Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Silné bouřky a vydatnejsi srážky 27.6 - 29.6.2022

# 30.06.2022, 07:56

igor127
My tu měli tropy minulý týden a taky tu nebyla ani kapka. A jak koukám tak vy máte o dost víc srážek jak my. A den před tím tu napršelo 15 mm a ne 20mm. To byl od dubna první deštík který za něco stál. Za celý květen máme 20mm a za červen 28mm.

379
# 30.06.2022, 08:03

aura_33
Názor a nebo mlít totální hovadiny( po spadlých 80mm do zcela nasycené krajiny a ustanuti deště po pár minutách tvrdit že pohoda, doteď se nic moc nestalo, už je po nebezpečí, a deset tvejch včerejších dalších perel ) je velkej rozdíl..
Já mít tolik másla na hlavě za jediny den, co ty, tak se tu měsíc ani neukážu..
Ale ty to holt máš v tý svý kebuli nastavený jinak...


42
# 30.06.2022, 08:16

swan1
To, že ty srážky v určitou chvíli ustaly a zeslábly mělo ten dopad, že nenastala úplná obří pohroma. Kdyby to tam padalo ve vysoké intenzitě ještě třeba pár hodin navíc, tak by ten dotek byl mnohem horší. Já na dotek úplně opomněl, možná pro to, že větší povodně dosahující extrémního ohrožení už dlouho nebyly, člověk zapomněl, jak to vlastně funguje. Nevím, jak ty, ale já nejsem neomylný :cool:.

386
# 30.06.2022, 08:22

swan1
No, v okolí Prahy taky brnkačka, Botič zvolna klesá, hasiči čerpají vodu ze sklepů, na trati do Berouna spadla skála, tak jdou lidi pěšky směr Beroun a směr Praha, protože do toho místa se autobusy nemůžou dostat.. takové klidné ráno, kéž by bylo každý den..:cool:

379
# 30.06.2022, 08:23

Proboha, vždyť to ví i malý děti, všichni měli obavy právě z dalších srážek kvůli totálnímu nasycení krajiny tady..Furt se to omilalo, i ve výstraze, že to je největší nebezpečí včerejších bouřek a dešťů v Z a jižní části ČR, ale tobě to holt vypadne...
Dál..
V JČ přes 1000 poruch na El. vedení a zařízeních, ve stř Čechách a na Ústecku cca 5500 domácnosti bez elektřiny, ještě teď, ty ,, odborníku,, na výstrahy...

142
# 30.06.2022, 08:24

Martin Vítek
Hele stanice zde na in-pocasi uvádí 20 mm, takže tak. A vzhledem k tomu, že u nás je to sucho od začátku roku, u vás teprve od května, tak bych byl opatrný s tím, kde napršelo víc, jen proto, že danou stanici zasáhla bouřka která o pár km dal nebyla... Tropy 2 dny a 6 dní v kuse je rozdíl, raději bych brak ty vaše dva dny, to mi věřte...

42
# 30.06.2022, 08:26

swan1
Jj nasycení bylo extrémní, proto nemusely být vyloženě extrémní bouřky, aby vznikla extrémní povodeň. Stačily silné - velmi silné.

379
# 30.06.2022, 08:36

palma
Moravský Beroun - škody na domech za desítky milionů Kč!
Po těch nic moc kroupách, tvl, vždyť měly jen 5cm... taková normálka..
Jenže výstrahu je potřeba dávat plošně slabou, žlutou, jen konkrétní, malé, isolované oblasti kde se vše semele, je potřeba označit červeně..
Že nikdo ty místa dopředu přesně nezná, to je jedno...:D

36
# 30.06.2022, 08:41

Aaa dnes bourky nehrozi v CR, ale ve Svycarsku, Nemecku, Polsku, no tak to se Estofex nahle probudi a uz od rana vystrahy.... Ale vcera to na vystrahu nebylo... Dalsi potvrzeni, ze jsou Estofexu bourky v CR u zadku... Vydava vystrahy kazdy den a jen vcera, kdy slo hlavne o CR, zapomeli...

