Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky spojené se zvlněnou studenou frontou 10.7. a 11.7.2020

142
# 11.07.2020, 10:06

Fstorm
Žádná bouřka nebude, celkem slušně fučí a už se zatahuje, navíc se vzduch dostatečně neprohřál, přeci jen je 22 jen...

107
# 11.07.2020, 10:11

Igor

To máte celkem dost. Tady je jen 16st. a dál to bude klesat odpoledne tu má být jen 11st. Na to že včera u nás bylo 28-30. Tak je to skoro 20stupňový rozdíl:slunce::slunce::slunce::slunce::snih::snih::snih::snih:

69
# 11.07.2020, 10:14

godlike
Já na tom nic divného nevidím. Loni byl hlavní deštivý pás střední Morava, letos pomezí Čech a Moravy. Příští rok to může být jinde. Není to tak dávno co právě oblast východních Čech patřila k nejvíce postiženým minimem srážek. Po zprůměrování vznikají tradičně deštivé a suché oblasti. Nevím že to tady spousta lidi pořád nechápe... Jinak modely predikují tropy už měsíc zpátky a nic z toho se krom pár dnů se nanaplnilo, takže bych tomu ani nyní moc nevěřil ;-)

386
# 11.07.2020, 10:16

Shrnutí, bouřka 0, srážky 1mm od půlnoci, toť vše..

F4
Avatar
109
# 11.07.2020, 10:50

Rezna85
Co jsem Vám říkal, 20 mm to u Vás určitě dá a ještě není konec. Díky tomuhle dementnímu roku jsme už přišli minimálně o 100 mm srážek (které Vy máte navíc) a zřejmě to bude ještě narůstat.

Samik
Přesně, jak píše godlike a já už asi po sté. TADY NEJDE O ŽÁDNÝ SRÁŽKOVÝ STÍN ČEHOKOLIV. Jde jednak o načasování front a jejich zvlnění stále nad stejnými místy, což se dříve tolik nedělo a letos je ta distribuce srážek opravdu neskutečná. A sušší oblasti neznamená, že tam nebude pršet vůbec, to si také uvědomte. Celá SZ půlka republiky (poslední dobou i příhraničí s Německem, které je na návětří Krušných...) pokaždé ostrouhá a jestli vyjde ten výhled na 14 dní, tak na jejich konci tu budeme mít step a koryta, minimálně potoků, prázdná.

Jinak jsem zvědav, kdy vyleze zmetek a začne žhnout až do večera. Před obědem nebo až po něm? Když vidím satelit a oblohu, tak tuším, že do hodiny je venku a můžu opět stáhnout rolety. :( Edit: než jsem to stačil dopsat, tak už vylez, fuj! A žádná radikální změna teplot se tu neuděje. Z 28 na 21°C, které tu určitě padnou, není nic hrozného. Člověk si řekne: "Jo, teploty jsou zatím dobré ale k čemu to, když neprší."

80
# 11.07.2020, 10:50

1,1 mm, to je o dost horší, než jsem čekal.. srážkově průměrný červen, zatím podprůměrný červenec a zřejmě přijdou i teplejší dny ve druhé polovině.
Díky průměrným teplotám a relativně málo slunečným dnům v červnu to zatím stačilo pro udržení solidní zeleně, no snad se to nezlomí do tradiční polopouště ve druhé polovině léta :!!:

272
# 11.07.2020, 10:55

Před půlnocí 2 bouřky a teď začalo opět krásně pršet, včera jsem vylejval sudy, takže dle předpokladu, MB mají už kolem 35 mm, takže určitě spokojenost, už byla včera na povrchu na zahradě úplně popraskaná půda, klidně to snese ještě 2 x tolik, tam ale ta 1. bouřka vůbec nebyla, rychle ten úhrn srážek ke Znojmu klesá.

ota
Avatar
2132
# 11.07.2020, 10:58

F4
A u vás neprší vůbec? Nepsal jste náhodou něco o 95mm za červen? Od začátku roku budete mít pomalu 300mm ne? Na to, že vaše oblast patří k nejsušším místům v republice to nejsou vůbec špatná čísla. Tolik vody jako ve Žďáru nad Sázavou u vás opravdu nenaprší...
Mimochodem je tu 14°C a pořád se ochlazuje. Na červenec opravdu nádhera. :D

69
# 11.07.2020, 11:01

F4
Máte pravdu že srážky vás dost přeskakují, ale příští rok to může byt jinak. Tohle je zkrátka počasí a to si dělá co chce :) Jinak mapa s porovnáním proti normálu pro vás tak špatně nevyznívá ;-) Samozřejmě je spousta míst kde prší výrazně nadprůměrně, ale tak je tomu vždy.
Jinak k tématu - u nas včera 1,8 mm z přímé bouřky s červeným odrazem (takže žádný zázrak) a dnes půlnoci 20 mm zahradnického deště a dal bude pršet.Za červenec se tak blížíme k 30 mm.

