Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Bouřky 30.6.-2.7.2022

47
# 02.07.2022, 09:25

Tohle je na palicí, úžasná světelná šou a polámané větve-tj. práce na víkend a do rána to dalo 1,2 mm
Výhled otřesný, dochází mi voda a to jsem si ještě jeden barel letos dokoupil :(

42
# 02.07.2022, 09:44

Srážek spadlo včera míň. Větší povodně tak nakonec nebudou, ale poslední roky je to dost na hraně. V roce 2020 už byly docela větší povodně v červnu a říjnu. Loni se to rozvodnilo trochu víc na JZ a teď něco podobného, ale spíš horší lokálně. Obří povodně 1997 a 2002 zůstávají těžko opakovatelné a poslední velká povodeň je z roku 2013. Zatím platí, že když přijdou extrémní srážky, padá to spíš na suchou zem po suchém období a zároveň po suchých letech, díky čemuž zatím nebyla velká plošná povodeň.

ČHMÚ
142
# 02.07.2022, 09:55

Tak po včerejšku konečně bylo dnes radost vstávat, slunce nepaří, krásných 19 stupňů a ten vzduch....

378
# 02.07.2022, 10:15

Estofex včera vcelku zabodoval..
Předpověď versus realita..
To území trefil tou jedničkou přesně..
2 a 3 to chtělo ale trochu víc na JV...

zdroj fb, amatérská meteorologie pro veřejnost..
ota
Avatar
2129
# 02.07.2022, 11:14

Aldy1977
Tady 4mm, je to slabota no, ale raději takhle málo než kroupy...Tak třeba v pondělí. Teď tu máme ale solidní podzim, venku zataženo a poměrně silně mrholí

54
# 02.07.2022, 11:15

Tak jsem studoval včerejší situaci a asi bych potřeboval vysvětlení toho co se odehrálo. To co mám na videu je totiž velice zajímavé (pro mě určitě).

Místo pozorování nebylo přímo "na trase" a tak jsem měl možnost pozorovat okraj a toho co se dělo v okolí během průchodu. To hlavní přišlo (pravděpodobně to, co prošlo přes Rovensko) od JZ a z JZ-Z se ozývalo nepřetržité dunění. Taky však byl klid. Myslím si, že Kozákov to před námi rozrazil. Záběry a fotky by tomu nasvědčovaly. To nejsilnější se svezlo po hřebenu směrem na Turnov a část která nás okralem "lízla" prošla od Rovenska přes Zelený háj, Hořensko a Bořkov Před příchodem tohoto hlavního však šla oblačnost i v nižší výškové hladině od JV nad údolím. Na záznamu je vidět, že tato oblačnost byla nějakým způsobem elektricky nabitá. Občas se objevil silnější záblesk patrně od IC , ale těch bylo jen pár. Zaujal mě okraj oblaku a drobné elektrické výboje z něj. Přirovnal bych to k tomu jako by se v něm schovávala nějaká příšerka co vystrkovala ven tykadla a sondovala v okolí. Byly to elektrické výboje velmi malé intenzity bez jakéhokoliv zvukového projevu vybíhající u oblaku různými směry a na videozáznamu sice viditelné, ale jen za maximální pozornosti.
To hlavní nastalo když se přiblížil ve vyšší hladině ten zlověstně černý mrak. Ten doposud postupoval bez jakéhokoliv viditelného či slyšitelného náznaku elektrické aktivity (to hlavní se odehrávalo někde u Turnova. Když dosáhl dráhy toho v nižší výškové hladině vysál tuto oblačnost (elektricky aktivní) do sebe?/do svého bezprostředního okolí?. Stále byl relativní klid bez výrazného větru a deště. To se změnilo velmi brzy. Prudký vítr následoval až za "nasátou" oblačností a s ním se spustil silný déšť a objevily se i velmi drobné krupky, které prakticky okamžité roztály. V tu chvíli začaly v místě "spojení" údery CG blesků v rychlém sledu provázené okamžitým zvukovým projevem. Trvalo to celkem krátce za ní se začala oblačnost protrhávat.
Tolik asi mé včerejší pozorování. Dala by se někde zjistit podrobnější data o situaci v čase průchodu? Já měl bohužel vše preventivně vypnuté a tak co se týče tohoto nic nemám :(
Edit: Tak jsem data našel.

