Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Bouřky od 10.7. do 14.7. 2023

496
# 13.07.2023, 21:35

Hlášení z mé lokace - Aladin avizoval, že to hlavní ohledně srážek se dnes bude odehrávat více na S, V, J ode mne. Přesto jsem si říkal, že je to jen kousek, že by mohlo řádně zapršet. Realita byla taková, že napršelo úctyhodných 1,8 mm. To hlavní pásmo přišlo po 11.hod a bohužel v mé lokalitě zesláblo. Bylo to až k vzteku, protože kousek nad námi jela oranžová a Beskydy srážky hodně zesílily ... třeba Aldy v Rožnově má 9 mm, ale zase pod náma Leknín na Vsetíně také lehce nad 1 mm.

Přitom noc a dnešek přinesla pěkné úhrny do části Jeseníků a okolí, na jih Luhačovice, Bojkovice a okolí, na SV Ostravsko-Karvinsko a hlavně Třinecko a okolí. Bohužel ale u mne a okolí to bylo zase špatné. Až je otázkou, co tomu opakovaně brání. Co já bych dal za alespoň 10-15 mm. Takto ze střechy je v sudu cca 50 litrů, takže to je na 1 večer zalívání.

V sumě mám za červenec 3,3 mm, za červen 23 mm. Při srovnání s 2015 je toto období srážkově letos ještě horší. Výhledově pak horko, srážky s otazníkem, to samé pak platí o nějakém ochlazení (snad po 21.7. ??). Ta TV na jih od nás ne a ne se někam odsunout či zeslábnout tak, aby alespoň na chvíli otevřela Z, SZ proudění. A přitom to rozhraní chladnější Z, SZ, poté S vs. teplý J Evropy bude možná kousek. Zatím ale budeme v teplém sektoru, přiblížení rozhraní by mohlo zvýšit pravděpodobnost srážek ...

Z pár jabloní suchem už opadává listí, tráva je do žluta resp. někde už jen tvrdá hlína. Některé potoky prakticky bez průtoku, podobně i Rožnovská Bečva (té pomůžou dnešní srážky výše po toku, jinak měla průtok cca pětinový). Déšť na řadu resp. většinu míst v ČR nutně potřebujeme :prsi::oblak::prsi:

PS. snad moc nefňukám(e) ;-)

# 13.07.2023, 21:39

andy206
Neboj ,u nás na jihu Čech letos taktéž bída ,tedy myslím od června , ale jiné roky to bylo se srážkami velmi dobré, poslední dva roky dokonce mimořádně dobré,ono se to zase otočí:)

172
# 13.07.2023, 22:26

Tyjo tak netušil bych, že bleskově nejaktivnější bouřka bude v mém okolí až dneska. Poslední dny nic a najednou se kousek Z/JZ vytvořila bleskově středně aktivní bouřka (4-5 blesků za minutu). Tak uvidíme jestli doleze, ale roste to západně dost slušně na obloze.

Edit: během deseti minut to dost výrazně zesílilo. Blesky co 2,3 sekundy. Snad to dojde.

108
# 13.07.2023, 22:40

To je fakt síla co se dnes děje.

1239
# 13.07.2023, 22:41

Dneska to je zvláštní, už mělo být po všem. Tady zatím napršelo nečekaných 2.2 mm a asi ještě jedna přeháňka bude. Zajímavé to je.

JIH
Avatar
6
# 13.07.2023, 22:43

Za dnešek zatím 2 drobné večerní přeháňky s celkovým úhrnem do 1 mm. Jinak od včerejšího doznívajícího systému z Německa nic. Alespoň to lehce svlažilo zem a je trochu lepší vzduch. Směrem na JV za Třebíčí je vidět pěkná blýskavice.