# 11.07.2020, 11:11

Petr75
Na ty mapce je taky videt podivny fakt, ze na Sumave prsi mene nez bylo zvykem a vlhceji je kolem C. Budejovic, coz drive nebyvalo a to taky neni uplne normalni. Taky se cely ten JZ zeme vic otepluje nez zbytek. Ty fronty Sumavu prelitnou moc srazek nedaji, ale nabyvaji na intenzite zhruba ve smeru Budejovice, Jihlava, Hradec. Prakticky porad to jde z JZ na SV stredem zeme. Nebo posledni roky stale prsi v linii nad Brnem, Vyskov a Olomouc. No nic, je to priroda, co nadelame. Obecne nasi zemi prekazeji Alpy, jinak by zde prselo mnohem vic. :)
Teoreticky je sance na trochu normalni zimu, pokud bude i prumerny srpen. Paradoxne muze prijit extremne teply podzim. Uvidime...

# 11.07.2020, 11:17

FstormNo dnes můžeme na bouřky zapomenout. Maximálně tak zaprší, ale asi to nebudou žádné lijáky.
Dnes? Na hodně dlouho.

107
# 11.07.2020, 11:46

Jinak pánové ještě jsem se nepochlubil kolik u mně za červen spadlo MM.
Takže bylo to rovných 223mm. Zacož můžou především 3dny povodní, ale i tak byl celý měsíc hodně deštivý.
Za květen jsem tu měl nějakých 123mm tak taky pěkný.

No uvidíme co nabídne červenec. Kdyby to bylo nad 100 vůbec bych se nezlobil.:D

# 11.07.2020, 11:46

Tak předpoklady o ochlazení se opravdu naplnily a po včerejších 31,4 C nyní mám pouhých 12,9 C. Opravdu na červenec hodně chladný den. Pokud by dnešní ochlazení přišlo o cca 10 hodin dříve, tak by dnešek zůstal jako jeden z nejchladnějších červencových dnů za hodně dlouhou dobu. Nepamatuji si, kdy v červenci bylo maximum pod 13 C. Nestane se ovšem tak, protože dnešní noc byla velmi teplá a maximum dne bylo dosaženo hned o půlnoci a to 23.2 C. Zatím se slabě rozpršelo a spadlo 0,1 mm z celé studené fronty. Do večera bych se měl dostat na 15 až 20 mm a cca někde k 35 mm za červenec.
EDIT: 12:20 Tak pokles teploty není ještě definitivní teplota už spadla k 12,5 C. Docela neobvyklé ochlazení na to, že je léto. Zatím napršel k 12:33 1 mm srážek.

73
# 11.07.2020, 11:51

My jsme na 16°C a zatím napršelo 7 mm. Včerejší srážkové pole nás jen lízlo okrajem a napršelo neměřitelné množství.

107
# 11.07.2020, 12:35

Tvl: hezky bouřky na sv. Moravy, ale hřmění ještě neslyším. No ale každopádně je to zajímavé a už i začíná pršet padají velké kapky. No ale ty bouřky jsou fakt zajímavé.

F4
Avatar
109
# 11.07.2020, 12:40

ota
Jo, to jsem sice psal, ale ve srovnání s tím pásem je to směšné. Kdyby tam napršelo jen o trochu víc, tak je to OK. Jde o ty šílené rozdíly, přelito stále na stejných místech a zbytky či cmrndy na SZ od Prahy. Proč se to aspoň jednou za tuhle sezónu neotočí - SZ 40 mm, zbytek republiky 0-5. No nic, jdu zalejvat. Za červenec máme pár mm a výhled děs navíc s rostoucími teplotami.

Petr75
Ony ty mapy jsou dost založeny na odhadu. A ve změnu distribuce srážek doufám už 3. rok a pořád nic.

16
# 11.07.2020, 12:44

F4: pokud se nepletu tak v naší malé zemi máme 2 základní mikroklimata - jižní Morava a severozápadní stín. Neříkám že za vše může stín, ale fronty chodí tak pitomě od JZ, že Vás to prostě téměř vždy mine. To jsou fakta se kterými nic neuděláte... a ani nářky tomu nepomůžou. Více Vám nemohu pomoci.

1
# 11.07.2020, 12:53

máme zatím 12mm od půlnoci, 13.9C.

Jinak za červen celkem 135mm, červenec zatím 22mm

74
# 11.07.2020, 13:16

Tak ochladilo se "fest" ze včerejších 33° na momentálně 14,9° :!!:,ale z :prsi: :prsi: je to oproti červnu bída za červenec nějakých 7 mm i s dneškem do večera něco ještě naprší,ale i tak je to slabota :(.

292
# 11.07.2020, 13:27

Přes nás už studená fronta přešla a dala nám tu jenom 0,7mm ale jsem v poho:cool:, nic jsem tu nečekal;-). Jinak se oproti včerejšku hodně ochladilo, včera bylo skoro 34°C a dnes je jenom 17°C:snih:, docela zima na 11. července.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.