Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Silné bouřky a vydatnejsi srážky 27.6 - 29.6.2022

378
# 30.06.2022, 10:56

palma
No a tady, včera 7-8 běžných SC naráz s kroupama až 5cm..
Nic extrémního, v ČR běžná podívaná..
Nový normál 😂😂

13
# 30.06.2022, 11:03

Mně tady za včerejšek napršelo neuvěřitelných 60mm. Šlo vše přes nás, ráno i v noci, velice neobvyklé. Co sleduju počasí, nikdy tady denní úhrn, který by se alespoň tomuto blížil, nebyl. Díky bohu, nejhorší sucho je pryč.

42
# 30.06.2022, 11:03

Frantis95
Podle mě to dělá ta zalitost a vlhkost oblasti. Voda na zemi - tím pádem i ve vzduchu, přitahuje další vodu. Je to začarovaný kruh, dokud se zásadně nezmění proudění, vítr apod. a samozřejmě to má ještě časový dozvuk, dokud oblast úplně nevyschne. Já na Mělnicku pozoruji to samé, jakmile se jednou pořádně zalilo, ale fakticky pořádně, tak pořád chodí další srážky a kolikrát právě jakoby z ničeho nic :).

Jinak jsem koukal na mapku hub - brzy to začne... Brzy to bude těch ideálních 10 dní po vydatných deštích...

Rarach
Tady byla docela silná supercela, padaly kroupy až 4 cm, škody prakticky žádný a k extrému to mělo daleko. Já extrém vnímám jako něco zcela mimořádného a je mi pak jasný, že určité "extrémy" nejsou extrémy, pouze výrazné projevy počasí. To slovo lidi používají moc často a ztrácí to pak původní význam.

Slovo:
extrémní

Význam:
• výstřední, krajní

• okrajový, hraniční


https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/e...

ČHMÚ
386
# 30.06.2022, 11:10

No, ohledně určení toho, co je extrém se většinou dohadují ti, kteří nastavují mantinely, například pro extrémní srážky, jakožto doprovod bouřek, je to určeno vcelku přehledně, a z toho se pak odvíjí, zda šlo třeba o extrémní bouřku, pokud je tedy některý parametr extremity splněn, byť jeden, jde o jev extrémní.. viz. přiložená tabulka.. například..

extrémní..
54
# 30.06.2022, 11:12

aura_33
No tak já kroupy 4 cm beru jako extrém. Do té doby, než bude tento pokořen a přepsán většími. Vy tam máte takové kroupy asi každou chvilku ;-)

Takže vlastně můj názor tomu co jste napsal to odpovídá.

Lesník
Já to půjdu také změřit. Sice mojí pofi metodou, ale půjdu. Stejně musím ;-)

42
# 30.06.2022, 11:17

Rarach
No to je právě ono, 4 cm extrém? To je hodně slabý extrém. Dokud nebudou 10 cm, tak to je teprve ten extrém v pravém slova smyslu. Však u Chrudimi padaly jednou i 12 cm kroupy ze supercely. A občas padají i jinde ve střední Evropě. 4 cm není extrém, jenom větší kroupa omg... :zz:

54
# 30.06.2022, 11:27

aura_33
Jednou? A mohu se zeptat kdy to tak bylo?

171
# 30.06.2022, 11:31

aura_33
No, ale pokud se nám tady kroupy o velikosti 5-6cm vyskytují běžně jednou za několik let a tady jsme je měli několikrát po sobě v mnohem vyšší frekvenci než za posledních 10 let, tak již jde o nějaký projev extrému.

Mimochodem za spojení slov 4 cm není extrém, jenom větší kroupa omg, tak bych zkusil dohledat kolikrát se velikost krup 4-6cm vyskytla za posledních 20 let na území ČR..
Děláte jako by to bylo každý druhý den. :zz:

42
# 30.06.2022, 11:32

Rarach
18.8.1986

42
# 30.06.2022, 11:33

Aidamko1
No já jsem procházel články zde na In-pocasi a kroupy kolem 5 cm jsou docela často. Prostě stačí jenom průměrná supercela, silné výstupné a proudy a celkově bouřky. Podle mě to není extrém.

2673
# 30.06.2022, 11:34

Jasně, několik supercel, povodně a ještě bow echo k tomu, v týhle době jsou podle někoho úplně normální jev, jsem zvědav co budou považovat za normální situaci za několik desítek let, to už budou snad tornáda úplně normální v ČR:D
Já vím dřív taky byly tyhle jevy, ale ne v takovém měřítku jak poslední dobou, taky přibývá lidí do se věnuje bouřek a počasí vždyť i tady na In počasí se rozebírá každá situace, třeba před 10 lety takový zájem o to nebyl
Stejně je těch bouřek za poslední 2 roky nějak moc, buď přichází nový bouřkový cyklus, nebo se už fakt změnilo klima tak moc, že se začíná vypařovat někde moře a pára utíká nahoru a spouští velkou energii v oblacích, ale fakt někde jsem četl že na několik milionů let budou na zemi fakt gigantické bouřkové oblaky jako někde na Jupiteru, toho bych se chtěl dožít:)