7
# 02.07.2022, 12:08

No, tak nás chytl včera večer spíše okraj té supercely, ale i tak padaly kroupy 1-2cm velké a některá byla i přes 3cm, a to docela dlouho. Takže už třetí rok v řadě poničená úroda od krup. To už není náhoda a normální. Pár km na SZ od nás, kde procházel střed bouře, byly kroupy i přes 5cm a poničená auta a domy. Zkrátka, bouřky jsou jen zlo a nic dobrého nepřinesou. A tak to vypadalo letos po dlouhé době na dobrou úrodu. Každou bouřku vždy očima odtláčím bokem, včera se to nepovedlo. Všichni si v okolí přáli bouřku a déšť, tak mají zalito. Ovšem jestli to stojí zato, nevím. Tak snad to máme pro letošek odbyto. Já stále říkám ZLATÉ SUCHO.

54
# 02.07.2022, 12:38

mira1
Na ten závěr Vašeho příspěvku mě napadlo toto "každá legrace něco stojí".

168
# 02.07.2022, 12:50

Tak pondělní fronta by se měla vyřadit zase na Moravě a severozápadní půlku opět přeskočit a pak tam do pulky měsíce nejsou žádné srážky, teploty sice budou nižší ale na severozápadě se bude suchu prohlubovat

54
# 02.07.2022, 12:52

Takže moje teorie s Kozákovem byla nejspíše správná . To hlavní (pro nás) šlo přesně tak jak jsem dle terénu předpokládal.

# 02.07.2022, 12:56

kuba
Jako vždy, tradice, klasika. Trochu napršelo tak zase nebude. Hlavně západní Morava bouřky, SZ těžko.

117
# 02.07.2022, 13:38

Ten SZ musí čekat na zimu.Tam aspoň na horách srážky jsou.
Jinak po pondělku srážky naštěstí slabé a varování celkově o ničem.

42
# 02.07.2022, 13:57

kuba
Peter Sedlák 1
SZ Čechy jsou suchá oblast asi nejčastěji spolu s jižní Moravou. Teď jsem koukal na mapu vlhkosti v půdě, kterou sem dlouho už nikdo nedal a vypadá to docela průměrně. Žádný extrémní sucho ani plošně přelito.

Rarach
Pěkný radar, zajímavé, že zobrazuje podrobně odrazy nad 60 dBz. Zřejmě budu muset taky zmapovat supercelu, která mě zasáhla v pondělí.

ČHMÚ
Tahle mapa z minulého týdne vypadá stále jako suchý rok, ale v příští aktualizaci to v Čechách místy dost zmodrá = nadprůměrné srážky, ČHMÚ
272
# 02.07.2022, 14:13

mira1
Já si nepamatuju, že by mi kroupy poničily úrodu, letos to bylo pravda hodně těsné, ale fakt na to netrpím, takže bouřky choďte nebo se sucha již nezbavím, po včerejší super zalito, klidně může být týden či dekádu sucho, musím sklidit česnek a cibuli, těm by ani kroupy nevadily a dá se sázet spousta věcí přece i v létě, zvlášť když bude chladněji.

496
# 02.07.2022, 15:18

Shrnutí včerejšího dne a noci - celkem 8 mm (za posledních 6 dní jediné srážky). Doufal jsem ve více, silnější bouřky nás ale vždy obešly nebo jen "lízly" a plošné pásmo srážek nedorazilo vůbec. Možná i dobře, nějaké kroupy či pořádný vítr by mohl nadělat paseku. Pochytáno celkem cca 500 l vody.

Uvidíme, co pondělí a pak konec příštího týdne. Modely si hrají se srážkami a kéž by tomu tak bylo (alespoň u nás na Moravě příp. ve Slezsku a na Z, SZ Čech také). Jinak to ochlazení je úžasné, konečně venku příjemně (ne, opravdu mi nevadí +19C po těch vedrech), pomalu se ochlazují i vnitřní prostory v domě.

54
# 02.07.2022, 16:05

aura_33
Je skvělý. Přibližně 72 hodin zpět lze prohlížet situace po 10 minutách. Starší snímky nad tuto dobu jsou již jen po 3 hodinách což není zrovna optimální a nejstarší data, která lze takto prohlížet jsou z 1.1.2019
Uloženo dnes. Čas 19:20 už z toho člověk nedostane.

24.6.2021 20:00
24.6.2021 23:00
15
# 02.07.2022, 16:50

U nás za poslední dny spadlo přes 50mm srážek. Sucho zatím zažehnáno...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.