Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Bouřky 30.6.-2.7.2022

# 30.06.2022, 19:33

kuba
Tak nějak o půlnoci. 22 UTC - 0:00 SELČ. Nevěřím že vyjde, nemožný. A naštěstí to i smazal. Aromák jednoznačně špatnej

# 30.06.2022, 19:40

Tak tohle je nálož, kdy se stane situace že to přeskočí střed? Suchá Morava se suchým SZ dostanou a střed skoro nic. Samozřejmě je jedinej, aladin má klasiku, icon má jen Čechy, aprege má postupně většinu území ale tady asi větší grády, nevím co gfs a ecák vyjde zachvíli.

171
# 30.06.2022, 19:45

Peter Sedlák 1
Ale maluje to jen ICON D2 pravda no. Ta fronta bude zítra oříšek a tím, že se vlní, tak se to celé může změnit. Je ale pravděpodobné, že i centrální pás srážky dostane. Je docela dost pravděpodobné, že by večer jak malují SHD a ID2, mohl na Moravu dojít z Rakouska bouřkový celek, tak uvidíme. Zítra jsem poslední den v Brně, tak by to chtělo rozlučku ;-)....

42
# 30.06.2022, 19:48

Peter Sedlák 1
Tomu nevěřím. V mém odhadu s tím nepočítám, že zrovna SZ chytne něco vyloženě velmi silného. Počítám s tím, že budou naskakovat nějaké buňky, ale víc toho bude opět východněji, kde budou lepší podmínky. Já už ani neberu předpověď srážek jako klíčový faktor jako spíš teplotu, vlhkost, načasování, polohou fronty, vývoj fronty atd.

76
# 30.06.2022, 19:48

Koukal jsem na modely a žádná sláva..tady zase slabej deštíček..všechno hází na sever.
.

74
# 30.06.2022, 20:13

Fstorm
Však bouřky jsou a dost silné na Karvinsku a teď Jesenicku a Bruntálsku padají velkém kroupy ale už opouští ČR.

Nás to o pár km minulo nějakou vodu už by to chtělo .

42
# 30.06.2022, 20:20

Jinak se musím přiznat, že vytvoření vlastního odhadu mě velmi baví. Na ty výstrahy od ČHMÚ už jsem se nemohl dívat, jak to pořád dávají pro SZ a pak nic, proto to s radostí vždycky ukousnu ten SZ :D. Když je tam chladněji, dál od fronty nebo načasování nevychází na odpolední - večerní hodiny tak ty šance jsou tam malý. Jinak kdyby někdo chtěl, stáhněte si slepou mapu ve větším rozlišení v tom mým odkazu, kde jsou kraje a pak stačí jenom v malování upravit a vložit text. To větší rozlišení je výhoda, líp se s tím pak pracuje. Kdyby si s tím dal někdo záležet, tak z toho můžou být opravdu pěkné mapky. Akorát to chce nějakou solidnějším situaci jako zítra, ideálně frontální bouřky, ty z tepla nebo na nevýrazném tlakovém poli se blbě odhadují. Letos je zrovna rok, kdy frontální bouřky hodně převažují, přitom jiné roky bylo spíš tlakové bahno s velkou převahou, jako rok 2014 a 2018.

171
# 30.06.2022, 20:32

aura_33
Výborně. Jsem rád, že také sledujete polohu a vývoj fronty. Aspoň mohu s někým prodrbat synoptiku :)...

Tak jak to vidíte? TheatE nám vykazuje poměrně silný teplotní gradient mezi dvěmi advekcemi. Theta v 850hPa naopak vykazuje poměrně slušnou základnu pro silné bouře, ale odpoledne před frontou lokální dynamické prostředí, které spíše ukazuje, že oblast s nejvyšším ThetaE bude na Moravě a dále pak na ostrém rozhraní postupující fronty.

Ta fronta vypadá hezky. Tak uvidíme zda se vytvoří frontální vlna, protože synoptika nám lehce co se týče synoptické kompozice nahrává když se pozorněji podíváme.

Tož jak to tedy vidíte.

