Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladnějším ránu odpoledne často přes 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky na zvlněném teplotním rozhraní 19-23.6.2023

# 22.06.2023, 04:59

Takovej velkej troják přes nás....
Buď to bude mírný nakonec nebo nastane katastrofa. I když tu trojku jsem očekával...

17°C

414
# 22.06.2023, 05:38

Tak trojku od EF jsem i sem k nám dolů na JZ nečekal..
Tak uvidíme, co se bude dít..
Trajektorie bouřek bude , i vzhledem k předpokládaným supercelám , dost nevyzpytatelná..

# 22.06.2023, 06:06

Estofex fakt vydal 3 :!!:

1345
# 22.06.2023, 06:11

No jo, trojka od Estofexu jak vyšitá. Podle mě se ten systém bude stáčet na východ jako včera. Podmínky budou opravdu extrémní, na ty teploty i přes 35°C a dusno se odpoledne moc netěším. :blesk:

# 22.06.2023, 06:26

Uz jen podle tech ranních srážek je vidět změna proudění a vypadá to pro nás fakt dost zajímavě, tak a teď už jen si udělat hezky den než to začne

173
# 22.06.2023, 06:29

Opravdu je faktem, že v poslední době se skutečně nedá předpovídat ty bouřky ani na pár hodin dopředu. Celou situaci jsem včera odpískal, ale pravděpodobně došlo u modelů lehce k nějaké úpravě a najednou silné bouřky malují i k nám. Já jsem si říkal, že proč nám Púčik dává dvojku. A je taky fakt, že co píše DavidD bývá taky docela běžné, prostě musíme počkat.

Jinak po ránu se zde objevila docela hustý mlha.

Trojka od Estofexu je extrém, hlavně před silným větrem a lokálními tornády (i když dle Estofexu zejména v Německu, tak snad se to v Česku obejde bez nich). Ach, snad to nebude tak zlé. :!!:.

Radarová simulace modelu ICON D2 na 3:30 v noci zdroj:meteologix.com
Model GFS a jeho předpověď silných bouřek zítra nad ránem se víceméně od pondělka nezměnila, zdroj: meteologix.com
# 22.06.2023, 06:52

Nová Ikona D2 a dává o půlnoci derecho. Tak, zajímá mě jestli to dojde dřív, později a jaké projevy to bude mít. Možná že ještě horší než to co dávají modely..

173
# 22.06.2023, 06:55

Takhle to vidí CTRA, celkem optimisticky i pro Moravu a Slezsko. Pokud to z jihu začne přirůstat jak maluje GFS, případně ID2 a další modely, tak by to mohlo být hezky plošné s bouřkami.

Předpověď CTRA na dnešek a noc na zítřek
10
# 22.06.2023, 07:01

Aidamko1
No a nemáš třeba auto a večer čas ? Může být zajímavý pozorování třeba z lomu na hádech nebo Lesná na rozhledně Ostrá horka . Já bohužel pojízdnej nejsem . Dneska a zítra mám volno takže nemusím vstávat takže ideál .

70
# 22.06.2023, 07:06

Včera nás lízla bouřka kolem 16 hodiny.. Pak to začalo po 18 hodině, silný vítr, naštěstí to odneslo jen pár větví.. O půl 8 bylo po všem, krásně zalito.. O půl 10 v noci sirény a hasiči výjezd,ale nevím jestli to souviselo s bouřkami.
Dnes venku příjemně, dusno zatím není, mlhy jsou v údolí
Jen doufám,že jím ta předpověď pro Moravu nevyjde, jinak zítra do práce nedojedu :(:(

173
# 22.06.2023, 07:06

DavidD.
No bohužel ani jedno, dneska dojdu dom dost pozdě, tak doufám, že pokud možno, tak snad nezmoknu. Ale jo, šance nějaké jsou, tak snad i v průběhu dne a večer mě ten optimismus neopustí. :D

49
# 22.06.2023, 07:08

Já tady na jihozápadě jsem zklamán :D Já čekal že to půjde o něco dřív za světla a že bude co fotit. Takhle ve tmě z toho jde akorát hrůza, když nevíš co očekávat....

