak je hezky vidět ta nejistota v přesné lokalizaci. Aladin má střed TN trochu více východněji, takže bohaté úhrny na JZ Čech a na východní Moravě. Naopak ICON+ICON DE mají střed TN více na západ a srážky tak posunuty více západněji (do Bavorska) a ICON DE místo východní poloviny Moravy spíše favorizují západní Moravu a plošnější část Čech.

zdroj:wetterzentrale.de
Sumarizace srážek do středečního odpoledne, zdroj: model ICON DE na Ventusky
Aladin a jeho sumarizace srážek do středečního rána, zdroj: ČHMÚ
763
# 20.05.2024, 18:50

Aidamko_
Jojo, bude to do poslední chvíle hodně nejisté.

47
# 20.05.2024, 18:58

Podělím se s vámi o včerejší slabou supercelu v Podkrušnohoří (kdesi mezi Litvínovem a Hrobem). :)

Stěnový oblak (wall cloud) nad Hrobem.
58
# 20.05.2024, 19:00

LukasZH
Ty jsi Lukas Vobecky? Viděl jsem, že tuto fotku sdílel před chvílí.. jen tak.

47
# 20.05.2024, 19:09

kapr84
Ano. :)

58
# 20.05.2024, 20:37

Aidamko_
Dost se to v modelech mění... dnešek vyšel, nemělo být nic a nic nebylo. To jsi odhadoval tuším hlavně ty, že v pondělí bude klid. Takže tak. Jak už jsi tady psal. nějaké osamocené bouřky odpoledne... třeba SHD maluje odpoledne bouřky postupující od jihu, je to hezky vidět na mapě teploty. No a pak večer a noc na středu. Tam už to bude asi jen o dešti. Asi bych si zase vsadil na jihozápadní Čechy, ze zvyku... ECMWF tam teď má srážky i ve středu dopoledne, někde i s bouřkou.. Ráno budem moudřejší. Teď večer už asi víc nevyčtu..

763
# 20.05.2024, 20:53

Ondráš*
Aktuálně jde vidět i odsud, ale myslím si, že na JM nedojde. Je to takový stacionár, chybí ji střih větru a na nějaký výrazný pohyb to nevypadá. Na kamerkách jde taky patrně vidět.

Dukovany - Pohled na JV / radar.bourky.cz
296
# 20.05.2024, 21:10

Ondráš

Ta bourka na Slovensku je prave pri stanici 11801 Malacky, na Slovensku. Je tou kousek na jiho-vychod od Breclavi a trojbodu Slovensko-Rakousko-CR. Vypada to, ze na Slovensku zustane. Kumulonimby rostou vysoko a proto jsou videt pomerne daleko.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.