Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Silné bouřky a vydatnejsi srážky 27.6 - 29.6.2022

178
# 28.06.2022, 17:16

Tak Aladin to znova pusunul zpátky na západ a nejsilněji to má v západní půlce i s pěkným větrem, nikdo asi neví kudy to zítra nakonec půjde :D:blesk:

42
# 28.06.2022, 17:19

kuba
Říkal jsem, že ALADIN hraje hru: Vpravo, vlevo :D

Masakr zítra... Zdroj: ČHMÚ
170
# 28.06.2022, 17:27

aura_33
to sváma bohužel nemůžu souhlasit;-) je to déšť od rozpadlých bouřek nic víc nic míň

69
# 28.06.2022, 17:29

Kokos342
Četl si dneska ten článek od ČHMÚ ? máš to tam jasně vysvětlený co se dnes bude dít ;-)

77
# 28.06.2022, 17:29

Kokos342
Kokosi, už máš zpracované to video kulového blesku?

162
# 28.06.2022, 17:31

:aura_33
Jo jo hraje:D Jeden výstup nám dává skoro 100 mm, druhý zase 30 mm. Však ono to stejně bude jinak:D Tady spadlo v součtu nějakých 50 mm a to jsem od vás docela kousek
spurdo
Dobrá otázka, taky by mě to zajímalo

414
# 28.06.2022, 17:31

kuba
Ano.. Nic nechcípe, jde to přesně podle not ČHMÚ, proto dával bouřky v předpovědi i na Z..
Aladin to jen potvrzuje..
Kokos342
Uvidíš sám..
Povyskočí to, i zesílí, až se budeš divit..;-)
Jde to čistý sever..
Jak to z Rakouska tak to z Bavorska

170
# 28.06.2022, 17:31

NesQuiK
ano? jakoby já nevím co tím teď myslíte, ale doslova ten komplex vzniká už v rakousku a někdo tu furt píše o rozpadlých bouřkách v německu..

spurdo.. ne není a jak sem tu už psal neměl sem na to čas

84
# 28.06.2022, 17:34

Kokos342
článěk od ČHMÚ :
Dnes (28. 6. 2022) večer a v noci na zítřek očekáváme na vlnící se studené frontě výskyt silných a velmi silných bouřek.
Budou mít charakter multicel, supercelu čekáme spíše výjimečně. Proto i nebezpečí krup je menší než v předchozích dnech (jen ojediněle by mohly být větší než 2 cm). Větší je ale riziko vysokých nárazů větru (až 90 km/h), protože se bouřkový systém už na hranicích Rakouska a Čech patrně vyklene do bow echa. Krátkodobé úhrny kolem 50 mm způsobí, vzhledem k vysokému nasycení půdy po předchozích srážkách, vzestupy menších toků a lokální zátopy. S vysokou pravděpodobností budou překročeny 1. SPA, při velmi intenzivních bouřkách nelze vyloučit na menších tocích ani ojedinělé překročení 2. až 3. SPA.
Jak to tedy bude asi probíhat? Velmi silné bouřky večer doputují z Rakouska do jižních Čech, odkud se budou šířit k severu až severovýchodu. Silné bouřky zasáhnou i západ a severozápad Čech a českomoravské pomezí. Dále na východ Moravy v tomto období bouřky, na něž by byla nutná výstraha, nečekáme.
Během zítřejšího (29. 6. 2022) rána očekáváme bouřky v nejhorším případě silné. Jejich intenzita ale vzroste v poledních hodinách. Velmi silné bouřky zasáhnou zejména oblast od Jihočeského po Liberecký kraj.
Bude se tvořit zřejmě více supercel než dnes. Kroupy můžou dosahovat velikosti kolem 4 cm, krátkodobé úhrny budou kolem 35 mm, nárazy větru kolem 70 km/h. Není vyloučeno ani to, že na některých místech může za 24 hod. napadnout opět i přes 100 mm srážek, ale přesná lokalizace není možná. Opět hrozí vzestupy menších toků. Numerické modely ovšem počítají na zítřek nejen s velkou labilitou a vlhkostí prostředí jako doposud, ale i s větším střihem a helicitou větru i v přízemních vrstvách atmosféry. Proto v silnějších bouřkách nelze vyloučit ani ojedinělý výskyt tornáda. Ve druhé polovině noci na čtvrtek (30. 6. 2022) by se měla situace uklidňovat.
Vše samozřejmě budeme sledovat a podle potřeby upřesňovat.
Budeme rádi za Vaše příspěvky a pozorování z terénu, děkujeme ?