148
# 30.06.2022, 08:41

swan1
neasi copak to je:D

no tak já zatím tipuji že zítra se teprve projeví supercely... a následná MCS která se zformuje ve středních Čechách podmínky budou naprosto luxusní. vypadá to ovšem že na vých. Moravě bude zase panovat suchý vzduch a tak právě tam by se ty bouřky neměli moc dostat..

Aladin je spíše rázu takového, že začnou vznikat izolované bouřky které by mohly přerůstat až v supercely a spojovat se v severní části Čech..

jelikož podmínky budou opravdu brutální a rosný bod kolem 23-24C určitě něco vyvede..

model AROME
model SHD
Aladin
# 30.06.2022, 08:45

Včera tedy od 22:00 do 23:00 opravdu silné bouřky v Pardubicích. :blesk:
Pak déšť do 2:00.
Byla to krásná podívaná a pěkně to zalilo. Stanice sice ve 23:00 ukázala 10mm za celý den, což mi přijde jako chyba, protože ta intenzita, která tu byla od po celou hodinu byla neskutečná. :prsi: :prsi: :prsi:
Nad námi stanice Srch 31.4mm což by spíš odpovídalo jelikož ho vzalo prakticky to samé.
Omlouvám se že to není screen ale před spánkem už jsem to jen cvaknul a šel na kutě.

148
# 30.06.2022, 08:47

tipnu si i výstrahu... první je na raní doznívání silných až velmi silných bouřek na západě a druhá na 11:00-22:00

42
# 30.06.2022, 08:55

Ještě dodám: Slovo extrémní se čím dál častěji nadhodnocuje. Bude na tom mít pravděpodobně podíl mediální masáž ohledně změny klimatu. Lokální - regionální extrémy se vyskytují každý rok, ale ty plošné opravdové extrémy jsou vždycky vzácné.

swan1
Jj je to normální, lokálně se taková bouřka objeví každý rok někde v Česku. Z tohoto pohledu žádný extrém, ale lokální záležitost.

Kokos342
Pěkně zakresleno, podobné vlastní odhady budu vydávat taky a budu porovnávat úspěšnost s ČHMÚ :D

379
# 30.06.2022, 09:01

Kokos342
Nn, do červený mě nedávej ..
Nebude to na tom JZ už jen přichcíplý, bavorsko - rakouský nok? :D
A vůbec, takhle plošně se to nemá dělat..
Odborníci by označili rovnou ty malé flíčky, kde se to konkrétně semele , kde spadnou větrem stromy přes trať, kde se to vyleje, atd..
Vše ostatní má být žluté..:cool:

42
# 30.06.2022, 09:05

swan1
Nn správný odborník hodí několik výstrah pro SZ Čechy na silné - velmi silné bouřky, kde pak reálně žádná silná bouřka není, kupodivu, když tam ty podmínky nejsou nic moc, včetně načasování a vzdálenosti od fronty ležící na pomezí Čech a Moravy :!!: viz ČHMÚ.

462
# 30.06.2022, 09:08

Tomamir
Doufám že zítra vydají, to bude asi masakr :cool:

171
# 30.06.2022, 09:09

swan1
Mimochodem k těm kroupám, tak na Blanensku padaly taky 4-5cm kroupy včera. Co jsem četl, tak místní nepamatují za celý život tolik škod od krup, ČHMÚ RPP Brno to stejné. Bylo to extrémní, ale chápu, že někteří prostě mají svůj názor stylu házet hrách na zeď.

Je to zbytečné. Až na pár výjimek výstraha byla oprávněná. Výstraha má za cíl varovat před daným jevem. To, že někdo tady pak řekne, že mu to přišlo slabé a že to bylo zbytečné je vážně mimo. Možná, že by stačilo číst zprávy ohledně škod a povodní.

Ale hlavně, že řeči o 47°C minulé léto byly...

148
# 30.06.2022, 09:10

swan1
btw knedlík stále doznívá v okolí Prahy :D

379
# 30.06.2022, 09:13

Aidamko1
Ano, přesně tak a vysvětlovat to osobám s poněkud zvláštními pochody v hlavě, je zbytečné.., protože do normálna jim to v hlavě proste nepredelas..
Kroupy byly běžné, taková normálka, na české poměry běžná pohoda:D
Cca 7-8 supercel najednou, to není na trojku..
Vždyť z toho nakonec žádná ,F4 nebyla, přeci..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.