Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky od 20.5.2023 do 23.5.2023

168
# 21.05.2023, 12:19

Modely to na to úterý posouvají na východ opět takže na západě asi nic nebude :(

# 21.05.2023, 12:31

náhodou, kdyby nynější aladin vyšel, tak má ústecko plošně přes 20 a lokálně včetně bíliny přes 30mm

# 21.05.2023, 12:37

A v novém článku opět věta ,,Zřejmě kromě severozápadu Čech budou bouřky silné." Takže.., ródeo zas a zas jih východ.
kuba
Aladin naopak tady více přeje. Ať spadne co nejvíc.

Výhled dává skoro nulu. To jsme došli z desítkách mm co tam bylo dřív.

171
# 21.05.2023, 12:42

No rozhodnuto pořád není, protože sice na SZ nemusí být bouřky silné, ale dají se tam čekat, takže nasucho to nebude. Nám tedy Aladin přeje dnešek, což by nemuselo když mám plány na zahradě a pak tedy úterý, ale to vypadá jako pro nás ta typická dobrá situace. Tak budu SZ držet palce. Aladin vypadá pro vás šťavnatě. Zajímavě to vidí např. Polský model, který se na konvekci pro Moravu velice hodí kolikrát.

Jinak výhled mi maluje i další víkend teploty kolem +20°C, takže paráda a navíc postupný vzestup, takže to nakonec nebude tak zlé.

# 21.05.2023, 13:32

U nás to vypadá zase na pořádné fiasko. S těmi 7 mm co tu máme za květen a s 14mm za duben tu uschneme stejně jako v loni

142
# 21.05.2023, 14:06

Martin Vítek
Žádná předpověď Vám ale nezaručí, že zrovna nad Jirkovem bude bouřka ze která naprší desítky mm. Může, ale nemusí se stát že Vás něco trefí, a o pár km dál může být bouřka. Podle aladina to třeba vypadá nadějněji, ale pořád platí skutečnost, že srážky mají být z bouřky, nikoli z plošného deště. A při bouřkách platí, že u někoho je fiasko, u druhého klidně vesnice vedle potopa...Takže bych v případě bouřek o fiasku rozhodně nemluvil.
A sorry, ale ještě jste neuschli ano loni, ani letos - nebo snad u Vás není nic kromě pouště? :)

# 21.05.2023, 14:27

igor127
Mě se hrozně líbí jak chytáte každého za slovo. V loni tu uschlo 15 % stromů. Lidem usychala na zahradě zelenina. Zvířata chodila pít vodu až k Bílině(řece) měli jsme 46% srážek a předloni 57%.Potůčky žádný. Z 12 pramenů v lese tu teče jeden. Já vím pro vás je i ten jeden pramen dost. Já tu bydlím a pozoruji to že už 5 let po sobě máme podprůměrné srážky a každý rok je to horší

171
# 21.05.2023, 14:31

igor127
Ne že bych se chtěl za každou cenu pouštět do konverzace "sucho", ale pamatuji, že mi Martin Vítek jednou do diskuse na konci července posílal pár fotek, kde ten stav přírody a krajiny byl opravdu žalostný, takže se mu nelze divit. Letos k tomu má SZ opět nakročeno. Jasně slovo o nějakém uschnutí jsou asi nadsazená, ale ta situaci tam může být opět vážná se suchem.

Jinak jak píšu celou dobu je rozložení srážek nejisté, protože to bude hodně lokální. Snad na SZ bude plošně srážek dost, jak tedy maluje Aladin.
Omluva za OT.