170
# 28.06.2022, 17:36

doslova to tu píšou:D:D

84
# 28.06.2022, 17:37

tak pokud to očekává i ČHMÚ tak je taky očekávám jelikož jsme v předpovědi také zahrnuty :D:D

11
# 28.06.2022, 17:38

No Aladin dává dnes v noci u nás rozpad bouřek, včera platila oranžová výstraha a nebylo tady vůbec nic, jenom pár kapek, ani jeden hrom. Zítra by snad mohlo něco přijít, šance tam je.

170
# 28.06.2022, 17:40

JUGOCV
no a já říkám že nic na západě nebude? já reagoval na auru že ten déšť co je v německu nejsou bouřky:D ten komplex co je teď v rakousku se bude ano rozšiřovat jak na SV tak budou vznikat kolem toho komplexu i bouřky západně od něj... tohle tu melu celou dobu někdo mě tu odkáže na ten článek, kterej mi to akorát potvrdil

6pm
10pm
84
# 28.06.2022, 17:45

Kokos342
nic neříkám, jen že se mi Sz také potvrdil tak uvídme co sem dojde a jestli tu vzniknou dnes bouřky :)

290
# 28.06.2022, 17:45

Další totálně zbytečná výstraha (pro moji oblast), když už ani ten aladin, který nám tady pravidelně háže desítky milimetrů a v realitě spadne jen zlomek, nic neukazuje, možná něco bude v jižních Čechách. Plus taky nechápu jak všichni píšou jak to tady přelité, když je to lokální záležitost, tady by třeba byl déšť ještě potřeba, ale asi se nedočkáme:zz:

To je teda síla
# 28.06.2022, 17:49

Hlavně ty zítřejší bouřky už zasáhnou velmi nasycená povodí (hlavně v centrálním pásu Čech) a na jednom místě se může vyskytnout i několik bouřek za den. V takovém prostředí už může vzniknout přívalová povodeň (letos se naštěstí ještě žádná na řekách nevyskytla, ale to bylo hlavně díky tomu, že nasycení bylo nízké a nebo zrovna ty vydatné srážky zasáhly rovinaté oblasti, kde to řeky pojmou, neboť to do nich nestéká tak rychle).

To co je nyní v Rakousku - to je v Alpách a jsou tam úplně jiné podmínky než u nás, viz CAPE: https://www.ventusky.com/?p=49.54;15.41;6&l=ca... - je tedy otázkou, co z těch bouřek zůstane a jakou budou mít sílu.

170
# 28.06.2022, 17:50

ta středa si myslím, že nebude vrchol tohdle týdne... pátek se jeví ještě více nebezpečný

a ještě k dnešku.. já se fakt nemám zapotřebí hádat.. já jen vidím předpovědi a radar a je jasné že ten komplex půjde přesně tak jak maluje SHD, ALADIN a jak píše ČHMÚ.. na západě budou silný bouřka ale myslím si že dost izolované

linie konvergence
414
# 28.06.2022, 17:50

Kokos342
To pod Augsburgem, sorry jako:D, to je v Bavorsku a sílí to a jde čistě na S..
Je to rakousko-bavorský komplex a jde aktuálně čistě na sever..
K V, SV se to pak nad ČR bude sunout velmi pomalu, je tam blokace jak bejk..

170
# 28.06.2022, 17:53

swan1
dobře, ale běda jak to bude jinak:D

414
# 28.06.2022, 17:56

Kokos342
Když to bude jinak, budem já i ČHMÚ za divňáky, ani poprvé ani naposledy..:D
Jak píše redakce, uvidí se, jestli to vydrží...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.