K tomu zítřku tam vidím pár zajímavých úkazů.
Jednak krásně minimálně jednu oblast s linií konvergence a další minimálně s ostrou sbíhavostí proudění. Ta hlavní oblast opětovně se modeluje někde od Zelené Gory přes Walbrzych až někam nad JV Moravu. V téhle oblasti by odpoledne mohlo dojít k nějaké konvekci, která ale bude potlačená sušší vrstvou v hladině 500hPa. Další konvekce by měla vznikat na další oblasti, kde se bude sbíhavost vyskytovat, a to v centrální části Čech, ale něco by se mohlo objevit i na SZ Čech.
Problémem ale opětovně bude, že pravděpodobně ve vyšších hladinách troposféry bude nízká vzdušná vlhkost, naopak ve střední hladině bude vlhkost docela vysoká, takže by teoreticky pokud by se tak i dělo, tak by bouřky mohly být celkem intenzivní co se týče nárazů větru, ale srážkově by to byla spíše slabší epizoda. Pak se ale dostáváme opět do nějaké polemiky, protože každý model má jiné vlhkostní parametry. Jeden model jako Icon D2 maluje dost zajímavě stavěnou suchou vrstvu ve výšce, ale další modely jsou opačného názoru. Střední hladiny budou mít vrstvu vysoké vlhkosti skrze ekvivalentní teplotu určitě, ve výšce to ale zítra bude boj jednak o načasování a zda se tam neprojeví nějaký inhibitor skrze nízkou vlhkost ve výšce.
Teď to hezky maluje nový ID2. Ve výšce poměrně sucho, střední hladiny vlhko a při zemi naopak poměrně sušší vzduch, který by odpoledne mohlo být právě v oblasti sbíhavosti vlhčí. Je to hodně o načasování, velice ale taky i o přítomné oblačnosti a s ní spojené vlhkosti.
Ohledně úterka je nejistota také veliká, ale zdá se, že jihozápad a jih Čech by bouřky soudě dle aktuálních výstupů zasáhnout měly. Je to ale daleko a více vědět budeme asi až v samotné úterý dle polohy frontálního systému a linie konvergence nad Německem. Mimochodem GFS teď maluje výraznou a ostrou linii konvergence (minimálně sbíhavost je tam velice, ale velice ostrá a výrazná) nad Bavorskem od Mnichova po Erfurt a právě tam modeluje jednak GFS, nebo SHD velice silné bouřky a pravděpodobně i MCS.
Tak uvidíme co další výstupy a samotná realita, ale dle mého ta situace samo o sobě má velice dost nebezpečný potencionál. Až moc nebezpečný, ale je tam i dost otazníků ohledně vzduchové hmoty a hlavně vlhkosti. Iniciace to zítra snad bude mít lehké.
Diskuse o počasí Bouřky od 10.7. do 14.7. 2023
Aidamko1
Pěkná analýza a jsme moc rádi za takové příspěvky. Srážkově to určitě nic moc nepřinese, bohužel letos je to bída a rozvíjí se nepříjemné sucho. Před dvěma roky chodily bouřkové systémy, které přinášely alespoň pěknou vláha: https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/bourky-9.7.... (viz situace z 8. července - takto plné mapy letos bohužel nevidíme).
Aidamko1
No ale je fakt, že když budou od rána nějaké mraky nižších - středních pater, například zbytky z bouřek nad Německem, potom by to znamenalo vlhkost a odpoledne by to mělo přerůst bouřky.
Na situaci, kdy je od rána jasno a čeká se až naskočí první cumuly to podle mě nevypadá.
Aidamko1
Pěkný, díky za to!
Aktuálně to solidně naskakuje Strasbourg - Stuttgart a taky ve Švýcarsku..
Zbytky (alespoň nějaká oblačnost) z těchto bouřek, se v noci a k ránu s velikou pravděpodobností dostanou na Z, JZ ČR..
Co to bude znamenat pro zítřek se dozvíme...
no zítra
Možnosti je více...
In-počasí + swan1
Díky, že se analýza líbí. Teď mě to nějak chytlo, tak když má člověk chvilku času, tak napíše nějaký názor a pak krásně se debatuje. To je prostě parádní. Jinak když se tady zmiňují srážkově slabší úhrny, tak čím je to dáno? Obecně tou nižší vlhkostí ve výšce a v přízemní hladině, či je to spíše na rychlosti samotné fronty?
am96
No uvidíme jak ta ranní oblačnost zasáhne. Problémem u některých modelů je i v tom, že počítají, že se odpoledne skutečně ve výšce suchý vzduch projeví. Bouřky by se tak objevit měly, ale ty projevy jsou dosti neznámé. Vítr by byl určitě hodně výrazný, srážkově by to nemělo ale moc sílu. Mohlo by to dát někde i třeba jen pár milimetrů. Lepší by bylo, kdyby i ve výšce bylo vlhko. Pak by ale zase mohla hrozit dost silná konvekce výšková a škody by byly i skrze přívalové srážky. Ono je to pořád dosti záhadou jaká vrstva ve výšce bude a co přízemní hladina. Jako bouřky budou určitě, ale jak silné a v jaké kondici je otázka.