386
# 30.06.2022, 11:36

aura_33
Nemáte pravdu, jsou extrémy, a jsou rekordy, čili 12 cm jsou rekordní kroupy..jinak by se nám parametry extrému měnily, a to by pak ale nebyla řeč o extrému, tam se parametry nemění..nehledě na to, že když mám po krupobití závěje krup třeba půl metru, jde zajisté o extrémní krupobití, i když budou mít kroupy do 1 cm.. stejně tak mi budou padat v zimě vločky, shluky vloček o průměru třeba 3 - 5 cm, tak ještě nebudu mluvit o extrémním sněžení, ale až jich, nebo daleko menších napadne za den metr, budu mluvit o extrémním sněžení... atd, parametrů je hodně, je-li splněn alespoň jeden extrémní parametr, jde o extrém, o ničem jiném není řeč.
No, a říkat že 4-5 cm kroupy se v posledních letech vyskytují často, či častěji, je vlastně potvrzení slov meteorologů, kteří říkají, že extrémní projevy počasí jsou stále častější, že..:)

171
# 30.06.2022, 11:37

aura_33
Tak víte co. Tady máte definici SIVS. A teď zkuste rozporovat, že se ani jedna z těch daných definic neobjevila včera..

extrémně silné bouřky, jestliže se očekává výskyt bouřek a je předpoklad alespoň jednoho z jevů: srážky nad 70 mm/1 h nebo nad 90 mm v opakovaných bouřkách, nárazy větru nad 30 m/s (110 km/h) a velkoplošné škody větrem, více než 70 bleskových výbojů za 5 min, průměr krup nad 5 cm. Jde o výrazně organizované bouře (supercela, squall line, bow echo, derecho).

Průměr krup byl splněn. Bleskové výboje také, bow echo se objevilo také, takže tady mluvit o tom, že není důvod k výstraze a hodnotit ji zpětně je vážně úplně mimo mísu. Příště doporučuji nastudovat SIVS než se tady budete ohánět výstrahou nízkého stupně.
;-)

55
# 30.06.2022, 11:37

Rarach
U nás v Opařanech padaly kroupy kolem 10 cm, a to dne 6.7.1999. Když použijete google a youtube, něco najdete. Tehdá se jednalo zřejmě o podobný "supercell outbreak", ale my odnesli určitě tu nejhorší. Kroupy padaly hustě a zcela nasucho (a prolétávaly skrz střechy až do domů) a celá vesnice byla defakto rozbombardována jak po válce. Od té doby jsem v ČR ani jednou neviděl zmínku o tak velkých kroupách. Většinou se každý rok objeví nějaké max kolem těch 5 cm, ale větší ne.

42
# 30.06.2022, 11:38

https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/kroupy-28.5...

Ty kroupy kolem 5 cm jsou v podstatě každý druhý rok někde... Spíš každý rok, ale ne vždy se všechno zaznamená.

Tady už se to dá považovat za extrém 8 cm, 1.7.2019 pak padaly až 7 cm a předtím v červnu až 6 cm. Extrém je když se to blíží 10 cm. 5 cm je velká kroupa. 3 cm větší kroupa atd.

9
# 30.06.2022, 11:39

palma
Extrém je to co se odlišuje od normy. Normu definujeme my a proto může být docela odlišná v chápání různých lidí - povah. To co je dnes extrém nemusí být zítra pokud si změníme normu. Norma jak už asi nějak tušíte se mění s tím jak se mění klima. Například nedávné >100 mm srážky v Praze se stávájí poměrně časté v posledních letech. To ale neznamená že to bude extrém stále pokud se to bude dít častěji a stane se to postupně normou. Vše si definujeme sami... je to trochu filosofie :-) a definice.

386
# 30.06.2022, 11:41

celyl
No, pokud bych to přijal jako argument, a stala se normou třeba 40℃ vedra, tak už bych si vlastně nemohl stěžovat na extrémní oteplení, vzal bych dobu minus třeba sto let a z toho vyvodil, že se otepluje bez nějakých velkých výkyvů, takřka lineárně a to od začátku sledovaného období..nicméně v jiných případech by to asi záleželo i na místě o které by šlo, třeba v Tibetu padají 10 cm kroupy docela běžně a ani se tam tomu lidi nediví.. to je fakt, čili parametry budou jiné i místně.. viz. deště třeba v Čerápundží, tam by si při 120mm za den libovali, jaké je pěkné, málo deštivé počasí:D..jo, něco na tom je..

42
# 30.06.2022, 11:42

Aidamko1
Podle tý definice je extrém 6 cm a více, včera padaly kolem 5 cm, tudíž jsme byly pouze na hraně extrému a blížili se mu :)

nad 5 cm chápu jako 6 cm a více, milimetry snad nikdo neměří...

2673
# 30.06.2022, 11:43

aura_33
Tak když ty ectrémy tak u nás jednou byla tak silná stacionární bouře že bylo úplně bílo že se kroupy odklízely lopatou, a voda stála pod schodama, ale to jsem ještě nebyl na světě, jinak kroupy nad 4 cm jsem tady ani nezažil supercely se nám spíše vyhýbají v rámci celého kraje to zas tak neplatí, ale bow echo nebo derecho zas příliš nějak často, a téměř vždycky chodí od Šumavy včera zrovna tak;-)

171
# 30.06.2022, 11:46

No s uživatelem aura_33 nemá moc smysl diskutovat. Vždy bude stát za svým často až přehnaně usměvným názorem do doby něž dostane ban.

Stačily mi ty jeho neustále narážky na mé odborné rozbory, kdy je nazýval tunami balastu apod. Však se mu nelze divit, co není v jeho očích, tak to jsou nesmysly....
Šanci jsem mu dal už několikrát, ale včera si ji zase dokázal ztratit...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.