33
# 22.06.2023, 07:13

Jak často se něco takového vidí... No ta oblast s 3 zasahuje celkem velké území. Jsou to skoro celé Čechy, kromě jižních a oblast kde je Vysočina + Pardubicko.

vzácný "úkaz" - 3 od Estofexu hlavně pro SZ Čechy
1345
# 22.06.2023, 07:14

Většinou to chodí dřív a rychleji, ale nikdo neví, co očekávat. Bude to ještě hodně zajímavé. :blesk:

54
# 22.06.2023, 07:17

am96
Zas tak vzácné to není. Párkrát za rok.
Uvidíme co bude.

33
# 22.06.2023, 07:20

Hurec
Konkrétně na SZ Čech nebyla 3 možná ani jednou za existence Estofexu. :D Dá se to dohledat, mají tam archiv svých předpovědí, který sahá až někam k roku cca 2010 myslím...

Vím, že 3 platila často někde kolem Středozemního moře nebo na Balkáně/východě Evropy, jednou i ve Finsku, poblíž ČR většinou Rakousko a okolí, v ČR někde v "tradičním" pásu. V zimě možná i jinde, ale to bych nepočítal, to je předpověď spíš pro extrémní vítr jako byl orkán Sabine apod.

VHK
Avatar
31
# 22.06.2023, 07:27

Tak za vcerejsi bourku a nasledny trvaly dest naprselo 11mm,zalito je,zadne skody nejsou takze za me ok,to co se chysta do cech vypada nebezpecne hlavne kvuli extremnim poryvum vetru a velkym kroupam,neni o co stat,takze jen at si to tam nekteri kteri uz se nemuzou dockat nechaji a k nam na vychod at poslou jen zbytky deste, to klidne uvitame?jo a ti kteri jsou nateseni na nejake derecha popripade tornada,at je jim přáno a prezijte to ve zdravi:tornado::blesk::cool:

33
# 22.06.2023, 07:30

No tak tohle bude masakr... Večer pro oblast, kde platí 3 -

CAPE kolem 2000 J/kg
střih větru kolem 25 m/s (velmi výrazný)
CAPE*SHEAR lehce nad 1000 m2/s2

Nakonec to vypadá, že střih větru to hecne víc, než se čekalo. To CAPE není možná úplně extrémní, ale s tím střihem větru 25 m/s už to extrémní je. S takovým střihem větru vznikají podmínky téměř jako na jižní Moravě 24.6.2021. Tenkrát byly jenom o chlup výraznější.

Proto bych čekal fakt hodně silné supercely a kroupy klidně 5-10 cm

Vlastně půjde o nejsilnější bouřky od těch historických 24.6.2021, které byly podmínkami opravdu mimořádné, proto přinesly tornádo F4 nejsilnější v ČR v historii a největší kroupy v hisotrii 14cm v Polsku... Jenom se bojím co to přinese dnes...

CAPE, ventusky
střih větru, ventusky
CAPE*SHEAR, ventusky
# 22.06.2023, 07:46

am96
a ještě nás čeká hodně helicity, odpoledne sice trochu zeslábne, ale večer se vrátí.

helicita 20:00; v 17:00 přechodně zeslábne, ve 23:00 ještě zesílí
148
# 22.06.2023, 07:53

Podmínky vypadají fakt zajímavě, sice nedosahují takových parametrů, jako u nás před dvěma lety, i tak by mohli napáchat masivní škody. Překvapuje mě, že spousta lidí je tu celá žhavá a přeje si pořádnou destruktivní bouřku, a. pomalu si ještě stěžuje, že by to mohlo přijít za tmy. Opravdu nechápu. Uvidíme z posledních sondazi, jaké podmínky jsou od Prahy na západ a v řadě německých měst. Každopádně na doufám, že se na západě Čech nevyskytne nic destruktivniho a jediným problémem bude privalovy déšť, který konečně pořádne ten kraj prolije.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.