No předpokládám že před samotnou studenou frontou vzniknou bouřky z tepla
ty se můžou objevit prakticky kdekoliv, ale budou na velmi málem území..
Problém je opět ta vlhkost.. Zítra ve 14:00 má být pouze 40 %..to je hodně málo
přikládám obrázky = CAPE + LIFTED HODNOTY, ZÍTRA 14:00
(vybral jsem ty nejvyšší hodnoty)
Mimochodem dnes pravděpodobně na mnoma místech bude první tropická noc..
Aladin mě překvapuje, jak si tam stálé kreslí svůj komplex i s nárazy přes 40 m/s.
To už je trochu moc i s tím nadhodnocováním.
No nic, uvidíme zítra ráno.
Snad nebude zklamání.
Zítřek bude hodně o větru, ale někde srážkově to může být docela pěkné. Silné nárazy větru dnes čekají také Německo, ale tam to bude i v kombinaci se silnějšími srážkami. Aladin maluje pěkné nárazy, dle mého spíše trochu přestřeluje, ale nárazy kolem 30m/s se objevit mohou dle kombinací modelů určitě, i plošně. Zítra ráno bude jasněji, to už se promítnou i aktuální podmínky do kombinací modelů, tedy výstupy z 6UTC a 9UTC již napoví více.
Večer ještě možná na základě výstupů, nebo možná spíše ráno opět zkusím sepsat reanalýzu. Dost ale bude zajímavé i čtení předpovědi od Estofexu. Uvidíme.
Tak Icon-DE ty nárazy větru zítra odpoledne už snížil, stejně tak i srážky. Navíc očekává rozpad bouřek a samotné linie už někdě před Brnem, což se dalo čekat. S každým výstupem se to vše hodně mění, ale samozřejmě to může být i jinak.
Co na tuto situaci říct? Západní půlku Čech to zase přeskočí a projde fronta na sucho a od Prahy na východ pěkné bouřky. Taková klasika v posledních letech. Přitom ty hodnoty odpoledne na SZ Čech nemají být vůbec špatné.
Predators2
Potencionál na bouřky i na SZ určitě nebude nejmenší a přeskakování by se dít nemělo. Teď se lehce na posledních výstupech celkově většiny modelů začíná postup lehce zpomalovat, takže i na SZ to dle nejnovějšího výstupu modelů ICON D2 to vypadá na bouřky. Přesná lokalizace je problém, linie konvergence lítá každý výstup sem tam, takže jasno bude zítra dopoledne. Rychlost fronty samotné bude dost podstatným faktorem. Největší pravděpodobnost bouřek je ale stále v prostoru od Prahy po Brno. Otázkou zůstavá co linie konvergence udělá na východě Moravy v prostoru od Vyškova po Vsetín, kde GFS zítra čeká de facto jedinou konvekci. Problematický bude ale suchý vzduch a poměrně dost nejistá bude i inhibice vzduchové hmoty díky oblačnosti a suššímu vzduchu (např. většina lokálních modelů tam téměř nic nemaluje). Pořád je to ale jen modelový výstup, od reality může být odtržen fatálně.
Lokalizace je fakt složitá, jak jsem psal v prvním příspěvku nahoře, tak je tam tolik neznámých, že nelze dělat předčasné závěry.
Tak ti nevím.
Teď se spíše začínám přiklánět k variantě, že nic nebude nebo pouze něco slabého . Ne, stále nikdo nemůže říci, co zítra bude. Uvidí se ráno.
Také jsem zvědavý na pana Estofexe, jak si s tím poradí.
Predators2
Ano přesně tak. Zajímal jsem se o tuto "problematiku" a zjistil jsem, že některé roky měl SZ Čech bouřek hodně, proto zcela právem lze říci, že je to tam velká bída poslední roky.
Výjimečný byl hlavně rok 2014.
HaMeLeOn14
Začínám mít stejný pocit. Přijde mi, že je opět "mnoho povyků pro nic". Asi se zítra silné bouřky objeví, ale nebude to nic zvlášť neobvyklého. Další dny zřejmě podobně.
Aby byly solidní bouřky jako v roce 2021 nebo loni, muselo se všechno sejít dohromady. V letošní bouřkové sezóně pořád něco chybí a nenastane tak žádná komplexní bouřková situace.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.