142
# 21.05.2023, 14:35

Martin Vítek
To není o chytání za slovo, ale o skutečném stavu. I ty vaše číselné údaje, jako byste to všechno počítal. Vy stále ale nemůžete pochopit, že pokud budete vycházet z toho údaje, co jste mi kdysi posílal (tj. nějakých 800 mm srážek ročně pro stanici, která není v evidenci) tak takového průměru české nížiny nedosahují. Musíte se smířit s faktem, že ročně je prostě standard 400-500 mm pro nížiny. A ano zelenina neroste bez vody asi nikde na světě :D. Vidíte ale, jak jsou zvířátka šikovná - cestu k vodě si najdou.
Aidamko1
Ano, takový stav přírody je na konci července žalostný, ale tak to prostě je - a nezabráníme tomu. U nás to také v letě krásně žloutne, ale jak jsem mu psal výše, o fiasku nemá cenu hovořit v případě bouřek (ještě k tomu dnes), aladin tam nějakou šanci dává, přesto, nemá se jednat o plošný déšť

171
# 21.05.2023, 14:49

igor127
Tak jasně. Výhled je jen výhled a realita může být jiná. Já když tady na In-Počasí koukám na výhled, tak vidím dost slunce, dostatek srážek (žádné přívaly, od soboty do středy těch 32mm stačilo) a hlavně teploty poměrně vysoko. Bouřkově dle modelů to tady bude docela živé. Jen ICON klasicky maluje přeskočení Brna, proto výhled tak "suchý". Což by ale asi nevadilo. ;-)

Výhled pro Brno
142
# 21.05.2023, 14:54

Aidamko1
Já jsem zvědavý, co se vyvrbí za chvílí z toho vybublaného nad Karpatami. Podmínky v atm. jsou co se týče CAPE dobré (v Čechách dokonce lepší), vlhkost slušná, ale vše ostatní je na "bodu mrazu" - tak jestli to někam doputuje...

171
# 21.05.2023, 14:58

igor127
Jojo, teďka jsem zkouknul sondáže a Praha má lepší podmínky hlavně co se týče CAPE. Tady se to aktuálně od východu docela kupí, dokonce u Šlapanic se vytvořila nějaká menší přeháňka. Třeba skutečně vyjde to, co předpokládá Aladin a bouřky se z JV Moravy dostanou až sem.

Jinak venku +27°C.

386
# 21.05.2023, 15:04

No, po včerejších třech přeprškách za sebou, z toho jedna docela vydatná, jsem navnaděn, navíc teď vzniká na kraji Prahy zase něco, zatím malého, ale směr to má zase na nás, uvidím, zda bude repete, a nebo taky nic..:)

86
# 21.05.2023, 15:07

Opravdu nedokážu pochopit, proč se výstraha jmenuje silné bouřky. Žádné silné bouřky dnes nejsou a ani nebudou. Pak si v médiích člověk čte, jak se dnes řítí silné bouřky a jak to bude nebezpečné. A tohle je pravidelně.

75
# 21.05.2023, 15:09

Na SK to už nějakou dobu :blesk: a výstrahu žádnou nemají.

76
# 21.05.2023, 15:09

Petr12
klasickej bulvár..silné bouřky budou až v úterý..

142
# 21.05.2023, 15:16

Aidamko1
U nás taky 27, celkem dusno...Ale už se to rozpadá - jakmile se to dostalo z horského prostoru nad rovinu....Výhled je ale pěknej, uvidíme v úterý.

3474
# 21.05.2023, 15:22

Martin Vítek
To sucho je strašné. Vegetace usychá letos o 3 až 4 týdny dříve, než v posledních suchých letech. Jirkov s Chomutovem, má přeci jen ale nižší teploty a více srážek, než Most. Co se týče průměru, viděl bych to pro Jirkov, na normál 500-550 mm. Zatím bych ještě vyčkal, třeba bude červen srážkově bohatý. Jinak tady ještě není 100 mm od začátku roku, tak třeba léto bude s více srážkami, než poslední roky tady

86
# 21.05.2023, 15:32

JUGOCV
To není tak o bulváru, ale o tom, že dostanou od ČHMÚ nesmysl o tom, že budou silné bouřky.

107
# 21.05.2023, 15:33

No do pr. Už se to blíží a rány jak z děla. To bude asi nářez. Na radaru to nevypadá vůbec pěkně.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.