258
# 30.06.2022, 20:54

Věřím, že zítra něco přijde, šance určitě je:)

# 30.06.2022, 21:01

Zítra to je takové nejisté kde udeří a bude záležet v kolik ta fronta má přijít kdyby ráno tak moc toho nebude nejlepší po poledni by byl ideál

42
# 30.06.2022, 21:03

Aidamko1
Zjednodušeně řečeno, fronta se bude poměrně rychle pohybovat k východu. Je tedy jasné, že to způsobí výrazné vzestupné proudy a bouřky budou vznikat podél fronty po většinu dne a na většině území. Nicméně si trvám na tom, že východní partie ČR mají lepší načasování a podmínky, výrazněji lepší oproti západu. Čistě teplotně, východ bude na tropu a ta západní půlka ČR rychle zchladne... Na základě předposledního výstupu Aladina jsem dal pravděpodobnost silné supercely 3%, ta stovka vypadá nebezpečně a poslední dobou víme, že dokáže snadno vyjít...

Předposlední výpočet, zdroj: ČHMÚ
Poslední výpočet, zdroj: ČHMÚ
496
# 30.06.2022, 21:05

Výstup co výstup sleduji modely, jak dopadne pátečně-sobotní pásmo srážek u nás na vých. Moravě. Déšť už tady nutně potřebujeme. Začátek června byl fajn - deštivý, ale za posledních 14 dní spadlo u mne pouze 10 mm. Kdyby nebyly ty šílené horka, dalo by se to, ale po těchto vedrech je půda jako kámen a praská. Okolí se ze zelené proměňuje do žluté.

A zpět k modelům - včera, předevčírem malovaly celkem dost srážek, nejdříve pásma bouřek (nesourodých), poté celkem mohutné noční pásmo srážek (ala co přecházelo přes Čechy v min. dnech). No a poslední výstupy? Hodně ubráno. Bouřky ještě nějaké maluje, ale to silné, plošné pásmo je ani ne třetinové (v sumě Aladin Meteogram cca 6 mm, což je bída). No, uvidíme, co namalují poslední výstupy, ale já se modlím za 15 mm a více. Bude to opět o lokálních místech, kde půjdou bouřky, které nejspíš nebudou tak plošné - rozsáhlé ... Zásoby dešťové vody na zahrádce jsem vyčerpal, půda všude kolem déšť potřebuje. A nebo si budeme muset počkat na druhou polovinu příštího týdne, kdy se modely "snaží" malovat ochlazení a i nějaké srážky.

A díky Bohu za sobotu, snad to 1,5 denní ochlazení co nejvíce ochladí domy, protože to je šílené.

PS. moc rád bych byl za shrnutí srážkových epizod a postupů pásem srážek za posledních 5-7 dní. Zda to někde dalo 150 mm a více apod. Třeba redakce či CHMU něco připraví :)

PS2. aktuální teplota venku a doma je rovných 26,0 C, jinde na JV je rozpáleno ještě více :(

42
# 30.06.2022, 21:07

Rychlé chladnutí od západu.

andy_206
Je to šílené, u Prahy spadlo za pouhý týden přes 200 mm asi a na spoustě jiných míst podobně nebo kolem 150 mm. Přitom na západě Čech jsou místa, kde za celý červen spadlo asi jenom 20 - 30 mm. K létu to vlastně patří, ale ty rozdíly jsou asi už moc velký.

14:00, zdroj: ČHMÚ
17:00, zdroj: ČHMÚ
# 30.06.2022, 22:13

Myslím si že zítra srážky si užijí všude někde miň někde víc ale bouřky asi nebudou všude nejdřív budou lokální pak při přechodu studené fronty by se měli s formovat bude hodně záležet kdy ta fronta půjde třeba ve Francii se po frontě se ochladilo o 20 stupňů tady zítra ještě na východě má být vedro tak se Morava dočká ochlazení a to i noční snad to zalije tam kde to potřebují i když deficit podzemní vody je všude ale rozdíly jsou velké

42
# 30.06.2022, 22:22

swan1 měl nějaký řeči a když jsem vydal svůj vlastní odhad na bouřky v podobě mapy, tak... najednou zmizel :D

76
# 30.06.2022, 22:26

Nejnovější aktualizované ,,modely"
to jsem zvědavej..je tam určitá shoda i s ČHMÚ

meteopress
54
# 30.06.2022, 22:35

No není to nádhera?

30.6.2022 21:27
21:36
21:36
147
# 30.06.2022, 22:35

aura_33
vyhlíží rakouský nok :D

# 30.06.2022, 22:55

Uvidíme co udělá estofex co vydá a jestli se shodne podle mě to měl dát víc na sever extrémní bouřky myslím že celý Liberecko a trochu i Ústecký kraj

453
# 30.06.2022, 22:58

Baumrtnik
Podle mě estofex zase nic nevydá. :D Na nás se vykašle :cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.