172
# 13.07.2023, 22:46

Bleskově je to fakt síla. Odpoledne bylo +31°C, nějaká energie ve formě Mu-Cape určitě bude. Teď bude otázka zda to dojde, ale i kdyby nedošlo, tak tahle situace bude úspěšná. Z toho mála co bylo dnešek fakt parádní. :)

Jo a už to pěkně duní.

273
# 13.07.2023, 22:52

U Náměště nad Oslavou mají luxusní ohňostroj, blesk každou vteřinu, dneska jsem se tam koupal, asi jsem to přivolal, sorry no.

172
# 13.07.2023, 23:02

No tak bouřka se rozdělila na dvě hlavní buňky. Slabší jde na Brno a další jde směr Ivančice, tak uvidíme. Snad zaprší.

Edit: Tak nás to opět jako v minulých situací těsně mine. Nejdříve to bylo z východu, pak severu, teď z jihu a západu. Ale nevadí, léto je ani né v půlce. Situací bude dost, aspoň podívaná byla super. :love:

486
# 13.07.2023, 23:08

Aidamko1
Taky to už vidím, chvíli se nekoukám na radar a hned tohle, no jde docela pomalu a začíná se stáčet na JV, už aby to tu bylo. No pokud nedojde, tak aspon blesková show by z jihu mohla být.

172
# 13.07.2023, 23:14

Tak teď blesky začíná produkovat jádro, co se utvořilo nad Brněnskou přehradou a docela to dává pecky. Venku hlavně začalo pršet, nic silného, ale paráda. :love:

108
# 13.07.2023, 23:16

Tady nedojde asi nic. Tak se tu ochladilo že to snad ani není možné. Venku máme jen 16,5 st. Zase tu hovno spadlo, ale ochladilo se dobře a zítra zas 30st.

V noci nás chytla přeháňka 1 mm. Přes den taky cosi cmrndalo, ale nejvíc mě dostala ta bouřka co se vytvořila u Zlína a zdálo se že postupuje k nám, ale pak se stočila na JV takže zas hovno.
Byl jsem v tu dobu ve Zlíně v Malenovicích a tam to bylo chvílemi zajímavé.

8
# 13.07.2023, 23:22

Jejda! Kde se vzala tu se vzala z ničehožnic bouřka! Už jsem nedoufala. A prší, ach! Belsková aktivita slušná, spíš ale jen mezi mraky, ovšem hromy divo bijú :-)

172
# 13.07.2023, 23:26

Tak jádro mě trefilo přímo. Silnější déšť trval dvě minuty, blesky nic moc. Sledujte ale vývoj u Bíteše, to je neskutečné.

8
# 13.07.2023, 23:26

DavidD.
Jj, jsme od Ivančic kousek, tady taky začíná fest dout. Zatím to zesiluje. Ale počítám, že to bude jen chvilička... ale je to moc příjemné.
A nejde kabelovka a pouliční osvětlení. Hmmm... zas taková mela to není, teda... i když rachot hromu nonstop.


108
# 13.07.2023, 23:37

David D

Pěkné jen tomu chybí zvuk škoda. Klidně bych to i chvíli sledoval. A že bylo co sledovat i včera v Jeseníkách viděl jsem pár videí na internetu a měli tam pěkné bleskové show.

486
# 13.07.2023, 23:41

Škoda, z ničeho nic to jde jen směr JV jakoby by se z ní stala pravostáčivá supercela, takže ani to nejsevernější jádro mě nejspíš netrefí a teda leze to hodně pomalu.

172
# 13.07.2023, 23:45

Paráda. 4mm napohodu a hned se bude spát, takže úspěch. Takhle by to mohlo vypadat i v dalších situacích. Parádní stroboskop a hlavně pěkná zálivka. Nakonec se trpělivost a optimismus vyplatila, tak snad bude i nadále. :)

108
# 13.07.2023, 23:47

Aidamko1

Teď další jádro u Boskovic a před brnem na západ taky ještě není po všem. No síla a ČHMÚ chrápe.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.